Norvégia kiütéses győzelemmel lett világbajnok!

N. T., I. M.N. T., I. M.
2015.12.20. 17:10
Lökééket nem lehetett megállapítani a vb-döntőben (Fotó: AFP)
A norvég női kézilabda-válogatott 31–23-ra legyőzte a hollandokat a Dániában rendezett világbajnokság döntőjében, így megszerezte harmadik vb-címét. Norvégia így egyszerre az Európa-bajnoki, az olimpiai bajnoki és a világbajnoki cím birtokosa is.

NEAGU A LEGJOBB
A VB ÁLOMCSAPATA
Kapus: Tess Wester (Hollandia)
Jobbszélső: Jovanka Radicsevics (Montenegró)
Jobbátlövő: Nora Mörk (Norvégia)
Irányító: Stine Oftedal (Norvégia)
Beálló: Heidi Löke (Norvégia)
Balátlövő: Cristina Neagu (Románia)
Balszélső: Valentina Ardean Elisei (Románia)

A VB LEGJOBB JÁTÉKOSA (MVP)
Cristina Neagu

A VB GÓLKIRÁLYA
Cristina Neagu (63 gól)

Nem túlzás, a döntőre narancsba és pirosba borult a Jyske Bank Boxen Herningben, több ezer szurkoló érkezett Hollandiából és Norvégiából, hogy a helyszínen lássa a mérkőzést.

Az első gólt ugyan a hollandok szerezték, de utána 3–1-re fordított Norvégia. Összesen öt játékos képviselte a Győrt a fináléban, közülük Kari Aalvik Grimsbö, Heidi Löke, illetve Cornelia Groot volt ott a kezdésnél. A norvég kapus védéseire alapozva kezdtek meglépni az északiak. A hasonló stílusú csapatok küzdelmében fölénybe került a több hasonló csatát megélt együttes. Henk Groenernek már a 12. percben időt kellett kérnie (4–9).

A norvégok láthatóan jól felkészültek ellenfelük taktikájából, és kíméletlenül megbüntették a holland hibákat. A narancsmezesek közül igazán csak a beálló, Danick Snelder és az átlövő Sanne van Olphen tudott ekkor veszélyes lenni. Az eddig kiválóan védő Tess Wester nem tudta hozni korábban látott formáját, így Marieke Van der Wal váltotta. A holland szurkolók is elcsendesedve figyelték a norvég parádét, a meccs tulajdonképpen már az első harminc perc végére eldőlt azzal, hogy Thorir Hergeirsson együttese 11 gólos előnybe került. A végén még Linn Jörum Sulland a padról beállva is bevert egyet az ellenfélnek.

Az IHF a szünetben átadta a 2014-es (!) IHF Év játékosa-díjat és a vele járó 10 ezer eurós csekket Eduarda Amorimnak és Nikola Karabaticnak.

A norvégoknál ezúttal nem villogott Nora Mörk, de a többiek jól átvették a szerepét, Camilla Herrem például nagyon élt a bal szélen, és Heidi Löke is hozta az agilis játékát. Wester a második félidőre visszaállva elkapta a fonalat, míg a norvégok kicsit megtorpantak támadásban. Ezt kihasználva hétre feljött Hollandia, a szünetben 61 százaléknál járó Grimsbö a félpályáig jött előre, hogy nagyobb koncentrációra bírja a társait.

A belendülő Estavana Polman góljával már csak 26–21-re vezetett Norvégia, de nem tartott sokáig a reménykedés, gyorsan alatt újra tíz gól lett a különbség. Négy perccel a vége előtt az utolsó időkérésnél már egymással ölelkeztek a norvég játékosok, és végül 31–23-as győzelemmel hódították el az első helyet.

Hollandia azonban így is történelmet írt, hiszen korábban egy ötödik hely volt a legjobb eredménye.
A norvégok legutóbb négy éve nyertek vb-t, amivel egyszerre voltak címvédők mindhárom nagy válogatott torna (olimpia, világbajnokság, Európa-bajnokság) esetében. Most ugyanezt a bravúrt ismételték meg, miután 2012-ben a londoni olimpián és 2014-ben a magyar-horvát közös rendezésű Eb-n már besöpörték az aranyérmet.

NŐI KÉZILABDA-VB 2015
DÖNTŐ
HOLLANDIA–NORVÉGIA 23–31 (9–20)
Herning, Jyske Bank Boxen, 12 147 néző. V: CH. Bonaventura, J Bonaventura (franciák)
HOLLANDIA:
Wester – Malestein, Van Der Heijden, Groot 3, SNELDER 5, POLMAN 8 (2), Goos 1. Csere: Van Der Wal (kapus), Dulfer, Broch, Van Olphen 3, Abbingh, Bont 1, meets 2, Kramer Edző: Henk Groener
NORVÉGIA:
GRIMSBÖ – Kurtovic 2, H. LÖKE 6, Molid, V. Kristiansen 2, OFTEDAL 3, HERREM 7. Csere: Silje Solberg (kapus), N. Mörk 1 (1), Skogrand 3, Alstad 4 (4), Tomac 1, Sulland 1, Wibe 1, Sanna Solberg, B. Riegelhuth. Edző: Thórir Hergeirsson

A VB VÉGEREDMÉNYE
1. Norvégia (Ida Alstad, Kari Aalvik Grimsbö, Camilla Herrem, Vilde Ingstad, Veronika Kristiansen, Amanda Kurtovic, Heidi Löke, Mari Molid, Nora Mörk, Stine Oft edal, Betina Riegelhuth, Stine Skogrand, Sanna Solberg, Silje Solberg, Linn Jörum Sulland, Marta Tomac, Pernille Wibe, szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson)

2. FÉLIDŐ

60. perc: Sulland harcol ki hetest a végére. DE NEM TUDJA BEDOBNI! Sulland büntetőjét Wester hárítja lábbal. ITT A VÉGE! NORVÉGIA VILÁGBAJNOK!
59. perc: Halovány kísérlet Oftedaltól, simán fogja Wester. A túloldalon Sneldert ziccerben lerántja Riegelhuth, kiállításért, a norvégok emberhátrányban fejezik be a döntőt. Polman értékesíti a hetest. 23–31
58. perc: Sulland lövése kifelé pattan a kapufáról. Smeets szépít a szélről. 22–31
57. perc: Belemenés Polmannál, fordulhat Norvégia. Skogrand lövését védi Wester viszont. Grimsbö is hárít egyet a túloldalon, tanácstalanok a hollandok támadásban.
56. perc: Kétszer indulás Van Olphennél, a lerohanásból Wibe talál be, Löke szenzációsan hozza ziccerbe a védekező specialistát. Hollandia időt kér.21–31
55. perc: Innen már nem nagyon van visszaút, Oftedal estében lő a bal felsőbe, ráadásul Grootot kiállítják róla, amiért lövés közben löki a levegőben. Vészkapussal a hollandok, de megszerzik a labdát a norvégok, Löke pedig az üres kapuba lő gólt.21–30
54. perc: Malestein cundere a jobb szélről elakad Grimsböben.
53. perc: Megrázzák magukat a norvégok, szép figura végén Herrem talál be a bal szélről, hetedik gólja ez a fináléban. 21–28
52. perc: GÓÓÓÓL! Polman középről ugrik fel, és a jobb alsóba helyez a blokk mellett. Kapaszkodik Hollandia. Oftedal töri meg a norvég gólcsendet, a túloldalon Grimsbö mutat be egy védést.21–27
51. perc: Kijön szoros emberfogásra Hollandia védekezésben, Oftedal passzívnál mellé lő.
50. perc: Szerencsés gól, Polman lövése a kapufáról befelé pattan. 20–26
49. perc: Hiba mindkét oldalon, kapkodnak a csapatok most. Kramer sáncolja Mörk lövését.
48. perc: Mörk eladja a labdát támadásban, de Bont visszaadja, pontatlan passza után kimegy a labda oldalt. Megtörik a gólcsend a norvégoknál, Löke eredményes. Villámgyorsan jön a válasz, Groot a gólszerző. 19–26
47. perc: Kurtovic kezéből kiesik a labda támadásban, egyelőre ez nem az ő napja, finoman fogalmazva. Groot sem brillírozik, lövését Grimsbö simán fogja.
46. perc: Kurtovicnak nem megy, ezúttal talpról vállalkozik lövésre, de most sem talál kaput. BEAKAD! Polman távoli átlövése megpattan Alstadon, így utat talál a labda a hálóba. 18–25
45. perc: Grimsbö ismét remekel, egy újabb védéssel állítja meg a holland támadást.
44. perc: Bont jobb szélről leadott lövését védi Grimsbö. Sogrand betalál a szélről a túloldalon, a rövid alsóba pattint. 17–25
43. perc: SZÉP GÓL! Emberhátrányban is betalál Hollandia, Bont fut be a szélről középre és kapja is a labdát, a ziccert pedig magabiztosan vágja be. Időt kér Norvégia, Hergeirsson rendkívül idegesen mutogat és irányítja övéit. NAGY HIBA! Szépen megnyitják a területet a norvégok középen, de Kurtovic fölé lő ziccerben.17–24
42. perc: Oftedal lövését sáncolják a hollandok, azonban Herremhez pattan a labda, az ő kísérletét meg Wester fogja. Kínai figurát próbál Hollandia, de nem sikerül. Snelder kap két percet Löke meglökéséért, ráadásul hetes Norvégiának. MELLÉ! Alstad ezúttal mellé bombáz, a bal alsót véti el.
41. perc: Okos gól, Snelder középről átemeli Grimsböt. 16–24
40. perc: Kristiansen hoz össze egy hetest a norvégoknak. ALSTAD NEM HIBÁZIK! Megtáncoltatja a kapust, majd a kapu közepébe pattint. 15–24
39. perc: Kristiansen lövését hárítja Wester. Van Olphen kapufát lő, de a kipattanót Snelder gyűjti be és pofozza a hálóba. 15–23
38. perc: Mörk bejátszását Dulfer olvassa le és szerzi meg a labdát. Groot próbálkozását hatástalanítja Grimsbö.
37. perc: Szépít Hollandia, egy lerohanás végén Polman talál be. 14–23
36. perc: ÍGY IS MEGY! Emberhátrányban sem torpan meg Norvégia, Herrem a bal szélről egy szenzációs cunderrel talál a hálóba. Smeets ezúttal nem tud túljárni Grimsbö eszén, hárít a norvég kapus.13–23
35. perc: FURCSA HIBA! Mörk előbb jön vissza a pályára, mint lehetne, így hiába lő gólt, nem érvényes, ráadásul ki is állítják. Ismét emberhátrányban a norvégok. A hollandok ezt gyorsan kihasználják, Smeets eredményes. 13–22
34. perc: Egy védés mindkét kapustól, majd Polman középről, ziccerből eredményes, a kapu bal oldalába lő. 12–22
33. perc: Groot harcol ki hetest, Alstadot ki is állítják róla. Polman magabiztosan vágja be a hetest, a kapu jobb oldalába zúdít. 11–22
32. perc: Rémes kezdés a hollandoktól, Groot teszi szebbé egy átlövésgóllal jó 9 méterről. Lépéshiba, fordulhat Hollandia.10–22
31. perc: FOLYTATÓDIK A MÉRKŐZÉS! NORVÉG GÓLLAL! Löke kap jó bejátszást és nem is hibázik ziccerben a Győri ETO beállósa. Egy holland kapufa után Herrem iramodik meg, és gólra váltja a ziccert a lerohanás végén.9–22

1. FÉLIDŐ

30. perc: A norvégok már nem sietnek, sőt, időt is kérnek fél perccel a félidő vége előtt. MÉG EGY GÓL A VÉGÉGRE! Sulland a figura végén középről lő a bal alsóba. Polman próbálkozását fogja Grimsbö. EZ A FÉLIDŐ VÉGE!9–20
29. perc: Nem megy a hollandoknak, Grimsbö védi Polman kísérletét. A közönség is extázisban.
28. perc: Tomac harcol ki hetest Mörk átadása után. Alstad nem tud hibázini, a bal alsóba helyezi a büntetőt. 9–19
27. perc: Gyönyörű akció a norvégoktól, Sogrand a jobb szélről lövi ki a hosszú felsőt. Egy eladott labda után gyorsan fordul Norvégia, és ismét Sogrand talál be. Más dimenzióban kézilabdázik ma Norvégia, mint Hollandia. 9–18
26. perc: Könnyű gólt szerez Norvégia, Tomac középről csak besétál és a hálóba bombáz. A hollandok húzóembere, Van Olphen szépít. 9–16
25. perc: Passzívnál Van Olphen a hálóba zúdítja a labdát, de szabálytalan zárás miatt nem adják meg. GÓÓÓL! A túloldalon Löke leszedi a levegőből a hosszú indítást, majd a kapufa segítségével veszi be a hálót, gyönyörű találat. 8–15
24. perc: Herrem ziccerét védi Van Der Wal lábbal.
23. perc: Kristiansen viszi be két védő között, a földre kerül, hetes, ráadásul kiállítás Bontnak. GÓÓL! Alstad nem tud hibázni hét méterről, ezúttal is a jobb alsót választja. Bődületes góllal szépít Hollandia, Van Olphen jó kilenc méterről bombáz a hálóba a norvég fal fölött.7–14
22. perc: Nagyon gyenge holland támadás után kontrázik Norvégia, de Nora Mörk ezúttal is a kapufát trafálja telibe. Szinte hihetetlen balszerencse. A túloldalon Abbingh lő fölé.
21. perc: Hetest kapnak a norvégok. Alstad biztos kézzel értékesíti, a jobb alsóba helyez. 7–13
20. perc: Szépítenek a hollandok, Snelder eredményes a bal oldalról. 7–12
19. perc: A kapuscsere sem jön be a hollandoknak, Herrem neki is betalál a szélről. 6–12
18. perc:
Van Olphen lövését sáncolja Alstad. Egy lerohanásgól a hollandoktól, az első a mérkőzésen, Goos a szerzője. 6–11
17. perc: MICSODA GÓL! Löke verekszi ki magának a ziccert, befordul és a hálóba bombáz. Szép egyéni teljesítmény. 5–11
16. perc: Groot lövését védi Grimsbö. A győri kapus extázisban véd egyelőre, 64 százalékon áll eddig.
15. perc: Beszorítják a norvégokat a hollandok, de Abbingh lövését hárítja Grimsbö. Mörknek nincs szerencséje, a harmadik kapufáját lövi a találkozón. Abbingh lövését sáncolják, a lerohanásból Riegelhuth eredményes. 5–10
14. perc: Mörk lő bődületes kapufát, majd a kipattanót összeszedi. Megtorpan Norvégia, Oftedal lő mellé.
13. perc: Van Olphen szépít rögtön az időkérés után. Grimsbö ezúttal hárít, Van Olphen másodjára már nem jár sikerrel.5–9
12. perc: GRIMSBÖ EXTÁZISBAN! A norvég kapuvédő ismét ziccert fog, ezúttal Malestein eszén jár túl. RÁADÁSUL! A túloldalon Kristiansen betalál egy szép keresztmozgás után, már öt közte. Időt is kér Hollandial.4–9
11. perc: NAGY VÉDÉS! Grimsbö védi Groot ziccerét. A túloldalon Herrem talál be villámgyorsan a bal szélről ismét, meglépnek a norvégok. Grimsbö hosszú indítását Groot szedi le a levegőből.4–8
10. perc: Groot lő mellé emberhátrányban. A norvégok türelmesen végigjátsszák az emberfórt, a figura végén Herrem eredményes a bal szélről. 4–7
9. perc: Löke lő gólt középről, ráadásul Snelder odaüt, amiért két percet kap. 4–6
8. perc: Szépen végigvitt norvég akció, passzívnál Herrem eredményes. A túloldalon Snelder talál a hálóba ismét. 4–5
7. perc: Groot szép bejátszásából a beállós, Snelder talál be. 3–4
6. perc: Groot szépít, felugrásból bombáz a jobb alsóba. Hetest harcolnak ki a norvégok, Nora Mörk a bal felsőbe helyez.2–4
5. perc: Grimsbö újabb védése után Kurtovic eredméneys a lehoranásból. 1–3
4. perc: Passzívnál lő Groot, Grimsbö azonban véd. Győri csapattársak egymás között. BOMBAGÓL! Oftedal középről bombáz a kapu bal oldalába. 1–2
3. perc: Malestein kap sárgát védekezésben. Kristiansen szépen kidolgozott akciógóljával egyenlít Norvégia. 1–1
2. perc: Grimsbö is bemutat egy védést, egy gyengécske átlövést hatástalanít.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! RÖGTÖN HOLLAND GÓL! Polman eredményes átlövésből. Wester hárít a túloldalon.1–0

Norvégia fehérben, Hollandia narancssárgában lép pályára a fináléban.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a Hollandia–Norvégia női kézilabda-világbajnokság döntőjének élő, szöveges tudósításában. Tartsanak velünk!