Szlovénia hibátlan maradt, a lengyelekkel meccselő Szerbia nem

2013.01.17. 17:26
Gajic góljai nagyon kellettek a szlovénoknak a sikerhez
A férfi kézilabda-világbajnokság C-csoportjának negyedik fordulójában is megőrizte százszázalékos mérlegét Szlovénia válogatottja azzal, hogy 27–26-ra legyőzte Fehéroroszországot, amely a szünetben még öt góllal vezetett az összecsapáson, míg Lengyelország úgy nyert minimális különbséggel Szerbia ellen, hogy a félidőben még utóbbinál volt az előny, szám szerint kétgólos. A D–csoportban Horvátország csak nehezen, igazán szenvedős játékkal igazolta a papírformát Egyiptom ellen.

A C-csoport első csütörtöki mérkőzésén az eddig hibátlan Szlovénia az egy győzelemmel és két vereséggel álló Fehéroroszország ellen lépett pályára. A meccsnek külön pikantériát adott Sziarhej Rutenka személye: a minszki születésű remek átlövő korábban – amikor az országban játszott – éveken át szerepelt a szlovén válogatottban, sőt annak meghatározó tagja volt.

Hiába készültek azonban a szlovénok, az idősebb Rutenka – az öccse, Gyanisz is a válogatott tagja – az elején nagyon megszórta magát, a fehéroroszok első nyolc góljából ötöt vállalt, szünetig pedig összesen hétig jutott. Ráadásul góltermelő társa is akadt, Dzmitrij Nyikulenkov rendre bevette a kaput, így a piros mezesek elhúztak előbb három-négy góllal, majd szünetben már öttel vezettek (12–17).

Fordulás után viszont nagyon összeszedetten jöttek ki a szlovénok, a fehéroroszok a játékrész első felében mindössze négy gólt dobtak, miközben Dragan Gajic és Jure Dolenec vezetésével zárkózott az ellenfél, sőt 23–21-re már vezetett is.

Volt azonban még fordulat a mérkőzésben, akkor ugyanis Boris Denic csapata került hullámvölgybe, Rutenkáék pedig visszavették a vezetést. Egy perccel a vége előtt viszont a játékvezetők kiállították Sziarhej Rutenkát, Gajic pedig bedobta a megítélt hétméterest, újra vezetett Szlovénia (27–26)! A fehéroroszok levitték a kapust, ám egy rossz passzal elrontották a támadást, így Szlovénia negyedik mérkőzését is megnyerte.

A C-csoport második csütörtöki mérkőzésén Szaúd-Arábia nagy meglepetésre legyőzte Dél-Koreát. A távol-keletiek 15–13-ig 2-3 góllal vezettek, de ezután a második félidő derekán zsinórban négyet lőttek a szaúdiak, akik már nem is engedték ki a kezükből az előnyt. Lengyelország úgy nyert minimális különbséggel Szerbia ellen, hogy a félidőben még utóbbinál volt az előny, szám szerint kétgólos. A szerbek három győzelem után az első vereségüket szenvedték el, és most ugyanaz a mérlegük, mint a győztes lengyeleknek. Bartosz Jurecki döntő érdemeket szerzett a győzelemből: kilenc kísérletből kilenc gólt lőtt.

A D-csoportban a horvátok az első félidőt követően még csak két góllal vezettek, és előnyüket ugyan biztosan tartották a folytatásban, az észak-afrikaiak lőtávolon belül tudtak maradni, és végül csupán néggyel maradtak alul. Horvátország ezzel a győzelemmel a házigazda spanyolokhoz hasonlóan százszázalékos teljesítménnyel áll a D-csoportban: a két favorit szombati csatája dönt majd a csoport első helyéről. A harmadik vereségét elszenvedő Egyiptom továbbra is nyeretlen, de amennyiben legyőzi a záró fordulóban Ausztráliát, akkor a papírforma szerint továbbjut. Ehhez persze az is kell, hogy Algéria meg kikapjon az esti eredménnyel szintén biztos nyolcaddöntős Magyarországtól.

FÉRFI KÉZILABDA-VB, SPANYOLORSZÁG
C-CSOPORT, 4. FORDULÓ
Szlovénia–Fehéroroszország 27–26 (12–17)
Ld: Gajic 8, Skube, Dolenec 4-4, ill. Sz. Rutenka 9, Nyikulenkov 5, Citu 4
Szaúd-Arábia–Dél-Korea 24–22 (11–13)
Ld: Mahdi el-Szalem 5, el-Hannabi, el-Abdulali, el-Obaidi 4-4, ill. Eom Hjo Von 6, Dzseong Han 4
Lengyelország–Szerbia 25–24 (11–13)
Ld: B. Jurecki 9, Orzechowski 5, ill. Ilics 9, Prodanovics 6, Nikcsevics 3