Az oroszok visszaültek a kontinens trónjára

2011.07.03. 22:16
A torna MVP-je, Jelena Danilocskina (balra) a döntőben is az oroszok egyik legjobbja volt<br />(Fotó FIBA Europe/Ciamillo-Castoria)
Oroszország győzelmével ért véget a Lengyelországban megrendezett női kosárlabda Európa-bajnokság. Az oroszok a döntőben 59–42-re győzték le Törökországot, és az utóbbi tíz évben már harmadszor ültek fel a kontinens trónjára.

Törökország éppen csak „becsúszott” negyeddöntőbe, ezután viszont borítva a papírformát, előbb Montenegrót, majd az elődöntőben Franciaországot is legyőzte. A kérdés az volt, hogy meglesz-e a harmadik meglepetés is vagy az oroszok ismét legyőzik Ceyhyn Yildoglu csapatát.

A két válogatott ugyanis a csoportkörben már találkozott egymással, akkor Oroszország 80–65-re diadalmaskodott, miután 29–7-re megnyerte a nyitó negyedet.

Ezúttal is a 2009-es ezüstérmes kezdett jobban, bár az első játékrészt követően most „csak” 19–8-ra vezetett. A különbség a folytatásban tovább nőtt, a lepattanókat is sokkal jobban szedő oroszok már 24–8-ra is vezettek, és talán túlságosan is megnyugodtak. A törökök összekapták magukat, és feljöttek 28–23-ra, újra nyílttá téve ezzel a csatát.

Ennél tovább viszont nem jutottak, a nagyszünetben már ismét tízpontos hátrányban voltak, a harmadik negyedben pedig megint látótávolságon kívülre kerültek.

Első sorban Marija Sztyepanovával nem bírtak, a korábban a Pécsben is megforduló center a pontokat és a lepattanókat tekintve is az oroszok legjobbja volt.

Az utolsó játékrészben 12 pontos különbséget kellett volna a törököknek eltüntetniük, ám erre esélyük sem volt – a mezőnyből a mérkőzés során 27.8 százalékkal dobtak –, öt és fél perccel a vége előtt az oroszok már 55–34-ra vezettek, végül pedig 17 pontos győzelmet arattak. Az utóbbi tíz évben 2003 és 2007 után már harmadszor lettek Európa legjobbjai. A torna legjobb játékosának az aranyérmes csapatot erősítő Jelena Danilocskinát választották.

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, LENGYELORSZÁG
DÖNTŐ
Oroszország–Törökország 59–42 (19–8, 14–15, 13–11, 13–8)
Legjobb dobók: Sztyepanova 18, Danilocskina 12, Kuzina, Oszipova 6-6, ill. Vardarli 10, Alben 8, Ivegin 7