A Viborg lelépte az FTC-t, jöhettek a fekvőtámaszok

2014.03.03. 19:55
A ferencvárosiak a 2012-es döntőben legyűrték a Viborgot – ezúttal a dánok örülhettek (Fotó: Mirkó István, NS-archív)
Nehéz helyzetbe került a Ferencváros női kézilabdacsapata a KEK negyeddöntőjében, ugyanis az első mérkőzésen 40–32-re kikapott a Viborg otthonában.

NŐI KÉZILABDA KEK
NEGYEDDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS

VIBORG HK (dán)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 40–32 (18–14)
Viborg, 1700
néző. Vezette: Brunner, Salah (svájci)
VIBORG: Masson – Lyksborg 5, BURGAARD 8, Torstensson 2, DAMNJANOVICS 5, GULLDÉN 11 (3), Suvdal 4. Csere: Darleux (kapus), Pedersen, MIKKELSEN 5, Hald. Edző: Christian Dalmose
FTC: Szikora – Kovacsicz 5, Tomori 3, SZUCSÁNSZKI 8, Szamoránsky P. 5, Steinbach 4, Vérten 1. Csere: Abramovics (kapus), Pena 4 (2), Cifra, Such 1, Zácsik, Mészáros R. 1. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 5. perc: 1–3. 8. p.: 4–3. 11. p.: 7–5. 15. p.: 9–9. 20. p.: 12–12. 24. p.: 15–12. 26. p.: 15–14. 32. p.: 20–14. 38. p.: 25–17. 45. p.: 28–23. 48. p.: 32–23. 52. p.: 35–25. 56. p.: 38–28
Kiállítások: 12, ill. 14 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 2/2

Ha Fradi és KEK, akkor Viborg: az elmúlt évek alapján nem volt meglepő, hogy a két csapat ismét összeakadt egymással. A 2010–2011-es évadban a nyolcaddöntőben, 2012-ben pedig a döntőben találkoztak a felek. A legjobb tizenhat között akkor 66–66-os összesítés után a Fradi jutott tovább, a két évvel ezelőtti fináléban pedig 62–60-ra nyertek összesítésben Elek Gábor tanítványai.

Az erőviszonyok alapján előre hozott döntőnek is lehetett nevezni a párharcot, még úgy is, hogy a dánok háza tájáról pénzügyi gondokról érkeztek hírek, és több sérülés is nehezítette a Viborg dolgát (Maria Fisker, Amanda Kurtovic, Marit Malm Frafjord és Muna Sebbah is hiányzott). A Fradiban Mészáros Reának és Zácsik Szandrának akadtak problémái, de mindketten ott voltak a benevezettek között.

Az FTC-nél Szikora Melinda kezdett a kapuban, míg balátlövőben Laura Steinbach kapott lehetőséget. A magyar csapat 3–1-re tudott vezetni a meccs elején, de a helyzeteit jól kihasználó Viborg fordított, és egy-kétgólos előnyre tett szert. Steinbach helyett Nerea Pena állt be az első negyedóra végén, Tomori Zsuzsanna pedig átment a bal oldalra. Christian Dalmose 9–9-nél időt kért, amely során Elek Gábor több kilépést és faultot kért védekezésben.

A kiegyenlített meccsen több helyzetet is kihagyott a Fradi, a Viborg egy négy és fél perces gólcsendjüket kihasználva hárommal (15–12) meglépett. Louise Burgaard és Isabelle Gulldén is nagyon élt, az FTC-ben Szucsánszki vállalt sokat a góltermésből.

Hiába jött fel mínusz egyre a népligeti együttes, a félidő hajráját elrontotta. Míg a hazaiaknál a reaktivált Henriette Mikkelsen egy pimasz góllal nyitott, addig Zácsik nem tudott hozzátenni a csapat játékához. Linnea Torstensson emberhátrányból is betalált, a Viborg 18–14-re vezetett a szünetben.

A második félidő elején folytatódott a Fradi negatív sorozata, a Viborg átrohant a magyar csapaton, amelynek a kapuscsere sem jött be. Kezdett felsejleni a Midtjylland elleni idegenbeli meccs, 25–17-re elment a Viborg. A Fradit Steinbach góljai tartották úgy-ahogy meccsben. Elek Gábor újabb időkérése után próbált zárkózni a vendégcsapat, de ez csak időszakosan sikeredett.

A meccs utolsó részében az volt a kérdés, hogy sikerül-e látótávolságon belül maradni, a dánok azonban nem lassítottak, szinte minden bejött nekik, közte tíznél Dalmose fekvőtámaszokat kezdett nyomni a kispadnál. Ha valami pozitívat szeretnénk találni meccsben, legalább sikerült tízen belül maradni, a Viborg 40–32-es győzelme azonban nem sok reményt kínál a folytatásra.

A visszavágót március 8-án, 20.15-kor rendezik a Népligetben, a Fradinak a látottak alapján csodára lenne szüksége a továbbjutáshoz. A párharc győztese a Rosztov-Donnal vagy a Buxtehudével találkozik a legjobb négy között, az első meccsen az oroszok 37–24-re nyertek.

58. Rossz bejátszás ott, Kovacsicz befutásból szépít. 38–30
57. Szamoránsky is kap egy két percet Damjanovics lerántásáért.
56. Damjanovicsé a 38., Szamoránsky felel. 38–29
56. Pena a kapu jobb oldalába lőtt. 37–28
56. Lyksborg kap két percet, a Fradi meg hetest.
55.
Most Pena ront, de belemenés a dánoknál.
55. Mikkelsen a bal szélről, ziccerben a rövid alsóba lőtt. 37–27
54. Burgaard átlövése a jobb felsőben köt ki. 36–27
54. Mészáros harmadik két percét is megkapta.
53. Abramovics védi, Vérten indul, lövése sincs. Szucsánszki átlövése a bal alsóban köt ki. 35–27
52. Gulldén lövése átcsúszik Szikorán, Mészáros beállóból felel. 35–26
51.
Szikora véd, Szucsánszki eladja.
50. Pena a jobb felsőbe zúdít. 34–25
49. Mikkelsen lerohanásból gólt lőtt, közte tíz, az edző elkezdett fekvőzni. 34–24
49. Gulldén még rossz passzból, 11 méterről is jó. 33–24
48. Szucsánszki lövése becsúszik. 32–24
48. Időt kér Elek.
48. Gulldénre megint nem figyel senki. 32–23
47.
Darleux védéssel kezd, majd labdát szereznek a hazaiak.
47. Mikkelsen a jobb szélről ejt gólt. 31–23
46. Lyksborg ezúttal erőből, most is eredményes, Kovacsicz ellen fújnak a túloldalon. 30–23
46. Szucsánszki kétkezes lökésért bűnhődik.
45. Gulldén kétszer nem ront egymás után. 29–23
44. Lyksborg ezúttal átejti Szikorát, Kovacsicz viszont szépen verte meg emberét. 28–23
44. Mészáros kap két percet Damjanovics arcon vágásáért.
43. Gulldén átlövését Szikora védi a bal felsőnél, Szucsánszki pedig ütemtelenül a jobb alsóba lőtt. 27–22
42. Most a házigazda kér időt.
42. Steinbach belelendülni látszik, kilencről megint bevágja. 27–21
42. Rontás itt, fölé ott. Burgaard.
41. Szamoránsky beállóból szépít, Szikora véd. Szamoránsky elől elhalásszák, Damjanovics pedig lendületből eredményes. 27–20
38. Hihetetlen, hátrányból is leindítanak, Suvdal. 25–17
37. Gulldén arcra ütésért két percet kapott.
37. Tomorit blokkolják, Lyksborg indult, már közte hét. 24–17
36. Gulldén újabb hetese a jobb alsóban kötött ki. 23–17
35. Burgaard most a jobb felsőbe lőtt. Steinbach gyorsan felel. 22–17
34. Mészáros kapott most két percet. Viborgi kapufa.
33. Újabb hátránygól a dánoknál, Burgaard volt eredményes, majd Steinbach is betalál. 21–16
32. Kapuscsere a Fradinál, jön Abramovics, Kovacsicz pedig a szélről szépít. 20–15
32. Damjanovics átlövése a jobb felsőben kötött ki. 20–14
32.
Steinbach bal alsóra tartó lövését védte Masson.
31.Torstensson csapott oda, pihen két percet.
31. Suvdal a bal szélről a rövid alsóba lőtt. 19–14
31. Folytatódik a mérkőzés.

30. Véget ért a félidő.
30.
Időn téli szabaddobása viszont a blokkon halt el.
29. Zácsik eltipegte. Torstensson óriási átlövéssel felel. 18–14
29. Zácsikról Damjanovicsot kiküldik két percre.
28. Mikkelsen lőtt a bal szélről a bal felsőbe, az újabb ziccerét azonban már védte Szikora. 17–14
27. Gulldén a bal alsóba lőtt, már hatnál jár. 16–14
26. Szamoránsky beállóból szépít. 15–14
25. Szucsánszki az ötödik gólját szerezte meg. 15–13
25. Szucsánszkit lökték a levegőben, Burgaard is két percet kapott.
24. Gulldén kapott beállóban labdát és a kapu jobb oldalába lőtt. 15–12
24. Such ziccerét Masson védi, Czifra pedig hiába próbált belemenést kiharcolni, ő kapott két percet.
23.
Szikora is véd egyet lábbal.
23. A ferencvárosiak ezúttal kapufáig jutottak, majd Vérten ziccerét lábbal védi Masson.
22. Burgaard mintegy 15 másodperc alatt kétszer is betalált átlövésből. 14–12
21. Szikora lábbal véd, Szamoránsky viszont rosszul indít.
20. Such a jobb szélről kiegyenlít. 12–12
20. Szucsánszki betörésből a jobb alsóba lőtt. 12–11
19. Rossz passz a ferencvárosiaknál, Torstensson pedig szépen ejt át. 12–10
18. Újabb támadóhiba.
18.
Gulldén belement, Szucsánszkit blokkolták, majd az újabb vendéglehetőség is kimaradt.
17.Damjanovicsra senki nem lépett ki, 9-ről a bal felsőbe zúdít. Pena vonalra lépett, a Fradi kiegészült. 11–10
16. Szucsánszkit a hátrány sem zavarja, a jobb alsóba lőtt. 10–10
15. Gulldén ezúttal a kapu jobb oldalába pattint. 10–9
15. Suvdal helyzetét védte ugyan Szikora, de Kovacsicz szabálytalankodott, így két percre kiáll.
15. Időt kértek a dánok.
15. Szucsánszki hétméteres lövése ezúttal a bal oldali kapufáról pattant be. 9–9

14. Pena
betörésből a jobb alsóba lőtt, Damjanovics löketét pedig Szikora hatástalanította. 9–8
13. Burgaard teljesen üresen lőhetett, 9-ről pedig kilőtte a jobb felsőt. 9–7
13. Szucsánszki átlövését védte Masson, Tomori ágyúzását azonban már nem tudta. 8–7
12. Vérten futott be, és beállóból szépít is gyorsan, de Suvdal válasza sem késik. 8–6
11. Szucsánszki védekezett belül, Gulldén pedig a bal felsőbe lőtt. 7–5
10. Damjanovics átlövésből eredményes, Szamoránsky ziccerét viszont védte Masson. 6–5
10. Most viszont igen, Szikora véd, Kovacsicz pedig a jobb szélről kiegyenlít. 5–5
9. Szépen ziccerig húzták a hazaiak, Lyksborg a jobb szélről pedig nem ront. 5–4
8. Szamoránskyra nem figyeltek a védők, ki is használta gyorsan. 4–4
8. Újabb hazai labdaszerzés, Suvdal indul és a bal alsóba lő. 4–3
7. Gulldén 8 méterről, talpról lő köténybe. 3–3
6. Labdaszerzés itt, labdaszerzés ott, Gulldén pedig senkitől nem zavartatva törhetett be. 2–3
5. Burgaard durrant mellé, Szucsánszki újabb próbálkozását Masson védte ugyan, de az ismétlésből Tomori már eredményes. 1–3
4. Szucsánszki 9-ről a jobb alsóba lőtt, a labda a kapufa tövéről pattant be. 1–2
3.
Steinbachot blokkolják, Vérten megszerezte a labdát, de Szamoránsky egyből eladta.
2. Burgaard verekedte át magát Vértenen és a bal felsőbe lőtt. 1–1
1.Szamoránskyt nagyjából a négyesen fogták meg. Pena a bal felsőbe lőtte a hetest. 0–1
1. A Ferencváros kezdte el a mérkőzést.

„Szeretünk Viborgba járni, jó a szállás, a körülményekre sem lehet panaszunk, és szép emlékek kötnek a városhoz – ismerte el Elek Gábor, a zöld-fehérek edzője. – Ettől függetlenül nagy és nemes feladat előtt állunk, mert teljesen azonos erejű csapatok találkoznak. Ötven-ötven százalék esélye van a továbbjutásra mindkét együttesnek, a pillanatnyi forma, néhány apróság dönthet. Nem nagyon látok erősebb ellenfelet a dánoknál a mezőnyben, ezért jobban örültem volna valamelyik orosz csapatnak.”