Nehéz helyzetben a Szolnok, újabb vereség otthon

TÓTH ATTILA (KEZDŐ5.HU)TÓTH ATTILA (KEZDŐ5.HU)
2013.01.05. 20:31
Sehovics és társai szombaton nem alkottak maradandót (fotó: Mirkó István)
A Szolnoki Olaj férfi kosárlabdacsapata vereséget szenvedett az Adria-ligában a 2013-as esztendő első mérkőzésén. A szolnokiak 75–69-re kaptak ki a Tiszaligeti Sportcsarnokban a bosnyák Siroki Brijegtől, amely a magyar csapathoz hasonlóan 4–11-es mutatóval állt a forduló előtt.

A találkozó jól indult a hazaiak számára. Bár támadásban többször is hiba csúszott a befejezésbe, védekezésben többnyire jól működtek Báder Mártonék és az eléggé ötlettelenül támadó vendég gárda ellen előnyben kosaraztak az első negyed első felében. Sajnos azonban ez nem megnyugtatta a szolnokiakat, hanem több ki nem kényszerített hiba csúszott a támadásaikba, és bár a Siroki továbbra sem csinált semmi különöset, mégis könnyedén fordítottak pár gyors indításnak és könnyű ziccernek köszönhetően (11–18), jött is az első időkérés az Olajnál hét perc játékot követően.

A lendület megtörése sikerült, a magyarok büntetőkkel és két duplával közelebb kerültek ellenfelükhöz, akik jóval pontatlanabbá váltak felállt védelem ellen, mindössze egy tisztára kijátszott helyzetük volt – igaz, azt az új amerikai irányító, Johnathon Jones be is dobta. A végén még szerencséje is volt a Szolnoknak, Zeljko Sakic tiszta ziccert hibázott, így az első 10 perc után 19–21-et mutatott az eredményjelző.

A második negyed eleje idegesen indult, mindkét oldalon sok volt a hiba támadásban – eladott labdák, kihagyott ziccerek, büntetők, homály dobások jellemezték ezt a periódust. Sajnos megint nem az Olaj jött ki jobban a rendezetlenebb periódusból, Brandon Gay két és fél perccel a negyed kezdetét követően megkapta a harmadik személyi hibáját és csapatszinten is megvolt már ekkor a négy, nem sok jóval kecsegtetett ez a félidőből hátralévő hét és fél percre, ráadásul 40 százaklékos büntetőzéssel is sikerült újra meglépnie a vendégeknek egy triplának köszönhetően (21–28). A felzárkózás szerencsére ezúttal is megtörtént, ritmust váltott az Olaj, pontosabb befejezések érkeztek elöl, így nem tudott indulni az ellenfél.

Két és fél perccel a nagyszünet előtt Ernests Kalve triplájával megint a hazaiaknál volt az előny (32–30), sőt a lett 1:20-szal a negyed vége előtt még egy trojkát elsüllyesztett, így a vendégeknek kellett időt kérniük – a hazai roham során másodjára. A Siroki csak a szolnokiak hibáiból tudott csak élni, felállt, rendezett védelem ellen legtöbbször csak egy egyezni tudtak, és nagyon sokszor így sem sikerült megverniük védőjüket. A végén a szolnokiaknak volt labdája előnyük növelésére, de egy eladott labdát követően háromra zárkózott a bosnyák együttes, 37–34 volt a félidő.

A félidőben óriási különbség mutatkozott az eladott labdákban, nem a magyarok javára (8-3), emiatt jóval többször is próbálkozhattak a vendégek, viszont ezeket a helyzeteket pocsékul használták ki - ennek köszönhetően pedig a pattanózásban nagy volt a különbség, ezúttal már a szolnokiak szempontjából kedvezően (20–11). A tripladobás egyik oldalon sem ment (2/7 vs. 4/11), viszont a ketteseket (12/20 vs. 10/26) és a büntetőket (7/7 vs. 2/5) sokkal jobban dobta a Szolnok. Annyi látszott, hogy ha figyelnek a labdára és így félpályás támadásokra kényszerítik a Sirokit, abban nem túl jók a bosnyákok, a ki nem kényszerített labdaeladásokat azonban azonnal megbüntették a túloldalon. Az Olajnál többen is nagyon hasznosan játszottak: Szead Sehovics (5 pont, 2 pattanó, 3 kih. fault), Szabó Miklós (6 pont), Báder (8 pont, 6 pattanó) és Kalve (10 pont, 2 pattanó) is kiemelendő, de az új szerzemény, Rashad Bell is csipkedte magát (4 pont, 3 pattanó, 2 blokk). A túloldalon Sakic vitte a prímet (4 pont, 3 pattanó, 3 kih. fault), mellette Marko Sutalo (6 pont, 4 gólpassz) és Jones (6 pont) voltak a leghasznosabbak.

A fordulás után sem indultak a csapatok zökkenőmentesen, négy perc alatt mindössze két pont érkezett hazai oldalról és négy a vendégektől, egyik fél sem tudta feltörni a másik védekezését, nem is nagyon alakultak ki ziccerek egyik oldalon sem – egyet betett Bell, egy alley-oopot pedig elrontott a Siroki. Freeman alig játszott az első félidőben, a másodikban viszont gyorsan pályára került, vezetésével pedig fordítottak is a vendégek négy és fél perc alatt (39–40). Ideig-óráig beindulni látszottak a szolnokiak, de védekezésben kezdtek szétesni, szinte minden támadásból pontokat kaptak, egy újabb Freeman duplát követően pedig időt is kért Neno Asceric 2:20-szal a harmadik negyed vége előtt (44–49). Sajnos a fejmosás ezúttal nem hatott, egy-egy elhibázott vendég dobásra volt csak elég a „kis szünet", tovább nőtt a különbség, ráadásul a negyed fontos pillanatait uraló Freeman az utolsó pillanatban visszapöcizett egy labdát a gyűrűbe, ezzel elég nagynak tűnő kilenc pontos hátránnyal fordult a Szolnok a záró 10 percre (47–56).

Az utolsó felvonás biztatóan indult, de a szerzett kosarak után nem érkezett jó védekezés, nem tudott lényegesen közelebb kerülni ellenfeléhez az Olaj, Ramljak sokadik zsákolása után pedig 10 pont fölé nőtt a távolság a két fél között (52–63) – a mérkőzésen először. Asceric újabb időkérése következett hat és fél perccel a végső sípszó előtt. Négy perccel a vége előttig nem sok minden változott a játék képében és az eredmény alakulásában sem, viszont Bell és Báder kosaraival rögtön négy pontra zárkózott fel az Olaj a megint tanácstalan időszakát élő Siroki ellen, három perccel a vége előtt a vendégek kértek időt (61–65). Kétszer támadhatott a Szolnok azért, hogy ennél közelebb kerüljön, de egyszer egy messzire pattanó labdát követően Freeman, utána pedig egy rontott Sehovics ziccert követően Jones szerzett könnyű kosarat 63–69-nél, 1:20-szal a vége előtt eldőltnek tűnt a találkozó. Előbb Kalve, aztán Sehovics lépéshibája végleg meg is pecsételte a magyarok sorsát – hiába két tripla, a büntetőket értékesítették a bosnyákok, 69–75-re nyertek.

Ezzel a magyar bajnok borzasztóan nehéz helyzetbe került, hiszen meccshátránya mellett az egymás elleni eredményekben is gyengébb a Sirokinál és a Krkánál is.

„EGYÉNILEG IS EL KELL GONDOLKOZNI A HIBÁKON”

FÉRFI KOSÁRLABDA
ADRIA-LIGA, 16. FORDULÓ
SZOLNOKI OLAJ KK–SIROKI BRIJEG (bosnyák) 69–75 (19–21, 18–13, 10–22, 22–19)
Szolnok, 1800 néző. Vezette: Belosevics, Mrdak, Obrknezevics (szerbek)
SZOLNOK: Simon B. 2, Horváth Á. 11/9, Sehovics 8/3, Gay 2, BÁDER 10. Csere: Bell 8, Fodor M., Szabó M. 7, Németh I. 4, KALVE 17/9
SIROKI: Vragovic 5/3, SUTALO 15/3, Ramljak 8, SAKIC 9/3, Rikic. Csere: Barac 7/3, JONES 12/3, Persic 4/3, Bilinovac 3/3, FREEMAN 12
Az eredmény alakulása. 5. perc: 9–5. 8. p.: 11–18. 14. p.: 21–28. 17. p.: 29–30. 19. p.:35–30. 23. p.: 39–36. 29. p.: 44–49. 32. p.: 49–59. 34. p.: 52–63. 37. p.: 61–65.
Nenad Asceric, a Szolnok edzője: – Az egyik legfontosabb meccs volt, amit elveszítettünk, de még tíz forduló hátra van. Ki kell javítani a hibáinkat. Ezen a találkozón gyengén támadtunk és sok könnyű kosarat kaptunk. Ráadásul a vendégek lélektanilag a legfontosabb pillanatokban dobták pontjaikat. Mentálisan sem voltunk tökéletes állapotban.
Damir Vujanovic, a Siroki edzője: – Mint várható volt, nehéz meccset játszottunk. Szerencsénkre a Darko Planinic helyére érkező két amerikai játékos jól és hasznosan kosárlabdázott. Taktikánk fő része volt Báder semlegesítése, ez sikerült, és ez volt győzelmünk kulcsa.
További eredmények: MZT Szkopje (macedón)–Buducsnoszt Voli (montenegrói) 69–76, Igokea Aleksandrovac (bosnyák)–Radnicski Kragujevac (szerb) 88–85, Cedevita Zagreb (horvát)–KK Split (horvát) 72–75, Olimpija Ljubljana (szlovén)–Crvena Zvezda (szerb) 56–70, Partizan Beograd (szerb)–Cibona Zagreb (horvát) 74–68