Parkerék végig vezettek, Holdenék jobban bírták idegekkel a hajrát

2007.09.13. 20:58
A Spanyolországban zajló férfi kosárlabda Európa-bajnokság első negyeddöntőjét az orosz válogatott nyerte meg és jutott be így elsőként a legjobb négy közé. Kirilenkóék a nyolc között a legutóbbi Eb bronzérmesével, a franciákkal találkoztak. Tony Parkerék hiába vezettek szinte az egész találkozón, az oroszok az utolsó negyedben fordítottak és idegekkel jobban bírták a hajrában a büntetőpárbajt.

Parkerék (balra) csomagolhatnak, Holdenék (jobbra) még maradhatnak
Tony Parker vezérletével a franciáknak jött ki a lépés jobban az első negyedben és tulajdonképpen végig vezetve, az első kisszünetig kétpontos előnyre tettek szert.

Eközben az oroszok ugyan végig tartották a lépést ellenfelükkel, 4-8-ról felállva 9-8-nál még a vezetést is átvették, de az első negyed, ha nem is sokkal, de elment.
Gyors orosz egyenlítéssel folytatódott a mérkőzés, majd rövid időre ismét átvették a vezetést. A negyedből öt perc telt el, amikor az oroszok 8-7-s részeredménnyel egypontos hátrányra felzárkóztak.

A francia csapat azonban a folytatásban kivágott egy jó periódust, amikor hattal elhúztak - 40-34 - jött is az orosz időkérés, amely után azért még 5-2-vel zárta a felvonást a vesztésre álló gárda.

Hiába a nagyszünet: a harmadik negyedben mindkét csapat játékosain a fáradtság első jeleit fedezhettük fel. Nem volt megfelelő a koncentráció a befejezéseknél, de a tűz is hiányzott a találkozóból. Aztán a negyedik negyedben választ kaptunk: nem készültek el teljesen az erejükkel a felek, csak a hajrára is gondoltak.
Ennek megfelelőn sok izgalmat hozott a zárórész. Az oroszok gyorsan megkezdték a felzárkózást, ami olyannyira jól sikerült, hogy 55-61-s állásról 64-61-re fordítani tudtak. Más csapat talán ekkor már összeomlott volna, de a franciákban volt annyi, hogy ismét nyílttá tegyék az összecsapást és 66-69 után, kihasználva egy orosz technikai hibát, egy hárompontossal egyenlítsenek. Parker négy rontott hárompontos kísérte után tudott kintről pontokat szerezni. Az ő szemszögükből a legjobbkor.

Mivel a hajrához érve még semmi nem dőlt el, a csapatok belementek egy büntetőzésbe. Diaw 71-69-s orosz vezetésnél, 17 másodperccel a vége előtt két büntetőt rontott, de hat másodperccel később megtették ezt a „szívességet” ellenfelüknek az oroszok is. Pasutyin keze remegett meg…

Ezután Parkeren volt a sor, de két büntetőjéből egyet ő is kihagyott, az orosz előny azonban így is egyre csökkent. A következő két orosz büntetőt Pasutyin már kihasználta, méghozzá magabiztosan.

Sok választásuk nem lévén a franciák 73-70-s orosz vezetésnél 19-re lapot kértek, de az nem alsó lett… Egy sikeres büntető után a direkt a palánkra vágott labdára mentek rá a franciák, de a lepattanó az oroszoké lett, akik az elődöntőben a horvát-litván összecsapás győztesével játszanak majd.