Férfi kosár Eb: grúz és finn meglepetéssiker a nyitó napon

2017.08.31. 22:20
Látvány a szünetekben is volt a pályán (Fotó: AFP)
Szlovénia és Lengyelország összecsapásával kezdődött a 2017-es férfi kosárlabda Európa-bajnokság. A nyitó találkozón a szlovének 90–81-re legyőzték a lengyeleket. A németek később 12 ponttal megverték Ukrajnát. A nap harmadik meccsén Görögország 29 ponttal nyert Izland ellen. A negyedik mérkőzés hozta az Eb első meglepetését, Grúzia nagy küzdelemben két ponttal legyőzte az Eb-ezüstérmes Litvániát. Az A-csoport záró meccse igazán drámai küzdelmet hozott: az egyik házigazda, a finn válogatott a legutóbbi Eb-n bronzérmet szerző franciákat verte meg hosszabbítás után. Izrael bemutatkozása kevésbé volt sikeres, az olaszok simán győztek.

Bár eleinte kiegyenlítettnek tűnt a párharc, a szlovének már az első negyed végén magukhoz vették az irányítást, és előnyüket folyamatosan növelni tudták. A lengyelek számára így egyre inkább kezdett elúszni a győzelem esélye, végül 90–81-re maradtak alul.

A program a Németország–Ukrajna találkozóval folytatódott, amelyen a németek Dennis Schröder vezérletével nyertek 75–63-ra. Az Atlanta Hawks irányítója 32 pontot szórt.

A nap harmadik mérkőzésén Görögország könnyedén intézte el Izlandot Helsinkiben. Az első negyedben Nikosz Pappasz vezérletével a hellének 16 pontos előnyre tettek szert, ám némi meglepetésre Izland a második periódust megnyerte. A nagyszünet után aztán beindultak a görögök, és végül könnyű, 29 pontos sikert arattak.

A B-csoport második meccsén az előző Európa-bajnokságon a döntőben Spanyolországgal szemben alulmaradó, így ezüstérmet szerző litván válogatott a fennállása során negyedszer kontinenstornán szereplő Grúzia ellen lépett parkettre.

A játék az első percektől kezdve nagyon kiegyenlített volt, és lassan növekvő litván előny mellett haladtak a felek a nagyszünet felé, ám a második negyedben 12 pontnál jobban nem tudtak elmenni Jonas Valanciunasék. A szünetre csak öt maradt az előnyből, és Zaza Pacsuliáék a harmadik periódusban megfordították az eredményt, és két ponttal legyőzték a litván csapatot.

Az Eb nyitó napján az A-csoportban utolsónak az egyik házigazda, Finnország mutatkozott be, és Lauri Markkanenék nagy erőt merítettek a hazai közönség támogatásából a legutóbbi Eb-n bronzérmet szerző francia válogatott ellen. Olyannyira, hogy a rendes játékidőben nem is sikerült eldönteni a mérkőzést (72–72).

Az ötperces hosszabbításban elfogyott a legutóbbi bronzérmes gallok tudománya, és a finnek drámai hajrában, öt másodperccel a vége előtt Jamar Wilson duplájával kiharcolták a győzelmet.

Egy másik házigazda, Izrael bemutatkozása nem sikerült ilyen jól, az olasz válogatott ellen a nap legkevesebb pontját szerezve kapott ki 69–48-ra.

Magyarország először holnap, 14.00-kor lép pályára, válogatottunk ellenfele Horvátország lesz.

FÉRFI KOSÁRLABDA EB, 2017
CSOPORTKÖR, A-CSOPORT

Szlovénia–Lengyelország 90–81 (24­–22, 29–24, 21–12, 16–23)
A legjobb dobók: Goran Dragic 30, ill. Mateusz Ponitka 22
Görögország–Izland 90–61 (26–10, 11–23, 24–12, 29–16)
Ld: Nikosz Pappasz 20, ill. Haukur H. Pállson 21
Finnország–Franciaország 86–84 (23–15, 9–18, 17–20, 23–19, 14–12) – hosszabbítás után
Ld: Lauri Markkanen 22, ill. Evan Fournier 25