Bajnok a Fradi! A Győr itthon sem maradt a trónon

2015.05.14. 17:53
Tomori Zsuzsanna bajnoki arannyal búcsúzik a Ferencvárostól (Fotó: Korponai Tamás)
Mivel az FTC-Rail Cargo Hungaria 27–25-re nyert Győrben, a női élvonalbeli kézilabda-bajnokságban letaszította a trónról a 2008 óta ott lévő Audi ETO KC-t! Az egyik fél második győzelméig tartó döntő párharcának második felvonásán a Ferencváros végig vezetett, és a hajrá ugyan szoros lett, két gól megmaradt a klub történetének tizenkettedik bajnoki címét szerző fővárosiak előnyéből. A népligetiek legutóbb 2007-ben voltak bajnoki aranyérmesek.

NŐI KÉZILABDA NB I
DÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
GYŐRI AUDI ETO–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 25–27 (11–15)
Győr, 3800
néző. V: Andorka, Hucker
GYŐR: Herr O. – Bódi 2, Aguilar 2, KOVACSICS 3, H. LÖKE 5 (2), Szeny 4, Szepesi 1. Csere: LUNDE (kapus), V. Milanovic-Litre, Hornyák Á. 3, Korsós 1, Knedlíková 4. Edző: Ambros Martín
FTC: TOMASEVICS – Kovacsicz 2, PENA 11 (4), Szucsánszki 2, SZAMORÁNSKY P. 5, TOMORI 6, Vérten. Csere: Mészáros R., Cifra, Lukács V., Szarka 1. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–2. 12. p.: 4–8. 15. p.: 5–10. 20. p.: 9–11. 24. p.: 9–14. 35. p.: 13–16. 40. p.: 16–20. 47. p.: 20–21. 55. p.: 22–23. 58. p.: 24–25
Kiállítások: 4, ill. 14 perc
Hétméteresek: 4/2, ill. 5/4
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc végeredménye: 2–0, az FTC javára
AMBROS MARTÍN, a Győr edzője:
– Szomorú vagyok és sajnálom a lányokat, mert ebben az évben nemcsak az ellenfelekkel, hanem a körülményekkel is meg kellett küzdeniük. Nem szabad felednünk ezt a mai döntőt, a kudarcból holnapra remélhetően tanulság lesz.
ELEK GÁBOR, az FTC edzője: – Nagyon nehéz ezekben a pillanatokban bármit mondani. Köszönöm a csapatnak és azoknak, akik lehetővé tették, hogy ezt a bajnoki címet elérjük, és átéljük ezt a mással össze nem hasonlítható boldogságot.

ELEK: HADD MENJEK EL!
„Nagyon akartuk ezt a győzelmet, de nem tudok most mit mondani, hadd menjek el, köszönöm” – préselt ki magából néhány szót a Ferencvárost irányító Elek Gábor az MTVA kamerája előtt, majd visszament ünnepelni a csapatához.

„Először is gratulálok a Ferencvárosnak, mindkét mérkőzésen jól játszott. Nekünk egyiken sem működött a védekezésünk, ez döntött” – értékelt röviden még a pálya szélén Ambros Martín, az ETO spanyol edzője.

Nem telt meg teljesen a győri aréna, de a hangulatra így sem lehetett panasz, a ferencvárosiakat is sokan elkísérték a döntő második meccsére. Az érdeklődés érthető volt az után, hogy a Fradi egy héttel korábban drámai hetespárbajban legyőzte az ETO-t.

A Győr ismét négy kapust nevezett a mérkőzésre, közülük ezúttal Herr Orsolya kezdett, míg a bal szélen újra lehetőséget kapott Szepesi Ivett. A Fradi elkapta a meccs elejét, és rendre vezetni tudott, a 12. percben már három góllal is (4–7), ezért Ambros Martín kénytelen volt időt kérni. Tomori Zsuzsanna már ennyi idő alatt több gólt dobott, mint az első meccsen összesen, a kapuban pedig Katarina Tomasevics sokkal többet hozzá tudott tenni a játékhoz, mint a túloldalon Herr.

A Győrbe jött Korsós Dorina és Boczkó-Hornyák Ágnes, de az FTC közben öttel elhúzott. A hazai együttes védekezésben és támadásban sem találta a játékát, míg az egész tavasszal kiválóan teljesítő Szamoránsky Piroska sorra dobta beállóból a gólokat. A 18. percben Herrt Katrine Lunde váltotta, és ettől mintha lendületbe jött volna a kisalföldi együttes, feljött mínusz kettőre. Tomori és Nerea Pena azonban emberhátrányban is nagy gólt lőtt, így visszaállt a közte öt. Ebből négy a szünetre (11–15) is megmaradt, mivel a végén Tomasevics még megfogta Anna Szeny büntetőjét.

A második félidő elején állandósulni látszódott a három-négy gólos különbség, a Győr próbált kapaszkodni, de a Fradi nem hagyta. Ezúttal Pena volt ellenállhatatlan, a hetesek biztos kezű értékesítése mellett a 19. percben már a kilencedik gólját dobta.

A fővárosiak sokkal többet játszottak emberhátrányban, de elbírták, az ETO Jana Knedlíková góljaival igyekezett zárkózni. A 42. percben Martín újabb időkérése alatt szenvedélyesen gesztikulálva próbálta felrázni csapatát. Elég volt néhány kimaradt ferencvárosi támadás és rossz védekezés, hogy 21–20-ra feljöjjenek Lökéék. Elek Gábor egyből letette a T betűt.

Löke a heteseket is magára vállalta, és a társaival ellentétben nem hibázott. Többször is támadhatott az egyenlítésért a Győr, de nem tudott élni az esélyekkel. Az utolsó tíz perchez érve 23–21-re vezetett a Ferencváros. Tomasevics volt, hogy a földön fekve ünnepelte egy védését, miközben Tomori szerzett fontos gólt. Három és fél perc volt vissza, amikor Martín kikérte utolsó idejét (22–24).

Kapus nélkül, hét mezőnyjátékossal folytatta a Győr, amelyből hiába szerzett gólt többek között a megkülönböztető mezt viselő Boczkó-Hornyák, a Fradi megőrizte előnyét, sőt Kovacsicz gólja állította be a 27–25-ös végeredményt. Elek Gábort láthatóan nagyon meghatotta a siker, majd az ünneplő ferencvárosiak dobálták a magasba.

Volt is mit ünnepelni, az FTC ugyanis 1966, 1968, 1969, 1971, 1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2002 és 2007 után lett ismét bajnok. Összességében 12. elsőségét gyűjtötte be a fővárosi zöld-fehér csapat, így újra egyedüliként áll az örökranglista második helyén a 15 arannyal első Vasas mögött.Nem sikerült bajnoki arannyal búcsúznia a Győr távozó játékosainak, ellenben a Fraditól éppen a riválishoz igazoló Tomori betartotta ígéretét, és búcsúzásképpen nyert még valamit a csapattal.

„Izzik a csarnok, itt a magyar bajnok!" – harsogták a részben félmeztelenre vetkőzött ferencvárosi tábor tagjai, miközben a játékosok átvették az aranyérmeket a már kiürült csarnokban. Persze nem szabad elfelejteni, hogy a Győr ritka peches szezonon van túl, de ez nem von le semmit az FTC érdemeiből, amely megragadta a kínálkozó alkalmat. Érdekes lesz a következő idény, ahol a Fradi a Bajnokok Ligája főtábláján, míg a Győr ezúttal csak a selejtezőben indulhat.

2. FÉLIDŐ
60. perc: Bódi
ismét a szélről, Tomasevics lába között. Időt kér a Fradi, 20 másodperc van hátra. Szucsánszki megindul, betalál, de már közbefújtak. Lökét kiállítják. Kovacsicz az utolsó másodpercben még átejti Lundét, győz, és ezzel bajnok a Ferencváros! 25–27
59. perc: Szamoránsky
beállóból betalál. 24–26
58. perc: Pena
betör, gól. Hornyák átlövésből talál be középről. 24–25
57. perc:
Tomori a jobb alsó mellé lő. Itt az utolsó győri időkérés. Támadásban lehozza a kapust a Győr, amely két beállóval rohamoz. Bódi a jobb szélről bevágja a hosszú felsőbe. 23–24
56. perc: Labdát szerez a Ferencváros.Tomorit lerántják, nincs kiállítás.
55. perc: Szeny
lendületből bevágja. Tomori lemásolja az orosz produkcióját. 22–24
54. perc:
Kovacsics újra elvállalja emberhátrányban, Tomasevicsnek csemege.
53. perc:
Pena átlövését védi Lunde.
52. perc:
Pena betör, hétméteres, Milanovic-Litre kiáll két percre. Szucsánszki hetesét védi Herr. Kovacsics átlövését védi Tomasevics. 21–23
51. perc: Pena
egyéni akciója góllal végződik. Tomasevics védi Korsós ziccerét. 21–23
50. perc:
Egyenlíthetne a Győr, de emberelőnyben eladja a labdát.
49. perc:
Pena lő, a blokkról a kapufára, onnan bedobásra pattan a labda. Szucsánszki a jobbátlövő helyéről lő, Lunde véd.
48. perc: Szucsánszki
betör, és Lunde alatt kapuba pattint. Aguilar belemegy Tomoriba, de hetest kap, Mészárost kiállítják. Szikora érkezik a kapuba, de Lökével nem bír. 21–22
47. perc:
Szucsánszki lövése megint rossz, Hornyáké viszont tökéletes. Elek Gábor időt kér, majd sárga lapot kap reklamálásért. 20–21
46. perc:
Korsós a bal szélről az oldalhálót találja el, de hétméteres jön. Löke áll oda a vonalhoz, és ő nem hibázik. 19–21
45. perc:
Lunde véd, Vérten visszaszerzi a labdát, majd Lunde megint hárít, Szucsánszki próbálkozott elhamarkodottan.
44. perc:
Tomori talpról fölé lő, Löke a másik oldalon beállóból, ismét bal kézzel betalál. 18–21
43. perc: Ambros Martín időt kér. Knedlíková először nem mer beugrani, másodszor igen, de nem találja el a kaput.
42. perc: Kovacsics gyenge lövését Tomasevics védi. Tomori viszi keresztbe, és betalál. 17–21
41. perc:
Azonos létszámnál nem megy a Fradinak, a győri lerohanást Knedlíková fejezi be góllal. Pena kerül helyzetbe, Lunde véd. 17–20
40. perc: Aguilarra nem figyelnek, szépít. 16–20
39. perc: Pena
az újabb emberhátrányos vendéggól szerzője, Knedlíková lövése után Tomasevics rálép a labdára, és nagyot esik. Folytatni tudja a szerb kapus. Tomori gyakorlatilag ziccerbe kerül, és kihasználja. 15–20
38. perc:
Knedlíková támadásban javít, Szarkát kiküldik két percre. 15–18
37. perc:
Jól öli az időt az FTC. Tomori lövése után marad a labda a vendégeknél, Löke pedig a földön, ápolni kell, miután Tomori továbblendülő keze a fejét találta el. Knedlíková löki a beugró Penát, hetes. A spanyol büntet. 14–18
36. perc:
Szarka hetest harcol ki, amelyet Pena értékesít. Knedlíková a rövid alsóba pattint. 14–17
35. perc: Szarka
a bal szélről a rövid felsőbe lő. Szeny tör be Cifra mellett, és betalál, a ferencvárosit kiállítják. 13–16
34. perc:
Továbbra sincs meg az első Fradi-gól a második félidőben. Tomasevics véd kétszer is, majd Löke követ el támadófaultot.
33. perc:
Löke kerül helyzetbe ismét, de Tomasevics véd.
32. perc: Löke
betalál Szeny passzából.12–15
31. perc:
Eredménytelen vendégtámadás, Lunde véd.

1. FÉLIDŐ
30. perc:
Szeny a lécre bombáz, de időn túli hétméterest kap az ETO. Tomasevics lábbal védi Szeny büntetőjét. Néggyel vezet a Ferencváros a szünetben. 11–15
29. perc:
Vérten lerántja Hornyákot, kiállítás. Knedlíková a jobb szélről eredményes. 11–15
28. perc:
Kiegészül a Győr is. Kivédekezi a vendégtámadást az ETO.
27. perc:
Aguilar mellé lő, a ferencvárosi indítást viszont lefülelik a hazaiak. Jó a Fradi-blokk, Tomasevicsnek így nincs nehéz dolga.
26. perc:
Az FTC-t irányító Elek Gábor időt kér. Megnyitja védekezését a Győr. Szucsánszki lövését védi Lunde, de hétméteres következik, Korsóst pedig kiállítják két percre. Pena nem cifrázza túl a hetest. 10–15
25. perc:
Cifra rántja le Szenyt, újabb hazai emberelőny. Kovacsics gyorsan él vele, átlövésből szerzi meg a tizedik győri gólt. 10–14
24. perc: Pena
emberhátrányban átlövésből eredményes. Technikai hiba az ETO-nál. Penára ezúttal sem lépnek ki, újabb gólt lő. 9–14
23. perc:
Lunde a kapufa segítségével védi Tomori lövését. A másik oldalon Szeny rosszul passzol Knedlíkovának.
22. perc:
Hornyák hetest és kiállítást harcol ki, Lukács ül le a padra két percre. Kovacsics a kapufára lövi a büntetőt.
21. perc: Tomori
hatalmas gólt lő passzívnál a bal felsőbe. 9–12
20. perc: Tomori átlövését Lunde védi. Kovacsiczot kiállítják. Kovacsics kapufás gólt lő. 9–11
19. perc:
Vérten kezéből kiesik a labda, Korsóséból a kapuba kerül. 8–11
18. perc:
Herrt Lunde váltja a győri kapuban. Hornyák talpról átlövi a vendégfalat. 7–11
17. perc: Aguilar
egy az egyben megveri emberét, és a kapus lábai között betalál. Ezúttal Pena játssza meg Szamoránskyt, aki újabb gólt lő. 6–11
16. perc:
Kovacsics helyzetbe kerül, de lépéshiba árán. Jöhet a Fradi. Penától is elveszik a labdát.
15. perc: Penát
nem veszik komolyan, nagy hiba, középről szép gólt lő a spanyol. 5–10
14. perc: Löke
megkapja a labdát, és ballal a hosszú felsőbe pattint. 5–9
13. perc:
Tomasevics védése után tovább növelheti előnyét a Ferencváros. Tomorit nem tudja Kovacsics megállítani, hetes. Pena értékesíti. 4–9
12. perc:
Szepesi próbálkozhat ismét, de telibe találja Tomasevicset. Szamoránsky előtt ketten is belül védekeznek, de nem zavarja. 4–8
11. perc: Szucsánszkit
leblokkolják, de az irányító visszaszerzi a labdát, és a következő kísérlete után már hárommal vezet az FTC. Győri időkérés. 4–7
10. perc:
Harmadszor már sikerül, Szepesi a rövid felső sarokba húzza a labdát. Egy-egy rossz támadás után Kovacsicz indul egyedül, és nem hibázik. 4–6
9. perc: Tomori
átlövésből Herr lába mellett pattintja a kapuba a labdát. 3–5
8. perc: Szamoránskyt
találja meg a falban Szucsánszki passza, a beálló pedig nem ront. Aguilar passz azután Szepesi ugorhat be nagy szögből, de Tomasevics eszén ezúttal sem jár túl. 3–4
7. perc: Szenyt
előbb leblokkolják, másodszor viszont már semmi sem állja a labda útját. 3–3
6. perc: Pena
az egyes és a kettes védő között betör, újra a Ferencvárosnál az előny. 2–3
5. perc:
Tomori átlövésből, majd a kipattanó begyűjtése után bevetődve találja el a kapufát. A másik oldalon Bognár-Bódi a szélről teszi ugyanezt.
4. perc: Kovacsics
felugrik, és a léc segítségével a kapuba bombázza a labdát. 2–2
3. perc:
Győri labdavesztés után indul a Fradi, de Vérten ziccerét védi Herr.
2. perc: Szeny
átlövésből egyenlít. Tomori válaszol rá szintén átlövésből. 1–2
1. perc:
A Győr kapujában Herr, a Ferencvároséban Tomasevics kezd. Utóbbi védéssel kezd, a másik oldalon Szamoránsky nem hibázik nagy helyzetben. 0–1