Női kézi Eb: Leynaud vezérletével francia siker Montenegró felett

2018.12.04. 22:39
Lekicsék nem sok esélyt adtak a dánoknak (Fotók: AFP)
Svédország 23–22-re legyőzte Lengyelországot a női kézilabda Európa-bajnokság A-csoportjának utolsó, harmadik fordulójában, ezzel továbbjutott a középdöntőbe, egyszersmind hazaküldte legyőzöttjét a tornáról. Az esti mérkőzésen Szerbia meglepően simán győzte le Dániát. A B jelű kvartettben a házigazda Franciaország az első félidőben parádésan védő győri kapus, Amandine Leynaud vezérletével megverte Montenegrót, így nem üres kézzel megy tovább a középdöntőbe.

A-CSOPORT

Lengyelországnak muszáj lett volna legalább öt góllal legyőznie Svédországot ahhoz, hogy ne kelljen számolgatnia, és biztosan továbbjusson a csoportból. Ezzel szemben az első félidőben mindössze öt gólt dobott (10–5), a második elején pedig hatgólos hátrányba került (13–7), de az első két meccsel ellentétben ezúttal nem esett szét a védekezése a szünet után, és bravúros feltámadást bemutatva a 49. percben a meccs legjobbja, az összesen kilenc gólig jutó Kinga Grzyb találatával sikerült egyenlítenie (17–17).

A lengyelek Grzyb újabb góljával néhány másodperc erejéig át is vették a vezetést (18–19), ám a svédek a hajrára összeszedték magukat, és kicsikarták a győzelmet (23–22).

A volt érdi Jamina Roberts lőtte a győztes gólt a svédeknél

embed_kod=
|
nso_uj_cikk_embed
Embed kód:
mceBlockPasteEnd

A svédek nemcsak maguknak kaparták ki a gesztenyét sikerükkel, hanem a szerbeknek is, akik olyannyira felszabadultak a továbbjutás hírétől, hogy könnyedén megverték Dániát, így ők is két pontot visznek magukkal a középdöntőbe (30–25).

A dánoknak csak a szerbek első két góljára volt gyors válaszuk, onnantól kezdve folyamatosan Andrea Lekicsék voltak előnyben. Az olló az első félidő végén nyílt ki a két csapat között, amikor Szerbia öt góllal meglépett, s a szünetre négygólos előnnyel vonulhatott (17–13). A második félidőt a szerbek 7–2-es szériával kezdték, így a 43. percben már kilenccel vezettek (24–15). A dánok a hajrában kapaszkodtak, ám ötnél közelebb egyszer sem férkőztek Szerbiához.

Déli szomszédunknál Lekics megszerezte a 100. Eb-gólját, míg az Érd légiósa, Katarina Krpezs-Slezák nyolcszor volt eredményes, így három meccs után 26 találattal vezeti az Európa-bajnokság góllövőlistáját.

Bulatovicsék nemcsak Leynaud-val, hanem Estelle Nze Minkóval (fehérben) sem igazán tudtak mit kezdeni

B-CSOPORT

Franciaország vagy Montenegró visz magával tovább két pontot a középdöntőbe? Ez volt az este legfőbb kérdése Nancyban, ahol a két válogatott a Horváth Péter, Marton Balázs magyar játékvezetői kettős sípszavára feszült egymásnak. A hazaiak fantasztikusan kezdték a meccset, Amandine Leynaud az első szűk 12 percben csak egy gólt kapott, így csapata a mérkőzés elején 7–1-re elhúzott.

A Győri ETO kapusa az első félidő további részében is szenzációsan védett – egész pontosan 47 százalékos hatékonysággal –, megteremtve ezzel a lehetőséget társainak, hogy tetemes, nyolcgólos előnyt dolgozzanak ki a szünetre (16–8).

A második félidő közepén Montenegró megkezdte a felzárkózást, s egy 5–0-s rohanással feljött három gólra (20–17), de aztán a Siófok kiválósága, Estelle Nze Minko megtört egy csaknem 13 percig tartó francia gólcsendet, amivel átlendítette a holtponton övéit (25–20).

A francia válogatott így nem üres kézzel lépett tovább a középdöntőbe, amelyet Montenegró pont nélkül vár.

Oroszország és Szlovénia mérkőzésének a csoportkör harmadik fordulójában nem maradt tétje, hiszen amíg előbbi válogatott Franciaország és Montenegró legyőzésével biztossá tette, hogy négy ponttal jut tovább, addig Szlovénia már a második kör után elszállt.

Szlovéniának szépen sikerült a búcsú, mert bár az első félidőben négygólos hátrányba került (6–10), Ana Gros vezérletével fordított, és 29–27-es győzelemmel búcsúzott az Európa-bajnokságtól. A meccs legjobbjának járó díjat „természetesen” a Brest átlövője kapta meg, aki 12 gólig jutott.