Először döntőznek az oroszverő franciák

2011.09.16. 21:58
Tony Parker a találkozó elején és a végén szórta meg magát (Fotó: Action Images)
A Litvániában zajló férfi kosárlabda Európa-bajnokság elődöntőjében a francia válogatott 79–71-re legyőzte Oroszországot, így fennállása során először jutott be a fináléba, ahol ellenfele a Macedóniát megverő, címvédő Spanyolország lesz.

Az orosz válogatott tíz győztes mérkőzéssel a háta mögött várta az elődöntőt, amelyben fej-fej mellett haladtak a csapatok, meglógni egyik sem tudott igazán a másiktól, Tony Parker 9 pontjával vezette a franciákat, akik 17–16-tal fordultak a második negyedre.

A Florent Pietrus zsákolásával után a második felvonás közepén négy pontra ugrottak meg a (26–22), ám előbb Szergej Monyja-tripla, majd egy dupla után 27–26-os orosz vezetésnél a franciák kértek időt.

Ezt követően a franciák visszavették a vezetést, sőt, Andrej Kirilenko duplája után (amellyel 33–31-re felzárkóztak az oroszok) előbb Nicolas Batum, majd Parker suhintott be egy triplát, így nyolcpontos előnnyel várták az utolsó fél percet (39–31), de Vitalij Fridzon hárompontosával azért még látóhatáron belül maradt a szbornaja (39–34).

A második félidő elején Szergej Bikov és Timofej Mozgov pontjaival kiegyenlítettek az oroszok (39–39), az első francia mezőnykosárra a 4. perc legvégéig kellett várni, igaz akkor Batum dobása után három egységet is elkönyvelhettek (43–40).

SZAVAZÁS

Melyik válogatott nyeri a 2011-es férfi kosárlabda Eb-t?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Az igencsak pontszegényen induló játékrészben az utolsó négy percre pörögtek fel az események, Monyja révén előbb szépítettek az oroszok(43–42), majd Noah kosarával ismét három lett közte (45–42), amelyet Hrjapa triplája tüntetett el (45–45).

Parker büntetője, Batum második hármasa és Noah kettese után azonban ismét megléptek a franciák (51–45), amelyet orosz időkérés követett. Pont azonban nem, így Ali Traoré pontjai után ismét nyolcra nőtt a differencia, amely a negyed végéig ki is tartott (55–47).

A záró játékrész elején Traoré újabb kosarával már tíz volt közte (57–47), majd 7 perccel a vége előtt Monyja tripláját követően a franciák kértek időt (61–55). Batum és Parker (5; 3) pontjaival gyorsan ismét tízre nőtt a különbség (69–59), és bár az utolsó percekben az oroszok még fel-felzárkóztak, fordítani már nem tudtak, így a franciák történetük során először jutottak be az Európa-bajnokság döntőjébe – korábban egy ezüstöt már szereztek, de akkor még nem volt egyenes kieséses szakasz.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (LITVÁNIA)