Ambros Martínékkal játssza a BL-döntőt a Győri ETO

2019.05.11. 17:52
Nem kímélték egymást a Rosztov-Don és a Metz játékosai (Fotó: Török Attila)
A Rosztov-Don 27–25-re nyert a Metz ellen a női kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjében, így Ambros Martín orosz csapata lesz a címvédő Győri Audi ETO KC ellenfele a vasárnapi döntőben.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
ELŐDÖNTŐ
ROSZTOV-DON (orosz)–METZ HANDBALL (francia) 27–25
(15–8)
Budapest,
Papp László Budapest Sportaréna, 12 000 néző. V: Erdogan, Özdeniz (törökök)
ROSZTOV-DON:
Szedojkina – MANAHAROVA 4, VJAHIREVA 7 (1), Szeny 2, Makejeva, ABBINGH 5 (3), Kozsokar 1. Csere: Pessoa (kapus), Borscsenko 2, Tazsenova 1, BOBROVNYIKOVA 4, P. Kuznyecova 1. Edző: Ambros Martín
METZ:
Glauser – Flippes 4, Niombla 4, ZAADI 9 (3), Edwige, Smits 1, HOUETTE 5. Csere: Kapitanovic (kapus), O. Kanor, Nocandy 1, N'Gouan 1, Maubon, Levsa. Edző: Emmanuel Mayonnade
Az eredmény alakulása. 5. perc:
3–2. 10. p.: 6–3. 16. p.: 9–5. 23. p.: 11–7. 27. p.: 14–8. 36. p.: 17–13. 44. p.: 18–16. 52. p.: 23–19. 57. p.: 26–24
Kiállítások:
10, ill. 4 perc
Hétméteresek:
5/4, ill. 4/3
Ambros Martín: –
Jól felkészültünk a Metzre a korábbi két meccsünk alapján, az elmúlt hetet remekül végig tudtuk dolgozni. Az első félidőben jól kézben tartottuk a találkozót, a végén viszont tiszta helyzeteket hibáztunk, amiből le tudtak rohanni minket. A győzelem kulcsa az volt, hogy hittünk és bíztunk egymásban. A Győrre eddig nem készültünk, az elmúlt héten csak a Metzre fókuszáltunk.
Emmanuel Mayonnade: –
Sok hibánk volt, főleg az elején, bocsánatot kérek a szurkolóktól, nem ez volt a legszebb meccsünk az idényben. Az első félidőben elszúrtuk azokat a helyzeteket, amikor visszajöhettünk volna. Szomorú vagyok, mert hittünk a döntőbe jutásban, de készülünk a bronzcsatára, mert nem tudom elképzelni, hogy két mérkőzést veszítsünk sorozatban.

KORÁBBAN
Vipers Kristiansand (norvég)–Győri Audi ETO KC 22–31 (8–18)

A körülményekhez képest mindkét csapat a legjobb összeállításában kezdett (Majja Petrova sérülés miatt hosszú időre kidőlt korábban az oroszoknál, Ana Paula Rodrigues pedig nem volt nevezve), és a Rosztov-Don – tükrözve Ambros Martín stílusát – nagyon határozottan lépett fel az első percekben. Így hiába vétett elöl több technikai hibát is a fekete mezes együttes, a dicséretet érdemlő labdaszerzésekből építkezni tudott, és meglépett 6–3-ra, amit Emmanuel Mayonnade időkéréssel igyekezett lereagálni.

A francia szurkolók hiába támogatták kifejezetten hangosan és kitartóan a Metzet, a két Anna megmozdulásai, Vjahireva góljai – az a kínai az időkérés után! – és Szedojkina védései alaposan megtépázták a francia játékosok önbizalmát, ráadásul még a góltechnológia is a Rosztovot segítette Gnonsiane Niombla lövésénél. Vjahireva (átmeneti) sérülése és Kszenyija Makejeva második kiállítása nem jött jókor a Martín-csapatnak, azonban hiába lehetett volna ez fordulópont, a Rosztov Lois Abbingh vezetésével kézben tartotta az összecsapást, olyannyira, hogy 14–8-nál Mayonnade jobbnak látta még egyszer átbeszélni a helyzetet együttesével a szünet előtt. A félidő végére viszont teljesen lefagyott a Metz, hiába vette elő a hét a hat ellen játékot is Mayonnade, az utolsó hat percben nem dobtak gólt a franciák. Szedojkina leynaud-i teljesítményt nyújtott, 50%-os védési hatékonysággal zárta a játékrészt, miközben csapata kényelmes fórban (8–15) volt a szünetben.

Vjahireva kínaiból szerzett gólja

A második félidőre rendkívül feltüzelve jött ki viszont a Metz, a Laura Glauser-t a kapuban váltó Ivana Kapitanovic védésekkel szállt be a mérkőzésbe, s a Rosztovot megfogta, hogy Vjahirevát követő emberfogással vette ki a Metz. Manon Houette gyors egymásutánban három lövést értékesített bal szélről, és 17–14-nél máris újra nyílt volt a küzdelem.

Kifejezetten idegessé vált a meccs, amiben szerepet játszott, hogy a török játékvezetők is többször a bizonytalanság jelét mutatták: nem ehhez a szinthez szoktak. Ettől függetlenül mindkét oldalon voltak meggondolatlanságok, Makejeva például összeszedte a harmadik kétperces büntetését, így kizárták, a Metz viszont emberelőnyben sem tudott közelebb jutni két gólnál.

Vjahireva a szélről befutva is gólt dobott, majd kiosztott egy csodás gólpasszt Anna Szenynek, így az utolsó nyolc percnek háromgólos Rosztov-előnnyel futottak neki a felek, amikor a Metz utoljára időt kért (19–23).

Utolsó energiájukat mozgósítva igyekeztek visszakapaszkodni Grace Zaadiék, de a Rosztov-Don okosan bánt az idővel is. Vladlena Bobrovnyikova kétpercese egy utolsó reménysugárt kínált a francia együttesnek, ám az addig a csapatát húzó francia irányító elhibázta a büntetőt Mayssa Pessoával szemben, így eldőlt, hogy Ambros Martín alakulata készülhet a Győri ETO elleni fináléra. Hiába a két középdöntős vereség a francia gárdával szemben, az elődöntőben 27–25-re a Rosztov-Don nyert.

Kapitanovic védései a második félidőben

NÉGYES DÖNTŐ (PAPP LÁSZLÓ BUDAPEST SPORTARÉNA)
DÖNTŐ – MÁJUS 12.
Győri Audi ETO KC–Rosztov-Don (orosz)
Vezeti:
Joanna Brehmer, Agnieszka Skowronek (lengyelek)
18.00 (Tv: Sport1)
A 3. HELYÉRT – MÁJUS 12.
Vipers Kristiansand (norvég)–Metz Handball (francia)
Vezeti:
Maike Merz, Tanja Schilha (németek)
15.15 (Tv: Sport1)
ELŐDÖNTŐ – MÁJUS 11.
Vipers Kristiansand (norvég)–Győri Audi ETO KC
Vezette: Viktorija Alpaidze, Tatjana Berezkina (oroszok)
22–31 (8–18)
Metz Handball (francia)–Rosztov-Don (orosz)
Vezeti:
Kursad Erdogan, Ibrahim Özdeniz (törökök)
25–27 (8–15)

2. FÉLIDŐ
60. perc:
Labdát szerez a Metz, de Flippes hiába talál be, belemenést követett el. Vége, a Rosztov-Don nyer 27–25-re, Ambros Martínék lesznek a Győr ellenfelei a vasárnapi döntőben.
59. perc:
Ambros Martín megint úgy tűnik, későn kért időt, de most nincs szankció, megtarthatja az eligazítást. Elveszik a labdát a Rosztovtól, Zaadi az üres kapuba ível. 25–27
58. perc:
Vjahireva passzívnál gólpasszt ad Kuznyecovának. Zaadi betörése hetes ér, valamint két percet Bobrovnyikovának. Pessoa lábbal kivédi Zaadi hetesét. 24–27
57. perc:
Vjahireva elcsúszik, de nem veszik el tőlük a labdát. Bobrovnyikova átlövése jó, ahogy Flippes betörése is. 24–26
56. perc:
Flippes betör, hétméteres. Zaadi belövi Szedojkinának. 23–25
55. perc:
Kapitanovic lekapja Kuznyecova ejtését, Houette indul, gól. Vjahireva hetedszer eredményes. 22–25
54. perc: Bobrovnyikova
előtt nyílik rés, kihasználja. N'Gouantól jön a válasz. 21–24
53. perc:
Francia időkérés. Houette kilövi a hosszú alsót a bal szélről. 20–23
52. perc:
Niombla elveszti a labdát, majd cserét szeretne. Abbingh kap egy pofont az egyik védőtől. Vjahireva passzából Szeny talál be. 19–23
51. perc: Vjahireva
befut a szélről, Abbingh észreveszi, gól. 19–22
50. perc:
Houette megmenti a labdát, de a lövését védi Pessoa. Szeny beállóból talál be. Niombla gyors középkezdés után mattolja Pessoát. 19–21
49. perc:
Manaharova a szélről beugrik, a földön marad, de nincs hetes.
48. perc:
Pessoa védi Houette lövését, Niomblához kerül a labda, de kicsúszik a kezéből ziccerben. Manaharova góljára Zaadi válaszol. 18–20
47. perc:
Jól húzza az időt a Rosztov. Szeny lövésébe néz bele Smits.
46. perc:
Kapitanovic véd, támadhat a Metz. Niombla beviszi és belövi, Makejeva pedig megkapja a harmadik kétpercesét, ő már nem jöhet vissza. 17–19
45. perc:
Támadófaultot fújnak a franciáknál, majd eladja a labdát a Rosztov, aztán a Metz.
44. perc:
Manaharova a kapusba lő, de ketten feküdtek előtte, így hetes jön. Vjahirjeva a léc alá húzza a labdát. 16–19
43. perc:
Eladja a labdát a Rosztov, majd belemenést ítélnek a Metz ellen. Újabb hibát mindkét oldalon.
42. perc:
Lépéshiba a Rosztovnál. Smits megint csak kapufáig jut.
41. perc: Zaadi
hetesből is betalál. 16–18
40. perc:
A brazil Pessoa a Rosztov kapujában. Flippes kapufája után a hatoson belül fekvő két orosz egyikében akad el a labda.
39. perc: Zaadi
átlövése jó. Vjahireváé nem különben. 15–18
38. perc:
Orosz időkérés. Manaharova nagy helyzetben fölé pattint. Szedojkina véd, majd Bobrovnyikova lábára pattan a labda, amely így marad a Metznél.
37. perc:
Borscsenko bejátszása nagyon rossz. Smits jó helyzetben a lécre ejt. Újabb francia labdaszerzés után Houette talál be ismét a bal szélről. 14–17
36. perc: Manaharova
egyéni akcióból eredményes, Houette a szélről bevágja a léc alá. 13–17
35. perc:
Szeny kap labdát beállóban, de kapufát lő. Zaadi góljával már csak négy közte. 12–16
34. perc: Houette
farag tovább a hátrányon. 11–16
33. perc:
Manaharova hetest harcol ki, valamint kiállítást Maubonnak. Abbingh lövését Kapitanovic védi.
32. perc: Borscsenko
előtt nagy az üres terület, észre is veszi. Niombla betörésből válaszol. 10–16
31. perc:
Új kapussal, a horvát Kapitanoviccsal folytatja a Metz, Vjahirevát pedig emberkövetéssel fogják. Kozsokar lövését lábbal védi Kapitanovic. Flippes lő gólt Niombla előkészítése után. 9–15

1. FÉLIDŐ
30. perc:
Niombla rámegy a falra, fölé lő, néma marad a bírók sípja. Nincs gól a másik oldalon sem, 15–8-ra vezet a Rosztov-Don a szünetben.
29. perc:
Üres kapuval, hét a hat ellen támad a Metz, lemegy a labda a bal szélre, de Maubon sem bír Szedojkinával. Ambros Martín időt kér, de későn, mert már elvesztették a labdát. Amíg videóztak a bírók, addig azért megbeszéltek ezt-azt a játékosaival. Sárga lappal bűnhődik a spanyol edző.
28. perc:
Smits belemegy ellenfelébe. Vjahireva átveri Kanort, majd pontosan lő. 8–15
27. perc
: Kanor kis túlzással felugrik az aréna tetejére, de a lövése nem jó, Szedojkina lábbal véd. Glauser védi Vjahireva lövését.
26. perc:
Pocsék francia támadás után Vjahireva újra a pályán, ad is gyorsan egy gólpasszt Bobrovnyikovának. Itt a második metzi időkérés. 8–14
25. perc: Abbingh
lövése után Glauser lábai között talál utat a labda a kapuba. 8–13
24. perc: Bobrovniykova
eredményes az oroszoknál, a villámgyors Nocandy felel rá betörésből. 8–12
23. perc:
Rossz orosz passz. Smits tör be, de Szedolykina újabb bravúrt mutat be.
22. perc:
Makejevát másodszor is kiállítják, de a franciák nem élnek az emberelőnnyel. Szedojkina 50%-kal véd eddig. Abbingh góljára gyors középkezdés után Smits válaszol, az oroszok szerint szabálytalan körülmények között. 7–11
21. perc:
Szeny szabálytalan támadásban, ami viszont nagyobb baj a rosztoviak számára, hogy Vjahireva egy lábon ugrál le a pályáról. A jobb bokája sérült meg az oroszok kulcsemberének.
20. perc:
Kozsokar beugrik a szélről, büntetőt jön. Abbingh értékesíti. Niombla lövését védi Szedojkina, majd bepattan(?) róla a labda. A játékvezetők gólt ítélnek, aztán visszavonják. 6–10
19. perc:
Zaadi nyakon ragadja Vjahirevát, kiállítják. Abbingh kidobja a labdát a pályáról. Hiba a francia csapatnál is.
18. perc:
Makejevát kiállítják, Zaadi belövi a hetest. 6–9
17. perc:
Az egyszektornyi, a csapatot állva buzdító francia szurkolósereg kifejezetten hangos, a hátrány ellenére is tartja a lelket az övéiben, a Metzen azonban egyelőre érződik az újoncok elfogódottsága.
16. perc:
Houette eszén megint túljár Szedojkina. Tazsenova beáll és egyből lő egy gólt talpról. Zaadi válaszol. 5–9
15. perc:
Glauser védi Vjahirjeva lövését, majd indítja Houette-et, akinek a ziccerét Szedojkina védi. Vjahirjeva most jobban céloz. 4–8
14. perc: Vjahireva
beugrik kínaira, jön a labda, szép gól. Zaadi töri meg a metzi gólcsendet. 4–7
13. perc:
Glauser védi Abbingh átlövését is, de oldalt megy ki a labda.
12. perc:
Vjahireva talpról lő, Glauser véd, de visszakapják a labdát az oroszok a török játékvezetőktől.
11. perc:
Vjahireva technikai hibája után Niombla kerül ziccerbe a másik oldalon, de Szedojkina ezt is védi.
10. perc:
Rossz metzi lövés után visszaszerzik a labdát a franciák, majd Abbingh leteríti Edwige-et, két perc. Szedojkina lekapja Flippes ejtését.
9. perc:
Jól védekezik a Rosztov, a franciákat irányító Emmanuel Mayonnade időt kér.
8. perc:
Edwige lefülel egy orosz bejátszást, végigfut a metzi akció, Flippes fejezi be. Kozsokar ejt a szélről, Manaharova pedig gyors indításból veszi be a metzi kaput. 3–6
7. perc:
Szabálytalan zárás a Metznél.
6. perc:
Zaadi lövése elkerüli a kaput, a szélről befutó Manaharováé nem. 2–4
5. perc: Flippes
a jobb szélről talál be. Támadófault az oroszoknál. 2–3
4. perc:
Edwige nagy helyzetben rosszul céloz. Abbingh belövi a második hetesét is. 1–3
3. perc:
A villámléptű Niombla egyenlít. Borscsenko újra a Rosztovot juttatja előnyhöz. 1–2
2. perc:
9-10 méteren védekeznek a rosztoviak, Vjahireva belekap a labdába, amely az oroszokhoz kerül. Abbingh akcióból is eredményes, de ellépte közben.
1. perc:
Niombla kapufájával kezdődik a mérkőzés. A gyorsan indított Manaharovát elgázolják, hetes. Abbingh belövi. 0–1