Férfi kosár-vb: nagy izgalmak után Németország először világbajnok

2023.09.10. 16:46
Németország a hetedik nemzet, amelyik világbajnoki címet szerzett (Fotó: Getty Images)
A Távol-Keleten zajló férfi kosárlabda-világbajnokság döntőjét hatalmas izgalmak után Németország nyerte meg, s első alkalommal lett világbajnok, miután 83–77-re legyőzte a pocsék harmadik negyedet produkáló Szerbiát.

Statisztikai tény: Szerbia kétszer már nyert világbajnokságot, Németország viszont csupán bronzig jutott korábban, ám mivel mindkét válogatott 21 éve érte el legjobbját, motivációban egyik oldalon sem volt hiány. Az első negyedben a szerbek ötpontos előnybe kerültek, de két perc után megsérült Ognyen Dobrics, így némi átszervezésre volt szükségük. A németek pedig ezt kihasználták, nem hagyták magukat, és a játékrész közepén már ők vezettek, igaz, a második felvonásra megint szerb előnnyel fordultak a felek.

A nagyszünetig tovább folytatódott a hullámzó játék, ha a szerbeknél ott volt a pályán Bogdan Bogdanovics, akkor ők voltak fölényben, ha nem, akkor zárkóztak a németek – főleg a pontfelelős Franz Wagner vezérletével. A nagyszünetre 47–47-tel fordultak, s jól jelzi a csapatok koncentráltságát, hogy az első húsz perc alatt 15 alkalommal változott a vezető fél kiléte, s a legnagyobb különbséget a szerbek ötpontos vezetése jelentette.

A harmadik felvonásban mindkét csapat behúzta a féket, már ami a pontszerzést illeti, főleg a védekezésre fektették a hangsúlyt, s ebből a németek voltak eleinte valamivel jobbak, de meglépni négy pontnál nagyobb különbségre nem tudtak – még akkor sem, amikor egy véleményes bírói ítélet után Dennis Schröder dobhatott három büntetőt. A negyed végére aztán sikerült a különbséget megugraniuk a németeknek, olyannyira, hogy 12 pont előnnyel fordultak a negyedik negyedre (69–57).

Ekkor a szerbek Aleksza Avramovics pontjaival közelebb férkőztek ugyan, de csupán négy pontra sikerült feljönniük, és ezt sem tudták megtartani. Már-már úgy tűnt, elúszik a szerbeknek a meccs, amikor Avramovics háromból három büntetőt bevágott, így 1:21-gyel a vége előtt ismét nyílttá vált a döntő. Alig 22 másodperccel a vége előtt Schröder duplájával néggyel vezettek a németek, majd a záró negyedben 16 pontig jutó Avramovics triplát rontott – a németek 83–77-re győztek.

Ezzel Németország veretlen maradt a tornán, s fennállása során először ünnepelhetett világbajnoki címet.

A MECCS EMBERE: FRANZ WAGNER

KOSÁRLABDA
FÉRFI-VILÁGBAJNOKSÁG, MANILA
DÖNTŐ
NÉMETORSZÁG–SZERBIA 83–77 (23–26, 24–21, 22–10, 14–20)
Manila, 15 000
néző. V: Vázquez (Puerto Ricó-i), Bermúdez (mexikói), Salins (lett)
NÉMETORSZÁG: SCHRÖDER 28/6, Obst 7/3, F. WAGNER 19/3, VOIGTMANN 12/6, Theis 2. Csere: Bonga 7/3, M. Wagner 8, Lo, Thiemann, Giffey. Szövetségi kapitány: Gordon Herbert
SZERBIA: Sz. Jovics 3/3, BOGDANOVICS 17/9, Dobrics, N. Jovics 9/3, Milutinov 2. Csere: Marinkovics 9/3, AVRAMOVICS 21/9, Petrusev 10, Gudurics 4, Davidovac 2. Szövetségi kapitány: Szvetiszlav Pesics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 0–5. 5. p.: 10–9. 10. p.: 21–26. 13. p.: 30–28. 16. p.: 38–42. 25. p.: 55–51. 28. p.: 64–53. 30. p.: 67–55. 33. p.: 71–64. 36. p.: 73–69. 39. p.: 78–75
Gordon Herbert:
– Kétezerhuszonegyben indult a közös utazás, amikor megkaptam a munkát a német szövetségtől, s azonnal Braunschweigbe utaztam, hogy Dennis Schröderrel beszéljek. Már akkor éreztem az elkötelezettségét, itt kezdődött minden. Minden játékosnak köszönöm, azoknak is, akik a selejtezőben játszottak, de most nem voltak a keretben. Ők is részesei ennek a hihetetlen sikernek, ami szürreális ebben a pillanatban. Mindig a csapat volt az első, csak utána jött az egyén, ez az alapja az aranyéremnek.
Szvetiszlav Pesics: – A németek megérdemelten nyertek, mert negyven percen keresztül magas színvonalon kosárlabdáztak. Amelyik csapat az összes meccsén győz egy ilyen tornán, az érdemes az aranyéremre. Egy ilyen mérkőzéshez, mint a finálé, nagyobb rotációra lett volna szükségünk, amire nem volt lehetőségünk, mert Nikola Milutinov megsérült az elődöntőben, s kérdéses volt a játéka a döntőben, Ognjen Dobrics a találkozó elején sérült meg, míg Bogdan Bogdanovics betegen vállalta a játékot.