Újabb elbaltázott hajrá: a Mocsai-csapat nem lesz ott a katari vb-n

2014.06.15. 17:53
A magyar férfi kézilabda-válogatott vb-selejtezőn 32–26-ra kikapott Szlovéniában, így nem jutott ki a katari világbajnokságra. Mocsai Lajos együttese már hét góllal is vezetett összesítésben, de az utolsó tíz percben – akárcsak az első meccsen – csak egyszer talált be (emberelőnyből 0–3-as periódust produkált), így végül a házigazda örülhetett.

A hajrában bukott el a magyar csapat Velenjében (Fotó: Hegedüs Gábor)

FÉRFI KÉZILABDA, VB-SELEJTEZŐ, VISSZAVÁGÓ

SZLOVÉNIA–MAGYARORSZÁG 32–26 (13–16)
Velenje, 2000 néző. Vezette: Kurtagic, Wetterwik (svédek)
SZLOVÉNIA: Skof – GAJIC 9 (4), Dolenec 3, Bezjak 1, GABER 3, Pucelj, L. Zvizej 3. Csere: Prost (kapus), Miklavcic 1, Bundalo, Natek 4, Bombac 2, Spiler 1, SKUBE 5. Szövetségi kapitány: Boris Denic
MAGYARORSZÁG: Mikler – HARSÁNYI 4 (2), NAGY L. 6, Császár 3 (1), Zubai 2, Ilyés, IVÁNCSIK G. 4. Csere: Tatai (kapus), Schuch, Szöllősi Sz. 2, Ancsin, Vadkerti A., Putics 1, Lékai 3, Szalafai 1, Balogh Zs.Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Az eredmény alakulása. 4. perc: 1–3. 9. p.: 3–4. 19. p.: 6–10. 23. p.: 9–11. 25. p.: 10–12. 27.p.: 12–13. 29. p.: 12–15. 33. p.: 15–16. 37. p.: 19–20. 42. p.: 22–21. 49. p.: 24–25. 52. p.: 26–25. 58. p.: 30–26
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 5/4, ill. 3/3
Boris Denic:
– Akkor dőlt el a javunkra a mérkőzés, amikor Skof védett három-négy ziccert, indítottunk és egyenlítettünk. Ettől kezdve óriási lelki előnyben voltunk, a végét pedig erővel is jobban bírtuk. A szerb példán is láttuk, nem sokat jelent még a tetemesnek látszó előny sem. Összesítésben már héttel vezetett az erősebb keretű Magyarország, végül mégis mi szereztük meg a katari repülőjegyet.
Mocsai Lajos: – Hatalmas küzdelemben maradtunk alul, pedig amíg bírtuk erővel, uraltuk a találkozót. A cseresorunk azonban elfogyott a második félidő közepére, és ettől kezdve taktikai változtatásaink sem hoztak változást a meccs képében. A végén rettenetesen elfáradtunk, nem volt, aki döntően befolyásolhatta volna a küzdelem menetét. Veszprémben legalább hat-hét góllal kellett volna nyerni, az elég lett volna. Kis pihenőt tartunk, majd elkezdünk készülni az Eb-re, amelyen szintén megpróbálunk Rióba jutni.
TOVÁBBJUTOTT: Szlovénia, 54–51-es összesítéssel

Akárcsak Veszprémben, ismét a magyar csapat kezdett jobban: jöttek az átlövések, Zubai Szabolcsot is sikerült megjátszani beállóban, hátul pedig fegyelmezett volt a védekezés. Sajnos Iváncsik Gergő ismét ziccer rontásával kezdett, és Dragan Gajic góljaival újra gyorsan magukra találtak a szlovénok, így 1–4-ről a 10. percre 4–4 lett.

Gajic után Sebastian Skube húzta meg a hazaiak szekerét, Matej Gaber kiállítását viszont sikerült kihasználni, és Mikler Roland védései, illetve labdaszerzések után indulni is sikerült, így amikor egymást követte Iváncsik és Harsányi indulás utáni gólja, Boris Denic időt is kért a 19. percben. 6–10

Ugyan Szöllősi Szabolcs és Lékai Máté is góllal szállt be a mérkőzésbe, a szlovénok agresszívabb, feltolt védekezése nem ízlett a mieinknek, ráadásul Harsányinak ezúttal is ápolni kellett a térdét, így Mocsai Lajos időkérése ellenére közelebb zárkóztak a házigazdák. Vadkerti Attila kiállításánál kellett is nagyon Nagy László remek átlövése, majd még hátrányból Lékaié is (10–13), ugyanis pillanatokkal később kettős fórba kerültek a fehér mezesek. A félidő végén megszaporodtak a gólok, de Császár személyében a mieinknél is volt, aki hozzá tette a magáét, így 16–13-as vendégvezetéssel mentek pihenőre a csapatok.

A második félidőre jobban jöttek ki a szlovénok, de a mieinktől Nagy László sorozatban három góllal jelentkezett, így maradt előnyben a Mocsai-csapat. Ilyés Ferencnek nem volt szerencséje, mert előbb Gorazd Skof fogta az ejtését, majd a következő támadásnál a kapufáról pattant ki a labda, egyenlítettek is a szlovénok. 20–20

Nagy viszont újra vezetést szerzett, aztán kiállították, Gajic találatával pedig először vezettek a visszavágón a szlovénok. Mikler védése után Szalafai Gábor értékesítette a ziccert, attól a ponttól kezdve pedig már négygólos győzelemre volt szükségük a szlovénoknak. 23–23

Mikler újabb védése után Iváncsik szerzett újabb indulásos gólt, így az utolsó tíz percnek némiképp nyugodtan vághatott neki a csapat, még úgy is, hogy Szöllősit nem sokkal később kiállították egy buta szabálytalanság miatt. Ekkor azonban Putics Barna tette hozzá a meccshez az extráját egy óriási, alulról húzott bombával, majd Mikler mutatott be egy újabb parádét.

Két gólra felzárkóztak a szlovénok, és ugyan emberelőnybe került a magyar csapat, de Bombac 29–26-ra alakította az állást. Több mint hat perce nem dobott gólt a válogatott, amikor Mocsai Lajos időt kért. Császár lövését kivédte Skof, Natek góljával pedig átvették a vezetést összesítésben a hazaiak. Emberelőnyben kaptak a mieink hármat, 31–26-ra mentek a szlovénok, Lékai lövését pedig fogta Skof, ezzel pedig végleg elúszott a meccs. Szlovénia 32–26-ra nyert, és kijutott a katari világbajnokságra.

FÉRFI KÉZILABDA VB-SELEJTEZŐ, VISSZAVÁGÓK
Svédország–Románia 27–21
(15–7)
Legjobb dobók: Ekberg 8, Gottfridsson, Petersen 5-5, ill. Ghionea 7, Csepreghi, Sadoveac 4-4

57–52-es összesítéssel

Izland–Bosznia-Hercegovina 29–29 (10–15)

AZ ÚT RIÓBA

Amelyik csapat kijut a 2015-ös vb-re, nagy lépést tesz Rio felé. A vb-ről az aranyérmes egyenesen kvalifikál az olimpiára, a 2–7. helyezett pedig jogot szerez a szereplésre az olimpiai kvalifikációs tornán. Ezen 12 csapat küzd három csoportban, mindegyik csoportból két-két együttes jut Rióba.

Amelyik válogatott nem jut ki a jövő évi katari vb-re, annak Európában a 2016-os lengyelországi Eb-n kell kiemelkedően szerepelnie. Az Eb-ről az aranyérmes mehet Rióba (ha ez a gárda azonos a világbajnokkal, akkor az ezüstérmes), egy csapat pedig még bekerülhet az olimpiai selejtezőn szereplők közé. Ugyanis a vb-n legeredményesebb földrész (várhatóan Európa) az
IHF-től kap egy pluszhelyet.

A 24 csapatos katari vb (2015. január 15.–február 1.) csoportjait július 20-án sorsolják Dohában. Az európai selejtezőből kilenc csapat kerül a vb-mezőnybe. Már vb-résztvevő a világbajnok Spanyolország, az Európa-bajnok Franciaország, az Eb-ezüstérmes Dánia és az Eb-negyedik Horvátország, az Afrika-bajnokságról Algéria, Tunézia és Egyiptom, az Ázsia-bajnokságról Bahrein, Irán és az Egyesült Arab Emírségek, valamint Ausztrália. A Pánamerikai játékokról (Uruguay, június 22–29.) három
csapat jut Katarba.

60. Vége. Nem jutottunk ki a világbajnokságra. Héttel is vezettünk már az összesítésben, de végül 54–51-re a szlovénok nyertek.
60. Beállóból megint eredményesek voltak, mi pedig ziccerben a lécre lőttünk, és még ez is kipattant. 32–26
60.
Skof viszont elveszi. Védett.
59.
Mikler megmenti a reményt, óriásit védett.
58.
Időt kért Szlovénia.
58. Eladtuk, gólt kaptunk, megint eladtuk. Hihetetlen... Mindezt zömében emberelőnyben. 31–26
57. Császár lövését kivédte Skof, Natek pedig tovább növelte az előnyt. 30–26
57.
Időt kért Mocsai.
56. Bombac hátrányból is eredményes volt. 29–26
56.
Nagy belül szedte össze a labdát, nem ért a gól.
Mikler véd!
53. Putics passzívnál akkora bombát ereszt meg, hogy a labdát is alig látni! 26–26
52. Natek átlövésből a bal alsóba lőtt. 26–25
51. Szöllősi csapott oda Nateknek, két perc.
51. Skube faulttal együtt is bevitte és belőtte. 25–25
50. Mikler védett, Nagy estében indította Iváncsikot, aki a bal felsőbe lőtt. 24–25
49. Putics zúgó kapufája után Zubai ismétlése már a jobb alsóban kötött ki. 24–24
48. Időt kért Mocsai.
48. Szalafai újabb ziccerét védte a kapus, Spiler a balról viszont nem rontott. 24–23
48.
Gajic a vonalra lépett és a kapufára ejtett.
47. Mikler nagyot védett, Szalafai pedig a jobb szélről láb közé pattintott. Most már néggyel kell nyerniük a szlovénoknak. 23–23
46.
Elöl viszont passzív miatt elvették.
45.
Nagy előzte meg az emberét.
45. Időt kértek a szlovénok.
44.
Nagy ziccerből passzolt, Iváncsik lövését pedig Skof védte.
43. Lékai ment be és pattintott a kapuba, de Bezjak egyből felelt. 23–22
42. Ilyés passzívnál fölé lőtt, nem értünk vissza, Gajic pedig a jobb szélről a jobb felsőbe lőtt. Először vezetnek a szlovénok. 22–21
41. Dolenec kihasználta a létszámfórt, betörésből a jobb felsőbe lőtt. 21–21
41. Nagy hátul szabálytalan, két percre kiültették.
41. Nagy talpról ellőtte, visszavettük a vezetést. 20–21
40.
Császár passzát lefülelték. Dolenec lövését védte Mikler!
39. Újabb kimaradt magyar helyzet, majd szlovén hetes, Gajic pedig Tatai mellett a bal alsóba lőtt. 20–20
37. Ilyés ejtését Skof lefülelte, a szlovénok pedig megint rohantak. Gaber góljával 19–20
36. Mikler pedig pont annyira ért hozzá, hogy a kapufáról kifelé pattanjon a labda, Zubai ejtése viszont tökéletes volt. Sajnos Zvizej rohant, és szépített. 18–20
35. Nagy most betörésből lőtt a bal felsőbe. Nagyon elkapta a fonalat, szerencsére. 17–19
35. Nagy bombájához csak hozzáérni tudott a kapus, Dolenec viszont egyből felelt. 17–18
34. Tatai jött a szlovén hetesre, Gajic azonban a kapuba pattintott. 16–17
33. Nagy átlövését nem tudta védeni Skof. 15–17
32. A kimaradó magyar támadás után Skube is eredményes, 15–16.
31. Dolenec átlövésével szépítettek a szlovénok. 14–16
31. Elkezdődött a második játékrész.

30. Véget ért az első félidő.
30.
Még egy időn túli szabaddobás. Natek lövése elakadt a blokkon.
30. Gajic futott középre hátrányban, a ziccert pedig nem rontotta el. Császár cserébe egyből felelt. 13–16
29. Iváncsikhoz húztuk le a labdát, ő pedig a bal felsőbe lőtt. 12–15
29.
A bal oldali kapufa velünk van, kifelé pattant a szlovén lövés.
28. A megsérülő Harsányi helyett Császár lőtte a büntetőt a bal felsőbe. 12–14
28. Nagy harcolt ki hetest, Bombacot még ki is szórták ráadásul.
27. Miklavcic pattintott balátlövőből a bal felsőbe. 12–13
26. Gajic bevetődve a bal felsőbe lőtt. 11–13
26. Szalafai kapta derékon ziccerben lévő ellenfelét.
26. Zvizej fordult be, de Mikler védett, Lékai pedig az ellentámadás végén köténybe lőtt. 10–13
25. Nagy végre eleresztette a balost, tízről a kapu jobb oldalába ágyúzott. 10–12
25. Vadkertit még ki is állították az esetnél.
25. Szabálytalanok voltunk beállóban, Bombac indult és a léc alá pattintott. 10–11
24.
Elvették a bírók a labdát, szlovén kontra, de Marguc ziccere a lécről a gólvonal elé vágódott.
23. Időt kért Mocsai. A nyitott ellen annyira nem megy támadásban.
23. Natek tört be jobb kettőben, és a rövid felsőbe lőtt. 9–11
22. Ancsin lökte Szöllősire a beállót, két percre kiállították.
22. Lékai gólját fújták vissza, Ancsint blokkolták, Lékai viszont talpról nagyon szépen bevágta a bal felsőbe. 8–11
21. Natek középről, talpról eresztette meg, Mikler leült, már csak hozzáérni tudott. 8–10
20.
Nálunk Vadkerti jött, közben elléptük.
19.
Prost jött a szlovén kapuba, 3–2–1-re kijöttek a szlovénok.
19. Gajic kb. nulla szögből lőtt a hosszúba, a kapufáról pattant be a labda. 7–10
19. Időt is kértek a szlovénok.
19. Labdaszerzés, Harsányi rohant és a bal felsőbe lőtt. 6–10
18. Mikler védett, rohantunk, és Iváncsik a bal felsőbe ágyúzott. Kb. még két mm volt benne, különben már kifelé jött volna a kapufáról. 6–9
17. Itt is egy belemenésgyanús helyzet, most sem szólt a síp, Harsányi pedig a jobb szélről büntetett. 6–8
16. Gaber vágta gyomron Császárt, megkapta a meccs első kiállítását.
16. Skube belemenésgyanús akciója góllal zárult. 6–7
15.
Szlovén labdaszerzés után Nagy elütötte az indulást.
14. Szöllősi betörésből megszerezte első gólját a párharcban. 5–7
14. Skube kolbászolt át jobb kettőbe és pattintott szorongatott helyzetből Mikler lába mellett a kapuba. 5–6
13. Mikler védte a szlovén lövést, az indulás végén pedig Iváncsik volt eredményes a bal szélről. 4–6
12.
Bezjak ágyúzása a lécről visszapattant a mezőnybe.
11. Újabb magyar hetes, Harsányi pedig magabiztosan pattintott a kapuba. 4–5
10. Nagy lövése talán a blokkot érintve pattant ki, de megkapták a szlovénok, és Zvizej a bal szélről egyenlített. 4–4
9. Gajic a jobb szélről a jobb alsóba lőtt. 3–4
9.
Ilyés kapott egyet a fájós kezére. Elvették a labdát passzívnál.
8.
Belemenés a szlovénoknál.
7.
Császártól elvették, de Mikler védett, így indulhattunk, Császár ziccerét azonban védte Skof.
6. Gajic a második hetesét már bevágta, a bal alsóba lőtt. 2–4
5. Nagy bejátszása után Zubai harcolt ki hetest. Harsányi a jobb alsóba lőtt. 1–4
4. Gaberig eljutott a labda beállóba, megtörte a szlovén gólcsendet. 1–3
4. Iváncsik G. ziccerét Skof védte, de eladták a hazaiak, Zubai pedig indult és értékesítette a ziccert. 0–3
2. Császár lövése is gólt ért, Mikler pedig védte a második szlovén lehetőséget. 0–2
1. Gajic a bal oldali kapufára pattintott.
1. Nagy László lövése a kapussal együtt ment a kapuba, de rohantak a szlovénok és hetest harcoltak ki. 0–1