Nem volt esélye a bravúrra, az FTC számára véget ért a BL

2018.04.14. 14:48
Idén a negyeddöntőig jutottak a ferencvárosiak a BL-ben (Fotó: Tumbász Hédi)
A Ferencváros idegenben is kikapott (32–22-re) a Rosztov-Dontól, így az orosz együttes jutott be a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjébe.

Női kézilabda Bajnokok Ligája
Negyeddöntő, visszavágó
ROSTOV DON (orosz)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 32–22
(20–12)
Rosztov, 3500
néző. V: Pandzsics, Mosorinszki (szerbek)
ROSZTOV:
SZEDOJKINA – MANAGAROVA 5, VJAHIRJEVA 7 (4), Rodrigues 3, MAKEJEVA 3, Barbosa 2, Dembélé 4. Csere: Pessoa, Mehgyijeva (kapusok), Szlivinszkaja, K. Bulatovics 3 (1), Iljina 3, Petrova, Szeny, Szudokova 2, Kalinyicsenko. Edző: Frédéric Bougeant
FTC:
Bíró B. – Lukács V. 3, JOVANOVICS 5, Snelder, Szekeres, Kovacsics 4, Schatzl 1. Csere: Hadfi (kapus), Pena 4 (4), Faluvégi 1, Szucsánszki 2, van der Heijden, Hornyák D. 1, Márton 1, Mészáros R., Háfra N. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 3. p.:
2–2. 7. p.: 5–2. 14. p.: 9–5. 19. p.: 12–9. 27. p.: 17–10. 36. p.: 23–14. 43. p.: 25–15. 50. p.: 28–17. 54. p.: 28–21
Kiállítások:
12, ill. 4 perc
Hétméteresek:
6/5, ill. 4/4
Frédéric Bougeant:
– Nagyon sajnálom a Ferencváros és Elek Gábort, mert tudom, milyen nehéz ilyenkor. Nagyra tartom kollégámat és tisztelem az FTC-t, és bár az eredmény most nem ezt tükrözi, nagy csatára késztettek bennünket. Történelmi pillanat ez számunkra, a játékosoknak, a klubnak és a szurkolóknak is felemelő mindezt megélni. Katarina Bulatovics nem szándékosan dobta fejbe a magyar kapust, játékvezetői hiba volt az ő kiállítása, és bízom benne, hogy ezt a felvételek is bizonyítják majd, mert szükségünk lesz rá Budapesten.
Elek Gábor: – Nem tudtuk felvenni a harcot sem sebességben, sem a védekezés minőségében, sem keménységben, a Rosztov-Don gyakorlatilag mindenben fölénk nőtt, ezért más nem maradt számunkra, mintsem gratulálni neki. Bíztunk benne, hogy végtelenül koncentrált játékkal lehet esélyünk, de ma gyakorlatilag nem volt rá esély, hogy megnehezítsük a dolgukat. Bízom benne, hogy a FINAL4-ban azért egy magyar csapattal még találkoznak idén a Rosztov-Don.

Továbbjutott: a Rosztov-Don kettős győzelemmel, 63–51-es összesítéssel

Komolyzenei előadás keretein belül, amolyan ünnepi hangulatban játszották el Rosztovban a Bajnokok Ligája himnuszát. Az oroszok megadták a módját a Ferencváros elleni visszavágónak, arra készültek, hogy a Dabason szerzett 31–29-es előnyt legalább megtartva, de inkább továbbnövelve történetük során először bejutnak a final fourba.

Sajnos nemcsak a körítés, hanem a játék is szenzációs volt hazai részről. Az oroszok jóformán egy percig sem hagytak esélyt az FTC-nek, amelyben a mérkőzés elején szinte csak a minden bizonnyal utolsó BL-meccsét játszó Marija Jovanovics volt elemében. A montenegrói átlövő öt gólt lőtt az első harminc percben, de az ő remek teljesítménye is csak arra volt elég, hogy ne lépjen el végérvényesen a hazai gárda.

Csakhogy ellépett. Jól védekezett a Rosztov, Anna Szedojkina kitűnően védett, a szerzett labdákkal rendre végigrobogott a Managarova, Dembélé kettős, de szinte minden fekete mezes játékos tarthatatlannak bizonyult, így az említett Jovanovics és a szintén jól játszó Kovacsics Anikó próbálkozásai ellenére, már az első játékrészben eldőlt a továbbjutás (20–12).

A nagy különbség ellenére a második játékrészre is maradt azért egy érdekes jelenet. A sérült Szikora Melindát a 16 éves Hadfi Gréta helyettesítette, a fiatal kapus meg is kapta a lehetőséget, először egy hetesnél állhatott be. Hadfi kivédte a négyszeres BL-győztes Katarina Bulatovics hetesét, sőt, piros lappal ki is állították a montenegróit, amiért fejbe dobta a kapust. Az ítélet szigorú volt ugyan, de ez nem kisebbíti a magyar játékos érdemeit.

A Rosztov-Don a második félidőben már csak annyit adott ki magából, ami feltétlenül szükséges volt, így is 32–22-re legyőzte a Fradit, és kettős győzelemmel, története során először bejutott a Budapesten rendezendő négyes döntőbe.

2. FÉLIDŐ

Köszönjük a figyelmet!

A Ferencváros számára befejeződött a Bajnokok Ligája, a Rosztov-Don bejutott a budapesti final fourba.

Véget ért a mérkőzés.

60. perc: labdát szerzett a Rosztov, Iljina robogott vele végig és állította be a végeredményt. 32–22
60. perc: Szudakova cselezett szépen és lőtt még egy gólt. 31–22
58. perc: Iljina
talált be. 30–22
57. perc: Hornyák labdaszerzése után Márton ziccerét fogta meg Pessoa.
56. perc: megint Pena, ismét hetesből. 29–22
55. perc: Vjahirjeva
is hetesből volt eredményes. 29–21
54. perc: Makejevát kiállították, Pena belőtte a hetest. 28–21
52. perc: Hornyák
átlövésből, sorozatban három gólt lőtt a Fradi. 28–20
51. perc: Pena vágott be egy hetest. 28–19
50. perc: hasonló a helyzet, ezúttal Dembélé fejezte be a lerohanást. A másik oldalon Lukács maradt üresen a szélen és talált be. 28–18
49. perc: Pertovát állították ki, így is a hazaiak rohantak végig egy szerzett labdával, és Szudakova góljával: 27–17
46. perc:
időt kért a Rosztov.
45. perc: Barbosát nem lehetett feltartóztatni. 26–17
44. perc: Szucsánszki lőtt gólt. (25–16) Nem sokkal később Márton szelídített meg egy hosszúnak tűnő passzt és lőtt gólt ziccerből. 25–17
43. perc: hétméterest harcolt ki a Rosztov, megint Hadfi jött be, Vjahirjeva már kifogott rajta. 25–15
41. perc: Makejevát állították ki.
39. perc: most Lukács lőtt gólt szélről. (24–15) Managarova szép ejtéssel válaszolt. 24–15
38. perc: most Barbosa lőtte fejbe Bírót.
37. perc:
jól járt most a labda a Fradinál, Schatzl talált be szélről. A másik oldalon Vjahirjeva akadálytalanul mehetett végig. 23–14
36. perc: Hétméteres, Mártont kiállították. Bejött a 16 éves Hadfi Gréta és megfogta Bulatovics lövését. Bulatovicsot piros lappal ki is állították, mert fejbe lőtte a kapust. Az ítélet szigorú, de gratulálunk a fiatal magyar kapusnak!
35. perc: Vjahirjeva akciógóljára Lukács válaszolt. 22–13
32. perc: máris heteshez jutott a Rosztov, Bírónak ezúttal sem volt szerencséje, hiába ért labdához, Vjahirjeva labdája a kapuba pattant. 21–12

Elkezdődött a második félidő.

1. FÉLIDŐ

Véget ért az első félidő.
30. perc:
az utolsó másodpercekben támadott a Fradi, ám 5 másodperccel a vége előtt labdát szerzett a Rosztov, Dembélé újabb gólt lőtt. 20–12
30. perc: most Managarovát nem lehetett utolérni. A másik oldalon Kovacsics rázta mg magát. 19–12
29. perc: Bíró hiába védett, Iljina lövése így is becsorgott. 18–11
28. perc: hosszú idő után lőtt gólt a Fradi, Kovacsics talált be. 17–11
27. perc: eladta a labdát a Ferencváros, Managarova és Dembélé robogott végig a labdával, utóbbi fejezte be a ziccert. 17–10
27. perc: jól védekezett a Fradi, Bíró koronázta meg egy védéssel.
26. perc: újabb magyar hiba. Az ellentámadás közben időt kért a Rosztov.
25. perc: Bulatovics megverte az emberét és hatgólosra növelte a hazaiak előnyét. 16–10
24. perc: Jovanovicsot most csúnyán arcba vágták. Szlivinszkaját ki is állították.
23. perc: közben Bulatovics átlövése védhetetlen volt. 15–10
22. perc:
Jovanovics lőtt mellé, nagyobb baj, hogy közben megsérült a könyöke. Reméljük nem súlyos.
21. perc: most Rodrigues szerzett gólt, nagyon sokat lő a Rosztov. 14–10
20. perc: a másik oldalon ki más, Jovanovics talált be. 13–10
20. perc: jól védekezett a Fradi, majd hirtelen teljesen egyedül maradt beállóban Makejeva. Nem is hibázott. 13–9
19. perc: Pena lőtt gólt hetesből. 12–9
18. perc: a Fradiban Jovanovics tartja a lelket, újabb gólt lőtt. 12–8
17. perc: szépen járatta a labdát a Rosztov, Dembélé szélről lőhetett gólt üresen. Orosz védés után Managarova talált be indításból. 12–7
16. perc: Jovanovics elemében van. újabb nagy gólt szerzett átlövésből. 10–7
15. perc: pillanatok alatt hetest harcolt ki a Rosztov, a büntetőt Bulatovics értékesítette. 10–6
15. perc: gyorsan elvégzett szabaddobás után Faluvégi talált be. 9–6
14. perc: Vjahirjeva váratlanul lőtte át a magyar falat. 9–5
12. perc: Faluvégi lövése átjutott Szedojkinán, ám még a gólvonal előtt megfogta a labdát a kapus, a másik oldalon Makejeva szerzett gyors gólt. (8–5) Ferencvárosi időkérés.
11. perc: Szedojkina előbb védett, bedobás után azonban Kovacsics lövésével már nem tudott mit kezdeni. (6–5) Managarovát találták meg a szélen. 7–5
10. perc: Barbosa használta ki a gyorsaságát és állította vissza a kétgólnyi különbséget. 6–4
9. perc: szép összjáték után Szucsánszki talált be. Ő is átlövésből. Szép volt. 5–4
8. perc: Jovanovics szerzett nagy gólt átlövésből. (5–3) Majd hátul kiállították.
7. perc: Szedojkina bemutatta a harmadik védését, újabb gyors gólt lőttek az oroszok, most Managarova. 5–2
6. perc: nem rendeződött megfelelően az FTC, Rodrigues használta ki. 4–2
5. perc: Lukács kapufája után megint Vjahirjeva próbálkozott (ezúttal akcióból), de Bíró nagyot védett.
5. perc: heteshez jutott a Rosztov, Vjahirjeva nem hibázott. 3–2
3. perc: Rodrigues jó csel után átlövésből szerzett gólt, megint gyorsan válaszolt a Fradi, Kovacsics csinált magának helyet és talált be. 2–2
2. perc:
az oroszok kapufát lőttek, Lukács ziccerét Szedojkina védte.
1. perc: Makejeváról késtek el a Fradi védői, de Jovanovics szinte azonnal válaszolt a másik oldalon. 1–1

Elkezdődött a mérkőzés!

ELŐZMÉNYEK

A Ferencváros a Rosztov-Don elleni első mérkőzésen 31–29-re kikapott hazai pályán. Ez azt jelenti, hogy a Fradinak a továbbjutáshoz legalább három góllal le kell győznie orosz ellenfelét – abban nem érdemes bízni, hogy idegenben lőtt több góllal, jelen esetben 32 találattal győz kettővel.

„Voltak tanulságok bőven – mondta lapunknak Bíró Blanka, a magyar együttes kapusa. – Támadásban pontosabban kell értékesítenünk a ziccereinket, védekezésben nem szabad ennyire széttagolódnunk: sokszor szétcsúsztunk és egy-egy emberünk egyedül maradt. Az oroszok egy az egy ellen nagyon jók, szóval a visszavágón erre nagyon kell figyelnünk. Na meg nekem is még jobban kell koncentrálnom, mert voltak olyan lövések, amelyeket védhettem volna.”

Bírónak egyébként nehezíti a dolgát, hogy a kapustársa, Szikora Melinda egy héttel ezelőtt térdszalagszakadást szenvedett, így jóformán egyedül kell megbirkóznia a hét orosz olimpiai bajnok mellett öt világklasszis
légióst felvonultató rosztoviak lövéseivel.

„Óriási fegyvertény lenne, ha sikerülne a továbbjutás, és mindent meg fogunk tenni érte, nincs hová taktikáznunk – fogalmazott Elek Gábor, az FTC vezetőedzője. – Az szinte biztos, hogy a BL-ben otthon még veretlen oroszok ellen végjátékot nem fogunk nyerni, ha addig hátrányban voltunk. Az első pillanatokban nekik kell ugranunk, és megpróbálni elbizonytalanítani őket. Megtörni viszont nem fognak, ezért végig nyomás alatt kell tartanunk őket, ami egyáltalán nem könnyű feladat. Alaposan elemeztük az első meccset, láttuk, mely játékelemek működtek jobban, melyek nem, és hogy miben kell előrelépnünk, de persze nyilván a Rosztov is készül belőlünk. Mindent beleadunk, és meglátjuk, mire lesz elég.”

A Ferencváros története során először juthat be a final fourba.