Francia-norvég döntőt rendeznek Sao Paulóban

2011.12.16. 22:04
A norvég női kézilabda-válogatott könnyed győzelemmel jutott be a fináléba a brazíliai világbajnokságon: az olimpiai és Európa-bajnok együttes 30–22-re győzte le Spanyolországot az elődöntőben, és készülhet a franciák elleni vasárnapi aranycsatára. Olivier Krumbholz lányai 28–23-ra győzték le a dánokat.

Heidi Lökéék útban a vb-döntő felé: Norvégia lelépte Spanyolországot (fotók: Reuters)

NORVÉGIA–SPANYOLORSZÁG

Mindkét csapat feszülten kezdte a mérkőzést, így a találkozó elején sok volt a hiba, különösen az elkapkodott lövés. Nem meglepő módon előbb a norvégok nyugodtak meg, amiben sokat segített nekik, hogy a győri – amúgy az egész meccsen kiváló – Katrine Lunde Haraldsen hírnevéhez méltóan kezdett a kapuban.

Jorge Duenas spanyol kapitány már a 11. percben úgy gondolta, hogy 7–3-as állásnál ideje kicsit rendet vágni a sorok között, és elejét venni a norvégok lerohanásának. A spanyolok a következő tíz percben sziszifuszi munkával fel is zárkóztak 10–9-re, amihez kellett néhány eladott norvég labda mellett Kristine Lunde-Borgersen felesleges kiállítása is.

Hiába azonban Carmen Martínék átmeneti összeszedettsége, a félidő utolsó periódusa katasztrofális összeomlást hozott számukra: a remekül forgatott skandinávok hat gólt szereztek zsinórban, szünetben így héttel mentek (16–9), és ezzel gyakorlatilag meg is alapozták döntőbe jutásukat.

Már csak azért is, mert jelentősen a folytatásban sem tudtak változtatni a játék képén az ibériaiak: támadásban ugyan többször sikerült zavarba hozniuk az olimpiai és Európa-bajnokot – elsősorban Macarena Aguilar révén –, Silvia Navarro is többet találkozott a labdával, ám Thorir Hergeirsson lányai folyamatosan tartották hat-nyolcgólos előnyüket.

A hajrába úgy mentek bele a felek, hogy a spanyolok gyakorlatilag már csak a tisztes vereségért küzdhettek: Heidi Lökéék az utolsó percekben gyakorlatilag szétfutották ellenfelüket, az ETO norvég beállója pedig a meccs legeredményesebb játékosa lett hét góljával. Norvégia–Spanyolország 30–22.

FRANCIAORSZÁG–DÁNIA

Allison Pineau nem a saját lábán hagyta el a pályát

A szakma, a fogadóirodák és a dán szövetségi kapitány is a franciákat tartotta a mérkőzés esélyesének, ám az első húsz percben a skandinávok akarata érvényesült inkább. Ebben az is közrejátszott, hogy a franciák legjobbja, Allison Pineau a második támadásuknál rossz talajfogás következtében súlyosnak tűnő térdsérülést szenvedett.

Társai azonban nélküle is összekapták magukat, és háromgólos hátrányukat pillanatok alatt ledolgozták. Az első félidő utolsó harmada az övék volt, ekkor már belőtték hétmétereseiket (az első kettőt kihagyták), és több dán kiállítás is segítette őket.

A második félidőt 14–12-es vezetésről kezdő kékek óriási lendülettel vetették bele magukat a küzdelembe a pihenő után, főleg Alexandra Lacrabere volt elemében közülük. A dánok azonban jó szokásukhoz híven a jelentősnek tűnő (20–14) hátrányban sem omlottak össze, önbizalommal teli játékuk pedig négy, egymás után szerzett gólt eredményezett, újra teljesen nyílttá vált tehát az összecsapás.

Francia időkérés törte meg ekkor az északiak lendületét, az utolsó negyedórába fordulva pedig Amandine Leynaud tett sokat csapata sikeréért. A gall kapus kulcsfontosságú pillanatban védett büntetőt, a háromgólos hátrányban lévő dánok pedig nem tudtak túljárni az eszén emberelőnyben.

Jan Pytlick csapata az utolsó tíz percben többször is csak két gólra volt az egyenlítéstől, ám ennél tovább nem jutott. A véghajrában a mindent egy lapra feltevő dánoknak szinte semmi sem sikerült, így a franciák végül viszonylag nagy különbséggel, 28–23-ra nyertek. Két éve az oroszoktól kaptak ki a vb-döntőben, vasárnap a norvég vagy a spanyol csapat vár majd rájuk. Olivier Krumbholz tizenkét év alatt már negyedszer vezette csapatát világbajnoki fináléba.

NŐI KÉZILABDA-VB, BRAZÍLIA
ELŐDÖNTŐ
NORVÉGIA–SPANYOLORSZÁG 30–22 (16–9)
Sao Paulo, 2500 néző. V: Gatelis, Mazeika (litvánok)
Gólszerzők: Löke 7, Nöstvold 4, Breivang, Lunde-Borgersen 3-3, Sulland 3/3, K-M. Johansen, Frafjord, Kurtovic, Herrem 2-2, Riegelhuth, G. Snorröggen 1-1, ill. Aguilar 6, Martín 5/3, Pena 4, Alberto, Mangue, Pinedo 2-2, Cuadrado 1
Az eredmény alakulása: 11. p.: 7–3. 18. p.: 10–6. 22. p.: 10–9. 39. p.: 19–11. 43. p.: 21–15, 54. p.: 26–20
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/3
FRANCIAORSZÁG–DÁNIA 28–23 (14–12)
Sao Paulo, 1500 néző. V: Gubica, Milosevic (horvátok)
Gólszerzők: Lacrabere 10, Baudouin 4, Kamto 3, Goudjo, Ayglon, Gnabouyou, Deroin 2-2, Mendy, Dembélé, Tervel 1-1, ill. L. Jörgensen 7, Fisker, Troelsen 4-4, Krogshede 3, Thorsgaard, Bille, Larsen, Norgaard, Spellerberg 1-1
Az eredmény alakulása: 9. p.: 3–3. 14. p.: 4–7. 18. p.: 7–7. 25. p.: 10–11. 34. p.: 17–13. 40. p.: 20–14. 44. p.: 20–18. 55. p.: 24–22.
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 6/4, ill. 3/1
AZ 5–8. HELYÉRT
Oroszország–Angola 41–31 (17–18)
Gólszerzők: Sipilova 6, Posztnova, Bliznova Turej 5-5, Davigyenko, Levina, Csernoivanenko 4-4, Andrjusina, Muravjeva, Hmirova 2-2, Szen, Uszkova 1-1, ill. Calandula 5, Viegas, Almeida, Kiala, Carlos 4-4, Barros, Morais, André, Quitongo 2-2, Guialo, Fernandes 1-1

Horvátország–Brazília 31–32 (15–14)
Gólszerzők:
Penezic 10, Zebic 5, Tatari 4, Pusic, Franic 3-3, Gace, Milanovic 2-2, Jovetic, Horvat 1-1, ill. Nascimento 7, Rodrigues, Moraes 6-6, Da Silva 5, Piedade, Amorim 3-3, Cavaleiro 2