Pazar második félidő, Szlovéniát is legyőzte a magyar válogatott!

VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), HATÁR DÁVID (Budapest, percről percre)VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), HATÁR DÁVID (Budapest, percről percre)
2020.01.19. 16:00
Szenzációs második félidőt produkált, Szlovéniát is legyőzte a magyar válogatott (Fotó: Kovács Anikó/MKSZ)
A magyar férfi kézilabda-válogatott a szünetben még háromgólos hátrányban volt, a második félidőben azonban remek játékkal fordított, így 29–28-ra legyőzte az eddig hibátlan Szlovéniát az Európa-bajnokság középdöntőjének második fordulójában.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. FORDULÓ
2. CSOPORT (MALMÖ)

MAGYARORSZÁG–SZLOVÉNIA 29–28 (13–16)
Malmö, 8304 néző. Vezette: O. López, A. Ramírez (spanyolok)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák P., Balogh Zs. 2 (1), Győri 3, BÁNHIDI 9, Szita 1, Bóka 1. Csere: Székely M. (kapus), LIGETVÁRI 6, SIPOS A., ifj.Rosta M. 2, Máthé 2, Fekete B., NAGY B. 3. Szövetségi kapitány: Gulyás István
SZLOVÉNIA: FERLIN – Janc 4, DOLENEC 7 (1), ZARABEC 4 (1), B. Blagotinsek 4, MACKOVSEK 5, Cingesar. Csere: Kastelic (kapus), Zabic, Henigman 1, Cehte 3, Sostaric, Bombac. Szövetségi kapitány: Ljubomir Vranjes
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–1. 8. p.: 5–4. 10. p.: 5–6. 12. p.: 6–8. 17. p.: 7–10. 20. p.: 9–10. 26. p.: 10–14. 33. p.: 15–16. 40. p.: 17–17. 43. p.: 19–18. 44. p.: 21–18. 47. p.: 22–21. 52. p.: 25–22. 56. p.: 27–25
Kiállítások: 10, ill. 10 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 3/2

A csoport további mérkőzései
Portugália–Izland 25–28 (12–14)
Ld: Areia 4, Martins 4, ill. Smárason 8, Pálmarsson 5, Petersson 5, Sigurdsson 5
Norvégia–Svédország 23–20 (12–8)
Ld: Sagosen 8, Overby 3, Jöndal 3, ill. Pellas 5, Tollbring 3

A portugálokat legyőző izlandi játékosok és szurkolók tapsolós, dobolós ünneplése kicsit belecsúszott a mieink és a szlovénok párhuzamos melegítésébe, három csapat pedig egyszerre kicsit sok volt a pályán, majd nagy örömükben a drukkerek összekapaszkodva elénekeltek egy közös dalt (talán az izlandi „Nélküled”-et?), majd indulhatott a szokásos skandináv kocsmatúra.

Bár a magyar válogatott szakmai stábja igyekezett levenni a terhet a játékosokról, tétje azért volt a Szlovénia elleni középdöntős összecsapásnak, ugyanis ha veszít, csapatunk elbúcsúzhat az elődöntős álmoktól, már ha este az eddig hibátlan Norvégia is legyőzi a csoportutolsó, pont nélkül álló svédeket.

Egy svédnek azért a mi meccsünkön is szurkolhatott a Mikkel Hansenék váratlan búcsúja miatt egy nap alatt „dánból svédbe”, azaz pirosból sárgába boruló Malmö Aréna, Ljubomir Vranjesnek, a szlovénok kapitányának – és a magyarok csúnyán búcsúzó ex-kapitányának. A Magyarországon kézilabdázó játékosok közül csak Borut Mackovsek és Blaz Blagotinsek kapott helyet a szlovén kezdőben, amellyel igyekeztek meglepni a mieinket, Vranjes ugyanis nem az Európa-bajnokságon eddig fantasztikusan kézilabdázó Dean Bombaccsal kezdett irányítóban, hanem Miha Zarabeccsel.

Ennek nyilván az volt a fő oka, hogy Bombacot túl jól ismerheti három szegedi csapattársa, Bánhidi Bence, Mikler Roland és Rosta Miklós, és valószínűleg nagyon készül is rá az ellenfél. A magyar és a szlovén együttes is jól kezdte a találkozót, sokáig nem is bírtak egymással, csak potyogtak a gólok mindkét oldalon, az első tíz perben egész pontosan tizenkettő.

Aztán a szünetig lassan átvette a meccs irányítását a szlovén csapat. Igaz, az Eb egyik legjobb kapusának, az első négy meccsen több mint ötven lövést hárító Ferlinnek ezúttal nem ment annyira, viszont éppen a kritikus pillanatokban hárított ziccereket, Miklernek az első félidőben elmaradtak a bravúrjai, a félidő végére jött is helyette Székely Márton. A pályán lévő feszültséget jól jelezte, mikor a hajrában a spanyol bírók határozottan jelezték a védekező Szita Zoltánnak, hogy álljon le, miután felkente a palánkra Cehtét, nem sokkal később pedig két percre kiállították az összeakaszkodó Sipos Adriánt és Jancot, aki még akkor is szövegelt a Tatabánya beállójának, amikor ballagtak le a pályáról.

A magyar csapat azonban szokása szerint nem hagyta magát, Gulyás István jókor kért időt, így Bánhidi Bence találatával két gólra zárkóztunk fel 11 másodperccel a szünet előtt, bár ez a rövid idő éppen elég volt arra, hogy Zarabec egy 125 kilométer per órás bombával kilője a jobb felsőt. Számunkra nem is háromgólos hátrány (16–13) jelentette a problémát, hiszen az bőven a ledolgozható kategóriába tartozik, hanem az, hogy a kapusaink tizenkilenc lövésből összesen háromszor találkoztak a labdával.

Bánhidi Bence újra nagyot játszott (Fotó: Kovács Anikó/MKSZ)

De bízhattunk abban, hogy a magyar együttes megint a második félidőt „húzza meg”, mint az eddig Eb-meccseken, és ezt a játékrészt jól is kezdtük: Mikler teljesítménye feljavult, Bánhidi góljával a 40. percben már újra döntetlen volt az állás (17–17), és ugyancsak az ő találatával át is vette a vezetést a magyar csapat. Vranjes ekkor szólt a kispadon ücsörgő Bombacnak, hogy kezdjen melegíteni, így a hosszú hajú irányító állva nézhette végig, ahogy meglépünk hárommal (21–18). Aztán amikor beállt, kezdett három zseniális átadással, amelyből kettő gólpassznak bizonyult, mire Hornyák Péter egészen a félpályáig kilépett rá, aminek meg is lett az eredménye, de a hajrában egyébként is sokat rontott a szlovének legkreatívabb játékosának teljesítményén, hogy többnyire egyedül akarta megoldani a támadásokat.

Közben Ligetvári Patrik a másik oldalon hat perc alatt négy védhetetlen lövést eresztett meg, majd kritikus gólt szerzett az utolsó előtti percben is, így kétgólos magyar előnnyel – és szlovén időkéréssel – kezdődött a találkozó utolsó perce. A végén tanítani való higgadtsággal játszott ki minden időt a magyar csapat, s mivel egygólos vezetésünknél az utolsó negyven másodpercben végig mi támadhattunk, a szlovénoknak nem volt lehetőségük egyenlíteni – Bombacnak is csak egy kétperces kiállításra futotta.

A magyar válogatott egy góllal legyőzte az Eb-n eddig hibátlan Szlovéniát (29–28), így (ha a norvégok mindegyik meccsüket megnyerik) az utolsó középdöntős fordulóban már csak Portugáliát kellene legyőzni ahhoz, amiről a torna előtt álmodozni sem mertünk volna: az olimpiai kvalifikációs tornára való kijutáshoz, sőt, az elődöntőhöz.
6. Svédország 3 3 64–79 –15 0

Azonos pontszámnál elsődlegesen az egymás elleni eredmény rangsorol (ezért állunk a szlovénok előtt, s ezért előzi meg Izland Portugáliát).

A TOVÁBBI PROGRAM

Január 21., kedd:
16.00: Portugália–Szlovénia (Tv: Sport1)
18.15: Norvégia–Izland (Tv: Sport1)
20.30: Magyarország–Svédország (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!
Január 22., szerda:
16.00: Portugália–Magyarország (Tv: Sport1) – élőben az NSO-n!
18.15: Norvégia–Szlovénia (Tv: Sport1)
20.30: Izland–Svédország

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: 56 másodperc maradt, Vranjes időt kér. Henigman nagyon gyorsan kiharcol egy hetest, Bóka csapott rá a kezére. Dolenec védhetetlenül kilövi a bal felsőt (28–29). Magyar időkérés, 19 másodperc maradt, még nem volt passzívon a bírók keze. Bombacot kiállítják, kilenc másodperc maradt. MEGVAAAAN! Szenzációs második félidővel fordított a magyar válogatott, így 29–28-ra legyőztük Szlovéniát!

59. perc: Passzívnál lő Ligetvári, a sáncról pedig a kapuba pattan a labda. 27–29

58. perc: Bánhidinél látnak belemenést, belefordult az ellenfelébe. Dolenec kap szabaddobást. Megint megállítjuk őket, kevesebb mint két és fél perc maradt. Bombac megtalálja Mackovseket, aki balról nem is hibázik. 27–28

57. perc: Úgy is van, Máthé egy remek kereszt után balról kilövi a kapu bal oldalát (25–28). Gyors szlovén válasz, Dolenec lő gólt. 26–28

56. perc: Belülvédekezés miatt hetest kapnak a szlovénok. Mikler védi Dolenec hetesét, de a kipattanó is a szlovéné, azt pedig már nem hibázza el. 25–27

55. perc: Visszacserélik Ferlint a kapuba a szlovénok, a másik oldalon pedig Bombac remek passza után Blagotinsek a kapu fölé ejti a labdát. Időt kérnek a mieink, elmehetünk négy góllal. Máthé ment bele az ellenfelébe, elveszik a labdát.

54. perc: Remek, ez is bent van! Nagy néhány csel után a jobb alsó sarokba lovi a labdát. 24–27

53. perc: Elképesztő, Nagy passza után Ligetvári bombáz megint a léc alá (23–26). Megint gyorsan válaszolnak, Janc eredményes a jobb szélről. 24–26

52. perc: Ligetvárival nem bírnak, egy jó előkészítés után bombáz a kapuba (22–25). Dolenec gyorsan szépít, kilövi a bal alsót. 23–25

51. perc: Bombac kap szabaddobást, majd passzívnál Henigman belül fogta meg a labdát.

50. perc: Bánhidit hárman veszik körbe, tépik is, de csak szabaddobást kapunk. Nagy lövését Kastelic védi.

49. perc: Ligetvári pazar formában, ezúttal a jobb alsó sarokba bombázza a labdát (22–24). Blagotinseket Zabic váltotta, aki ziccerben Mikler lábát találja el.

48. perc: Kapust cserélnek a szlovénok. Bombac passza után Blagotinsek lövi a kapunkba a labdát. 22–23

47. perc: Időt kér Vranjes, lehet hogy Bombac is érkezik a pályára. Így van Bombac irányít. Dolenec ugrik be a hatoson belülre, közelről pedig nem hibázik (21–22). Ligetvári emelkedik, majd hatalmas gólt lő a léc alá. 21–23

46. perc: Labdát veszítünk, Janc rohan, majd könnyű gólt szerez (20–21). Nagy remekel, ezúttal Rostához passzol, ő pedig Bánhidihez hasonlóan nem hibázik beállóból. 20–22

45. perc: Blagotinsek fordul be Rosta mellett, majd gólt lő. 19–21

44. perc: Nagy egy kis labdavezetés után laposan lő, a labda pedig a jobb oldali kapufáról a kapuba pattant (18–20). Ráadásul Cehtét utólag ki is állítják Nagy megráncigálásáért. Ligetvári parádés labdaszerzése után indítja Rostát, aki az üres kapuba dobja a labdát. 18–21

43. perc: Fordítottunk! Nagy Bence 121 km/h-val zúdítja a kapuba a labdát (18–19). Cehte megy fel, majd a jobb oldali kapufát találja el.

42. perc: Remekül védekezünk, passzívnál kell lőniük, Janc kísérlete után Mikler véd, Fekete pedig összeszedi a kipattanót.

41. perc: Cehte rossz passzát összeszedi Blagotinsek, majd gólt lő ziccerből (18–17). Nagy passzol Bánhidihez, aki beforgatja Cehtét, majd megszerzi a kilencedik gólját! 18–18

40. perc: Nagy passza után Bánhidi lő gólt, egyenlítettünk! 17–17

39. perc: Máthé lövését sáncolják, a sarokból jöhetünk passzívnál. Máthét újra sáncolják, majd Máthé újabb lövése a lécről jön le. Újabb két magyar lövés, és két szlovén blokk. Vranjes sárga lapot kap, tovább támadhatunk.

38. perc: Ezúttal Nagyot küldik ki, magára húzta Blagotinseket. Dolenec bejátszása nem volt túl pontos, a miénk a labda, emberhátrányban egyenlíthetünk.

37. perc: Blagotinsek bent volt, rohanunk, Szita bejátszása után pedig Bánhidi lő gólt. 17–16

36. perc: Zarabec lövését Mikler lábbal védi. Érkezik Nagy Bence a pályára. Passzívnál Nagy test melletti lövését blokkolják.

35. perc: Dolenec tör be, de a lövése után Miklerben elakad a labda. Passzívnál Győri kezéből esik ki a labda.

34. perc: Zarabec talpról a kapunk bal oldalába zúdítja a labdát (17–15). Győri lövése után a léc kisegíti a szlovénokat.

33. perc: Szita lövését blokkoljákm, de a lepattanó Máthéé, aki a rövidbe lövi a labdát (16–15). Máthét küldik ki két percre, Blagotinsekkel harcolt.

32. perc: Szita remek passza után Bánhidi lő gólt (16–14). Mackovsek lövése után Mikler véd,de oldalt megy ki a labda. Újabb Mikler-védés, megint Mackovseken fog ki.

31. perc: Elkezdődött a második félidő, újra Mikler van a magyar kapuban. Blagotinsek fordul bele Máthéba, jöhetünk.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Ez már nagyon kellett, Mackovsek lövését Székely védi. 25 másodperc van még, időt kérünk. Ügyes játék, Balogh passza után Bá nhidi lő gólt (15–13). Van még tíz másodperc, jönnek a szlovénok, Zarabec pedig nagyon távolról, 125 km/h-val bombázza a kapunkba a labdát. Ezzel véget ért az első félidő, a szünetben a szlovénok 16–13-ra vezetnek.

29. perc: Pazar figura, Balogh passza után Hornyák ugrik be, majd a középen érkező Győrinek továbbít, ő pedig közelről a kapuba lő (15–12). Időt kérnek a szlovénok.

28. perc: Szita bejátszása után Bánhidi léc alá tartó lövését Ferlin bravúrral védi. Cehte rossz passzt kap, de megfogja a labdát, beugrik a hatoson belülre, majd gólt lő. 15–11

27. perc: Sipost küldik ki másodszor is, szerencsénkre Jancot is kiállítják két percre reklamálás miatt. Mackovsek megtalálja a falban Zabicot, aki csúnyán a kapu fölé lő.

26. perc: Először van négy közte, Cehte átlövése is beakad (14–10). Balogh a jobb szélről átdobja Bókának, aki így a szinte üresen maradt kapuba továbbítja a labdát. 14–11

25. perc: Újabb eladott labda, Janc csap le rá.

24. perc: Ezért nagyon kár, Cehte passzívnál lő, Székely azonban nem tudja hárítani a nem túl erős és nem túl pontos lövést (12–10). Győri hagyja el a labdát, Mackovsek rohan, passzol Zabicnak, aki nem is hibázza el a ziccert. 13–10

23. perc: Passzívnál megtaláljuk Bánhidit, aki befordul, majd a bal alsóba lövi a labdát (11–10). Mackovsek egy betörés után a kapufát találja el, a kipattanó viszont a szlovénoké. Legalább kiegészültünk.

22. perc: Kiállítás a szlovénoknál is, Henigman rántotta le Bánhidit.

21. perc: Sipos robban ki a falból, elviszi az ellenfelét, ki is küldik két percre. Henigman emberelőnyből gyorsan kilövi a jobb felsőt. 11–9

20. perc: Ligetvári indult meg, majd védhetetlenül a bal felső sarokba bombázza a labdát. 10–9

19. perc: Újabb jó védekezés Sipostól, indulunk is, Bóka ziccerét azonban védi Ferlin. Ez volt Bóka első elhibázott lövése ezen az Eb-n. Dolenec is csúnyán elméri a kapunkat.

18. perc: Balogh passza után Bánhidi valahogy megtartja a labdát, majd megszerzi a harmadik gólját is (10–8). Labdát szerzünk, de Hornyák belemegy Henigmanba.

17. perc: Dolenec jön közel a falhoz, majd a kapu jobb oldalába lövi a labdát. 10–7

16. perc:A magyar kapuban Miklert Székely váltotta. Dolenec lövését védi is Székely, lerohannánk őket, Hornyák azonban rossz passzt kap.

15. perc: Egymás után kapjuk a szabaddobásokat, végül Balogh lövését Ferlin könnyedén védi.

14. perc: Bánhidit kiküldik két percre Blagotinsekről. Mackovsekkel nem tudunk mit kezdeni, megint kilövi a jobb felső sarkot. 9–7

13. perc: Szita megugrasztja a falat, közbelő, így a labda a kapu közepében köt ki. 8–7

12.perc: Janc kap sárga lapot. Szita hibázik, jönnek a szlovénok, Dolenec pedig gólt lő egy betörés után. 8–6

11. perc: Balogh lövését a hatoson belül sáncolja Blagotinsek, ez is hetes. Balogh sem hibázik, egyenlítünk (6–6). Mackovsek kapja le a levegőből a labdát, majd a jobb felső sarokba bombázza azt. 7–6

10. perc: Cingesar harcol ki hetest, Szita védekezett belül. Zarabec 114 km/h-val a léc alá bombázza a labdát, vezetnek a szlovénok.6–5

9. perc: Bánhidi passza után Balogh kinézi magának a jobb felsőt, de nem találja el a kaput.

8. perc: Győri remekül kezd, Balogh passza után két ember között beugrik, majd a léc alá küldi a labdát (4–5). Megint egyenlítenek, Zarabec átemeli Sipost, majd gólt lő. 5–5

7. perc: Mackovsek tisztán ugrik fel a szaggatottnál, majd a bal felső sarokba zúdítja a labdát. 4–4

6. perc: Blagotinsek tépte meg Bánhidi mezét, ezért két percre ki is küldik. Emberelőnyben Balogh megindul, a lövése után a labda két kapufát is érint, végül azonban a kapuban köt ki. 3–4

5. perc: Mackovsek bombáz a kapunkba (2–3), majd Ferlin védi Balogh kísérletét. Jönnek a szlovénok, Blagotinsek pedig egyenlít. 3–3

4. perc: Szitát megtámasztják, így a kapu fölé lövi a labdát, szabaddobást nem kapunk. Mackovsek passza pontatlan. Balogh megint megtalálja Bánhidit, aki két védő között is befordul, majd a léc alá küldi a labdát. 1–3

3. perc: Szita sárgul be, majd Dolenec lövését védi Mikler, a kipattanót pedig begyűjtjük.

2. perc: Dolenec villan meg, talpról a kapu közepébe küldi a labdát (1–1). Góllal válaszolunk, Győri eredményes. 127 km/h-val ment a lövés! 1–2

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a mieink vezethetik az első támadást. Jó a kezdés, Balogh passza után Bánhidi befordul, majd kilövi a jobb alsót. 0–1

A mieink pirosban, a szlovénok fehérben.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Szlovénia–Magyarországmérkőzés a férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének második fordulójában! Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Már csak négy csapat van, amely eddig mindegyik meccsét megnyerte a 2020-as férfi kézilabda Európa-bajnokságon: Horvátország, Spanyolország, Norvégia és Szlovénia. A magyar együttes pedig az utóbbival játszik vasárnap délután 16.15-től, a középdöntő második fordulójában. Az összecsapás több szempontból is különlegesnek ígérkezik, hatan (Blaz Blagotinsek, Dean Bombac, Borut Mackovsek, Nik Henigman, Mario Sostaric és Gasper Marguc) a magyar bajnokságban légióskodnak, nemzeti csapatukat ráadásul tavaly december óta Ljubomir Vranjes irányítja, akinek így óriási lehetőség pottyant az ölébe, és akit mi, magyarok is jól ismerhetünk.

A 46 éves svéd szakember ugyanis 2017 júliusa és 2018 októbere között kilenc hivatalos meccsen ült a magyar válogatott kispadján, a mérlege azonban nem túl fényes, három győzelem, egy döntetlen és öt vereség. Vranjes közben a Telekom Veszprémet is vezette, legalábbis megpróbálta, ami szerinte utólag nézve nem volt jó döntés, és nem is lett jó vége, néhány nap leforgása alatt mindkét állásából elbocsátották.

„Egyáltalán nincs rossz érzésem a magyarok elleni meccs miatt, én nagyon szerettem önöknél élni. Másrészt mindig különleges olyan csapat ellen szerepelni, amelyet korábban te vezettél, a magyarok elleni nekem is az lesz – mondta lapunknak Ljubomir Vranjes. De az elmúlt időszakban önöknél sok minden megváltozott, a válogatottnak új edzői vannak, és új stílusban játszanak. Nagy meglepetések azért nincsenek, a játékosok nagy részét ismerem, sokan a bő keretben voltak már akkor is, amikor én voltam a kapitány, vagy ha nem, akkor biztosan felmerült a nevük a nemzeti együttesnél.”

A tréner szerint nem feltétlenül jelent előnyt, ha olyan jól ismeri egymást a két gárda, mint a szlovén és a magyar, ráadásul hiányzik a magyar keretből Lékai Máté és Bodó Richárd is, akikből azért könnyebb (lenne) felkészülni, mint a fiatalokból, lévén meghatározó játékosok a két legerősebb magyar klubnál.

„Korábbi ellenfelünket, Svédországot is jól ismertem, hiszen ott játszottam, most pedig a Kristianstad edzője vagyok, de így voltunk Izlanddal is. Hiába ismered az ellenfelet, ha rossz napod van, akkor valószínűleg úgyis kikapsz. Ráadásul önök is más-más taktikával léptek pályára minden csapat ellen, megnéztük mindegyik meccsüket” – fogalmazott a szlovénok kapitánya, aki szerint a magyar és a szlovén alakulat legnagyobb erőssége ugyanaz, a védekezés, mindketten arra építünk.

„Várható volt, hogy előbb-utóbb beleszaladunk egy ilyen vereségbe, de örülök, hogy ez csak egy hét után jött el” – mondta Nagy László, a magyar válogatott csapatmenedzsere. A teljes interjút ide kattintva olvashatja el!

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE – NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!

KAPUSOK: Mikler Roland (Mol-Pick Szeged), Székely Márton (Telekom Veszprém)
JOBBSZÉLSŐK: Hornyák Péter (Tatabánya), Tóth Ádám (Budakalász)
JOBBÁTLÖVŐK: Balogh Zsolt (Tatabánya), Fekete Bálint (Cuenca – Spanyolország), Máthé Dominik (Balatonfüred)
IRÁNYÍTÓK: Győri Mátyás (Tatabánya), Ubornyák Dávid (Gyöngyös)
BEÁLLÓK: Bánhidi Bence (Mol-Pick Szeged), Rosta Miklós (Mol-Pick Szeged), Sipos Adrián (Tatabánya)
BALÁTLÖVŐK: Ligetvári Patrik (La Rioja – Spanyolország), Nagy Bence (Ferencváros), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
BALSZÉLSŐ: Bóka Bendegúz (Balatonfüred)
Szövetségi kapitány: Gulyás István