Drámai végjáték, a Győr egy góllal múlta felül at FTC-t

T. D.T. D.
2019.12.29. 17:50
Egyik csapat sem volt csúcsformában a női kézilabda NB I év végi rangadóján, ám így is izgalmas, fordulatos mérkőzést játszott egymással az FTC-Rail Cargo Hungaria és a Győri Audi ETO KC. A találkozó egygólos győri sikerrel zárult.
Küzdött a Ferencváros, de végül az ETO győzött egy góllal (Fotó: Török Attila) – GALÉRIÁNKAT A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG!

Másfél hónapos szünet után rangadóval indult újra a női kézilabda NB I – a világbajnokság miatti kihagyás után egyből egy Fradi–Győr rangadóra került sor év végi zárásként.

A Ferencvárosnál bekerült a keretbe a szülés után visszatérő Hornyák Dóra és Szucsánszki Zita, ahogyan a vendégeknél a sérülés után újra játékra jelentkező Amanda Kurtovic és Veronica Kristiansen nevét is megtalálhattuk a meccskeretben – mindannyian pályára is léphettek a mérkőzésen.

A találkozó elején két gyors győri gól után a Fradi is megérkezett a pályára, az ötödiktől egészen a huszonhatodik percig Danyi Gábor csapata csak egyszer tudott egyenlíteni, az előny szinte végig a ferencvárosiak oldalán volt. Ebben nagy szerepe volt a győri lövéseket nagy hatékonysággal hárító Bíró Blankának, támadásban elsősorban a két hatgólos, Klujber Katrin és Kovacsics Anikó, valamint az ötször eredményes Schatzl Nadine jeleskedett.

A hosszú szünetre tekintve nem meglepő: a csapatok sok hibával, formán kívül kézilabdáztak, eladott labdák, rontott lövések jellemezték a játékot. Az ETO-nál ekkor főleg az ötgólos Stine Oftedal emelkedett ki, a vendégek csak az utolsó öt percre fordulva tudták átvenni a vezetést, a félidő végén visszaszerezte az előnyt a Fradi.

A második félidő elején az öt találatig jutó Háfra Noémi vezetésével remekül kezdett az FTC, miközben a Győr nagyon beragadt – a szünet után több mint hét percet kellett várni az első győri gólra, ezalatt a fővárosiak öt góllal is elhúztak.

Ezután viszont a Fradinál jelentkeztek gondok a támadásban, miközben a vendégek sorra szerezték az újabb és újabb gólokat, nagyrészt a két beállós játékra való átállásnak köszönhetően. 21 gólnál érte utol a fővárosiakat az ETO, majd a vezetést is megszerezte.

A győri széleken Fodor Csenge és Bódi Bernadett is elkapta a fonalat a második félidőben, miközben a végjátékhoz közelítve még több porszem csúszott a fáradni látszó Fradi támadógépezetébe. Az 50. percben ismét döntetlenre állt a találkozó, öt perccel később viszont már hárommal ment a Győr. A Fradi még innen is indított még egy nagy rohamot, főleg Lukács Viktória vezetésével egy gólra zárkózott fel az utolsó percre.

Végül nagyon izgalmasan alakultak az utolsó pillanatok: Béatrice Edwige hiába szerzett gólt, szabálytalanság miatt a Fradi jöhetett, ám Lukács szélről leadott lövését a második félidőben remeklő Kiss Éva hárította, így a Győr egyetlen gólt megőrzött az előnyéből.

Hiába volt rengeteg technikai hiba, fordulatos, eseménydús mérkőzést láthattunk – a hazaiak közel jártak a bravúros sikerhez, de hiába voltak ötgólos előnyben is, végül szerzett pont nélkül hagyták el a pályát. Az ETO viszont ezzel a sikerrel egy nagy lépést tett a bajnoki cím felé.

A GYŐRIEK KÖZÜL BÓDI BERNADETT ÉS FALUVÉGI DOROTTYA NYILATKOZOTT AZ NSO TV-NEK.

SZUCSÁNSZKI ZITA ÉS HORNYÁK DÓRA IS EZEN A MÉRKŐZÉSEN TÉRT VISSZA A PÁLYÁRA, ERRŐL BESZÉLTEK AZ NSO TV-NEK.

KÉZILABDA
NŐI NB I
FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–GYŐRI AUDI ETO KC 27–28
(13–12)
Elek Gyula Aréna, 1200 néző. V: Horváth P., Marton B.
FTC: BÍRÓ B. – Lukács V. 3, HÁFRA N. 5, Snelder, Csiszár-Szekeres, KOVACSICS 6, Schatzl Nadine 5. Csere: KLUJBER 6 (1), Szucsánszki, Márton G. 1, Pásztor N., Debreczeni-Klivinyi, Hornyák D. 1, Christensen
Edző: Elek Gábor
GYŐR: Leynaud – Bódi 4, Nze-Minko 4, OFTEDAL 6, Brattset 2, Amorim 3, Puhalák. Csere: KISS É. (kapus), Edwige 1, Knedlíková, K. Bulatovics 1, Kurtovic 2 (2), A. Hansen, V. Kristiansen, FODOR CS. 5, Faluvégi D.
Edző: Danyi Gábor
Az eredmény alakulása. 5. perc: 4–2. 7. p.: 4–4. 10. p.: 6–4. 15. p.: 8–7. 22. p.: 9–9. 26. p.: 9–10. 30. p.: 12–11. 36. p.: 17–12. 39. p.: 17–15. 41. p.: 19–16. 45. p.: 20–19. 49. p.: 21–22. 51. p.: 23–23. 55. p.: 23–26. 58. p.: 26–27
Kiállítások: 8, ill. 4 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 3/2
Elek Gábor:
– Elismerésem az ETO-nak és nagyszerű mesterének, mert az ő húzásai fordították meg a mérkőzést. Kiss Éva a második félidőben sok ziccert hárított, ami az ő dicsérete és a mi kritikánk is. Örülök, hogy a nem jól sikerült világbajnokság után így tudtak kézilabdázni a játékosok, ám erre nem adnak pontot. Ha tudjuk tartani ezt a szintet, szép tavaszunk lehet.
Danyi Gábor:
– Örülök, hogy nagy mérkőzést vívtunk, az őszi Bajnokok Ligája-meccseink nem voltak ilyen színvonalúak. A Ferencváros jobban játszott nálunk, a második félidőben kétszer-háromszor is támadt a plusz hatért, ha betalál, nagy gondjaink lettek volna. Feljavult a kapusteljesítmény, és hosszabb a cserepadom, többet tudtam variálni, de nem szabad, hogy az FTC a szomorú vesztes szerepében legyen, jobban játszott, mint mi.

ESEMÉNYEK

60. perc: kap egy lehetőséget a Fradi (Edwige gólja nem érvényes), de Lukács lövését Kiss Éva hárítja! 27–28, VÉGE!

60. perc:
Danyi Gábor kihasználja utolsó időkérését.

59. perc:
még nincs vége, Háfra hozza közelebb a Fradit! 27–28!

59. perc:
Fodor ismét gólt szerez, eldőlt? 26–28.

58. perc:
Lukács húzza be az újabb Fradi-gólt! 26–27!

57. perc:
Kovacsics kipókhálózza a bal felsőt, 25–27.

57. perc:
Edwige talál be, 24–27.

57. perc: Klujber csap oda Fodornak, kimegy két percre.

56. perc:
Lukács gólja talán az egyik utolsó reménysugár a Fradinak – 24–26.

55. perc:
Elek Gábor kér időt.

55. perc:
Oftedal lövése átcsúszik Bírón, hárommal megy a Győr! 23–26!

53. perc:
Bódi megint betalál a szélről, 23–25!

53. perc:
Oftedal hatalmas ziccerét Bíró védi óriási bravúrral!

52. perc:
lendületből jön Nze-Minko, nem is áll az útjába senki – 23–24.

50. perc:
Kovacsics és Bódi gyors gólváltása után 23–23.

49. perc:
Schatzl azonnal egalizál, már ötödször eredményes. 22–22.

49. perc:
Bódi újabb góljával megszerzi a vezetést a Győrnek! 21–22.

48. perc:
Időkérés a hazaiaknál.

48. perc:
Bódi Bernadett kiegyenlít! 21–21.

46. perc:
Háfra átlövésére Nze-Minko reagál szinte azonnal, 21–20.

45. perc:
Brattset gyorsan szépít, 20–19.

45. perc:
a másik fradis visszatérő, Hornyák Dóra góllal jön vissza! 20–18.

44. perc:
Szucsánszki nem tudja gólra váltani a helyzetet, Fodor talál be az üres kapuba saját térfeléről. 19–18, már csak egy gól van közte.

43. perc:
Kovacsics a támadás közben keményen odaüt Nze-Minkónak, a két perc biztos, de jön a videózás is. Marad a két perc, piros lap nincs.

43. perc: kissé kaotikus győri akció végén Amorim talál be, 19–17.

42. perc:
na tessék… Erre Bíró véd hatalmasat Faluvégi lövése után.

42. perc:
Kiss Éva is felvette a kesztyűt a győri kapuban, nem először hárít nagyot.

41. perc:
gyönyörű és sikeres kínai figura a Fraditól, Kovacsics talál be Lukács átadása után. 19–16.

41. perc:
Nze-Minko azonnal reagál, 18–16.

40. perc:
Lukács Viktória talál be éles szögből, 18–15.

40. perc:
Fodor ismét betalál a szélről, már csak két gól a különbség! 17–15.

39. perc:
Snelder szabálytalan visszafutás közben, két percre leül.

39. perc:
győri gól a szélről, Fodor Csenge eredményes. 17–14.

38. perc:
megtörik a győri jég, Oftedal átlövésből talál be. 17–13.

37. perc:
győri időkérés.

36. perc:
már a sokadik elrontott győri helyzet a második félidőben, most Bíró védi Faluvégi kísérletét!

36. perc:
Klujber remek csel után lő nagy gólt, 17–12!

34. perc:
Háfra remek átlövéssel jelentkezik – közte négy, 16–12!

32. perc:
Háfra passza után Klujber lő nagy gólt, először van 3 gól a két csapat között. 15–12.

31. perc:
Schatzl ezt a félidőt is góllal kezdi, 14–12.

31. perc: a Fradi kezdi a második játékrészt!

30. perc: Klujber a lefújás előtt két másodperccel még betalál, 13–12-vel vége az első félidőnek!

30. perc:
jó bejátszás után Bulatovics talál be. 12–12.

30. perc:
nagy átlövés Háfrától, vezet a Fradi – 12–11.

29. perc:
Lukács labdaszerzése után Kovacsics talál be a kontra végén, 11–11.

28. perc:
eddig tartott az egál, Bulatovics gólja győri előnyt hoz – 10–11.

27. perc:
Kovacsics tör át a győri falon, 10–10.

27. perc:
Elek Gábor is időt kér.

26. perc:
Fodor Csenge töri meg a gólcsendet, 9–10.

24. perc:
kihagyott helyzet a fővárosiaktól, belemenés a vendégektől, egyelőre nincs újabb gól.

23. perc:
Danyi Gábor időt kér.

22. perc:
győri hetes, Kurtovic ismét betalál. 9–9.

21. perc:
Bulatovics áll ki két percre.

19. perc:
Oftedal szerez újabb remek gólt, 9–8.

18. perc:
Klujber lőhetne is, de okos passzal inkább Márton Grétát hozza remek helyzetbe, nem is ront a szélső. 9–7.

17. perc:
Amorim ül le a padra két percre, Háfrát fogta meg a kelleténél keményebben.

16. perc: Bíró parádézik!
Most Knedlíková óriási ziccerét védi.

15. perc:
Kurtovic szerez gólt hetesből a másik oldalon – 8–7.

15. perc:
Fradi-hetes, Klujber magabiztos – 8–6.

14. perc:
Bíró továbbra is remekel, most Knedlíková kísérletét hárítja!

14. perc: Schatzl birkózza le Knedlíkovát, két perc a „jutalma”.

13. perc:
a szülés után visszatérő Szucsánszki a pályán!

13. perc:
Oftedal jó összjáték után talál be, 7–6.

12. perc:
Klujber azonnal reagál, 7–5.

12. perc:
Most viszont nem tud védeni, Oftedal töri át a védőfalat – 6–5.

11. perc:
Bíró eddig remekel! Már nem először véd, most Puhalák kísérletét hárítja.

10. perc:
Passzív a Fradi támadásban, Klujber óriási bombagóllal segíti ki csapatát – 6–4.

8. perc:
Schatzl újra betalál a szélről, már háromnál jár. 5–4.

7. perc:
Nze-Minko lerohanásból egalizál – 4–4.

6. perc:
Amorim átlövése megpattan a sáncon, a labda így Bírót átverve a kapuba csorog – 4–3.

5. perc:
Schatzl ismét eredményes, kettővel megy a hazai csapat! 4–2.

5. perc: szépen végigjátszott akció után Kovacsics góljával vezet a Fradi – 3–2.

4. perc:
Oftedal hetesét Bíró hárítja!

3. perc:
Háfra Noémi átlövése után megvan az első Fradi-gól, majd néhány másodperccel később Bíró védése után Schatzl egyenlít a kontra végén. 2–2.

3. perc:
Oftedal tör be két Fradi-védő között, 0–2.

1. perc:
ez gyors volt, Amorimé az első gól. 0–1.

1. perc: a Győr kezdi a találkozót!

ELŐZMÉNYEK

A világbajnokság miatti szünet után visszatér a női NB I, rögtön a Ferencváros–Győr rangadóval – Danyi Gábor alakulata vezeti a bajnokságot az eggyel kevesebbet játszó fővárosiakkal a nyomában.

Friss hír, hogy a Fradi tehetséges játékosára, Tóth Nikolettre térdsérülés miatt műtét vár, így várhatóan ebben az idényben már nem lép pályára. Rajta kívül hazai részről a szintén a térdével bajlódó Bánfai Kíra is kihagyja a rangadót.

Kollégánk, Roska Emese Boglárka a mérkőzés előtt ugyanazt az öt kérdést tette fel a két csapat vezetőedzőjének.

– Milyen állapotban tértek vissza játékosai a világbajnokságról?
Elek Gábor:
Fizikailag és mentálisan sem voltak jó passzban, ami érthető is. Háfra Noémi és Klujber Katrin volt a legrosszabb állapotban, de már jönnek fel. Sokat számít, hogy a márciusi selejtezőtorna reményt ad az olimpiai szereplésre, ráadásul nem is vékony a szalmaszál.
Danyi Gábor: A fizikai fáradtságot könnyebben tudtuk kezelni, a mentális állapot nagyobb kihívást jelentett. Katarina Bulatovics ötödik lett a montenegrói válogatottal, ezt leszámítva inkább csalódást keltő helyezéseket értek el a játékosok. Senkinek sem volt egyszerű a helyzete, de mindent átbeszéltünk.

Mi volt az elmúlt néhány nap legfontosabb feladata?
E. G.:
Fizikailag mindenképpen gatyába kellett rázni a társaságot. December tizennyolcadikától közösen edzettünk – kivéve Danick Sneldert, aki huszonhatodikán tért vissza –, megnyomtuk a karácsonyig tartó időszakot. A személyiségüktől függően is eltért a játékosok állapota: a tapasztaltabbja kevesebbet rugózott a történteken, a rutintalanabbja többet. Sokat beszélgettünk, hiszen tapasztalatból tudom, ez olyan, mint a szerelmi csalódás, az idő segít megoldani.
D. G.: A vébén szereplők egy hét pihenőt kaptak, és ragaszkodtam hozzá, hogy ez teljes kikapcsolódás legyen – viszont az itthon maradókkal jó munkát tudtunk végezni. December huszonötödikén érkeztek meg a külföldiek, egy edzést tartottam aznap, inkább csak ráhangolódásként, mert tudtam, nem sok értelme lesz. Átvettünk mindent, amivel legutóbb november közepén foglalkoztunk. Nincsenek csodák, senki se higgye, hogy ez elmúlt néhány nap munkájával dőlt el, hogyan szerepelünk a Ferencváros ellen.

– Milyen formában van a csapat?
E. G.:
A vébén nem szereplők – ahogyan az elmúlt három-négy évben – összebútoroztak az MTK-val, Golovin Vlagyimirral közösen dolgoztunk. Jól sikerült, bár a kismamák, Hornyák Dóra és Szucsánszki Zita nyilván még messze vannak a csúcsformától, de nem zárom ki, hogy pályára lépnek vasárnap. Térdsérülés miatt továbbra sem számíthatok Tóth Nikolettre és Bánfai Kírára.
D. G.: Edzhetnénk elsötétített Audi Arénában, ám semmi értelme titkolózni: arra koncentráltunk, hogy visszaépítsük a két, most már százszázalékos állapotban lévő játékosunkat, Amanda Kurtovicot és Veronica Kristiansent. Persze nem azt várom, hogy eldöntsék az FTC elleni meccset vagy a következő bajnokit, hanem azt, hogy nyerjék vissza a formájukat a hosszú kihagyás után.

– Mi lehet a kulcs a rivális ellen?
E. G.:
Mélyelemzésbe nem mennék bele, ugyanakkor egyértelmű, hogy a Győr fő fegyvere a támadójáték és annak hatékonysága. Ha lerohanásban érvényesíti az akaratát, sok keresnivalónk nem lesz, roppant fontos tehát, hogy gyorsan visszazárjunk. Ha a könnyű gólokban nagy különbség mutatkozik az ETO javára, az nem lesz jó nekünk.
D. G.: A Ferencvárosnak speciális a játéka, gyors, dinamikus és hatékony a kontrajátékban a rendezetlen, illetve a felállt fal ellen is. Az a kérdés, ki mennyire tud „belenyúlni” a védekezésbe, illetve meghatározó lesz a kapusteljesítmény, és kellenek az extrák. Ugyanakkor nem akarom túllihegni a rangadó jelentőségét – fontos meccs, de csak a bajnokság felénél járunk. A végső siker legtöbbször nem az egymás elleni mérkőzéseken, hanem azon múlik, ki mennyi pontot hagy el a gyengébb riválisok ellen.

– A pontokon túl mit nyerhet együttese?
E. G.:
Másfél éve veretlen az ETO, döntetlent is csak mi játszottunk vele: kétszer a Bajnokok Ligájában. Ugyanakkor realista vagyok, bravúr lenne a pontszerzés. Felszabadult játékot várok, meghatározó, hogy stabil lesz-e a védekezésünk. Nagy lökést adna, ha jó meccset tudnánk játszani, ez a válogatott játékosok lelkiállapota miatt is fontos lenne.
D. G.: Jó előjel lenne, ha idegenben tudnánk folytatni a minket többnyire jellemző dinamikus, gyors tempójú kézilabdát. Egyáltalán nem mindegy, hogyan megyünk bele a sűrű januári-februári időszakba, ráadásul az eddig sem eseménytelen periódus a márciusi olimpiai selejtezővel még sűrűbb lett. Ez nem panasz, csak megjegyzés, hiszen minden ellenfelünknek hasonló a versenynaptára. Szóval, fontos a jó nyitás.