Nagy hajrával „kiemelte a mélyből a süllyedő hajót” az FTC

2017.03.05. 13:54
Bár nem lett meg a Ferencváros sorozatban elért ötödik győzelme a női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjében, a játék képe alapján a 29–29-es döntetlennek is örülni kell a magyar csapatnak. Ráadásul a német Thüringer HC otthonában megszerzett pont azt jelenti, hogy szinte biztosan nem végezhet a második helynél hátrébb a magyar csapat.

Kovacsicsék megszenvedtek a Thüringer HC-vel (Fotó: Koncz György, archív)

A második hely bebiztosítása volt a tét a Ferencvárosnak, a Thüringer HC-nek pedig a versenyben maradás a továbbjutásért. A zöld-fehérek a hétközi, Győri ETO elleni bajnoki csúcsrangadó – amely döntetlennel zárult – után rendkívül fáradtan érkeztek Németországba, ráadásul az utazás sem volt ideálisnak mondható: a müncheni repülőjárat jelentős késése miatt másik, jóval hosszabb útvonalon – három órát buszozva – érkezett meg a magyar csapat.

A Planéta Szimonettát és Jana Krausét a szezon végéig nélkülöző Thüringer HC nem kezdett megilletődötten: Iveta Luzumová és Manon Houette vezérletével tartotta a lépést a Ferencvárossal – legalábbis az első tíz percben. Ezután azonban Bíró Blanka védéseinek és a támadások hatékonyságának javulásának köszönhetően meglépett a Fradi, öt góllal is vezetett Elek Gábor csapata. Három perccel a félidő vége előtt azonban elolvadt az előny, három hetest is kihagyott ráadásul az FTC. A hajrában azonban csak a zöld-fehérek szereztek gólt, szám szerint kettőt, így a szünetben (nem megnyugtató) előnyben voltak (15–17).

A fordulás után hamar ledolgozta hátrányát a Thüringer HC, sőt, Luzumová góljaival megfordította a mérkőzést. A csúszós talaj rendkívül zavarta a játékosokat, főleg a vendégeket, többen reklamáltak is miatta a zsűriasztalnál. A játékrész derekán átvette a vezetést és az irányítást a hét mezőnyjátékossal támadó hazai csapat, Dinah Eckerle védési mutatója jelentősen feljavult. Ráadásul a Ferencváros sorozatban öt hetest kihagyott, amit nem lehet büntetlenül megtenni egy Bajnokok Ligája-mérkőzésen.

Olyannyira nem, hogy bő öt perccel a vége előtt már négy góllal vezetett a THC. Luzumová gyakorlatilag minden, kaput eltaláló lövéséből gólt szerzett, Houette szintén szorgalmasan termelte a gólokat. A Fradinál Zácsik Szandra és Kovacsics Anikó volt többször eredményes, utóbbi végül a találkozó hőse lett – az utolsó két percben két hetest is bedobott, amivel döntetlenre mentette a meccset (29–29).

A pontszerzés azt jelenti, hogy szinte biztos, hogy másodiknál már nem végezhet hátrébb az FTC, tehát a negyeddöntő visszavágóját játssza majd hazai pályán.

A csoportban a Metz nagy szívességet tett az Fradinak, miután a francia együttes pályaválasztóként kiütötte az egymást követően második találkozóját is elbukó Vardar Szkopjét. A népligetiek így első helyen maradnak az 1. csoportban a középdöntő záró fordulója előtt, ráadásul pontelőnnyel.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
KÖZÉPDÖNTŐ, 1. CSOPORT, 9. FORDULÓ

THÜRINGER HC (német)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 29–29 (15–17)
Nordhausen, 2000
néző. V: Antics, Jakovljevics (szerbek)
THÜRINGER HC: ECKERLE – Engel 3 (1), Wohlbold, LUZUMOVÁ 12 (4), Pintea 3, Niederwieser 1, HOUETTE 6. Cs: Kiedrowski, Jakubisová 3, Schmelzer 1. Edző: Herbert Müller
FTC: Bíró B. – Lukács 3, Kovacsics 3 (3), Szucsánszki 3, Snelder 2, Pena 2, Schatzl 3. Cs: Szikora (kapus), Szekeres, ZÁCSIK 6, Szarka 2, Jovanovics 3, Hornyák D., Faluvégi 1 Mészáros R. 1. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–2. 11. p.: 5–7. 19. p.: 7–11. 25. p.: 13–14. 28. p.: 15–15. 36. p.: 18–18. 45. p.: 23–21. 53. p.: 27–24. 55. p.: 28–24. 58. p.: 28–26
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 8/3
Herbert Müller:
– Hihetetlen mérkőzés volt, örülhet, aki látta. Nagyon jól védekeztünk, a létszámfölényes támadójátékunk pedig minden várakozásomat felülmúlta. Most az egyik szemem sír, a másik pedig nevet, mert a meccs előtt álmomban sem gondoltam, hogy ilyen közel leszünk a győzelemhez, és kissé csalódott vagyok, mert az ötvenötödik percben karnyújtásnyira volt a két pont.
Elek Gábor: – Tudtuk, hogy nem lesz könnyű mérkőzés. Az utolsó percek küzdésével és az első félidőben értékesített lerohanásokkal elégedett vagyok, sokkal több pozitívumunk viszont nem volt. Dekoncentráltak voltunk, nagy kár az öt elrontott hétméteresért is. De a végén tett erőfeszítések miatt a döntetlennel elégedett vagyok.
A csoport további mérkőzésein
Metz (francia)–Vardar Szkopje (macedón) 42–28 (19–16)
Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)–Asztrahanocska (orosz) 38–20 (18–11)

2. FÉLIDŐ

60. perc: Wohlboldot sáncolják, Jakubisova meg a vonalra lép, egyenlíthet a Fradi. Faluvégi hetest harcol ki, belül védekezik vele szemben Luzumová. GÓÓÓL! Kovacsics bevágja a hétméterest a bal alsóba, 15 másodperc marad vissza. Időt kér a THC. Engel lövését fogja Bíró, döntetlen. VÉGE!29–29
59. perc: Zácsik labdát szerez védekezésben, majd egész pályáról az üres kaput veszi célba, kapufát lő ugyan, de hetest kap az FTC. BENT VAN! Kovacsics büntetőjébe beleér Eckerle, de nem tud védeni. 29–28
58. perc: Luzumová két védő között megy be és lő a hálóba. Schatzl válaszol a túloldalon, mértani pontossággal lő a bal alsóba. 29–27
57. perc: GÓL! Mészáros kapja Zácsiktól középen, a beálló a bal alsóba lő. 28–26
56. perc: Újabb hosszas törlés, megint csúszkálnak a játékosok. Belemenés most Engel ellen.
55. perc: Belemenés Houette ellen. Szerencsés gól a másik oldalon, Zácsik pattintott átlövését már csak a gólvonal mögül tudja kipiszkálni Eckerle. 28–25
54. perc: Újabb hetes a hazaiaknak, Mészárosról harcolja ki Engel. Luzumová pedig bevágja, 11. gólját szerezve a mérkőzésen. Kezd elúszni a találkozó?28–24
53. perc: Passzívnál Zácsik átlövését fogja Eckerle, aki tudja, hová jön a labda, számít rá.
52. perc: Mészáros belemenést követ el, megint jöhet a Thüringer. HETES ÉS KÉT PERC! Jakubisova ráugrik ziccerben Szekeresre, akit kiállítanak. Luzumová könyörtelen ítéletvégrehajtó, bevágja az újabb hetest. 27–24
51. perc: OTT VAN! Zácsik a bal alsóba pattint a spárgázó Eckerle mellett. Bíró visszajön a kapuba, rögtön egy védés tőle.26–24
50. perc: Snelder ismét tehetetlen támadásban, ráadásul kiegészülnek a hazaiak. Egyre nagyobb a baj, Pintea középről talál be, három közte. Időkérés Elek Gábortól.26–23
49. perc: Jovanovics lövését fogja Eckerle, a kipattanót Snelder fölé durrantja. Hetest kap a Thüringer, Luzumová a bal alsóba pattint, hiába spárgázik Szikora. 25–23
48. perc: Houette juttattja ismét előnyhöz a hazaiakat. KIÁLLÍTÁS! Engel kap két percet. Jovanovics átlövi a falat, de Eckerle hárít. Indít is gyorsan a kapus, de a visszafutó Szucsánszki lehalássza a labdát.24–23
47. perc: EZ AZ! Engel átlövését kitolja Szikora. EGYENLŐ! Faluvégi ugrik be a jobb szélről, a kapu közepébe lő, Eckerle belekap ugyan, de nem tud védeni. 23–23
46. perc: Most szerencséje van a Fradinak, Wohlbold kapufát lő. Schatzl is kiharcol egy hetest, de vajon ki lövi be? GÓÓL! Kovacsics elvállalja, és a jobb alsóba bombázza. 23–22
45. perc: Luzumová percei ezek, egy lövőcsel után a hálóba pattint Szikora lábai között. Gyorsan elveszíti a labdát az FTC.23–21
44. perc: Luzumová közbelő talpról, Szikora érzi az irányt, de bepattan róla a labda. Pena hoz össze egy hétméterest. ÖTBŐL SEMMI! Jovanovics kapufát lő, egyszerűen nem tud gólt szerezni a Fradi büntetőből ma.22–21
43. perc: Egyenlít a Thüringer, Jakubisova talál be. Előbb Schatzl, majd Jovanovics lövését védi Eckerle.21–21
42. perc: Rossz lövés mindkét oldalon, Wohlbold és Szucsánszki sem talál kaput, utóbbi faultgyanús szituációban.
41. perc: Remek indulócsel Penától Luzumová mellett, majd jön a gól is. Most a Fradi lő sorozatban hármat, meg is fordítja a találkozót. Időt kér a Thüringer. 20–21
40. perc: Jakubisova ejt, de nem átejt: Szikora simán fogja.
39. perc: Pena, Szucsánszki, majd Lukács a labda útja, hiába a ziccer, belemenés miatt elveszik a labdát. Jó a sánc védekezésben, kontrázhat a Fradi. GÓÓL! Zácsik be is vágja, könyörtelenül a jobb alsóba helyez. 20–20
38. perc: Szucsánszki szépít, kellenek az ilyen gyors gólok. Wohlbold rossz passza, egyenlíthet az FTC.20–19
37. perc: Pena bejátszása nem jó Sneldernek, de marad a labda a vendégeknél. Pena most Lukácsot játssza meg a jobb szélen, aki nem tudja kapura lőni a labdát, a földre pattint, egyenesen Eckerle kezébe. Van gól viszont a túloldalon, Schmelzer a szerzője. 20–18
36. perc: Vezet a Thüringer, Luzumová eredményes, nagy gólt ragaszt a bal felsőbe. Időt is kér Elek Gábor.18–19
35. perc: HIHETETLEN! A negyedik ferencvárosi hetes sem hoz gólt, Schatzl pattint a földre, a lécről ez is kifelé pattan.
34. perc: EGÁL! Luzumová ötödször eredményes ma, magabiztosan értékesíti a hétméterest. Zácsik is kiharcol egy hetest, Luzumová állítja meg szabálytalanul.18–18
33. perc: Zácsik szinte kettétöri a lécet, de gólt nem ér ez most. Engel harcol ki hetest Szarka mellett.
32. perc: Gyors gólváltás, Szucsánszki az egyik oldalon, a másikon Luzumová eredményes. 17–18
31. perc: FOLYTATÁS! Thüringer-góllal, kapaszkodik a német csapat. 16–17

1. FÉLIDŐ

30. perc: Szép gól a túloldalon, Szarka a bal szélről a rövid felsőbe rakétáz. SZÜNET!15–17
29. perc: Passzívig jut a Thüringer, nem is tudja befejezni a támadást. Ráadásul Pintea felugrik a szabaddobásnál, elveszik a labdát a németektől.
28. perc: KIÁLLÍTÁS! Engel mehet le két percre, ami jól jön a Ferencvárosnak, hiszen az osztrák játékos megszórta a zöld-fehéreket. Visszaveszi a vezetést az FTC, Snelder középről pattint a kapu jobb oldalába. 15–16
27. perc: Snelder hoz össze egy hetest emberhátrányban. ILYEN NINCS! Háromból három hetes kimarad, Szucsánszki sem tudja bedobni, Eckerle hárít. Ledolgozza hátrányát a Thüringer: Engel lövi ki a jobb alsót, még mielőtt kiegészülne a Fradi. 15–15
26. perc: Engel kicselezi Bírót, bevágja a büntetőt, miután elmozdul a kapus. 14–15
25. perc: Jovanovics javítja hibáját, nagy gólt bikáz középről. HETES ÉS KÉT PERC! Mészáros utánanyúl Luzumovának, ezért büntető jár, a védőnek pedig kiállítás.13–15
24. perc: Jovanovics lövése is elakad most Eckerlében. Houette-tel nem tud mihez kezdeni a Fradi, megint betalál a szélről. SŐT! Elkapkodja támadását az FTC, Kovacsics lövése borzasztóan gyenge, középre is megy, Eckerle simán hárít. Ráadásul kontrázik is belőle a házigazda, Jakubisova pedig gólt szerez, feljön egyre a Thüringer. 13–14
23. perc: Védés védést követ: Bíró fogja Wohlbold próbálkozását, a túloldalon Kovacsics lövését Eckerle fogja. Houette szépen kilép a védője mellett és ellövi a hosszút. Időt kér Elek Gábor.11–14
22. perc: Snelder ziccerét védi Eckerle. Jakubisova beköszön, kihasználja, hogy rosszul rendeződik vissza az FTC. BENT VAN! Jovanovics egy szép lövőcsellel becsap két védőt, majd elemi erővel lő a jobb felsőbe. Aztán ő is elcsúszik, reklamál is a zsűriasztalnál egy sort.10–14
21. perc: Engel állítja vissza a négygólos különbséget, jó zárást kap és a jobb felsőbe helyez. 9–13
20. perc: Ami nem megy hetesből, megy akcióból: Jovanovics szerez gólt. Niederwieser próbálkozását fogja Bíró. GÓÓL! Jovanovics ezúttal az előkészítő szerepében jeleskedik, szépen játssza meg Szarkát a bal szélen, aki ezúttal a rövid felsőbe bombáz Eckerle mellett.8–13
19. perc: Szépít a Thüringer, Luzumová másodszor eredményes. AZONNAL JÖN A VÁLASZ! Visszarendeződni sincs ideje a német csapatnak, Snelder talál be. Ami szép, az szép: Jakubisova teszi fel kínaira Luzumovának, aki be is fejezi a figurát középen.8–11
18. perc: Remek figura a Fraditól, Szucsánszki emel a jobb szélre Lukácsnak, aki a hosszú alsóba vágja a ziccert. 6–10
17. perc: Houette ugrik be nem túl előnyös helyzetben a bal szélen, Bíró simán véd. Zácsik lesántikál, elcsúszik a pálya közepén.
16. perc: Luzumová ellen ítélnek belemenést. A túloldalon Szarka Adrienn kerül ziccerbe a bal szélen, de annyira megnézi magának a bal felsőt, hogy eltéveszti azt végül.
15. perc: KIMARAD A HETES! Jovanovics büntetőjét kirúgja Eckerle, de marad a labda a vendégeknél. Zácsik belövi egy rövidke támadás végén, de hát nem is kell cifrázni. 6–9
14. perc: Niederwieser ellen fújnak belemenést, Kovacsics védekezik remekül. Kovacsics kiharcol egy hetest, Pintea pedig kap egy sárgát.
13. perc: Zácsik kap sárgát védekezésben, de Niederwieser mellé durrant. Lukács ejtése a lécen landol a túloldalon. Kicsit kapkodó a játék.
12. perc: Időt kér a Thüringer. Wohlbold beköszön rögtön a kis szünet után. Houette pedig labdát csen védekezésben. 6–8
11. perc: Labdát szerez a Fradi védekezésben, Lukács indítja Schatzlt, aki kíméletlenül a jobb felsőbe vágja a ziccert. Schatzl megcsúszik talajfogás közben, ápolni kell a bokáját. MÉG EGY! Kovacsics lop labdát védekezésben, a lerohanás végén Lukács kapja a labdát a szélen, majd kilövi a hosszút precízen.5–8
10. perc: GÓÓL! Zácsik középről pókhálózza ki a bal felsőt, pazar találat. Jakubisova lövését hárítja Bíró, de marad a hazaiaknál.5–6
9. perc: Bíró mutat be egy újabb védést, a kontra végén Schatzl elkapkodja a lövést, nem talál kaput. Megint Pintea eredményes, nem is akármilyen gólt szerez. Szucsánszki reagál azonnal, döntetlen. 5–5
8. perc: Pintea kapja a labdát Luzumovától, a ziccert bepattintja a beálló. Egyből jön a válasz a túloldalon, Zácsik eredményes. 4–4
7. perc: PECH! Schatzl Nadine kicentizi a két kapufa találkozását, de sajnos a gólvonalra és onnan kifelé pattan a labda. Engel lövését fogja Bíró. GÓÓL! Schatzl lövésébe beleér Eckerle, de a kapufáról ezúttal befelé pattan a labda. 3–3
6. perc: Luzumova újabb próbálkozását sáncolják a vendégek. Szucsánszki harcol ki hetest két védő között.
5. perc: Megint vezet a THC, Luzumova eredményes már-már passzívnál. Kovacsics telibe trafálja a lécet.3–2
4. perc: Penát nem lehet lerántani sem, nagyon harcosan közelebb lopózik a kapuhoz és a bal alsóba pattint. 2–2
3. perc: Eladja a labdát az FTC, Houette büntet góllal a lerohanás végén. 2–1
2. perc: VEZET AZ FTC! Lukács Viktória talál be a jobb szélről. Egyenlítenek a hazaiak, Houette gyakorlatilag lemásolja Lukács gólját a túloldalon, a bal szélről a hosszú alsóba helyez.1–1
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! A THC támad először, de nem tud gólt lőni. BÍRÓ BLANKA VÉD! Wohlbold lő talpról, de a magyar kapus lábbal hárít.

A Ferencváros zöldben, a Thüringer pirosban lép pályára.

Nem túl szép jelenetek a Wiedigsburghalléban: a magyar szurkolók éneklik a himnuszt, a német fanatikusok pedig füttykoncertbe kezdenek.

A Ferencváros győzelmével bebiztosíthatja második helyét a csoportban – a továbbjutás már megvan –, így tét nélkülivé teheti az utolsó fordulóbeli mérkőzését a Buducsnoszt ellen. A második hely azt jelentheti, hogy a negyeddöntőben hazai pályán zárja a párharcot a zöld-fehér együttes, ellenfele a CSM Bucuresti vagy a Midtjylland lehet.

A Thüringer HC legutóbbi három mérkőzésén nulla pontot szerzett, a Ferencváros, a Vardar és nagy meglepetésre az Asztrahanocska is legyűrte Herbert Müller együttesét.

A két csapat magyarországi találkozóján a Ferencváros győzelméhez kétség sem férhetett, Elek Gábor tanítványai nyolc góllal bizonyultak jobbnak a német együttesnél (32–24). A mai siker klubrekordot jelentene a Fradinak, a Thüringer HC-nek pedig búcsút a sorozattól.

A Ferencváros kiválóan teljesít a középdöntőben: legutóbbi négy mérkőzését egyaránt megnyerte, ha ma is győzni tud a Thüringer HC vendégeként, azzal klubrekordot állít fel a Bajnokok Ligájában.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a Thüringer HC–Ferencváros mérkőzés élő, szöveges tudósításában. Tartsanak velünk az előttünk álló másfél órában!