Megszorongattuk a világbajnok franciákat

2018.11.24. 16:50
Planétáék megszorongatták a franciákat (Fotó: NS-archív)
A második vereséget is elszenvedte a magyar női kézilabda-válogatott a Möbelringen-kupa felkészülési tornán. A világbajnok franciák elleni találkozó legnagyobb hozadéka az volt, hogy Kovacsics Anikó megúszta súlyos sérülés nélkül (Klivinyi Kinga ellenben nem biztos), de az is kiderült, hogy a mieink állják a versenyt a legjobbakkal is.

NŐI KÉZILABDA, MÖBELRINGEN-KUPA, NEMZETKÖZI FELKÉSZÜLÉSI TORNA, NORVÉGIA
2. FORDULÓ
FRANCIAORSZÁG–MAGYARORSZÁG 19–18
(11–9)
Oslo, 3600 néző. V: Borge, Nygren (norvégok)
FRANCIAORSZÁG:
Glauser – FLIPPES 3, Lacrabere 1 (1), Pineau 2 (1), Edwige 2, Nze Minko 2, Houette 2. Csere: GABRIEL (kapus), Saurina, Kanor 1, Coatanea 1, DEMBÉLÉ 3, Niombla, N'Gouan 2, Blonbou. Szövetségi kapitány: Olivier Krumbholz
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – Orbán Adrienn, Kiss N. 1, Kovacsics 2, Mészáros R., Klivinyi, Kazai. Csere: Janurik (kapus), PLANÉTA 6 (5), Tóth G. 4 (1), Háfra N. 2, Pálos-Bognár, Szabó L. 1, Lukács V. 1, Schatzl Nadine 1. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 6. p.: 3–1. 12. p.: 4–6. 23. p.: 7–8. 25. p.: 9–8. 37. p.: 14–11. 46. p.: 16–13. 50. p.: 18–14. 57. p.: 18–18
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 4/2, ill. 7/6
Olivier Krumbholz:
– Sok labdát adtunk el, nem voltunk pontosak. A védekezésünk rendben működött, de támadásban nem voltunk eredményesek, bár a magyarok nem is hagytak nekünk sok helyet.
Kim Rasmussen: – Most már tényleg nem tudok mit mondani… E pillanatban azt sem tudom, hogyan fogunk felállni Dánia ellen, a lövőposztokon elfogytunk – elképesztő ez a balszerencse. Pedig büszke vagyok a csapatra: volt két és fél pocsék percünk az első félidő végén, de ezt leszámítva mindenki mindent beleadott, kimondottan jól védekeztünk, és noha támadásban voltak gondjaink, a franciák ellen mindenkinek vannak…

Amúgy nagyon érdekes volt a Magyarország–Franciaország felkészülési női kézilabda-mérkőzés, csak a hetedik percben már két magyar játékos zokogott a kispadon. Kovacsics Anikó a kézfejét lógatta könnyek között egy karambol következtében, Klivinyi Kinga meg próbált úgy sírni, miután Alexandra Lacrabere földhöz kente röptében, hogy a vállát ne rázza a zokogás, mert az fájt neki szörnyen.

Mindez csupán azért jelentett súlyos problémát így másfél héttel a franciaországi Európa-bajnokság előtt, mert Kovacsics nemzeti csapatunk egyetlen mezőnyjátékosa, aki legalább negyven válogatottságon túl van már, míg Klivinyi a negyedik legrutinosabb a keretben, és az utolsó, amire az eleve igencsak létszámhiányos válogatottnak szüksége van, az az, hogy még két kulcsemberét elveszítse.

Úgyhogy ha módjában állna ilyesmi, Kim Rasmussen szövetségi kapitány alighanem őszült volna egy sort a padon alakuló események miatt, pedig közben a pályán egészen reménykeltő történések zajlottak. Elvégre a mieink ellenfele az aktuális világbajnok volt, melynek a kerete ráadásul alig változott tavaly december óta, amikor nagyjából átgazolt a magyarokon a vb-nyolcaddöntőben, aztán mégis remekül tartotta magát az együttese.

A szinte újonc Kiss Nikolett például parádés átlövésgóllal kezdett, és bár Planéta Szimonettának az elején kétszer összecsomózta a lábát a siófoki légiós Estelle Nze Minko, utána ő is megtalálta a ritmust (na ja, Kim Rasmussen minden cserénél intenzív kiselőadással fogadta, és addigra egy-kétszer már a kapuból, Bíró Blankától is megkapta az instrukciókat). Így aztán annyira összeállt a magyar védekezés, hogy csaknem tíz percig be sem talált a világbajnok, miközben a mieinknél hol a sérült Kovacsics helyére bedobott Tóth Gabriella villant meg, hol Háfra Noémi harcolt ki hetest, úgyhogy bő negyedóra után már 6–4-re vezetett a magyar válogatott.

Támadásban ugyanakkor meglehetősen érezhető volt a lányokon az összeszokottság totális hiánya, amit az elméletileg felgyorsított játéknak sem sikerült ellensúlyoznia – a sietség sokszor inkább tűnt kapkodásnak. És bár a franciák is hibáztak eleget, két jól elkapott kétperces etapnak köszönhetően (mindkettő alatt három-három gólt is szereztek) 11–9-es előnnyel fordultak a szünetre. De legalább Kovacsics visszaállhatott eddigre egy csinos kötéssel a csuklóján, gyorsan be is vágott is két gólt.

A második félidő úgy kezdődött, mint az első: könnyező Kovacsiccsal, aki most meg a fejét vágta be, miután a padlóhoz kenték, ezért egyre logikusabb döntésnek tűnt volna betekerni pukkanós buborékfóliába és bezárni egy páncélszekrénybe a jövő hétvégi Eb-rajtig. Ehelyett a félidő derekán megint elterült, mikor az orrára is kapott egyet, úgyhogy lassan azon sem lepődtünk volna meg, ha egyszer csak beszalad a pálya szélén táncikáló hat szponzortrikós kabala-jegesmedve, leteperik és összerugdossák.

Pedig amúgy nem látszott, hogy az egyik csapat világbajnok, a másik meg még egy hónappal ezelőtt is lázálomnak tűnő védekezési kombinációkban igyekszik megállítani. A magyaroknál inkább a támadójátékból hiányzott a türelem és a pontosság közül legalább az egyik, aminek eredményeképp a franciák párszor átszaladtak a mieinken, és ez elég volt, hogy állandósuljon a három-négygólos előnyük a felvonás derekára.

Kim Rasmussen azonban mindig azt emlegeti, hogy hatvan percig küzdő együttest akar, amelynek bárki ellen van esélye, és ezt most meg is kapta: az utolsó tíz percre összeállt a mieink védekezése, Planéta meg a túlvégen sorra dobálta a heteseket, így az utolsó három percre 18–18-cal fordultak a felek. Az összecsapás végül még azelőtt befejeződött, hogy Lacrabere megölt volna valakit (a legvégén Tóth Gabriella is sírva terült el a földön a vele való találkozás után, bár azt mondta a meccset követően, hogy nincs nagy baj a bokájával), az utolsó gólt pedig a franciák szerezték, de most nem ez volt a lényeg. A csapat tiszteletre méltóan teljesített a világbajnok ellen, csak azok a sérülések ne lennének megint...

„A mérkőzés nagy részét tekintve nagyon elégedett vagyok a lányokkal, egyedül az első félidő utolsó öt percében nyújtottunk gyengébb teljesítményt a francia csapat ellen, amellyel szemben mindenki megszenved a góllövéssel” – idézte a magyar szövetség honlapja Kim Rasmussen szövetségi kapitányt, aki hozzátette, a franciák rendkívül gyorsak és erősek, ezért örül annak a küzdőszellemnek és teljesítménynek, amelyet játékosai mutattak.

„Sajnos holnap sem Klivinyi Kinga, sem Tóth Gabriella, sem Kovácsa Anna nem játszhat. Kovacsics Anikó és Háfra Noémi terhelését pedig csökkentenünk kell, így taktikailag nem lesz túl sok lehetőségünk a dánok ellen. A legfontosabb, hogy további sérülések nélkül ússzuk meg a tornát.”

A MÁSIK MECCSEN
Norvégia–Dánia 28–22 (13–10)

AZ 1. FORDULÓ EREDMÉNYEI
Norvégia–MAGYARORSZÁG 25–19 (12–6) – RÉSZLETEK ITT!
Franciaország–Dánia 22–20 (11–10)

3. FORDULÓ (vasárnap)
16.00:
Dánia–MAGYARORSZÁG (Tv: Duna World, élőben az NSO-n)

2. FÉLIDŐ
60. perc:
Rasmussen kihasználja az utolsó időkérését. Jól védekeznek a franciák, labdaszerzés után Nze Minko kihagyja a ziccert, de így is ők nyernek egy góllal.
59. perc:
Tóth belemegy, majd fájdalmas arccal a földön marad. Talán nincs nagy baj, lebiceg a pályáról. Janurik védi Pineau átlövését.
58. perc:
Dembélé befut, Janurik véd, de hetes jön. Bíró jön, de Lacrabere elteszi a labdát a lábai alatt. 18–19
57. perc: Elveszik a labdát a franciáktól, Szabó Laura pedig az üres kapuba ível. Itt az utolsó francia időkérés. 18–18
56. perc:
Háfra megint belemegy a darálóba, Planéta menetrendszerűen értékesíti a büntetőt. 17–18
55. perc:
Pálos-Bognár labdát szerez, majd Kazait lerántja Blonbou, két perc a jutalma.
54. perc:
Niombla mellé lő. Háfra megint bebújik két francia között, hetes. Planéta visszatér, és ezúttal sem ront, öt lövésből öt gól balkezes játékosunktól. 16–18
53. perc: Háfra betöréséből hétméteres lesz, Tóth Gabriellán azonban kifog Gabriel.
52. perc: Coatanea előtt jól zárunk össze, belemenés.
51. perc: Tóth hétméteresével zárkózunk. 15–18
50. perc: Houette
büntetőjét Bíró védi, de a kipattanót már bevágja a francia. Houette indulásból is betalál, ezúttal már Janurik Kingának. 14–18
49. perc: Kazai kis lendülettel ugrik be a bal szélről, majd telibe lövi Gabrielt. Bíró véd, de hetes.
48. perc:
Kanor kilőné a jobb felső sarkot, de Bíró résen van.
47. perc: Lukács
megnyeri az újabb párharcát Gabriellel szemben. 14–16
46. perc:
Ayglon lövését Bíró védi. Schatzl a szélről nem tudja megoldani, Flippes a másik oldalon annál inkább. Utóbbi belesérül. 13–16
45. perc:
Lukács lövését olvassa Gabriel, de marad nálunk a labda. Tóth aztán eladja.
44. perc: Jól védekezünk, megvan a labda.
43. perc: Passzívnál támadunk. Ayglont kiszórják két percre, mert megmasszírozta Kovacsicsot, aki pedig ezt nem is kérte. A jobbátlövőt játszó Háfra gyorsan kihasználja a fórt. Olivier Krumbholz időt kér. 13–15
42. perc: N’Gouan
most nem szabálytalan, hanem gólt lő. 12–15
41. perc:
Háfra lövését Gabriel védi, majd Tóth veszti el a labdát.
40. perc: Tóth átlövésből a léc alá pattint. Még följebb zárkózhatnánk, de Bíró indítása pontatlan. Pineau lövése szinte széttöri a lécet. 12–14
39. perc:
N’Gouan támadásban szabálytalan.
38. perc:
Magyar időkérés. Pálos-Bognár rosszul passzul, de legalább nem tudnak minket lerohanni.
37. perc: Újabb támadásunk megy veszendőbe. N’Gouan beállóból talál be. 11–14
36. perc:
Mészárosnak nem jó a passz, Dembélé indul, gól. 11–13
35. perc:
Jó védekezés végén Planéta vetődik rá a labdára.
34. perc: Flippes
a szélről bedobja a rövidbe. Háfra talpról nagy gólt lő. 11–12
33. perc: Rossz francia passz után Kovacsics harcol ki hétméterest, majd megint ápolni kell. A tarkóját fájlalja. A hetest Planéta ismét gólra váltja. 10–11
32. perc:
Niomblánál belemenést látnak. Kovacsics lövését védi a francia kapuba beálló Catherine Gabriel.
31. perc:
A franciák emberelőnyben elszórják a labdát. Lukácsnak magas Kovacsics átadása.

1. FÉLIDŐ
30. perc:
Kiss passza rossz, Bíró pedig hiába védi Edwige ziccerét, utána megint eladjuk a labdát, és Dembélé már kihasználja százszázalékos helyzetét. Ráadásul Orbánt kiállítják, így emberhátrányban kezdjük a második félidőt. 9–11
29. perc:
Letelik a kiállításunk, Kiss lövését védi Glauser. Támadófault a franciáknál.
28. perc: Orbán teszi fel kínaira Kovacsicsnak, de esélytelen a dolog. Coatanea a jobb szélről eredményes. 9–10
27. perc:
Kovacsics lövését a kapus védi, majd Pineau az üres kapunk mellé lő.
26. perc:
Francia időkérés. Lukács ütközik a befutó szélsővel, két percre leül. Edwige üresen kapja középen a labdát, és nem hibázik. 9–9
25. perc: Coatanea próbálkozása sikertelen, átvehetjük a vezetést. Át is vesszük, Kovacsics talpról, test mellől ereszti el. 9–8
24. perc:
Orbán lövése után marad nálunk a labda, Háfra belemenése után nem. Újabb francia technikai hibát követően Kovacsics betörésből egyenlít. 8–8
23. perc:
Planéta jól blokkol, Dembélé ejtése viszont tökéletes a szélről. 7–8
22. perc:
Háfra talpról is eredménytelenül lő. Kovacsics lehalássza a francia indítást, majd Schatzlnak ad gólpasszt. 7–7
21. perc:
Nze Minko kidobja a labdát az oldalvonalon túlra.
20. perc: Kovacsics visszatér a pályára az ápolása után. Háfra átlövését Glauser védi.
19. perc: Szabó Laurát látják szabálytalannak, elveszik tőlünk a labdát, majd a franciáktól is, belemenés miatt. A magyar válogatottat irányító Kim Rasmussen időt kér.
18. perc:
Orbán éles szögből nem jár sikerrel, Edwige beállóból sajnos igen. 6–7
17. perc:
Pálos-Bognár belemegy ellenfelébe, Kanor lerohanásból egyenlít. 6–6
16. perc:
Átlövéssel próbálkoznak a franciák, Bíró véd. Planéta góllal fejezi be a lerohanásunkat. Flippes válaszol a jobb széléről. 6–5
15. perc:
Labdát lopnak a franciák, de jól rendeződünk vissza.
14. perc:
Üres a kapunk, így támadunk, sikertelenül, Mészáros szabálytalanul zár. A franciák meg belemennek Orbánba.
13. perc: Planéta előbb jól blokkol, majd túl kemény, kiállítják a norvég bírók. Gyorsan kiharcolnak egy büntetőt, de Lacrabere fölé durrant a vonalról.
12. perc:
Orbán kerül helyzetbe, de a labda beleakad ellenfele arcába. Tóth átlövése viszont megint jó. 5–4
11. perc:
Technikai hiba a franciáknál. Kiss támadja a falat, de nincs hetes. Pineau-t viszont kiállítják két percre.
10. perc: Pineau előtt teljesen szétnyílik a falunk, de a lécre pattint. Az ellentámadásból Tóth Gabriella eredményes. 4–4
9. perc: Orbánhoz eljut valahogy a labda, jön az újabb hetes. Planéta a jobb alsóba lő. 3–4
8. perc:
A másik oldalon Flippes harcol ki büntetőt, Pineau váltja gólra. 2–4
7. perc:
Lacrabere-t kiállítják, Planéta pedig értékesíti a hetest. 2–3
6. perc:
Kovacsics test melletti lövését Glauser védi, Nze Minko megint indul, és góllal fejezi be a lerohanást. Nagyobb baj, hogy Kovacsics kezét ápolni kell a padon. 1–3
5. perc:
Kovacsics szervezné a játékot, de elveszti a labdát, Nze Minkót pedig nem tudjuk megállítani. 1–2
4. perc: Nze Minko fut be a falunk mögé, meg is találják a labdával, de Bíró védi a siófoki ziccerét.
3. perc:
Jó védekezés után támadunk, Klivinyi lövését Glauser védi.
2. perc:
Kiss újra bátran felmegy, de ezúttal célt téveszt a lövése. Kovacsicsé az első sárga lap.
1. perc: Kiss Nikolett
kezd ezúttal nálunk jobbátlövőben, mégpedig egy szép átlövésgóllal. Pineau betörésből válaszol rá. 1–1

A MAGYAR VÁLOGATOTT 18 FŐS KERETE
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO)
Jobbszélsők:Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria), Orbán Adrienn (Kisvárda Master Good SE)
Jobbátlövők:Kiss Nikolett (Érd), Kovács Anna (DVSC Schaeffler), Planéta Szimonetta (Chambray Touraine, francia)
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Pálos-Bognár Barbara (Moyra Budaörs), Tóth Gabriella (Érd)
Beállók:Mészáros Rea (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szabó Laura (Érd), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Klivinyi Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők:Kazai Anita (Dunaújvárosi KKA), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Szövetségi kapitány:Kim Rasmussen
Edző:Siti Beáta