Férfi kosár-vb: a szerbek összeomlottak Brazília ellen

KEZDŐ5.HU KEZDŐ5.HUKEZDŐ5.HU KEZDŐ5.HU
2014.09.03. 21:34
A fehér mezes szerbek az utolsó negyedben mindent leromboltak, amit addig felépítettek (Fotó: fiba.com)
A brazil válogatott a negyedik negyedet 21–9-re megnyerve 81–73-ra győzött Szerbia ellen a Spanyolországban zajló férfi kosárlabda-vb A-csoportjában. A házigazdák visszavágtak a franciáknak a tavalyi Eb-elődöntős vereségért, míg az Egyesült Államok 106 pontig jutott a Dominikai Köztársaság ellen.

A-CSOPORT

Spanyolország–Franciaország 88–64

Bekezdtek a házigazdák, Rudy Fernández triplája után máris 8 ponttal megugrottak a negyedik perc kezdetére (11–3). A franciáknál előbb Joffrey Lauvergne vette fel a ritmust, de Marc és Pau Gasol vezetésével tartották előnyüket a hispánok. A negyed utolsó harmadában Antonione Diot volt a főszereplő a franciáknál neki köszönhetően egyenlítettek is a gallok, Juan Carlos Navarro dudaszónál értékesített triplája azonban hárompontos spanyol vezetést jelentett 10 perc játékot követően (22-19).

A második negyed úgy folytatódott, ahogy az első befejeződött: egy Navarro-triplával, sőt Marc Gasol hármasa után 9 pont lett hirtelen a távolság a két fél között (28–19). A vendégek többek között Rudy Gobert két zsákolásával visszajöttek a negyed felénél (31–28), ám folyamatosan csak futottak az eredmény után. A spanyoloknál ekkor Pau Gasol volt a legjobb, de többen is betaláltak olyankor, amikor a franciák éppen elkezdtek volna közelebb jönni. Az első 20 perc utolsó kosarát José Calderon dobta, 10 ponttal vezettek a vendéglátók (44–34).

A fordulást követően sem változott a játék képe, a házigazdák egyre jobban húztak el ellenfelüktől a két Gasol és Sergio Llull kosarainak köszönhetően. A franciáknak borzasztóan idegölő lehetett, hogy minden kosarukra volt válasza a spanyoloknak, egyszerűen nem tudtak úgy pontot szerezni, hogy annak lett volna foganatja hosszútávon, folyamatosan nőtt a távolság. A Gasol-testvérek mellé Ibaka is felnőtt, ebben a szakaszban, 15 pontos előnyt építettek így ki Juan Orengáék. A záró 10 percben Navarro és Evan Fournier aktivizálták magukat leginkább a támadóoldalon, de a lényegi kérdések már eldőltek.

Spanyolország 24 ponttal nyert végül, így biztosan csoportelsők, míg a franciák ki-ki meccset játszanak holnap Iránnal azért, hogy ne essenek ki – nagy gondban azért nincsenek, de erősen kinéz nekik a harmadik hely – győzelem esetén nagyjából szinte biztos –, így a spanyolok ágára kerülnek. Ez persze csak akkor számít, ha egyáltalán továbbmennek holnap és a legjobb 16 között kapott ellenfelükön is.

Spanyolország legjobb dobói: M. Gasol 17/3, P. Gasol 15, Navarro 14/6.
Franciaország legjobb dobói: Diot 11/3, Batum 11/3, Fournier 9/3.

Brazília–Szerbia 81–73

Az egyre nagyobb sebességet produkáló Leandro Barbosa (16 pont) főszereplésével jól kezdtek a dél-amerikaiak, ám a palánk alatt Nenét (7 pont, 2 lepattanó 14 perc alatt) és Varejaót (4 pont, 9 lepattanó) támadásban a vártnál jobban tudta limitálni a 14-et szóró Teodoszics irányította Szerbia, viszont nagyon mentek a triplák brazil oldalon (23-ból 11).

A nagy hullámvasutazás elején déli szomszédaink nagyon megszenvedtek mindkét oldalon, ám amint elfogyott a puskapor a 9-ből 6(!) hármast beszóró Vieiránál és társainál, rögtön átvették az uralmat, s hiába volt 16-os fórja a nagyszünetben a Magnano-alakulatnak, az extázisban dobó és védekező szerbek egy 32–12-es harmadik negyeddel totálisan lesokkolták Splitteréket (10 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) és bár szűk, de a tendenciákat tekintve kecsegtető előnnyel várhatták a záró etapot.

A negyedik negyed derekán viszont jött az újabb teljesen váratlan fordulat, Nenad Krsztics (7 pont, 3 lepattanó) betlije és a kisemberek rosszul ütemezett felelősség (nem) vállalása párosult azzal, hogy Vieira megint elkapta a fonalat, ebből a pofonból pedig már bárhogy is erőlködött, nem állt fel a Djordjevics-legénység, mely ezzel a kudarccal fontos pozíciót veszthet a holnapi zárókörre.

Brazília legjobb dobói: Vieira 21/18, Barbosa 16/6, Splitter 10
Szerbia legjobb dobói: Teodoszics 14/9, Raduljica 11, Markovics 10/3

B-CSOPORT

Görögország–Horvátország 76–65

Az első negyedben látott feszesebb hangulatú adok-kapokja után a második negyedben megint gondban volt a horvát válogatott, amikor jöttek a cserék, a hellének második sora is egyértelműen jobb volt a délszlávokénál, valamint az ászok visszajövetele is jobban sikerült görög oldalon, ennek eredményeként 15-ös fórral zárta a nyitó félidőt a Kacikarisz-legénység.

A fordulást követően megint elindult Bojan Bogdanovic, de csak Tomicban és Saricban lelhetett társra, bennük is csak ideig-óráig, az érthetetlenül sokat jegelt Markota kedvetlen játékkal pontot sem szerzett most sem, közben hármas és négyes poszton a hellének két legeredményesebbje, Kaimakoglou és Papanikolau szépen ölték a horvátok momentumjait, komolyabb megindulást nem hagyott ellenfelének a csoportot veretlenül vezető gárda.

A hajrában a sérüléséből látszólag szépen visszajövő Lafayette egyéni statisztikajavításán felül nem sok érdemi felzárkózási kísérlet indult már horvát oldalon, ezzel Ante Tomicék elég nehéz szituációba keverték magukat, még ki is eshetnek holnap, míg a helléneknek nyerniük kell a csoportgyőzelemért az Argentína elleni ki-ki meccsen.

Görögország legjobb dobói: Kaimakoglu 14/6, Papanikolau 14, Buruszisz 13.
Horvátország legjobb dobói: Boj. Bogdanovic 20/9, Saric 10/3, Tomic 9.

C-CSOPORT

Dominikai Köztársaság–Egyesült Államok 71–106

A Team USA úgy kezdett, hogy itt sem lesz gondja, James Harden vezetésével 5–13-ra húztak el az első negyed közepéig. Védekezésben azonban szétestek, ezt pedig az ezúttal Francisco García nélkül felálló dominikaiak kihasználták. A közép-amerikai együttes Victor Liz vezetésével kapott lábra, ám a 10. percig nem sok minden változott: Rudy Gay kifejezetten jól szállt be a padról az amerikaiaknál, DeMarcus Cousins és Klay Thompson kosaraival pedig még mindig tartotta előnyét az Egyesült Államok (16–23). Az utolsó 60 másodpercben azonban kosarat kaptak Orlando Sáncheztől, Ronald Ramontól és Jack Martineztől is, így Cousins zsákolása ellenére is csak 3 ponttal vezettek (22-25).

A második negyed elején Cousins lépett elő, és újra visszaállt a 6-8 pontos távolság a két fél között, a vártnál - főleg Garcia hiányában - jóval szorosabban alakult a találkozó. Visszajöttek a kezdők, betalált Anthony Davis és Kenneth Faried is, és utóbbi kosarával először a mérkőzésen 10 pont fölé nőtt a differencia a 15. percben (29–40). A két, a vb eddigi szakaszában kiválóan játszó magasember tovább növelte Mike Krzyzewskiék előnyét, már 15 pontos is volt fórjuk, de Dominika csak nem adta fel. Martinez, James Feldeine és Edgar Sosa segítségével visszajöttek újra 7 pontra a 18. perc végén (38–45). A Team USA-nek viszont sokkal jobban jött ki a lépés a nagyszünet előtt, Gay az utolsó 17 másodpercben négy pontot is dobott egy sportszerűtlen hiba miatt, így 15 pont volt a különbség 20 perc játék után (41–56).

A fordulás után dőlt el igazán az összecsapás – a Dominikai Köztársaság a 25. percig úgy, ahogy tartotta magát a kezdőkkel szemben, ám ezt követően teljesen kifulladtak, a negyed utolsó 3 perc 53 másodperce alatt nem dobtak pontot, míg a Team USA Derrick Rose és DeMar DeRozan vezetésével szállította az egységeket, így 29 pontosra hízott az előnyük. A záró felvonás elején pont ugyanennyi ideig, 3 perc 53 másodpercig voltak pontképtelenek Eloy Vargasék, így egy majdnem 8 perces, a dominikaiak szempontjából eredmény nélküli szakaszt követően 40 pont is volt a két gárda közötti távolság (52–92). Edward Santana és Manuel Fortuna segítségével innen sikerült valamennyit lecsípni, de gyakorlatilag nem változott a különbség, 35-tel nyert az Egyesült Államok, és továbbra is 100 százalékos. Dominika is továbbjuthat még a következő körbe, kulcsfontosságú meccset játszanak holnap a törökökkel.

A Dominikai Köztársaság legjobb dobói: Liz 15/6, Santana 11, Martínez 10.
Az Egyesült Államok legjobb dobói: Faried 16, Cousins 13, DeRozan 11/3.