A DVTK 22 ponttal legyőzte a címvédő Sopront a női kosárlabda NB I elődöntőjének nyitányán

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2024.04.20. 20:21
Aho Nina (labdával) 13 pontot szerzett a DVTK soraiban (Fotó: Kovács Péter)
Szombaton két hazai győzelemmel kezdődött meg a női kosárlabda NB I elődöntője: a DVTK 76–54-re verte meg a címvédő Sopront, a Győr 83–75-re a Szekszárdot.

DVTK–SOPRON 76–54

A VISSZAVÁGÁSI VÁGY is fűtötte a női bajnokság elődöntőjének első meccsére roppant elszánt arccal kifutó hazai játékosokat a DVTK és a Sopron párharcának nyitányát megelőzően. Nem véletlen, az előző év bajnoka váratlanul sok borsot tört az idei alapszakaszgyőztes borsodiak orra alá a két együttes legutóbbi randevúján a márciusi, győri kupadöntőben, amelyet óriási meglepetésre meg is nyert egy sokáig felejthetetlen csatában. A tartalékos Sopron – sérülés miatt Fegyverneky Zsófia, az amerikai-magyar Beatrice Mompremier és Turner Yvonne sem játszott – gyakorlatilag hat emberrel negyven percig zónázva heroikus küzdelemben két ponttal nyert, és kiénekelte a favorit szájából a sajtot. Azóta sok víz folyt le a Szinván, a 3x3-as válogatott (amelybe három játékost, Papp Klaudiát, Böröndy Vivient és Mompremiert is adott a friss kupagyőztes) hongkongi tornája miatt majdnem három hétig szünetelt a rájátszás, így a piros-fehéreknek volt ideje alaposan kielemezni a kupadöntőben történteket.

Csakhogy a Sopronnak sem jött rosszul a pauza, felépült ugyanis Turner is, így már egy nagyon is ütőképes csapat készült az első, diósgyőri felvonásra. Amelyet talán korábban sosem tapasztalt biztonsági intézkedések előztek meg, amiben nyilván az is közrejátszott, hogy a labdarúgók 19.30-tól a Debrecent fogadták a DVTK Aréna melletti futballstadionban, s a fociszurkolóknak így lehetőségük volt átérni a labdarúgómeccsre a kosármeccset követően.

Az alapszakaszban amúgy kétszer simán verte meg a Sopront a DVTK, amelyből ezúttal a litván Monika Grygalauskite maradt ki a légiósszabály miatt – így a kupadöntőt kihagyó francia Ana Tadicra hárult az egyik legnehezebb feladat, megállítani Jelena Brooksot, aki Győrben szenzációsan játszott és a döntő kosarat szerezte.

Aho Nina triplája nyitotta a párharcot, s ismét azt láthattuk, hogy zónavédekezést alkalmaz a lila mezes vendégcsapat – így nem csoda, záporoztak a hárompontosok a gyűrűjükre, s ebből öt be is akadt az első nyolc kísérletből. 15–9-nél kért először időt Gáspár Dávid, a vendégek edzője, de ezzel sem tudta lelassítani a hazaiakat. Lepattanózásban nyomasztó fölényben voltak a fehérmezesek, az amerikai Kaila Charles élen járt a szabad labdák megszerzésében, de aztán éppen egy gyűrűről lecsorgó labda megszerzése után rosszul ért talajt, s lesántikált a kispadra 7. percben.

Az első negyed végén már hat triplát mutatott a statisztika a pályaválasztónál, amely kilenc ponttal vezetett, magabiztosan játszott, de aggasztó lehetett, hogy rengeteg ziccert és gyűrű közeli dobást rontottak el Ahóék. Ennek ellenére is 13-ra nőtt a különbség a 17. percben, Gáspárnak újra magához kellett rendelnie csapatát. A borsodiak nemcsak jól dobtak távolról, de nagyszerűen is védekeztek, ennek is volt köszönhető a tekintélyes, 14 pontos vezetésük a nagyszünetben.

Hamar tízen belülre jött fel a címvédő fordulás után, Brooks és Papp szerezte a vendégek pontjait ekkor, egy kissé elbizonytalanodtak a hazaiak, akiken aztán nagyot lendített Lelik Réka kettő plusz egyes kosara, valamint Aho Nina ziccere a 25. percben.

Továbbra is pontosabban céloztak Kányási Veronikáék a hárompontosvonalon túlról, mint azon belülről, ami meglehetősen ritka ebben a sportágban, de az sem gyakori, hogy a zsűriasztalnál egyszer csak ne legyen áram – mégis ez történt az utolsó negyed előtt, így technikai okokból négyperces kényszerszünet következett.

A DVTK a 33. perc után repesztett egy 7–0-es etapot, és eldöntötte a meccset, főleg mert Brooks hiába erőlködött, pocsék százalékkal dobott (1/9 mezőnyből), a vége pedig kiütésszagú, 22 pontos hazai győzelem – folytatás kedden, Sopronban.

GYŐR–SZEKSZÁRD 83–75

Egy ideig úgy tűnt, bajba kerülhet az Egyetemi csarnokban az alapszakaszt másodikként záró Serco Uni Győr, mert a vendég Tarr KSC Szekszárd 27–26-os hátrányból 40–27-es előnyt alakított ki a második negyed derekán. Ebből aztán a harmadik periódus elejére 43–42 lett a házigazdának, és onnantól kezdve már csak kétszer, rövid ideig állt jobban Djokics Zseljko együttese. A tolnaiak vesztét talán borzalmas triplázásuk okozta, 18 próbálkozásból csak kettő ért célba.

NŐI KOSÁRLABDA NB I
ELŐDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉSEK
DVTK HUN-THERM–SOPRON BASKET 76–54 (22–13, 20–15, 17–20, 17–6)
Miskolc, 2450 néző. V: Cziffra, Makrai, Rózsavölgyi
DVTK: AHO N. 13/6, CHARLES 14/6, LELIK 17/6, M. Jovanovics 3/3, A. Tadic 2. Csere: GARBIN 20/6, KÁNYÁSI 7/3, Tenyér, Aho T., Vég-Dudás. Edző: Völgyi Péter
SOPRON: PAPP K. 12/6, Böröndy 5/3, Varga A. 6, Brooks 7, Sitku Zs. 4. Csere: Fegyverneky 4, Turner 6, MOMPREMIER 10. Edző: Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása. 4. perc: 6–2. 6. p.: 9–9. 8. p.: 15–9. 11. p.: 25–13. 14. p.: 27–18. 16. p.: 33–20. 18. p.: 36–22. 23. p.: 44–31. 24. p.: 44–34. 26. p.: 52–36. 27. p.: 55–40. 33. p.: 59–50. 35. p.: 66–52. 38. p.: 72–52
Kipontozódott: M. Jovanovics (37. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a DVTK javára
Völgyi Péter: – Nagyon örülök a győzelemnek, a végére kialakult különbség kicsit túlzó. Az első negyedben jól lepattanózott a csapat, a Sopron az agresszív védekezésével szépen tördelte a játékot. Kedden a mostaninál sokkal nehezebb mérkőzésre számítok.
Gáspár Dávid: – A DVTK megérdemelt győzelmet aratott. A meccs úgy nézett ki, ahogy az előtte elvégzett edzésmunkánk. Ebben igyekszünk előrelépni, bár sok időnk nincs összeállni azok után, hogy értékelhető csapatedzést nem tudtunk tartani a közelmúltban. A következő mérkőzésen szeretnénk sokkal jobb teljesítményt nyújtani, jobb kosárlabdát játszani.

SERCO UNI GYŐR–TARR KSC SZEKSZÁRD 83–75 (20–24, 14–18, 34–17, 15–16)
Győr, 700 néző. V: Földházi, Goda, Török D.
GYŐR: Ruff-Nagy 5/3, Dubei 11/6, CARLETON 15/9, GOREE 13/3, ANIGWE 21. Csere: DOMBAI 15, Török Á., Bach 3/3. Edző: Cziczás László
SZEKSZÁRD: Horváth Bernadett 4, Miklós 2, THEODOREÁN 9/3, Westbeld 8/3, MONROE 20. Csere: Sztanacsev 12, Boros J. 9, KRNJICS 9, Mányoky 2. Edző: Djokics Zseljko
Az eredmény alakulása. 4. perc: 9–7. 7. p.: 15–16. 15. p.: 27–34. 17. p.: 27–38. 19. p.: 34–40. 22. p.: 43–42. 27. p.: 60–51. 29. p.: 64–57. 33. p.: 74–66. 38. p.: 82–70
Kipontozódott: Monroe (37. p.), Goree (39. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Győr javára
Cziczás László: – A Szekszárd meglepett bennünket, viszont a nagyszünet után feljavult a védekezésünk. A kiváló csapatmunka eredménye a győzelem, kiegészítve Kristine Anigwe második félidőbeli szenzációs játékával.
Horváth Zsófia (másodedző): – Három negyeden keresztül meg tudtuk valósítani a tervezett játékot. Sajnos a félidőben az öltözőben maradt a csapat, a harmadik negyedben kapott harmincnégy kapott pont önmagáért beszél.

AZ 5–8. HELYÉRT, 1. MÉRKŐZÉS
TFSE-MTK–VASAS AKADÉMIA 62–71 (14–12, 15–25, 14–17, 19–17)
Csörsz u., 300 néző. V: Farkas G., Minár, Horváth Cs.
TFSE: Dúl T. 3/3, DÚL P. 10/6, Szabó F. 14/6, Carter 9, Czinano 13. Csere: Baa, NÉMETH A. 8, Király A., Burján 5/3. Edző: Hegedűs Péter
VASAS: M. Taylor 8, Tóth O. 5, ALLEN 14/3, JÁHNI 19/3, BUDÁCSIK 12/3. Csere: Gelei 1, Madár K. 5/3, Boros B., Madár E. 4, Salamon Zs. 3/3. Edző: Milos Pavlovics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–4. 8. p.: 10–12. 12. p.: 16–19. 17. p.: 22–28. 23. p.: 33–39. 27. p.: 37–50. 32. p.: 49–54. 36. p.: 56–60. 39. p.: 59–67
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Vasas javára
Hegedűs Péter: – Az első szó, ami eszembe jut, a gyalázatos. A csapat nevében szeretnék elnézést kérni a szurkolóktól. Egy sportáruházban nem adnak el annyi labdát, amennyit mi eladtunk, emellé rossz dobóteljesítmény is párosult. Katasztrofális volt a teljesítményünk. Szerdára össze kell szednünk magunkat, mert nyerni szeretnénk és visszahozni a párharcot.
Milos Pavlovics: – Számoltunk azzal, hogy az elejétől kezdve kemény meccs lesz, erre készültünk is. Kiélezett küzdelem zajlott a pályán, amelyből mi jöttünk ki győztesen a nagyon jó játékerőt képviselő TFSE ellen. Rengeteg ki nem kényszerített hiba jellemezte a játékot, sok eladott labda volt mindkét oldalon. Szerdán hazai pályán szeretnénk lezárni a párharcot, azonban tudjuk, hogy nehéz lesz, mert teljesen más összecsapásra számítunk.