Navarro döntőbe vezette a spanyolokat

2011.09.16. 18:11
Pau Gasol 22 pontig és 17 lepattanóig jutott (Fotó: Action Images)
A Litvániában zajló férfi kosárlabda Európa-bajnokság elődöntőjében a címvédő Spanyolország nagy csatában 92–80-ra legyőzte Macedóniát, így sorozatban harmadik alkalommal jutott be a fináléba. A találkozó legjobbja a 35 pontig jutó Juan Carlos Navarro volt, a macedónok legeredményesebbje a 25 egységet összeszorgoskodó Bo McCalebb lett. A spanyolok döntőbe jutásukkal kivívták az olimpiai szereplés jogát.

A találkozó előtt a fő kérdés az volt, hogy az eddig szárnyaló spanyol pontgyárosok (ők szerezték átlagban a legtöbb pontot, 83-at mérkőzésenként), fel tudják-e törni a macedónok betonvédelmét (ők pedig a második legkevesebb egységet kapták, átlagban 65.2-t).

Kezdetben fej-fej mellett haladtak a csapatok, 15–15 után azonban a spanyolok a hajrában elléptek, amihez az sem ártott, hogy a macedónok nagy sztárja, az átlagban 20.9 pontot szerző (és ezzel a vonatkozó rangsorban az 5. helyen álló) Bo McCalebb csak az első negyed vége előtt bő három perccel szerezte meg első pontjait – majd a következő támadás során még egy nagy blokkot is elszenvedett Serge Ibakától.

A két kispad közötti különbség (13–0) a második negyed elején kilencpontos spanyol előnyt eredményezett (28–18), ám Pero Antics triplája, valamint McCalebb betörése után (31–27) időt kellett kérnie a spanyol szövetségi kapitánynak.

A macedónok lendülete azonban nem tört meg ettől, sőt Damjan Sztojanovszki triplájával 5:44-gyel a szünet előtt már ők vezettek (31–32). A hosszú spanyol csendet Juan Carlos Navarro törte meg egy hármassal (34–32), José Calderón hasonló kísérlete után pedig már ismét megnyugtatóbb, ötpontos spanyol előnyt mutatott az eredményjelző (39–34).

Antics harmadik hármasa után már csak egy pont volt a különbség (42–41), majd Vlado Ilevszki büntetőivel már a macedónok vezettek (42–43). Fél perccel a vége előtt Pau Gasol (aki így egy félidő alatt kis híján dupla duplát ért el, kilenc pont mellett 10 lepattanót gyűjtött be), majd három másodperccel a zárás előtt ismét Ilevszki talált be, így egy félidő után némi meglepetésre McCalebbéknél volt az előny (44–45).

A folytatásban felváltva vezettek a csapatok, de a spanyolok lepattanózásbeli nagy fölényük (29–18) révén magukhoz ragadták a kezdeményezést. Navarro és McCalebb párharcában előbbi kezdett ellépni (21–17), és harmadik triplája után már a macedónoknak kellett időt kérniük (63–58). Megjegyzendő, hogy Navarro két büntetője után 12:21-gyel a rendes játékidő vége előtt már annyi pontot kaptak a macedónok, mint átlagban szoktak (65–58).

SZAVAZÁS

Melyik válogatott nyeri a 2011-es férfi kosárlabda Eb-t?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A játékrész utolsó másfél percében a szlovének elleni negyeddöntőben 26 pontig jutó Navarro két triplát is beszórt, így egy negyeddel a vége előtt ezúttal már 29-nél járt (71–62).

A záró tíz perc elején Predrag Szamardziszki zsákolásával 71–64-re még zárkóztak a macedónok, ennél közelebb azonban már nem tudtak jönni, a mérkőzés végén már csak az egyéni teljesítmények kozmetikázását láthattuk, végül nem csak Pau, hanem Marc Gasol is dupla dupláig jutott (22 pont, 17 lepattanó, illetve 11, 10), Navarro pedig 35 egységet szerzett (ezzel épphogy elmaradt egyéni csúcsától, amely 36 pont), míg a túl oldalon McCalebb 25-tel zárt.

A spanyolok végül 92–80-as győzelemmel jutottak a fináléba, ahol ellenfelük a Franciaország–Oroszország találkozó győztese lesz.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (LITVÁNIA)