Megcsinálták: női kéziválogatottunk elődöntős!

N. T.N. T.
2012.12.11. 19:56
Élt a magyar női kézilabda-válogatott a kínálkozó eséllyel, és parádés játékkal 25–19-re legyőzte Romániát a Szerbiában zajló Európa-bajnokság középdöntőjében a II. csoportban, és ezzel bejutott az elődöntőbe. 2004 után ismét négy között női kéziseink az Eb-n!

Szucsánszkiék bejutottak az elődöntőbe (Fotók: Mirkó István)

ELŐZMÉNYEK

A magyar csapat a Montenegró elleni vereséggel, míg a románok a spanyolok kiütésével kezdték a középdöntőt, így a román válogatott egy pontra megközelítette a négypontos Böhn-csapatot.

A keddi nap első mérkőzésén döntetlent játszott Spanyolország és Oroszország, mindez azt jelenti, hogy Montenegró már a meccse előtt tudhatta, hogy ott van a legjobb négyben, míg nekünk ehhez a románokat kellett legyőznünk. A döntetlen sem rossz eredmény, így azonban az utolsó körben lejátszandó, oroszok elleni meccsre maradna a döntés.

Mint ismert, a Montenegró ellen piros lapot kapó Tomori Zsuzsannát egy meccsre eltiltotta az EHF, hiába fellebbezett a magyar szövetség. A betegség miatt az előző meccset kihagyó Görbicz Anita már edzett, és pályára is lép, bár kérdés, hogy mennyit bír erővel. Vincze Melinda helyett Triscsuk Krisztinát neveztük be, akire elsősorban védekezésben számít Karl Erik Böhn szövetségi kapitány. A nem sokkal a torna előtt honosított játékosnak ez lesz az első hivatalos meccse a magyar nemzeti csapatban.

A MÉRKŐZÉS

AZ ONLINE KÖZVETÍTÉST ITT ÉRHETIK EL!

A románok már a pálya szélről figyelték a németek győzelmét a meccs hajrájában, míg tőlünk csak a szakmai stáb és az ezúttal nem játszók jöttek ki hamarabb.

„Az éjjel soha nem érhet véget” – dübörgött a hangszórókból a Soho Party frissnek éppen nem nevezhető slágere a mieink bemelegítése alatt. És akkor még nem szóltunk az ezt követő Flipper Öcsi számról...

Javuló útviszonyok ide vagy oda (Újvidék környékén speciel újra havazott a délután folyamán), mindössze néhány száz szurkoló vállalkozott rá, hogy kiutazzon a meccsre.

1–5. perc: A mieink a Kiss Éva – Kovacsicz, Rédei-Soós (védekezésben Triscsuk), Szucsánszki, Szamoránsky, Klivinyi, Vérten összeállításban kezdték a meccset, tehát a Montenegró ellen biztatóan beszálló Klivinyi játszott Tomori helyén, és rögtön góllal nyitott. A korábban hét évig a Győri ETO-t erősítő Bradeanu keze is hamar elsült, majd kimaradt támadások következtek mindkét oldalon. Ungureanu és Kiss Éva is többször sikeresen avatkozott játékba, 2–2 az első öt perc után.

6–10. perc: A románok eredményesen játszották meg a falban Stancát, a támadásainkba pedig több hiba is csúszott, így pedig lerohantak minket. Böhn a nyolcadik percben, 2–5-nél kért időt. Kiss Éva fontos pillanatban fogott büntetőt, így nem nőtt tovább a hátrány, miközben Rédei-Soóst és Klivinyit Görbicz és Bulath váltotta (2–5).

11–15. perc: Percekre beállt az eredmény, hiába tudtunk hátul több támadást is kivédekezni, ha ebből elöl nem tudtunk profitálni. Szucsánszki másodszorra már pontosan indított, amely után Kovacsicz szépített. Neagu azonban második átlövésgólját is meglőtte. A félidő felére is maradt a háromgólos különbség (4–7).

16–20. perc: Manea ütött oda Bulathnak egy kétperces kiállításért cserébe, az előnnyel pedig jól éltünk, a szélsőknek végigjátszott labdákkal két gólt is dobtunk. Az egyenlítésért is támadtunk, de Szekeres belement. Aztán már egyenlő létszámnál lett meg a döntetlen, Vérten futott be jókor, és nem hibázott. Tadici is kikérte első idejét, miután több mint négy percig nem dobtak gólt. Szamoránsy kezében volt a vezető gól lehetősége, de ellépte. 7–7

21–25. perc: Ezután nem léptünk ki időben a román lövőkre, ezt pedig Neagu és Meirosu büntette. Görbicz hetesből lőtte első gólját. Szekeres kapta az első két percünket, de Szucsánszki labdát szerzett. Mínusz egyel lehoztuk a két percet, sőt Görbicz révén utána be is találtunk. 9–11

26–30. perc: Sorozatban három gólt dobtunk, Triscsuk egy lerohanásnál először járt a román kapunál, és ha már ott volt, védhetetlen test melletti lövést eresztette meg. Visszavettük a vezetést, Neaguval azonban nem igazán bírtunk. A játékrész utolsó percei ismét a miénk voltak, két szélsőnk góljával kétgólos előnnyel mehettünk pihenőre. 14–12

LENÉZTEK MINKET A ROMÁNOK
„Jobban vagyok, de fizikailag mindig nem voltam teljesen jól – kezdte nyilatkozatát a betegségből felépülő Görbicz, aki saját érdemei helyett csapattársait emelte ki. – Nem én voltam jó, hanem a csapat. Ha megtorpantunk, valaki mindig volt, aki tovább tudta lendíteni a válogatottat.”
Görbicz elmondása szerint nagyon bizonyítani akartak a nagy mellénnyel érkező románok ellen.
„Lenéztek minket a találkozó előtt. Nem tőlünk, hanem a németektől féltek, mi pedig be akartuk bizonyítani, hogy tévednek. Örülünk, hogy ez sikerült, és hogy bejutottunk az elődöntőbe. Nem szeretnénk megállni ezen az úton” – tette hozzá a hat gólt és számtalan asszisztot jegyző klasszis, aki az aranyat firtató kérdésre azt felelte, hogy természetesen nagyon örülnének neki.

A szünet után

31–35. perc: A jó védekezést átmentettük a második félidőre, sőt Görbicz pattintott lövése és Szamoránsky beállós találata után már négy volt az előnyünk. Hogy ne legyen olyan jó a magyar szurkolók hangulata, arról két gyors kapott gól gondoskodott. Görbiczen szerencsére nem látszódott meg a betegség, újabb test melletti góllal jelentkezett, míg Kiss Éva több fontos lövést is hárított. 1714

36–40. perc: Szamoránsky találatát a két fehérorosz bírón kívül már mindenki benn látta, de szerencsére nem törtünk meg ettől a momentumtól, sőt mindenki önfeláldozóan védekezett, több esetben pedig a kapufa is mellettünk volt. Ki más, mint Neagu törte meg a román gólcsendet, de Vérten hamar válaszolt. 1815

41–45. perc: Szucsánszki helyett Triscsuk fennmaradt egyet támadásban is, de nem jött be ezúttal az alsó lövése. A románok továbbra sem tűntek túl magabiztosnak elöl, két lerohanásból azonban betaláltak, és feljöttek mínusz egyre. Bejött Kovacsics is, így egyszerre volt pályán a három irányítónk. Görbicz keze újra elsült. Kovacsics ugrasztott össze két embert, majd Vérten ejtett szépen. 20–17

46–50. perc: Nem tartott sokáig a három irányítós felállás, ugyanis visszaállt Klivinyi. Zúgott a lelátóról a „Mindent bele!”, a lányok pedig nem kímélték magukat egyetlen szituációban sem. Lehetett volna közte négy is, de Tolnai védéssel mutatkozott be. Nem sokkal utána viszont már összejött Görbicz révén. 2117

51–55. perc: A románok nagyon nem találták a jó megoldásokat támadásban, Kovacsics gólja után 22–17-nél Tadici kikérte második idejét is. A szünet után ugyan Görbicz lövését védte Tolnai, de Kiss is ziccert fogott. Szucsánszki átlőtt, majd Nechita szépített. Szamoránsky góljával már hat volt az előny, Böhn pedig egy jó védekezés után még éppen az utolsó öt percen kívül kért időt. 2418

56–60. perc: „Itthon vagyunk” – kiabálták a magyar szurkolók, miközben már Neagu sem tudott betalálni. A végén minden összejött, Kiss Évának nem lehetett már gólt dobni, a mieink pedig már látványos elemekkel is próbálkoztak. Ezekbe belecsúszott pár hiba, de a padon ülők már elkezdték az ölelkezést, Böhn pedig jókora puszikat nyomott minden arra járó játékos arcára. Még Herr is védett egyet a végén, a rend kedvéért. 25–19-re nyert a válogatott, és 2004 után újra elődöntős az Eb-n!

„Az éjjel soha nem érhet véget” – csendült fel újra – bizony az ünneplés csak most kezdődött!

A nap további mérkőzéseiről ide kattintva olvashat bővebben!

NEM ELÉGSZENEK MEG ENNYIVEL, MINDEN MECCSET MEG AKARNAK NYERNI! – ÉRTÉKELÉSEK
Jogos a magyar öröm, négy között a válogatott!
NŐI KÉZILABDA EB, SZERBIA
KÖZÉPDÖNTŐ, II. CSOPORT (ÚJVIDÉK), 2. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–ROMÁNIA 25–19 (14–12) – ONLINE KÖZVETÍTÉS
Újvidék, 2000 néző. Vezette: Guszko, Repkin (fehéroroszok)
MAGYARORSZÁG: KISS É. – Kovacsicz 4, Rédei-Soós, Szucsánszki 3, Szamoránsky P. 2, Klivinyi 1, VÉRTEN 7. Csere: Herr O. (kapus), SZEKERES, TRISCSUK 1, Bulath, GÖRBICZ 6 (1), Kovacsics 1, Bognár-Bódi
ROMÁNIA: Ungureanu – Nechita 6, Meirosu 1, Bradeanu 1, Stanca 3, NEAGU 6, Curea. Csere: Tolnai (kapus), Pintea, Manea, Dinca 1, Geiger 1, Vadineanu, Tacalie
Az eredmény alakulása. 2. p.: 2–2. 8. p.: 2–5. 13. p.: 4–6. 19. p.: 7–7. 21. p.: 7–9. 25. p.: 9–11. 27. p.: 12–11. 34. p.: 17–14. 44. p.: 18–17. 54. p.: 23–17
6. Románia411291–95–43

A csoportkör közben a gólkülönbség, a végén az egymás elleni eredmények rangsorolnak.