Zácsikék tízgólos előnnyel utazhatnak Norvégiába

2014.02.02. 19:07
Zácsik Szandrát próbálja megállítani az egyik bergeni játékos (Fotó: Veres Viktor)
A Ferencváros hazai pályán 40–30-ra nyert a Bergen ellen a női kézilabda KEK nyolcaddöntőjének első mérkőzésén.

NŐI KÉZILABDA KEK
NYOLCADDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS

FTC-RAIL CARGO HUNGARIA
TERTNES BERGEN (norvég) 40–30 (22–14)
Elek Gyula Aréna, 800 néző. V: Kijasko, Kiszeljov (oroszok)
FTC: SZIKORA – KOVACSICZ 8, ZÁCSIK 6, Cifra 1, TOMORI 5, SZUCSÁNSZKI 7, Szarka. Csere: Vérten 1, Mészáros R., Such, Steinbach 3, Pena 7 (5), Szekerczés 2 (1), Szamoránsky P. Edző: Elek Gábor
BERGEN: Davidsen – Lied 3, SKOGRAND 6, Einarsdóttir 1, Andreassen 3, Hagen 2, GOSSÉ 6. Csere: Hauge (kapus), SÖRHEIM 3, Lygren 2, Liljegren 4. Edző: Tore Johannesen
Az eredmény alakulása. 7. perc: 3–3. 20. p.: 16–6. 24. p.: 18–10. 41. p.: 30–17
Kiállítások: 2, ill. 4 perc
Hétméteresek: 7/6, ill. 2/0
Elek Gábor: – Úgy vélem, ennek az előnynek elégnek kell lennie a továbbjutáshoz, viszont figyelmeztető jel, hogy sok lerohanásgólt kaptunk.
Tore Johannesen: – Jobbra számítottam. A negyven kapott gól nagyon sok. Sokat hibáztunk, és nagy a különbség a két csapat felépítése között is.

Bár a női KEK tizenhatos mezőnyében több kemény ellenfelet is találunk (elég csak a dán Viborgra, az orosz Zvenyigorodra és Rosztovra vagy az osztrák Hypóra gondolni), a Bajnokok Ligájától búcsúzott Fradira ezúttal még kötelező győzelem várt a Tertnes Bergen ellen. Az északiak mindössze tizenegy játékossal, benne két kapussal érkeztek Budapestre, így nem állt fenn annak a veszélye, hogy Tore Johannesen vezetőedzőnek sokat kell majd azon gondolkodnia, éppen kit cseréljen be. A Bergen egyetlen légiósa az egyedüli válogatott játékosa is egyben, a dallamos nevű izlandi Hildigunnur Einarsdóttir beálló poszton bevethető.

A 2011-es és 2012-es duplát elérő FTC először rendezett KEK-meccset az azóta már Elek Gyula nevét viselő arénában. A találkozót megelőzően szomorú pillanatokra került sor, a csapatok egyperces gyászszünettel emlékeztek meg a szombaton elhunyt Kökény Józsefre (a Fradi női kéziseinek ügyvezetője, Kökény Bea édesapja), a Ferencvárosi TC 1964–1965-ös VVK-győztes csapatának jobbszélsőjére, valamint a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitányára, Karl Erik Böhnre, aki az éjszaka folyamán távozott az élők sorából. A Fradi játékosai gyászkarszalaggal léptek pályára.

A Fradiban Szikora Melinda kezdett a kapuban, és nagy szerepe volt abban, hogy a magyar együttes már az első harminc perc végére tekintélyes előnyt tudott felépíteni. „Tomori" – kiabálta többször is a kapu mögötti szektor, minden bizonnyal ezzel is a maradásra biztatva a lejáró szerződésű átlövőt. Az első percekben tapadni tudott a norvég bajnokság harmadik helyén tanyázó Tertnes, de Szucsánszki Zita és Zácsik Szandra már ekkor is többször meg tudta bontani a nyitott védekezést alkalmazó ellenfelet. A norvégok a 13. percben lőtték hatodik góljukat, utána nyolc percig nem tudtak betalálni, ezt kihasználva a Fradi tízzel is elment (16–6), Johannesen pedig kénytelen volt kétszer is időt kérni. A csereként beállt Nerea Pena több hibával nyitott, a Bergen valamelyest tudott zárkózni, de a belelendülő Kovacsicz Mónika találatai által is hajtott FTC így is nyolccal ment a szünetben (22–14).

Szikora a folytatásban is remekül védett, míg Tomori Zsuzsanna is beszállt a góltermelésbe, ez pedig nem sok jót jelentett a norvégoknak, a különbség 14 gólra hízott. Elek Gábor lassan minden poszton változtatott a kezdeti felálláshoz képest, a közönség pedig nagy tapsban részesítette az első találatát jegyző Vérten Orsolyát és Laura Steinbachot. A Bergen a Fradi hibáiból élve tízre jött fel, de ennél közelebb már nem tudott kerülni, a 40–30-as győzelem azt jelenti, hogy biztos előnnyel utazhat a visszavágóra az FTC, a kapott gólok számán azonban javítani kell a sorozat későbbi szakaszára.

TOMORI ZSUZSANNA, SZIKORA MELINDA ÉS ELEK GÁBOR ÉRTÉKELÉSE

„Azt beszéltük egymás között, hogy jó volna nyolc-tíz góllal nyerni, hogy a visszavágóra már ne maradjon kérdés, döntsük el a párharcot itthon! – mondta a Nemzeti Sportnak a mérkőzés előtt Szamoránsky Piroska, a Ferencváros beállósa. – Nem lebecsülve a norvégokat, azt gondolom, képesek is vagyunk erre.”

Az önbizalommal tehát nincs gond ferencvárosi oldalon, lássuk, sikerül-e megvalósítaniuk tervüket!

1–5. perc: A mérkőzést gyászszünet előzte meg, amit két szomorú esemény is indokolt: rövid időn belül elhunyt Kökény József, az FTC VVK-győztes labdarúgócsapatának jobbszélsője, Kökény Beatrix édesapja, valamint Karl Erik Böhn, a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya. A 11 játékossal érkező bergeniek szerezték az első gólt, mégpedig 19 éves irányítójuk, Hagen. Pena hetesből egyenlített. A vendégek kihagyták első büntetőjüket, Szikora védte Gossé próbálkozását. Zácsik góljával vezet a Fradi. Az Eb-ezüstérmes Gossé a bal szélről javít. 2–2

6–10. perc:
Szucsánszki is megszerezte első gólját. Gossé másodjára szép cunderrel vette be Szikora kapuját. Zácsik hatalmas lövése után csattan a kapufa, de befelé pattant róla a labda. Szucsánszki finomabb megoldást választott. Közben Skogrand átlövésből volt eredményes. 5–4

11–15. perc: Pena a második hétméteresét is értékesítette. Gossé kínaiból hiába talált be, már leért a lába. Liljegren indulásból szabályos gólt szerzett. Zácsik betörés után újabb kapufás góllal jelentkezett (7–5). Skogrand a hazai blokk segítségével szépített, Tomori bombájába viszont senki sem ért bele. Jó védekezés után Kovacsicz indult, és nem hibázott (9–6). Hagen lövésére visszanyúlt Szikora, nagy védés volt. Kovacsicznak a szélről is megy. 10–6

16–20. perc: Norvég időkéréssel kezdődik a második negyedóra. Zácsik lövése után a labda a kapufára, onnan a kapusra, róla pedig a kapuba pattant, majd a következő FTC-támadásnál is ő talált be. Szikora vállal védte Gossé lövését. Kapust cseréltek a vendégek, de a japán származású Sakura Hauge sem okoz gondot. Szucsánszki és Kovacsicz is túljárt az eszén, közben kiállítottak egy norvégot. Kovacsicz újra jól céloz, majd Zácsik is, tíz közte. Újabb norvég időkérés. Skokrand törte meg a vendégek gólcsendjét. 16–7

21–25. perc: Gossé gyorsindítás után pimaszul tette el a labdát Szikora mellett, majd betörésből talált a bal alsó sarokba (16–9). Kovacsicz góljára Lied válaszolt. Pena ünnepelhette első akciógólját. Tomori betörésből, mint kés a vajon. 19–10

26–30. perc:
Lygrén ejtett szépen a bal szélről. Kovacsicz a hatodik gólját is megszerezte. Lied bal keze nagyon elsült (20–12). Pena értékesítette a saját maga által kiharcolt hetest. Elek Gábor a 29. percben kérte ki első idejét. Ezt jól megbeszélték, Zácsik mintaszerű figura végén kilőtte a bal felsőt. Az izlandi Einarsdóttir gyorsan válaszolt. Andreassen ejtése jó, 8 góllal vezet a Ferencváros az első félidő után. 22–14

31–35. perc: Szucsánszki két góljával és Szikora védéseivel kezdődött a második játékrész. Liedé az első vendéggól a szünet után. 24–15

36–40. perc: Sörheim a jobb szélről szépen megoldotta feladatát, nyolcra zárkózott ezzel a Bergen. Skogrand betörés után csökkentette tovább a különbséget. Kovacsicz törte meg a vendégek sorozatát a szélről. Szikora nagyot védett, Zácsikot csak hetes árán tudták megállítani. Pena ezúttal sem hibázott (26–17). Újabb Zácsik-betörés, ezúttal két perc is jár a hétméteres mellé. Pena biztos kézzel a jobb alsó sarokba, újra tízzel vezet a Fradi. Tomorit nem lehetett megállítani, aztán a kapus „szemei közé” lőtt. 28–17

41–45. perc: Szikora következő védését egy újabb Tomori-találat követte. Liljegren maradt a földön a Bergen sikertelen támadása után, de nagy nehezen feltápászkodott. Tomori mesterhármasa után 30–17. Liljegren góllal vigasztalta magát, de Szucsánszkitól egyből érkezett a válasz. Steinbachnak nem volt szerencséje átlövésével. Lygren fejezett be góllal egy lerohanást. Szikora lábbal védte Skogrand büntetőjét, Davidsen pedig Tomori lövését hatástalanította. 31–19

46–50. perc: Szamoránsky megkapta a labdát a falban, hétméteres a vége és norvég emberhátrány (Liljegren a kiállított). Pena először rontott a hetesvonalról, Davidsen a lécre tolta a labdát. Vérten is feliratkozott a gólszerzők közé (32–29). Hát mögötti passzal próbálkozott az egyik vendégjátékos, de nem jött be neki. Lejárt a norvég kiállítás, de ez nem különösebben zavarta Steinbachot. Az utolsó norvég időkérés. Cifra befordult, 15-tel vezet a Ferencváros. Beállós gól a másik oldalon is, Liljegren az elkövető. Gossé indulásból talált be. 34–21

51–55. perc: Sörheim ejtett, Szikora csak beleérni tudott a labdába. Fellazult a hazai védekezés, Liljegren használta ki. Jön is az időkérés Elek Gábortól. Sörheim a szélről, Szekerczés hétméteresből volt eredményes. Skogrand emelkedett, majd lőtt (35–25). Steinbach is megvillant. Gossé csuklóból megoldotta, majd Szekerczés folytatta a gólgyártást. 37–26

56–60. perc: Pena előtt nyílt szét a fal, több se kellett neki. Andreassen góljára Steinbach felelt. Such nem tudta megállítani Hagent, ráadásul még ki is állították (39–28). Gossé a meccs gólját lőhette volna a szélről, de a kapufa ebben megakadályozta (nagyon látványos ejtéssel próbálkozott). Kovacsicz és Skogrand növelte góljai számát. Andreassen ejtésével 40–30. Szikora védésével zárult a meccs. Tízgólos a Ferencváros előnye. 40–30