Az ETO egy félidő alatt eldöntötte, jöhet az újabb BL-finálé

2019.05.11. 15:06
A címvédő Győri Audi ETO KC 31–22-re győzött a norvég Vipers Kristiansand ellen a női kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjében. Az idei budapesti final four első mérkőzésén a Rába-parti csapat már a szünetben tíz góllal vezetett, ami rekord a final fourok történetében. A döntőben jön az Ambros Martín által irányított Rosztov-Don.
Simán nyert a Győr, és készülhet a BL-döntőre (Fotó: Török Attila)

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
ELŐDÖNTŐ
GYŐRI AUDI ETO KC–VIPERS KRISTIANSAND (norvég) 31–22
(18–8)
Budapest,
Papp László Budapest Sportaréna, 12000 néző. Vezette: Alpaidze, Berjozkina (oroszok)
GYŐR:
LEYNAUD – BÓDI 4, Groot 1 (1), BRATTSET 8, E. AMORIM 4, V. Kristiansen 1, GÖRBICZ 6 (5). Csere: Kiss É., Grimsbö (kapusok), S. Oftedal 1, Anne Mette Hansen 1, Pintea 1, Tomori 1, Knedlíková 1, N. Mörk 1, Fodor Cs. 1. Edző: Danyi Gábor
VIPERS:
KATRINE LUNDE – Aune 2, Sulland 3, Reistad 3, M. Kristensen 1, ARNTZEN 5, Naes. Csere: Fagerheim (kapus), Waade 3, J. Kristiansen, Tomac 2 (1), Yttereng 2, Jonassen, K. Olsen, Morais, Refsnes 1. Edző: Ole Gustav Gjekstad
Az eredmény alakulása. 1. perc:
0–1. 6. p.: 4–1. 15. p.: 9–3. 24. p.: 15–5. 37. p.: 22–10. 43. p.: 23–16. 52. p.: 28–18
Kiállítások:
6, ill. 10 perc
Hétméteresek:
7/6, ill. 2/1

Metz Handball (francia)–Rosztov-Don (orosz)25–27 (8–15)

A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!

A két csapat hatszor találkozott korábban a nemzetközi kupákban, ezekből egy mérkőzés végződött csak norvég sikerrel, még az EHF-kupa 2004-es elődöntőjében, de abból a párharcból is végül az ETO jutott be a fináléba.

Henning Kristiansen kettéosztott pólóban
szurkolt a két lányának az elődöntőben
Henning Kristiansen kettéosztott pólóban szurkolt a két lányának az elődöntőben

A győri kapuban a legtöbb fontos meccshez hasonlóan ezúttal is Amandine Leynaud kezdett, nem a honfitársait talán jobban ismerő Kari Aalvik Grimsbö, a francia klasszis pedig már az elején bemutatott több szép védést. Az ETO-t irányító Danyi Gábor ugyan arról beszélt a final four előtt, hogy veszélyes lehet nagy rohanásba belemenni, mert a vasárnapra is gondolni kell, mégis a szerzett labdákból villámsebesen megindult a címvédő, és az így kialakított akciókat csak nehezen tudta megfékezni a Vipers. Jellemző, hogy Stine Oftedalt először az ötödik percben tudta becserélni a Győr, előtte mindig hamarabb befejezte a támadásokat. Mégpedig többnyire sikeresen, Ole Gustav Gjekstad már a 11. percben időt kért, miután csapata négygólos hátrányba került (2–6).

Eddigre már két Kristiansen volt a pályán, még ha ekkor még nem is kerültek közvetlenül szembe egymással: míg a győrieknél Veronica, a kristiansandi oldalon Jeanett játszott. Nem véletlenül mondták nekünk a pénteki sajtófélórán a norvég játékosok, hogy leginkább Oftedaltól tartanak, az irányító akkor verte meg a védőit, amikor akarta, vagy éppen Kari Brattsetet tömte kiváló labdákkal, aki nem is hibázott beállóban (a félidőben ötből ötnél járt).

A Vipers közben többnyire szenvedett a győri védekezéssel szemben, negyedóra alatt csak négyig jutott, míg az ETO már tíznél tartott, jött is a második időkérés. Leynaud húsz perc után tíz védésnél járt, főszerepet vállalva abban, hogy egy BL-elődöntőhöz képest elég egyoldalú első harminc percet láthattunk, amelyben rá is számoltak a norvégokra a győri szurkolók. Az északiaknál még az ETO által is figyelt Henny Reistad volt a legveszélyesebb, ám nem igazán akadtak társai, közben a túloldalon majdnem mindenki lehetőséget kapott a szünetig. Nora Mörk sikeres betörésével zárult a játékrész, a 18–8-as győri vezetés pedig nem sok izgalmat ígért a folytatásra. A tízgólos szünetbeli előny egyébként rekordnak számít a final fourok történetében.

Amorim-gólok

Bódi Bernadett és Brattset góljaival tizenkettő is volt a Győr előnye, utána azonban a Vipers (amely a második harminc percben már pihentette Reistadot) produkált egy 6–1-re megnyert hatperces periódust, amivel feljött 23–16-ra, de több öröme nem lehetett a mérkőzésben. Danyi időkérése vetett véget a norvég felzárkózásnak, amihez a kapuba beálló Grimsbö is hozzátett pár védést.

Az 54. percben Fodor Csenge is eredményes volt, amivel az összes győri mezőnyjátékos feliratkozott legalább egyszer a gólszerzők közé. A Győr végül egy rendkívül sima, kilencgólos, önbizalom-növelő sikerrel (22–31) jutott be a vasárnapi döntőbe (már sorozatban a 24. BL-meccsén nem talált legyőzőre a csapat), amivel esélye nyílt rá, hogy sorozatban harmadszor is megnyerje a Bajnokok Ligáját.

Ez volt a győriek 12. elődöntője a legrangosabb európai kupasorozatban. Eddig négy alkalommal a legjobb négy között búcsúztak, háromszor ezüst-, négyszer (2013, 2014, 2017, 2018) pedig aranyérmet nyertek.

MÉG BÍRNI KELL

Nora Mörk, a Győr jobbátlövője: „Ami kívülről könnyűnek nézett ki, az belülről kicsit azért nehezebb volt. Sokat készültünk erre a meccsre, főleg az első félidőben harcoltunk többet. Nem azt mondom, hogy a Viperst sokkolta a final four, de azért mégiscsak először vannak itt, nekünk pedig több a tapasztalatunk, ami szerintem döntő volt. Okosan kellett játszanunk, tudtuk, hogy a Vipers sokat fut, de ez az egyetlen lehetősége, mert nem bír a felállt falunkkal. Jól működött a taktikánk, hatékonyak voltunk elöl és jól mentek a gyors visszarohanások, a második félidőben kicsit vissza is vettünk, mert bírnunk kell a döntőt is.”

Crina Pintea, a Győr beállója: „Nagyon komolyan vettük a Vipers elleni meccset, erős védelemmel készültünk, nem akartunk nekik esélyt sem adni, ami szerintem sikerült. Gyorsan kezdtünk, de utána visszavettünk, sokat cseréltünk, amire szerintem szükség is volt a finálé miatt. Ez a győzelem az önbizalmunknak is jót tett, elégedett és büszke vagyok, most pihennünk kell, nyugodtnak maradnunk, de úgy érzem, készen állunk a döntőre, ahol hatvan percig kell majd bírnunk a tempót.”

Bódi Bernadett: A Vipers nem hozta ki magából a maximumot, mi igen

NÉGYES DÖNTŐ (PAPP LÁSZLÓ BUDAPEST SPORTARÉNA)
DÖNTŐ – MÁJUS 12.
Győri Audi ETO KC–Rosztov-Don (orosz)
Vezeti:
Joanna Brehmer, Agnieszka Skowronek (lengyelek)
18.00 (Tv: Sport1)
A 3. HELYÉRT – MÁJUS 12.
Vipers Kristiansand (norvég)–Metz Handball (francia)
Vezeti:
Maike Merz, Tanja Schilha (németek)
15.15 (Tv: Sport1)
ELŐDÖNTŐ – MÁJUS 11.
Vipers Kristiansand (norvég)–Győri Audi ETO KC
Vezette: Viktorija Alpaidze, Tatjana Berezkina (oroszok)
22–31 (8–18)
Metz Handball (francia)–Rosztov-Don (orosz)
Vezeti:
Kursad Erdogan, Ibrahim Özdeniz (törökök)
25–27 (8–15)

2. FÉLIDŐ
60. perc: Tomac
kozmetikázza még az eredményt. Hansen hetest birkózik ki. Görbicz sallangmentesen belövi. Pinteát még kiállítják az utolsó másodpercben. Arntzen Kiss kezébe ível az időn túli szabaddobásból, jöhet a győri örömtánc, vasárnap pedig az újabb BL-döntő. 22–31
59. perc:
Hansen fölé lő, a győri nézőket nem nagyon izgatja.
58. perc: Arntzen
átlövése hibátlan. Yttereng talál be lerohanásból. 21–30
57. perc:
Moraisnál újabb technikai hiba. Mörk a pályán, Hansen zúgó kapufát lő.
56. perc:
Ezúttal V. Kristiansen gyűjt be egy kipattanót, majd gólpasszt ad Bódinak. Kiss Éva a győri kapuban. 19–30
55. perc:
Refsnes lövését Grimsbö védi. Aztán Morais is sikertelenül próbálkozik a Győr norvég kapusával szemben.
54. perc: Fodor
is megszerzi az első gólját. 19–29
53. perc:
Groot, majd Fodor lövése sem az igazi.
52. perc: Knedlíková labdát csen, végigrobog a pályán és belövi a ziccert. A győri mezőnyjátékosok közül csak Fodor Csenge nem lőtt gólt még a mérkőzésen. Refsnes gyors mozdulattal mattolja Grimsbőt. 19–28
51. perc:
Itt az utolsó norvég időkérés. Az angolai Morais elejti a labdát, nem ezt beszélték meg.
50. perc:
Tomori alulról ellövi, Lunde véd, de Pintea harcosan megszerzi a kipattanót. Knedlíková lövését könnyedén védi Lunde, nincs hetes.
49. perc: Waade hatalmas kapufát lő.
48. perc:
Lunde védi Brattset ziccerét, de Groothoz pattan a labda, a betörése után hétméteres következik. Görbicz simán ellövi Lunde mellett. 18–27
47. perc: Hansen
is megszerzi első gólját a Győrben. Kiss Éva megint beáll egy hetes erejéig, de Tomacot nem zavarja meg. 18–26
46. perc:
Oftedal eladja a labdát, jön a norvég lerohanás, Waade fejezi be góllal. 17–25
45. perc:
Gyönyörű győri összjáték végén Brattset váltja gólra Tomori passzát. Hansen belemenése után Olsen lőhet ziccert a másik oldalon, de a kapufát találja el. 16–25
44. perc:
Aune jó szögből ugorhat be a szélről, de Grimsbö túljár az eszén.
43. perc:
Sorozatban adja el a labdát a Győr, most megint Waade büntet. Győri időkérés. Oftedal beugrik két honfitársa közé, hetes. Görbicz a bal alsóba lő, Lunde jobbra mozdult. 16–24
42. perc: Arntzen
újabb gólja után Grimsbö váltja győri Leynaud-t a kapuban. 15–23
41. perc:
A második félidőben eddig végig Tomac irányít a Vipersnél, Reistad egy másodpercet sem töltött a szünet után a pályán. Alighanem ez már a bronzcsatának szól. Eközben Danyi Gábor is folyamatosan figyel arra, hogy forgassa csapatát. Waade lő nagy gólt. 14–23
40. perc:
Groot bejátszását Brattset váltja gólra. Arntzen megint a jobb alsóba tüzel. 13–23
39. perc:
Oftedal bosszankodik, miután rossz passzt adott Bódinak. A Vipers kiegészülésének pillanatában Yttereng talál be beállóból. 12–22
38. perc: Arntzen
kilövi a jobb alsó sarkot emberhátrányban. 11–22
37. perc: Brattset 6/7-re rontja a lövőlapját. Kristensent kiállítják, Bódi a rövidre belövi a szélről. 10–22
36. perc: Bódi
harmadszor ejtéssel próbálkozik, ami tökéletes. Tomac befordul, de Leynaud lábbal véd. 10–21
35. perc:
Lunde újabb csatát nyer Bódival szemben. Kristensen beállóból szépít. 10–20
34. perc:
J. Kristiansen futtából ellövi, Leynaud-nak csemege. Bódi lövése után Lunde kezében akad el a labda, Aune a lerohanást góllal fejezi be. 9–20
33. perc:
Waade átlövését Leynaud könnyedén hatástalanítja. Brattset beállóból eredményes. 8–20
32. perc:
J. Kristiansent, majd Tomacot sáncolják le a győriek. Amorimot nem lehet megállítani. 8–19
31. perc:
Fodor Csenge a bal szélen. Egyből el is vállalja, de elkerüli a kaput a lövése.

Tíz közte a szünetben. Eddig az egyik legsimább mérkőzés, amelyet a final four rendszerében Budapesten játszottak. Két éve volt hasonlóan egyértelmű találkozó, amikor a Vardar már nyolccal ment a szünetben a CSM Bucuresti ellen. Leynaud 11 védésnél jár, ez 58%-os védési hatékonyságot jelent. A túloldalon Lunde nem véd rosszul, átlagos 25%-ot hoz, de ez az arány eltörpül a francia kollegina teljesítménye fényében.

1. FÉLIDŐ
30. perc:
Reistad kezéből ziccerben kiesik a labda. Mörk kezéből a Vipers kapujába „esik”, így tízzel vezet az ETO a szünetben. Tíz győri játékos volt eredményes az első félidőben. 8–18
29. perc:
Görbicz a szélről lő, Lunde véd. Sulland ellép Tomori mellett és betalál. 8–17
28. perc:
Pintea kiállítását Sulland használja ki hamar. Yttereng is kiáll két percre, eddig tartott a Kristiansand emberfórja. 7–17
27. perc: Reistad
talpról tüzel, pontosan. Pintea Mörk bejátszását váltja gólra. Érdekes döntés volt az EHF részéről, hogy orosz játékvezetőket jelölt a mérkőzésre, amelyen a Rosztov-Don holnapi ellenfele is részt vesz, ám „hazai” részről nem érheti egy rossz szó sem őket, keményen kézben tartják az összecsapást. 6–17
26. perc: Tomori
előtt senki sincs, ki is használja. Labdát szerez a Győr, majd eladja. 5–16
25. perc:
Yttereng kapja üresen középen a labdát, de a léc tetejére ejt.
24. perc:
A tízgólos különbségért támad az ETO, Danyi Gábor időt kér. J. Kristiansen áll ki, miután lerántja Hansent. A hetest megint Görbicz vágja be. 5–15
23. perc:
J. Kristiansen lövését Leynaud a sánc segítségével védi. Görbicz a szélről gyönyörű gólt lő Lundénak. 5–14
22. perc:
Pintea is kiharcol egy büntetőt, Görbicz értékesíti. 5–13
21. perc:
Oftedal és Hansen nem érti meg egymást, jöhet a Vipers. Sulland hetest harcol ki, a padról beálló Kiss kivédi.
20. perc:
Lunde hárítja csípővel Bódi lövését, majd Leynaud véd ziccert a másik oldalon.
19. perc:
Sulland átlövését Leynaud védi. Görbicz kap rossz passzt a szélen. Brattset 5/5-nél jár 18 perc után, és most jön a helyére Pintea…
18. perc: Brattset
tarthatatlan, már ötödször eredményes. 5–12
17. perc:
Emberelőnybe kerül az ETO, Tomac mezhúzásért ül le két percre.
16. perc: Oftedal
átkígyózik a vendégvédőkön, és jól lő. Itt a második norvég időkérés. Lehet, hogy Danyi Gábor azt mondta, nem lesz olyan rohanós a meccs, mint a középdöntőben, de az ETO nem spórol az erejével, és ha így marad, tényleg nem kell végigrohanni a meccset. Mindenesetre Gjekstad most már a második pihenővel segíti ki a csapatokat. Reistad szépít, de Brattsettől egyből jön a válasz Amorim passza után. 5–11
15. perc: Amorim
harmadik góljára az exgyőri Sulland válaszol. 4–9
14. perc: Reistad
a szélről talál be, megint Leynaud kezéről csorog be a labda. 3–8
13. perc:
Groot remekül védekezik, belemennek. Amorim növeli a győri előnyt. 2–8
12. perc:
Mintegy 500-an lehetnek a norvég szurkolók, a győriek teljesen elnyomják a hangjukat, ám egységes pink felsőjükben összetéveszthetetlen egységet alkotnak. Groot „no look” gólpasszt ad Brattsetnek. 2–7
11. perc:
Aune a saját térfeléről viccelné meg Leynaud-t, de ezt ő sem gondolhatta komolyan. Bódi szélről lőtt gólja után időt kér a norvégok mestere. J. Kristiansen lövésén rajta van Leynaud. 2–6
10. perc:
A kiállítás ideje alatt először érkezik a pályára Jeanett Kristiansen, ám nem a testvérrel néz szembe, hanem Nycke Groottal.
9. perc:
Amorim betör, Arntzen szabálytalanul állítja meg, kiállítás és hetes. Groot most a kapufát találja el.
8. perc:
Groot próbálkozását Lunde védi, majd Leynaud mutat be bravúrt egy vendégziccernél.
7. perc: Aune
a jobb szélen beugrik, és Leynaud-ról becsorog a labda, a visszavetődő francia kapus megüti kicsit magát, de nincs nagy baj. Brattset másodszor eredményes. 2–5
6. perc:
Arntzen lövését Leynaud védi. Oftedal betöréssel hetest harcol ki a Győrnek, Groot ijesztés nélkül belövi. 1–4
5. perc:
Amorim felugrik, majd kapufát lő.
4. perc: V. Kristiansen
lő, gól. A másik oldalon Leynaud mutat be újabb védést. 1–3
3. perc: Amorimot
visszarántani sem lehet, kapufás gólt lő Lunde feje fölé. Reistad nem találja el a kaput. 1–2
2. perc:
Amorim bejátszásából Brattset egyenlít. Sulland az oldalhálóba lő, Veronica Kristiansen lövését a honfitársa, Lunde védi. 1–1
1. perc: Arntzen
középről lövi a mérkőzés első gólját. 1–0

Érdekes egyveleg, ahogy a hangszóróból teljes hangerőn szól az EHF ilyenkor szokásos zenéje, miközben a győri szurkolók éneklik a magyar himnuszt. „A cél előtted, a tábor mögötted” – olvasható a zöld-fehér mezbe öltözött fanok biztatása a csapat felé.

A győri szurkolósereg nagy tapssal köszöntötte az ETO-val kétszeres BL-győztes Katrine Lundét, akinek a testvére ugyan nevezhető lenne a mérkőzésre, ám 39 évesen már nem fog játszani, pályaedzőként segíti Ole Gustav Gjekstadot.

A győriek meccskeretébe bekerült a három kapus (Kiss Éva, Kari Aalvik Grimsbö, Amandine Leynaud), Puhalák Szidónia kimaradt. A bal szélen Görbicz Anita és Fodor Csenge a két opció. A bemutatásnál természetesen ezúttal is a zöld-fehér 13-as kapja a legnagyobb ovációt.

Anastacia fénye talán már nem a régi, de a hangjára megtelt a nézőtér. Gyakorlatilag telt ház van. A női kézilabda krémje kíváncsi az év klubcsúcseseményére, itt van például a médiatribün alatt Nerea Pena is.

A középdöntőben már találkozott egymással a két csapat, az ETO hazai pályán 33–29-re, Norvégiában pedig 33–26-ra győzött.