A vártnál szorosabb volt, de a Veszprém nyert Ukrajnában

2020.09.30. 18:35
Nenadics tíz gólt szerzett, a Veszprém nyert Ukrajnában (Fotó: Tumbász Hédi, archív)
A férfi kézilabda Bajnokok Ligája B-csoportjának 3. fordulójában a Telekom Veszprém 37–34-re nyert az ukrán Motor Zaporizzsja vendégeként.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
B-CSOPORT, 3. FORDULÓ
MOTOR ZAPORIZZSJA (ukrán)–TELEKOM VESZPRÉM 34–37 (18–17)
Zaporizzsja. V:
Nikolov, Nacsevszki, (északmacedonók)
ZAPORIZZSJA:
Maroz – KOZAKEVICS 8 (2), Orbovics 4, Malasinskas 4 (1), BOHAN 6, Puhovszkij 1, Deniszov 4. Csere: Viunik (kapus), HORIHA 6, Burzak 1, Molina Cosano, Gurkovszkij, Minockij. Edző: Gintaras Savukynas
VESZPRÉM: Corrales – NENADICS 10 (2), J. Omar 2, BOROZAN 5, Blagotinsek , A. Nilsson 3, Manaszkov 1. Csere: Marguc, Markussen 2, MORAES 6, MAQUEDA 5 (1), Mahé 1, Siskarjov 1, Strlek 1, Lauge. Edző: David Davis
Az eredmény alakulása. 2. p.: 1–2. 5. p.: 4–4. 15. p.: 8–10. 21. p.: 13–13. 27. p.: 16–15. 35. p.: 22–20. 40. p.: 23–24. 44. p.: 25–27. 50. p.: 29–32. 55. p.: 31–34
Kiállítások: 10, ill. 4 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 5/3
Gintaras Savukynas:
– Nézői szempontból izgalmas meccs volt, de nekünk edzőknek nem mindig jó látni, hogy ennyi gólt kap a csapatunk. Helytálltunk egy erősebb és tapasztaltabb csapattal szemben, de a második félidő utolsó tíz percében fizikailag alulmaradtunk, és gyors gólokkal kihasználták a hibáinkat.
David Davis: – Nem ez volt a legjobb meccsünk, különösen a védekezés volt gyengébb. Az ellenfél sokat futott az első félidőben a beálló helyén sok gondunk volt a védekezésben. A második félidőben viszont több-kevésbé azt játszottunk, amit terveztünk, de a Bajnokok Ligájában több kell, mint máshol. A hajrában próbáltam frissíteni a csapaton, a következő meccseken fókuszáltabban kell játszanunk.

A Telekom Veszprém férfi kézilabdacsapatának játékosai úgy nyilatkoztak a Motor Zaporizzsja elleni Bajnokok Ligája-csoportmérkőzés ellőtt, hogy hiába szól minden érv mellettük, kemény meccsre számítanak, mert az ukránok hagyományosan erősebbek hazai pályán. És ebben igazuk is volt.

Magyar játékos nem lépett pályára az összecsapáson, a vendégeknél Lékai Máté és Ligetvári Patrik az egyik edzésen összeszedett kisebb sérüléséből lábadozik, a hazaiaknál pedig Melnyicsuk Viktor maradt ki a keretből, mint egyébként eddig valamennyi BL-meccsen az idényben, és a hírek szerint könnyen lehet, hogy a tizenkilenc éves magyar utánpótlás-válogatott irányító hamarosan visszatér hazánkba.

A Motor nagyon fegyelmezetten kezdte a mérkőzést, igaz, más esélye nem is volt, remekül kihasználta a veszprémi védők hibáit, abból pedig volt jócskán, a hátsó fal nem volt olyan feszes, mint szokott. Ott volt ugyan Blaz Blagotinsek, aki jelenleg a világ egyik legjobb védőjátékosa, de mellette látszott, hogy Vuko Borozan, Jahja Omar és Andrea Nilsson erőssége nem feltétlenül a védekezés, sokkal inkább a támadás.

A Motor 18 gólt szerzett az első félidőben, a Veszprém ennyit nem szokott kapni, és ezúttal Rodrigo Corrales sem védett úgy, ahogy korábban. A spanyol kapus ezúttal is mutatott be fontos bravúrokat, ziccereket és hetest védett, de nála hamar hozzászoktunk a negyven százalékos teljesítményekhez, igaz, ezúttal nem állt előtte olyan stabil hatos fal, mint általában.

A gólszerzéssel viszont nem volt gond, az első félidőben öt gólt szerző Petar Nenadics remekül vezette a támadásokat, ami arra volt elég, hogy a két csapat közel maradjon egymáshoz, a félidőben csak egy gól volt a vendégek hátránya (18–17). Mivel a Motor a második játékrészt sem kezdte rosszul, az volt a kérdés, a lelkesedés meddig viszi őket, és a Veszprém az ilyenkor szokásos érett és türelmes játékával mikor kerül fölénybe.

A fordulópont a második félidő tizedik perce után jött el, Nenadics és Rogério Moraes vezérletével (ketten tizenöt góllal zártak) tartotta kétgólos előnyét a vendégcsapat, és az utolsó hét percre David Davis beküldte Rasmus Laugét is, amit lehet, hogy már korábban meg kellett volna tennie, mert a védekezés rögtön feljavult. A vendéggyőzelem csak akkor dőlt el, amikor Jorge Maqueda az 58. percben leszedett egy hosszú indítást, az ellentámadást pedig Manuel Strlek értékesítette.

A Veszprém 37–34-re nyert, ha jóval nehezebben is, mint várta, de megvan a győzelem a harmadik BL-csoportmeccsen is.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK
Szerda
PPD Zagreb (horvát)–Aalborg 26–27 (15–12)

MÁSODIK FÉLIDŐ

30. perc: Horiha újabb gólt szerez (34–36). Szoros emberfogás a hazaiaknál. Nenadics passzívnál a kapuba zúdítja a labdát (34–37). Malasinskas a kapu mellé lövi a labdát, ez a vége, a Veszprém 37–34-re megnyerte a mérkőzést.

59. perc: Labdát szereznek a hazaiak, de Maqueda a visszafutás közben lekapja a levegőből a labdát. Strlek gólt lő, ezzel megvan a győzelem. 33–36

58. perc: Időt kér a Zaporizzsja. Malasinskas passza után Kozakevics lövi a kapu bal oldalába a labdát. 33–35

57. perc: Rendezetlen a veszprémi védelem, Horiha góllal büntet (32–34). Mahé előtt szabad az út, beugrik és gólt lő. 32–35

56. perc: Horiha találja el a kapufát, jöhet a Veszprém. Lauge lövését védi Maroz.

55. perc: Lépéshiba a hazaiknál, Strlek pedig kiharcol egy hetest. Maqueda gólra váltja a hetest. 31–34

54. perc: Mahé belemegy az ellenfélbe. Corrales véd, de visszakapja a labdát a Motor.

53. perc: Davis időt kér.

52. perc: Nenadics továbbra is remekel, ezúttal gólt lő (30–33). Horiha verekedi ki magának a lehetőséget, majd a kapu bal oldalába lövi a labdát. 31–33

51. perc: Moraes kap bele a bejátszásba, Borozan pedig meg is szerzi a labdát. A Veszprém is elveszíti a labdát, Deniszev pedig gyors góllal büntet. 30–32

50. perc: Egy szép támadás végén Borozan küldi a kapuba a labdát. 29–32

49. perc: Siskarjov majdnem labdát szerez, de nincs meg. Végül Orbovics talpról bombázza a kapuba a labdát. 29–31

48. perc: Pazar kínai figura, Maqueda lő gólt (28–30). Corrales véd, majd jön még egy gyors Maqueda-gól. 28–31

47. perc: Eladja a labdát megint a Motor, Maqueda pedig gólt lő a lerohanás végén (27–29). Időt kérnek a hazaiak. Puhovszkij bejátszását elüti Borozan, de Puhovszkij visszakapja a labdát, leosztja Kozakevicsnek, aki nem hibázik. 28–30

46. perc: Blagotinsek szerez labdát, de nem jó a veszprémi gyorsindítás.

45. perc: Horiha lő bombagólt 10 méterről (26–27). Siskarjov is megszerzi az első gólját a meccsen (26–28). Ez is bent van, Horiha lő újabb átlövésgólt. 27–28

44. perc: Nenadics passza után Moraes talál be – ez a páros kapcsolat nagyon ül a második félidőben. 25–27

43. perc: Borozan talál be (25–26), majd hibáznak támadásban a hazaiak. Rosszul cserélt a Motor,Gurkovszkijnak kell két percre leülnie.

42. perc: Ezúttal Nilsson lő gólt (24–25), majd hetest harcol ki a Motor. Blagotinsek egy kétperces kiállítást is kap, Kozakevics pedig értékesíti a büntetőt. 25–25

41. perc: Megint a beállót találják meg, Bohan egyenlített. 24–24

40. perc: Siskarjov szerez labdát, majd el is adja.Puhovszkij kerül ziccerbe, Corrales azonban véd. Nenadics azonnal büntet, egyenlít a Veszprém (23–23). Corrales véd, támad a Veszprém, Moraes pedig gólt lő. 23–24

39. perc: Nenadicsra nem találják az ellenszert, újabb gólt szerez. 23–22

38. perc: Malasinskas harcol ki hetest, Kozakevics gólra váltja. 23–21

37. perc: Hetes és kettő perc, Burzak ül le a Nenadics elleni szabálytalanság után. Strlek hetesét védi a kapus.

36. perc: Nenadics egy csellel három embert ráz le magáról, majd gólt lő (22–21).Puhovszkij estében lő, a labda kijön a kapufáról, majd Corrales elüti a kapuból.

35. perc: Megint a beálló, Burzak talál be. 22–20

34. perc: Hetest kapnak a hazaiak, Malasinskas büntetőjét azonban Corrales védi.

33. perc: Veszprémi hiba támadásban, Deniszov rohan, és gólt lő, kettővel vezet a Motor (21–19). Nenadics megint Moraest találja meg, a brazil pedig megint gólt lő. 21–20

32. perc: Ezúttal Jahja találja meg Moraest, aki megint gólt lő (19–19). Malasinskas megint átlövi a falat, és újabb gólt lő. 20–19

31. perc: Elkezdődött a második félidő, támad a Veszprém. Nenadics bejátszása jó, Moraes pedig könnyű gólt lő (19–18). Gyors válasz, Malasinskas talál be. 18–19

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Maqueda csap odaGurkovszkij, két percet kap a spanyol. Szépen megy végig a húzás, Deniszov pedig gólt lő a bal szélről beugorva (18–17). Nilsson kap labdát, de az üres kapura a kapufát találja el. Ez a vége az első félidőnek, a szünetben meglepetésre 18–17-re vezet a Motor.

29. perc: Nilsson harcol ki hetest. Nenadics ezt a büntetőt is gólra váltja. 17–17

28. perc: Orbovics a szaggatotton kívülről lő a léc alá, Corrales feje fölött süvített el a labda. 17–16

27. perc: Pályán Mahé, aki azonnal el is adja a labdát. Deniszov gólt lő a lerohanás végén (16–15). Horihát állítják ki, majd hetest kap a Veszprém. Nenadics a kapuba pattintja a labdát. 16–16

26. perc: Kozakevics ugrik be jobbról, majd a kapu jobb alsó sarkába lövi a labdát. 15–15

25. perc: Jól védekezik a Motor, de Markussen felugrik a szaggatottnál, és a kapu bal oldalába lövi a labdát (14–15). Időt kérnek a hazaiak.

24. perc: Orbovics lövését védi Corrales, de visszakapja a labdát a Motor. Malasinskas becsapja Blagotinseket, majd kilövi a bal felsőt.14–14

23. perc: Puhovszkij átlövését Corrales védi. Marguc ugrik be,d e a kapus védi a lövését.

22. perc: Deniszovot küldik ki két percre. Nenadics egy remek csellel megveri a védőjét, a fal mögé kerül, majd a bal alsóba küldi a labdát. 13–14

21. perc: Orbovics könnyedén, de óriási erővel küldi a jobb felső sarokba a labdát. 13–13

20. perc: Malasinskas érkezik, és belövi a hetest Cuparának (12–12). Moraeskap jó bejátszást, majd be is lövi a ziccert. 12–13

19. perc: Labdát szereznek a hazaiak, majd Kozakevics lő gólt a lerohanás végén (11–11). Maqueda lő gólt (11–12). Hetest kap a Motor.

18. perc: Markussen lő óriási gólt (9–11), majd Obrovics válaszol azonnal egy betörés után. 10–11

17. perc: Burzak a bal oldalról ugrik be, majd fejbe lövi Corralest. A spanyol kapus szerencsére jól van.

16. perc: Markussen bejátszása után Nilsson harcol ki hetest. Deniszov kap sárga lapot az eset után. Mahé a bal oldali kapufát találja el.

15. perc: Nilsson kap jó labdát, majd gólt lő beállóból (8–10).Puhovszkij töri meg a Motor-gólcsendjét, közel öt perc után szereztek újra gólt a hazaiak.9–10

14. perc: Malasinskas lövése pontatlan.

13. perc: Nilsson szerzi meg a labdát. Ezúttal a svéd beálló ellen fújnak szabálytalan zárást.

12. perc: Borozan lövése után Marozsról pattan a kapuba a labda. 8–9

11. perc: Corrales mutat be egy bravúrt Deniszov lövése után.

10. perc: Nenadics találja el a kapufát, majd Borozan lövése sem jó. Kozakevics egyenlít. 8–8

9. perc: Nilsson is betalált (8–7), majd Corrales védi Malasinskas lövését.

8. perc: Manaszkov lő gólt (6–5), majd Bohan válaszol rá (6–6). Borozan is betalál (7–6), de Bohanrévén megint válaszol a Motor (7–7).

7. perc: A Motor kapusa is bemutat egy védést Marguclövése után, majd Bohan a lerohanás végén egyenlít (5–5).

6. perc: A Veszprém újabb gólt szerez rendezetlen védelem ellen, Borozan volt eredményes (4–5). Törlés miatt áll a játék. Corrales védi Bohan ziccerét.

5. perc: Lépéshiba a Motornál, de Nenadics indítása sem pontos. Malasinskas bejátszása után Bohan lő gólt. 4–4

4. perc: Jahja azonnal újabb gólt lő (3–3), sőt Horihát még ki is állítják. Emberelőnyben labdát szerez a Veszprém, majd Nenadics a saját térfeléről az üres kapuba dobja a labdát. 3–4

3. perc: Horiha egyenlít (2–2), majd Bohan szerzi az újabb Motor-gólt. 2–3

2. perc: Nenadics küld egy óriási bombát a bal felső sarokba (1–1). Labdát szerez a Veszprém, Jahja pedig a kapu jobb oldalába küldi a labdát. 1–2

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a hazaiak támadnak először. Kozakevics rögtön beköszön a jobb szélről beugorva. 1–0

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik Motor Zaporizzsja–Telekom Veszprém mérkőzés a férfi kézilabda Bajnokok Ligája B-csoportjának 3. fordulójában. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Miután minden játékosnak negatív lett a koronavírustesztje, a Telekom Veszprém csapata kedden elindult Ukrajnába, légvonalban ezerötszáz kilométerre keletre, hogy szerdán összecsapjon a Motor Zaporizzsjával a Bajnokok Ligája csoportkörének harmadik fordulójában.

Vélemények

„Nehéz mérkőzésre számítok Ukrajnában, mert a Motor mindig sokkal keményebben játszik otthon, mint idegenben. Nekünk azonban azt a szintet kell tartani, amelyen eddig játszottunk, és remélem, ez elég lesz ahhoz, hogy hazahozzuk a két pontot” – mondta Petar Nenadics, a Veszprém irányítója.

„Nehéz dolgunk lesz, mindenki tudja, hogy nem könnyű Zaporizzsjában nyerni. Olyan koncentráltan kell pályára lépnünk, mint ahogyan az eddigi Bajnokok Ligája-összecsapásokon, a Nantes és a Zagreb ellen. Csak a győzelem elfogadható, más eredmény nem” – fogalmazott Blaz Blagotinsek, a Veszprém védője.

Nem kell óvatoskodni, az összecsapás esélyese toronymagasan David Davis együttese, minden érv mellette szól. Elsőként az, hogy az ukránok első számú férfi kézilabdacsapata mindössze egyszer tudta legyőzni magyar ellenfelét, de az már hat és fél éve volt, mondjuk éppen Zaporizzsjában, ahol a hazaiak 26–22-re nyertek az akkor Carlos Ortega vezette, a csoportelsőséget egyébként már megszerző Veszprém ellen, s az utolsó tíz percben tudták a maguk javára fordítani a meccset.

A másik öt találkozón simán kikaptak, háromszor több mint tíz góllal, a legutóbb, idén februárban pedig hazai pályán éppen ennyivel (32–22). Ugyanis a két csapat az előző BL-szezonban is egy csoportba került, de a Veszprém mindkétszer lemosta a pályáról a Motort, hazai pályán negyven gólt rámolt be, az ukránok pedig az utolsó, nyolcadik helyen végeztek a csoportban.

A veszprémiek ráadásul kifejezetten jól kezdték a Bajnokok Ligája 2020–2021-es idényét, Nantes-ban még nem ment minden gördülékenyen, de így is nyertek (28–24), hazai pályán pedig fél gőzzel is átrohantak a PPD Zagreben (37–25). A Motor Zaporizzsja közben otthon kimondottan jól játszott a Barca ellen, bár esélye így sem volt (25–30), a dán Aalborg otthonában viszont már nem tudták tartani magukat (38–29), mintha túl korán megtört volna a lendület.

És itt a harmadik érv a veszprémi győzelem mellett: kiegészült a gárda a meccsről meccsre jobban teljesítő dán Rasmus Laugéval, és nehéz nem abszolút esélyesnek tartani egy olyan csapatot, amelyben ott van Petar Nenadics, Jorge Maqueda, Manuel Strlek és Blaz Blagotinsek is, a kapuban pedig Rodrigo Corrales áll.

„A Motornak kemény a védelme, tele van magas és fiatal játékossal, valamint a kapusuk is kiváló– fogalmazott David Davis, a Veszprém edzője.Szerintem nehéz dolgunk lesz kint, és bár eddig még nem sikerült meccset nyerniük a sorozatban, a csapatuk egyértelműen jobb, mint egy évvel ezelőtt. De nem titok, azért megyünk Ukrajnába, hogy nyerjünk, és két ponttal térjünk haza Veszprémbe.”

A Telekom Veszprém egyébként nemcsak a Bajnokok Ligáját kezdte jól, megnyerte a SEHA-liga négyes döntőjét a horvátországi Zadarban, s eddig mind az öt bajnoki mérkőzését behúzta, legutóbb múlt hét vasárnap az Orosházát verte meg tizenhét góllal a Veszprém Arénában (37–20). A magyar rekordbajnok hatékonyságát jól jelzi, hogy az idény valamennyi mérkőzésén eddig átlagosan 34.5 gólt szerzett és 22.7-et kapott.

A Motor legeredményesebb gólszerzője a szezonban a litván irányító Aidenas Malasinskas, aki tizenkét góllal ötödik helyen áll a Bajnokok Ligája góllövőlistáján. De ha a Veszprém úgy játszik, mint eddig, akkor sem az ő semlegesítése, sem az újabb BL-siker nem lehet akadály. (VINCZE SZABOLCS)