Férfi kosár BL: a Falco itthon is kikapott a Besiktastól

GYŐRI FERENC, TÓTH GÁBORGYŐRI FERENC, TÓTH GÁBOR
2020.01.21. 20:05
Ron Curry (2) bátran támadta a gyűrűt, de ponterős játéka sem volt elég a Besiktas ellen (Fotó: Cseh Gábor/Vas Népe)
A Falco 83–79-re kikapott hazai környezetben a török Besiktastól a férfi kosárlabda Bajnokok Ligája D-csoportjának 12. fordulójában.

A török szurkolók is érezhették, fontos mérkőzés vár szeretett csapatukra, a Besiktas Sompo Sigortára Szombathelyen a Falco-Vulcano Energia KC ellen. A zászlókkal felszerelkezett fanatikusok többtucatnyian jöttek el Vas megyébe – végre egy Bajnokok Ligája-mérkőzés idehaza, amelyen a vendégdrukkerek is igazán kitettek magukért!

Mivel a két csapat a 12. forduló előtt azonos mérleggel állt, a sorsdöntő jelző teljesen helyénvaló volt, és foglalkozni kellett volna a különbséggel is, hiszen a Besiktas 74–49-re nyert Isztambulban, de ennek nem lett jelentősége.

A házigazda masszív 7–0-val nyitott, és le sem lassított, elképesztő energiával dolgoztak Gasper Okorn fiai, hat perc után 21–11 állt az eredményjelzőn. A hatalmas rohanás ötvenpontos első negyedet eredményezett, de maradt tartalék a Falcóban, mert Perl Zoltán például pályára sem került. Aztán amikor igen, rögvest kőkemény piócavédekezést kapott Ömer Altól.

Fordított a Besiktas, jött is az érthető és jogos hazai időkérés. A törökök kicserélődtek az elmúlt időszakban, edzőt és játékosokat váltottak, de ez látszólag nem tett nekik rosszat, igen egységesnek tűntek. Az első félidő az amerikai-azeri Shaquielle McKissic gyűrűszaggató zsákolásával és a látogatók 41–39-es előnyével zárult.

A nagyszünet után a magyar húzóembereknek javulniuk kellett, hogy nyerhessen a Falco. A pozitív változás azonban percekig nem akart bekövetkezni, sok labdát szórtak el a mieink, és a védekezésben is többször keletkeztek lyukak. Jött viszont egy varázsütés, az amerikai hátvéd, Ron Curry triplája, amely felrázta a Falcót. Quinton Hooker, akinek öccse a Tennessee Titans amerikaifutball-csapatát erősíti, akkora tért ölelő passzt adott Juvonte Reddicnek, amilyet NFL-irányítók is ritkán osztogatnak (56–55).

A boldogság rövid életűnek bizonyult, most, egymást követő harmadik BL-mérkőzésükön sem játszottak igazán jól a vasiak, Perl például büntetőből is nehezen talált be, ám igyekezett védőoldalon javítani. Három és fél perccel a vége előtt 76–68-ra ellépett a Besiktas, aztán jó 130 másodperc elteltével már csak 78–77-re vezetett. Reddic kipontozódott, ekkor nem maradt a pályán klasszikus center a hazaiaknál. Ennél is nagyobb baj volt, hogy nem járt sikerrel a következő Falco-támadás, négy ponttal járt előrébb a Besiktas, és a maradék 35 másodperc kevés volt a bravúrhoz.

Győzelmükkel közel kerültek a 16 közé jutáshoz a törökök. Hogy a magyar bajnoknak maradjon esélye ugyanerre, annak előfeltétele, hogy hoznia kell hátralévő két találkozóját, miközben az isztambuli gárda kétszer elbukik. Sok sansz nincs erre a forgatókönyvre, de arra sem volt, hogy a Falco öt meccset nyerjen a BL-csoportkörben…

FÉRFI KOSÁRLABDA BAJNOKOK LIGÁJA
12. FORDULÓ
D-CSOPORT

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–BESIKTAS SOMPO SIGORTA (török) 79–83 (2723, 1218, 2420, 1622)
Szombathely, 3010
néző. V: Cici (albán), Zapolski (lengyel), Salins (lett)
FALCO: HOOKER 13/3, CURRY 15/6, Benke 15/3, Washington 6/3, REDDIC 16. Csere: Lake 2, Váradi 5/3, Filipovity 6/6, Perl 1. Edző: Gasper Okorn
BESIKTAS: AKPINAR 17/12, GOTCHER 11/6, McKissic 12/6, Djurisic 4, Savas 7. Csere: Al 6, Yildizli 8, GEYIK 18, Gondur. Edző: Burak Biyiktay
Az eredmény alakulása. 2. p.: 7–0. 6. p.: 21–11. 12. p.: 27–27. 15. p.: 30–33. 20. p.: 39–41. 24. p.: 50–50. 27. p.: 58–55. 30. p.: 63–61. 34. p.: 66–65. 36. p.: 68–74. 39. p.: 77–78
Kipontozódott: Reddic (39.)
Gasper Okorn:
– Nagyon csalódott vagyok. Volt egy tervünk, amelyet többé-kevésbé megvalósítottunk, de nem tudtuk levédeni ellenfelünk néhány kulcsemberét. Sajnos kikaptunk, de még vár ránk két BL-mérkőzés, a folytatásban azokra koncentrálunk.
Burak Biyiktay:– Tudtuk, hogy a Falco nagyon jól teljesít hazai pályán. Így is történt, kemény meccset játszottunk. Kicsit lassan lendültünk játékba, de aztán sikerült rendezni a sorainkat. Fontos győzelmet arattunk.