A törökök és Nowitzkiék elbúcsúztak

2011.09.11. 22:16
A vert török sereg egy része (Fotó: Reuters)
Véget értek az E-csoport küzdelmei a litvániai férfi kosárlabda Eb középdöntőjében. Szerbia és Litvánia készülhet a negyeddöntőre, csakúgy, mint Franciaország és Spanyolország, amelyek közül az utóbbi lett a csoportgyőztes, miután lelépte a két sztárját nélkülöző franciákat. A németek és a vb-ezüstérmes törökök elbúcsúztak.

SZERBIA–TÖRÖKORSZÁG

A szerbek visszavágtak a törököknek, utóbbiakat pedig ez különösen fájdalmasan érintheti, hiszen nemcsak a negyeddöntőtől búcsúztak így el, hanem a jövő évi olimpiától is. A tavalyi vb-n a házigazda Törökország nyert Szerbia ellen, és erre ezúttal is megvolt minden esélye, de négy másodperccel a vége előtt 68–67-es délszláv vezetésnél Ersan Ilyasova elrontotta a sorsdöntő dobást, így Szerbia jutott a legjobb nyolc közé. A meccs hőse Milos Teodoszics volt 20 ponttal, 8 lepattanóval és 5 assziszttal. A szerbek lepattanózásban is felülmúlták ellenfelüket (38–35), ám inkább az volt a döntő, hogy a törökök mindössze 55 százalékkal (16/29) dobtak a büntetővonalról, míg ugyanez a szám a másik oldalon 81 százalék volt (13/16).

FRANCIAORSZÁG–SPANYOLORSZÁG

Két olyan csapat találkozott, amelynek már biztos volt a helye a negyeddöntőben, a tét a csoportelsőség volt. Vincent Collet, a franciák szövetségi kapitánya szabadnapot adott két sztárjának, Joakim Noah-nak és Tony Parkernek – előbbi állítólag kisebb sérüléssel küzd, míg utóbbit pihentetni akarták az előző napok sorozatterhelése után.

Az első két negyedben még ilyen tartalékos összeállításban is tartotta magát a francia csapat, amely hibátlan mérleggel várhatta a találkozót, a nagyszünet után viszont a spanyolok egy 27–4-es rohanással állva hagyták ellenfelüket, eldöntve ezzel a meccset.

A majdnem harminc ponttal nyerő ibériai válogatott a legjobb nyolc között Szlovéniával vagy Finnországgal találkozik, míg az első vereségüket elszenvedő franciák a görögökkel.

LITVÁNIA–NÉMETORSZÁG

A szerb–török összecsapás végeredménye azt jelentette, hogy a németnek legalább 11 ponttal kellett volna megverniük a házigazdát a negyeddöntőbe jutáshoz. Ehhez azonban még csak közel kerülni sem tudtak, a mérkőzés nagy részében futottak az eredmény után. A Kaukenas, Jasikevicius, Valanciunas trió által vezérelt litvánok 84–75-re nyertek végül, és csoportharmadikként jutottak tovább. A németek legnagyobb sztárja, Dirk Nowitzki 16 pontos teljesítménnyel köszönt el a tornától, legjobb csapattársa a 25 pontos Chris Kaman volt.