Kiütéses győzelemmel tért haza az FTC

2017.02.04. 14:53
Támadásban a Fradi (Fotó: Koncz György)
A női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjének második fordulójában az FTC-Rail Cargo Hungaria 32–24-re legyőzte a német Thüringer HC-t. Bíró Blanka újra remekelt a zöld-fehérek kapujában, a Fradi parádés győzelemmel tért vissza az Elek Gyula Arénába.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
KÖZÉPDÖNTŐ, 1. CSOPORT
FTC-Rail Cargo Hungária–Thüringer HC (német) 32–24 (15–10)

Budapest, Elek Gyula Aréna, 1300 néző. Vezette: Kijauskaite, Zaliene (litvánok)
FERENCVÁROS: BÍRÓ B. – Faluvégi 1, SZUCSÁNSZKI 4, Snelder 4, SZEKERES 2, KOVACSICS 3, SCHATZL 3. Csere: Pena 3 (1), Jovanovics 1 (1), Szarka 2, Lukács V. 3, HORNYÁK D. 4, Mészáros R. 2, Zácsik, Monori. Vezetőedző: Elek Gábor
THÜRINGER HC: Krause 1 – Engel 2 (1), Luzumová 1 (1), Aguilar 1, Pintea, Niederwieser, HOUETTE 4. Csere: ECKERLE (kapus), Scheffknecht 1, Schmelzer 4, Wohlbold 4, Jakubisová 2, Planéta 3, Kiedrowski 1. Vezetőedző: Herbert Müller
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–2. 10. p.: 7–3. 15. p.: 8–6. 25. p.: 11–10. 39. p.: 22–11. 48. p.: 28–16. 57. p.: 31–22
Kiállítások: 8, ill 10 perc
Hétméteresek: 5/2, ill. 4/2

Több mint kilenc év után tért vissza a Bajnokok Ligája az Elek Gyula Arénába: legutóbb 2008. január 6-án a montenegrói Buducsnoszt Podgorica ellen játszott BL-meccset a Ferencváros a Népligetben. Az akkori Fradiból Zácsik Szandra és Szucsánszki Zita maradt hírmondónak.

NYILATKOZATOK
Herbert Müller, a Thüringer HC vezetőedzője: „A Ferencváros megérdemelten nyert, szeretem, ahogy játszanak. Hihetetlen atmoszféra volt a csarnokban, ritkán játszunk hasonló légkörben. Néha az eredmény csalóka, bár ötgólos hátrányban mentünk a szünetre, szerintem az FTC szintjén játszottunk, csak kihagytunk több helyzetet és hetest. 11–10-nél döntő volt, hogy míg mi nem tudtunk betalálni, az FTC csinált egy 7–0-s sorozatot. A második félidőben már nem volt esélyünk, a hazaiak túl erősek voltak támadásban és védekezésben. Kíváncsian várom a Podgorica elleni meccseiket, már csak Danick miatt is egy szurkolója biztosan lesz a Fradinak."
Planéta Szimonetta, a THC jobbátlövője: „Jó érzés volt Magyarországon játszani. Volt győriként mindig a legkeményebb arcát láttam a Fradinak, számítottam rá, hogy a végén bedarálnak minket."
Elek Gábor, a Ferencváros edzője: „Az első félidő alapján szerintem sem volt öt gól a két csapat között. A kulcspont az első játékrész vége és a második eleje volt, és hogy fel tudtuk gyorsítani a játékunkat. Az utolsó negyed órában többet tudtam játszatni a sérülésből visszatérőket, külön örülök, hogy Zácsik Szandra újra a pályán lehetett egy ilyen hőfokú meccsen. Biztos vagyok benne, hogy idegenben egy egészen más találkozó lesz."

A Ferencváros a múlt héten győzött a Metz vendégeként, de Elek Gábor már a meccs után azt mondta: a franciaországi siker akkor lesz igazán értékes, ha legyőzik a német együttest is.

A középdöntő nyitányán parádézó Bíró Blanka ott folytatta, ahol abbahagyta, a hazai kapusnak nagy szerepe volt abban, hogy a Pena, Szucsánszki, Kovacsics belső hármassal kezdő FTC négy góllal meglépett a találkozó elején (7–3). Ezt látva Herbert Müllernek már a 10. percben időt kellett kérnie. A THC edzője valószínűleg csak „altatott", amikor arról beszélt a mérkőzés előtt, hogy csapatának sokkal fontosabb lesz a hétközi, Bietigheim elleni Bundesliga-rangadó, ugyanis a németek hátrányban sem roppantak meg, hanem szívós munkával megkezdték a felzárkózást.

Különösen a francia balszélső, Manon Houette volt elemében, aki négyszer is betalált az első félidőben. A hazai szurkolók finoman szólva sem zárták a szívükbe az ellenfél kapuját védő, egész pályás gólt szerző Jana Krausét, végig kölcsönösen cukkolták egymást. A Fradi megtorpant a játékrész második felében, hat percig nem tudott betalálni, ezalatt egy gólra zárkózott fel a Thüringer HC (10–9). Elek Gábor cserékkel frissítette a Fradit, Mészáros Rea és Hornyák Dóra is jól szállt be, a szünet előtti öt percet megnyomva 15–10-re újra el tudott menni a hazai együttes. Jellemző momentum volt, ahogy Bíró még megfogta Iveta Luzumová időn túli hetesét.

Az FTC nagy lendülettel kezdte a második játékrészt. Amíg a THC csak egyszer talált be tíz perc alatt, addig a hazai csapat már hétnél járt, így tizenegyre duzzadt az előnye. A második harminc percre Planéta Szimonettát is bevető Müller három perc alatt kétszer is időt kért, de nem tudta megállítani a Fradi rohanását. Hornyák megint hatalmas gólokat lőtt, de a többi mezőnyjátékos is kivette a részét a termésből. A védekező specialista Szekeres Klára például kétszer is betalált, míg a 45. percben először lépett pályára a BL-ben a műtét után visszatérő Zácsik Szandra.

A THC többször kapus nélkül, két beállóval támadott, de jelentősen nem tudta csökkenteni a hátrányát. 32–24-es győzelmével a Fradi maradt a csoport második helyén, jövő vasárnap az egy ponttal mögötte álló Buducsnoszt Podgorica otthonában lép pályára.

TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Asztrahanocska (orosz)–Buducsnoszt Podgorica (montenegrói) 21–34 (9–18)

2. FÉLIDŐ

60. perc: HETES ÉS KÉT PERC! Kovacsics harcolja ki, Schmelzer csücsülhet le a padra. Ő ma már nem jön vissza. Pena hetesét kivédi Eckerle. Zácsik lő bődületes kapufát a végén. VÉGE! 32–24-RE GYŐZ AZ FTC!
59. perc: Jakubisová másodjára bepattintja a hosszúba. 32–24
58. perc: Jakubisová ugrik be a jobb szélről, de ejtését Bíró kitornázza. Kovacsics lövését védi Eckerle, három védő rángatja, gyanús… A gyors indításból Kiedrowski gólt lő. 32–23
57. perc: Schmelzer kap jó bejátszást középen és pókhálózza ki a jobb felsőt. Schnelder egy kihagyott helyzet után betalál.32–22
56. perc: Schmelzer harcol ki hetest a vendégeknek. Engel bepattintja a kapu közepébe, életerős, jól helyezett lövés. Jön a válasz akcióból, Lukács Viktória a jobb szélről talál be.31–21
55. perc: Zácsik helyzetét Eckerle hárítja.
54. perc: Kiegészül a Ferencváros közben. Jakubisová a jobb szélről lő a rövidbe. 30–20
53. perc: Kovacsics lő, Eckerle véd. Jó védekezés az FTC-től, megvan a labda újra. Kovacsics lő passzívnál, Eckerle hárít.
52. perc: KIÁLLÍTÁS! Schnelder kap két percet Schmelzer lerántásáért. Planéta nagyon belejön, gyorsan kihasználja az emberfórt. 30–19
51. perc: Schmelzer a hatoson belül szedi össze a bejátszást, fordulhat az FTC. Szép bejátszás Schneldernek, aki ezúttal betalál. Jobban megy neki, ha van kapus. 30–18
50. perc: Planéta pattint a kapu bal oldalába. Schnelder megpróbálja az üres kaput bevenni középkezdésből, de visszaér a kapus.29–18
49. perc: Emberhátrányban szépít a THC, Engel eredményes. Hornyák emberelőnyben talál be, két védő között lő a hosszúba a jobb oldalról.29–17
48. perc: Szekeres támadásban is bizonyít, a kontra végén ő a befejező középen. HOPPÁ! Luzumová ziccerét nem kis bravúrral hárítja Bíró, a kontrából pedig Szarka Adrienn eredményes. SŐT! Jakubisovát leküldik róla két percre.28–16
47. perc: Kovacsics hetest harcol ki. Niederwiesert pedig kiállítják róla, a második két perce a mérkőzésen. GÓL! Pena megmozgatja Krausét és bevágja a hétméterest. Luzumová próbálkozik egy sunyi, lapos lövéssel, de Bíró résen van és hárít.26–16
46. perc: Wohlbold pedig góllal büntet a túloldalon, talpról lő a hálóba Bíró lábai között. Zácsikot könnyedén sáncolják, Wohlbold megiramodik a kipattanóval és a jobb alsóba pattint.25–16
45. perc: Mészáros beállóból lő a hálóba, ez a figura is megy a Fradinak. Hornyák figyelmetlen, elcsenik a labdát előle.25–14
44. perc: BOMBAGÓL! Hornyák Dóra a szaggatottról rakétáz a hálóba, talpról a bal felsőbe. Ez még Elek Gábornak is nagyon tetszik. Schmelzer reagál a túloldalon. 24–14
43. perc: Pena eredményes egy faultgyanús szituáció végén. Planéta Szimonetta beköszön középről, a jobb alsóba bombáz. 23–13
42. perc: Hetest kap a Ferencváros, Schatzl büntetője a lécről kifelé pattan. Ezúttal nincs szerencséje a házigazdának. Schmelzer akciból szépít a túloldalon. 22–12
41. perc: Passzív, Luzumová engedi el, de a keresztlécet trafálja telibe.
40. perc: Időt kér Herbert Müller, kénytelen kikérni utolsó idejét a mérkőzésen, ha nem akar egy méretes zakót cipelni Németországig… A THC trénere rögtön így kezdi: „Hét-egy oda eddig, mintha heten támadnának három ellen”. Árulkodó szavak és arckifejezések.
39. perc: Pontosítunk, tizenegy! Bíró védése után gyors és tetszetős támadást vezet a Fradi, melynek végén Schatzl a bal szélről a hosszú felsőbe rakétáz. Engel ismét rálép a vonalra, de ezt még mindig nem szabad lövés közben.22–11
38. perc: EGY, KETTŐ, HÁROM… TÍZ! Pena újra betalál, ráadásul kiállítják róla Niederwiesert. A közönség pedig kezdheti a szokásos rászámolást, ugyanis tíz góllal vezet az FTC. 21–11
37. perc: Pena is megszerzi első gólját a találkozón, a bal oldalról pattint a hálóba. Engel a hálóba lő, de leér a lába, így az állás nem változik.20–11
36. perc: Szucsánszki elkapja a fonalat, a bal alsóba ragasztja a labdát. Jó védekezés, Szekeres leolvassa a bejátszást a beállónak és Bíróhoz üti a labdát.19–11
35. perc: Megszerzi első gólját a második játékrészben a német csapat, Wohlbold eredményes. 18–11
34. perc: BÍRÓ! Engel ziccerének is útját állja, lehúzza a rolót. GÓL! A kontrából Hornyák Dóra lövi át a falat a jobb oldalról, a hosszú alsóba helyez. 18–10
33. perc: Passzívnál Planéta mellé lő, fordulhat az FTC. Pena veszi észre remekül a jobb szélen Lukácsot, aki a rövidbe húzza a ziccert. Máris időt kér a THC.17–10
32. perc: Újabb védés Bírótól, ott folytatja, ahol az első félidőben abbahagyta. GÓÓL! Szucsánszki Zitának másodjára már összejön, hat közte. 16–10
31. perc: FOLYTATÁS! Most az FTC kezd, Szucsánszki az oldalhálóba lő elsőre. Planéta átlövését védi Bíró, de marad a labda a vendégeknél.

1. FÉLIDŐ

30. perc: GÓÓL! Wohlbold lövését fogja Bíró, Kovacsics pedig saját térfeléről lő az üresen tátongó kapuba, remek helyzetfelismerés és lövés. Időn túli hetest kap a THC a végére. KIMARAD! Bíró kirúgja Luzumová hétméteresét! SZÜNET!15–10
29. perc: Mészáros Rea megszerzi első gólját a találkozón, jó bejátszást kap, a ziccert pedig kegyetlenül bevarrja. 14–10
28. perc: GÓÓL! Kovacsics Anikó átlövi a falat és meglepi Krausét. ÍGY KELL EZT! Keresztlécet lő Niederwieser, a kontrából Szekeres pattint a hálóba ziccerben. SŐT! Schmelzert ki is állítják róla. Houette lövését betakarja Bíró, mindent ő sem lőhet be.13–10
27. perc: Luzumová is laposan próbálja meg, Bíró ezt is lábbal védi.
26. perc: Niederwieser a jobb alsót veszi célba, de Bíró nagyot spárgázva hárít. A túloldalon sincs gól, elkapkodja támadását a Ferencváros.
25. perc: NA VÉGRE! Megtörik a gólcsend, Szarka Adrienn a bal szélről lő a hosszúba, remek támadás, nemkülönben a befejezés is. Nem kis gól a túloldalon, Aguilar és Schmelzer hozza össze, utóbbi a szerzője.11–10
24. perc: Passzívnál rossz Scheffknecht bejátszása, nem tud egyenlítni a THC.
23. perc: Jakubisová ezúttal emeléssel próbálkozik, de nem talál kaput. Kovacsics közben keresztlécet lő a túloldalon, egy pillanatra sincs megállás.
22. perc: Jakubisová lövését védi Bíró, a túloldalon Hornyák átlövését Krause hárítja. Gyenge kísérletek mindkét oldalon.
21. perc: Rossz bejátszás Jovanovictól, elveszíti a labdát az FTC. Krause indít is egyből, Houette a bal felsőbe bombáz. 10–9
20. perc: Pena lövése középre megy, ezt simán fogja Krause. Belemenés Niederwieser ellen, fordulhat máris az FTC. Schnelder kapufát lő, de marad a labda a zöld-fehéreknél. Időt kér Elek Gábor.
19. perc: VAN VISZONT GÓL! Szucsánszkit a nyakánál fogva rángatják, de ez sem zavarja meg, hogy keresztbe fusson és visszahúzza az alsóba a labdát. Szép találat a válasz a túloldalon, Schmelzer emeli át Bírót.10–8
18. perc: Feljön ismét két gólra a Thüringer HC, Scheffknecht a bal oldalról lő a bal alsóba a blokk mellett. Penát hárman is körülveszik a hatosnál, összeesik, de nincs hetes… 9–7
17. perc: Gyönyörű gól, Kovacsics Anikó laposan, a lábak között lő a hálóba. ILYEN NINCS! Kovacsicsot kiállítják, miután ellenfele gyakorlatilag ráugrik és összeesik.9–6
16. perc: Kapusgól, Szucsánszki rossz bejátszása – faultgyanús szituáció középen – után Krause lő az üresen tátongó hálóba. Szucsánszki lövését Krause hárítja. NA DE! Bíró Blanka sem akar lemaradni, nagyon fontos védést mutat be. Kiegészül közben az FTC.8–6
15. perc: KETTŐ PERC! Schatzl Nadine szabálytalan, amiért kiállítják, ráadásul hetes a vendégeknek. Luzumová hanyag mozdulattal emel a kapuba. 8–5
14. perc: Közel hat perc után ismét betalál a THC, Houette harmadszor eredményes. Szép bejátszás Schneldernek, aki újabb góllal keseríti volt csapatát.8–4
13. perc: Scheffknecht lövését könnyedén hárítja Bíró. Vészkapussal a németek, de az üres kapus próbálkozás nem elég erős, Krause visszaér és kipiszkálja a gólvonalról. Schnelder sárgul be védekezésben.
12. perc: Túl keményen… KIÁLLÍTÁS! Pintea mehet le két percre, az FTC pedig hetest végezhet el. KIMARAD! Jovanovic büntetőjét könnyedén kirúgja Krause.
11. perc: Luzumova a sáncba lő, Bíró pedig kiüti a labdát, így a Ferencvárosé. Keményen védekezik most a THC is.
10. perc: EZ AZ! Kezd elhúzni a Ferencváros: Aguilar ellen ítélnek belemenést, a kontrából Schatzl lép ki egy az egyben, a ziccert a jobb felsőbe vágja biztos kézzel. Máris időt kell kérnie a Thüringer HC-nak.7–3
9. perc: Bíró Blanka jól kezd a kapuban, újabb Pintea-ziccert hárít. GÓÓÓL! Szépen húzza végig a figurát a házigazda, ami végül Schatzlre jön ki, a balszélső megint a rövidbe lő. 6–3
8. perc: Jön a válasz, Houette eredményes, kicsit elalszik az FTC védelme. 5–3
7. perc: Kovacsics harcol ki hetest a túloldalon. GÓL! Jovanovic Krause feje mellé lő, hidegvérű gól. 5–2
6. perc: Passzívnál Pintea harcol ki hetest Szekeres mellett. Sárga is a Fradi védőjének. Engel csúnyán mellé durrantja a hétméterest.
5. perc: Támadó szabálytalanság Niederwieser ellen, fordulhat az FTC. A THC vezetőedzője, Herbert Müller nem tud beletörődni, addig reklamál, amíg ki nem erőszakol egy sárga lapot. Szucsánszki közben – fittyet hányva a pályán kívül történtekre – hajszálpontosan helyez a bal alsóba. 4–2
4. perc: EZ MÁR BENT VAN! Bíró bemutat egy védést Luzumová lövésénél, a gyors indítás után Snelder szerez gólt a túloldalon. 3–2
3. perc: Belemenés, Kovacsics védekezik remekül. Elkapkodja az ellentámadást a Fradi, Snelder helyzetét könnyedén védi Krause. Góllal büntet a német csapat, Schmelzer a rövidbe. 2–2
2. perc: Gyorsan egyenlít a THC, Houette eredményes. Pena remekül húzza le a szélre Schatzlnek, aki a rövid felsőbe bombáz.2–1
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! A THC támad először. VÉDÉS! Bíró Blanka kezd a kapuban a Fradinál, méghozzá egy bravúrral, Pintea ziccerét hárítja. GÓÓL! Vezet az FTC, Faluvégi a kontrából betalál. 1–0

Túl vagyunk a csapatok bemutatásán és az EHF himnuszán, pillanatok múlva kezdődik a mérkőzés. A Ferencváros zöldben, a Thüringer HC piros-feketében lép pályára. A ferencvárosi szurkolók eléneklik a magyar himnuszt a kezdő sípszó előtt.

Danick Snelder számára érzelemdús meccs lesz a mai: a Ferencváros beállója az előző hat szezont (2010–2016) a Thüringer HC-nál töltötte.

A Thüringer is jól kezdett tavasszal: az Asztrahanocskán gázolt át odahaza (34–22), ami önbizalmat adott a német csapat játékosainak. Hamarosan kiderül, hogy mennyit...

A mai találkozót a csoport második helyéről váró Ferencváros a múlt héten nagy bravúrt végrehajtva győzött a Metz vendégeként, úgy, hogy a szünetben még hátrányban volt. Elek Gábor akkor azt mondta: a franciaországi siker akkor lesz igazán értékes, ha legyőzik a német együttest is.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a Ferencváros–Thüringer HC női kézilabda BL-mérkőzés élő, szöveges tudósításában. Tartsanak velünk az elkövetkező mintegy másfél órában!