Sikerült a franciáknak a triplázás

2010.01.31. 19:10
Karabatic és Balic közül ismét előbbi örülhetett (Fotók: Reuters)
A francia válogatott nyerte meg az ausztriai férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután a döntőben 12–12-es félidő után 25–21-re legyőzte Horvátországot. Franciaország az első válogatott lett a történelemben, amely egyszerre birtokolja az olimpiai, a vb- és az Eb-címet, utóbbi pedig a horvátok leköszönő szövetségi kapitányának, Lino Cervarnak továbbra is hiányzik a gyűjteményéből.

A tavalyi vb-döntő visszavágójának is tekinthettük ezt a mérkőzést, és mivel 2009-ben a horvátok hazai pályán maradtak alul a franciákkal szemben, így most ez is motiválhatta őket.

Hatalmas elszántsággal vetették bele a küzdelembe magukat a csapatok, a kapusok már az első pillanatoktól kezdve eksztázisban védtek, Mirko Alilovic és Thierry Omeyer is hárította az ellenfél első hétméteresét, és ezen kívül is több bravúrt mutatott be.

2/4 (50%)Gól/hétméteres6/9 (66.6%)
25/52 (48%)Gól/össz.támadás21/53 (39.6%)

Az első félidőben végig a franciák szaladtak az eredmény után, igaz, nagyon egyszer sem engedték el Lino Cervar csapatát. A horvátok emberhátrányban rendre kapus nélkül támadtak, a franciák azonban ezt nem igazán tudták kihasználni, egyszer a megszerzett labdát addig passzolgatták, míg az üres kapuba visszatérő Alilovic bevetődve védeni tudta Michael Guigou lövését.

A félidő végén a horvátok addigi legnagyobb előnyükre tettek szert (12–9), a franciák azonban a kétszer egymás után betaláló Nikola Karabatic vezérletével másfél perc alatt egyenlítettek, így a szünetre 12–12-es állással vonulhattak a csapatok.

A franciák az Izland elleni elődöntőt idézve a második játékrész elején állva hagyták ellenfelüket, akik ezekben a percekben több játékvezetői ítélettel sem voltak kibékülve, sokat hibáztak, a vezetést a 34. percben először megszerző franciák négy góllal megléptek (13–17).

A délszláv válogatott előtt ott volt a lehetőség a felzárkózásra, ám hiába kapta sorra a heteseket, Omeyer néhány perc alatt háromból kettőt is hárított.

Balic és Zrnic találataival a horvátok így is feljöttek egy gólra (19–18), ám egyenlíteniük nem sikerült. E helyett ismét a franciák pillanatai következtek, így hat perccel a vége előtt néggyel vezettek.

Omeyer újabb védésekkel tett róla, hogy a horvátoknak ne sikerüljön a feltámadás, Franciaország 25–21-re nyert, így az első válogatott lett a történelemben, amely egyszerre birtokolja az olimpiai, a vb- és az Eb-címet. Utóbbi pedig Lino Cervarnak továbbra is hiányzik a gyűjteményéből.

A harmadik helyet a lengyeleket 29–26-ra legyőző izlandiak szerezték meg. A bronzmérkőzésről szóló cikkünket ide kattintva olvashatják el.

DÖNTŐ
Franciaország–Horvátország 25–21 (12–12)
Bécs, 11000 néző. V: B. Mette, R. Mette (németek)
FRANCIAORSZÁG: OMEYER – ABALO 4, Bosquet 2, Sorhaindo 3, KARABATIC 6, FERNANDEZ 2, Guigou 3 (1). Csere: DINART, Barachet, G. Gille 1, NARCISSE 3, Joli 1 (1), Junillon, Ostertag, Detrez
HORVÁTORSZÁG: ALILOVIC – Cupic, Kopljar 1, VORI 2, BALIC 4, Valcic, Strlek 2. Csere: Carapina (kapus), Duvnjak 3, Lackovic, Gojun, Vukovic 2, Mataija, Buntic, Musa, ZRNIC 7 (6)
Az eredmény alakulása. 7. p.: 1–2. 10. p.: 2–4. 13. p.: 4–6. 21. p.: 7–9. 28. p.: 9–12. 38. p.: 17–13. 49. p.: 19–18. 57. p.: 23–20
Kiállítások: 6, ill. 8 perc
Hétméteresek: 4/2, ill. 9/6
A 3. HELYÉRT
Izland–Lengyelország 29–26 (18–10)
Bécs, 11000 néző. V: Lazaar, Reveret (franciák)
Góllövők: G. Sigurdsson 8, Gunnarsson 6, Gudjonsson 4, Stefansson 3, Atlason 3,Palmarsson 2, Ingimundarson 2, Petersson 1, ill. B. Jurecki 4, M. Jurecki 4, Tluczynski 4, K. Lijewski 3, Jachlewski 3, Jaszka 2, Kuchczynski 2, Rosinski 2, Jurasik 1, M. Lijewski 1
AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG VÉGEREDMÉNYE

1. Franciaország, 2. Horvátország, 3. Izland, 4. Lengyelország, 5. Dánia, 6. Spanyolország, 7. Norvégia, 8. Csehország, 9. Ausztria, 10. Németország, 11. Szlovénia, 12. Oroszország, 13. Szerbia, 14. Magyarország, 15. Svédország, 16. Ukrajna

AZ EDDIGI EB-K ÉRMESEI ÉS A MAGYAROK HELYEZÉSE
1994 (helyszín: Portugália): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Horvátország, ...7. Magyarország
1996 (Spanyolország): 1. Oroszország, 2. Spanyolország, 3. Jugoszlávia, ...10. Magyarország
1998 (Olaszország): 1. Svédország, 2. Spanyolország, 3. Németország, ...6. Magyarország
2000 (Horvátország): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Spanyolország – Magyarország nem jutott ki
2002 (Svédország): 1. Svédország, 2. Németország, 3. Dánia - Magyarország nem jutott ki
2004 (Szlovénia): 1. Németország, 2. Szlovénia, 3. Dánia, ...9. Magyarország
2006 (Svájc): 1. Franciaország, 2. Spanyolország, 3. Dánia, ...13. Magyarország
2008 (Norvégia): 1. Dánia, 2. Horvátország, 3. Franciaország, ...8. Magyarország
2010 (Ausztria): 1. Franciaország, 2. Horvátország, 3. Izland, ...14. Magyarország