Franciaország újra történelmet írt: másodszor mindhárom trónon

2015.02.01. 17:12
Megszokott kép a sportágban: francia ünneplés a világverseny végén (Fotó: Reuters)
A Katarban rendezett férfi kézilabda-világbajnokság döntőjében az esélyesebb francia válogatott három góllal nyert a házigazdák ellen, és így visszaült a trónra. Korábban az aktuális olimpiai bajnokok és Eb-címvédők a franciákon kívül még sosem nyert vb-t is, ők viszont immár másodszor, így az utóbbi évek aranyhalmozói újabb történelmi tettet hajtottak végre. Katart az vigasztalhatja, hogy első nem európai férficsapaként szerzett vb-érmet a sportágban.

A tornán Lengyelország szerezte meg a bronzérmet, miután a helyosztón végig kiélezett küzdelemben, túlórás mérkőzésen egy góllal Spanyolország fölé kerekedett. Az előző vb házigazdája és győztese így érem nélkül, a negyedik helyen zárt.

A 2015-ös torna összes eredménye.

Nagy elánnal kezdtek a komoly téthez az elmúlt években azért már rendesen hozzászokó franciák, akik az érezhetően óriási kedvvel játszó Nikola Karabatic vezérletével pillanatok alatt elhúztak. Danijel Saric védéseinek és némi francia túlbuzgóságnak köszönhetően nem nőtt nagyobbra a különbség 3-4 gólnál, ám a 17. percben mínusz négynél időt kérő katari szövetségi kapitány, Valero Rivera így is nagyfokú elégedetlenségének adott hangot.

Ám hiába az edzői dörgedelem, a házigazda játéka meg sem közelítette a korábban látottat. A sok mozgásra, ritmusváltásra és testcselekre alapuló támadójáték a fegyelmezett francia fal előtt rendre hatástalannak bizonyult. Kellett egy Rafael Capotéhoz mérhető klasszis, aki 10-11 méteres átlövéseivel azért versenyben tartotta a vendéglátót. Thierry Omeyer is hozzátette a magáét védéseivel a francia csapat produkciójához, míg támadásban a higanymozgású átlövő, Alix Nyokas nőtt fel az idősebbik Karabatic fivérhez. Miután katari részről a hullámzó teljesítményű Zsarko Markovics legalább a büntetőket biztos kézzel értékesítette – a katari beállót, Borja Valerót két francia is alig tudta megtartani a falban –, a szünetre megvolt ugyan az esélyesebb európai együttes előnye, de azért nem annyi, hogy túlságosan megnyugodhatott volna. Tegyük hozzá, bár sokan féltek, a cseh bírópáros korrekten lehozta az első félidőt, alig volt ítéletük, amit a pályán lévők véleményeztek volna, azokat is inkább csak megszokásból. (11–14)

2. félidő

Kamalaldin Mallas góljaival lepte meg Katar a szünet után a franciákat, ám a rutin gyorsan túlsegítette az európai együtteset a kezdeti pofonokon. Miután kimaradt az egyenlítési lehetőség, erőre kapott Franciaország, és kidolgozott akciók végén, egyenletes csapatjátékot nyújtva lépett ismét lőtávolon kívülre. Döntőnek bizonyult a védekezése, amely továbbra sem hagyott sok teret az erejével egyre inkább elkészülő ellenfélnek, és Omeyer is biztos pontnak számított a francia kapuban. Kevés volt a gól, így Katar még egy esélyt kapott az egalizálásra, ám az is kimaradt – ekkor már csak Markovicsban és a nagy termetű beállóban, Borja Vidalban bízhattak a házigazdák –, így iksz helyett megint közte kettő lett a különbség, amiből a franciák már megéltek a végjátékban, és megérdemelten arattak győzelmet. (22–25)

AZ ÖTÖDIK FRANCIA GYŐZELEM!
A franciák az örökrangsorban az ötödik vb-aranyérmükkel (1995, 2001, 2009, 2011, 2015) megelőzték a négy-négy elsőséget számláló svédeket és románokat, és a vonatkozó lista élére ugrottak.
A férfi vb-k eddigi érmeseit itt találja meg!

A franciák ezt megelőzően kétszer találkoztak házigazdával nagy torna döntőjében, a 2009-es vb-n a horvátokat, a 2014-es Eb-n pedig a dánokat győzték le. 1993 óta nem veszítettek finálét – legyen az olimpia, világbajnokság vagy Európa-bajnokság. Ez a sorozatuk ezúttal sem szakadt meg, Katarban újabb résszel gazdagodott.

A döntőbe jutó két csapat amúgy biztosan ott lesz a 2017-es vb-n: mivel a franciák a rendezők, így Katar számára már a meccs előtt megvolt a kvalifikáció. A riói olimpiára viszont ezzel a sikerrel biztosította a helyét a Londonban győztes címvédő.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
DÖNTŐ
FRANCIAORSZÁGKATAR 25–22 (14–11)
Doha, 15000
néző. V: Novotny, Horacek (csehek)
FRANCIAORSZÁG:
OMEYER – PORTE 4, NYOKAS 3, N. KARABATIC 5, Sorhaindo 1, Narcisse 4, Guigou 3 (2). Cs: L. Karabatic, Accambray, Mahe 1, BARACHET 3, Joli, J. Fernandez 1. Szövetségi kapitány: Claude Onesta
KATAR:
SARIC – Memisevics 1, Benali 1, Mabruk, CAPOTE 6, Roine, Hasszab-Alla. Cs: Stojanovics (kapus), MARKOVICS 7 (3), VIDAL 3, Mallas 3, Madadi 1, Al-Karbi. Szövetségi kapitány: Valero Rivera
Az eredmény alakulása.
6. p.: 3–1. 14. p.: 6–5. 17. p.: 9–5. 23. p.: 13–7. 26. p: 13–10. 32. p.: 14–13. 35. p.: 17–14. 40. p: 18–17. 45. p.: 20–19. 51. p.: 22–19. 54. p.: 24–21. 58. p.: 25–22
Kiállítások:
4, ill. 8 perc
Hétméteresek:
3/2, ill. 3/3
KORÁBBAN
A 3. HELYÉRT

Lengyelország–Spanyolország 29–28 – h.u.

2. félidő

60. perc Vége a mérkőzésnek.
60. perc
Eladott francia labda, de Porte visszafutva(!) három az egy elleni akciónál mentett.
60. perc
Benali veszekedett a bírókkal és pár francia játékossal a katari hatosnál, miközben a francia kispad már ünnepelt.
59. perc
Omeyer védett.
58. perc Narcisse
tört be két védővel, és lőtt gólt. 22–25
57. perc
Katari kapufa.
57. perc
Barachet lőtt kapufát, a kipattanó labdát némi földharc után Katarnak adták a bírók.
56. perc Capote
átlövésgólja. 22–24
55. perc
Barachet lőtt kapu mellé.
55. perc Francia időkérés.
55. perc
Katari támadófault.
54. perc
Sáncolt katari lövéssel indult a francia kontra, Mahé a gólszerzőjük. 21–24
53. perc
Saric védte Narcisse lövését.
52. perc Vidal
fordult be a védőjével, és lőtt gólt. 21–23
52. perc Porte
keveredett a beálló helyére, nem hibázott. 20–23
51. perc Markovics
tört be, kicsit belemenésgyanúsan. 20–22
51. perc Katari időkérés.
51. perc
Labdaszerzés utáni ziccerből Porte volt eredményes. 19–22
50. perc
Saric védte Narcisse átlövését.
49. perc
49. perc
Katari kapufa után remek szerelés a francia kontránál.
48. perc Fernandez
lőtt talpról, a szaggatottról. 19–21
46. perc
Mallas lövését védte Omeyer.
46. perc
Saric védte Mahé beállóból leadott lövést.
45. perc Vidal
fordult be beállóból. 19–20
44. perc
Rossz katari bejátszás a falba, az ellentámadásnál Guigou a szélről a kapufát találta el.
44. perc Barachet
egy csellel az egész katari falat megverte, és betört. 18–20
43. perc Capote
lőtt gólt. 18–19
43. perc
Barachet lövését sáncolták.
42. perc
Markovics lőtt a kapu fölé.
41. perc
Hosszas francia támadást Barachet zárt góllal. 17–19
40. perc Markovics
sikeres betörése után jött fel egygólos hátrányra Katar, és Sorhaindo még két percet is kapott. 17–18.
39. perc
Ezt benézték a franciák, Madadi lőtt gólt a sánc mögül, a hatosról. 16–18
38. perc Porte
gyorsan kihasználta az emberfórt. 15–18
38. perc
N. Karabatic próbálkozott a katari fal előtt, végül Capotéra fújtak két percet.
37. perc Vidal
szedett össze nehezen egy labdát, de bevágta beállóból. 15–17
37. perc
36. perc
Omeyer védte Markovics sáncolt lövését.
36. perc
Húzás után Porte a szélről lőtt gólt. 14–17
35. perc
Mallas hibázott.
35. perc
N. Karabatic lőtt a kapufára.
34. perc Markovics
lövését nem tudta védeni Omeyer. 14–16
34. perc Barachet
kapott zárást, be is vágta. 13–16
33. perc Omeyer
hárította Markovics lövését.
33. perc
Sorhaindo betalált végre Saricnak. 1315
32. perc
Egyenlítési lehetőséget puskáztak el a katariak. Memisevic szélső lövését védte Omeyer.
32. perc
Saric védte Porte lövését.
32. perc Mallas
újabb gólja. 13–14
32. perc
Sorhaindo ment bele a védőjébe.
31. perc
Ez gyorsan ment, Mallas volt eredményes. 12–14
31. perc Elkezdődött a második félidő.

1. félidő

30. perc Vége az első félidőnek.
30. perc
Saric védte Potre lövését.
30. perc Markovics
első akciógólja szépségdíjasra sikerült. 11–14
29. perc
Kihagyott katari lövés, francia oldalon technikai hiba támadásban.
28. perc N. Karabatic
átlövésgóllal tért vissza. 10–14
28. perc
Omeyer spárgázta ki Markovics átlövését.
27. perc
Saric védett bravúrral ziccert, Sorhaindo hagyta ki beállóból.
26. perc
Katari büntető, Markovics vágta be a harmadik büntetőjét is. 10–13
25. perc
N. Karabatic kapott két percet.
25. perc
Francia belemenés.
25. perc Francia időkérés.
25. perc Capote
ellen nincs orvosság, ezúttal is 10 m-ről vágta be. 9–13
24. perc
Nyokas ment bele a védőbe, Kataré a labda.
24. perc Capote
újabb bombája. 8–13
23. perc N. Karabatic
tört be középen, miután egy az egyben megverte emberét. 7–13
22. perc
Francia hetes, Guigou pattintotta be csel nélkül. 7–12
21. perc Capote
lőtt nagy gólt középről, átlövésből, 11 méterről. 7–11
20. perc
Megy az adok-kapok, kihagyott támadások mindkét oldalon, aztán Nyokas már gólt ért el. 6
–11
19. perc
Omeyer hatástalanította Benalinak a beállós helyérőt leadott lövését.
19. perc
Markovics lövése a kapufáról perdült oldalra, de Saric védésével kisegítette.
18. perc Narcisse
tört be, nagy folyosó nyílt előtte. 6–10
18. perc Markovics
vágott be egy hetest nyoct méterről. 6–9
17. perc Katari időkérés. »Mi ez?«
ordibált angolul Valero Rivera, a katariak szövetségi kapitánya idegesen a játékosaival.
17. perc
Eladott katari labda a francia falban, N. Karabatic a megszerzett labdával ziccert vitt. 5–9
16. perc
L. Karabatic átlövését védte bravúrral Saric.
15. perc
Capote állt ki, közben Narcisse gólt lőtt. 5–8
14. perc Guigou
kanyarodott fel a szélről ziccerben. 5–7
14. perc Mallas
lőtt szépségdíjas gólt. 56
13. perc
N. Karabatic újabb kiállítást harcolt ki, Mabrouk hátulról lökte meg testtel. Nyokas gyorsan be is tört. 46
12. perc
Saric védett, majd indított, a ziccert Memisevic váltotta gólra. 45
12. perc
Újabb elpuskázott katari akció, emberhátárnyban nem ment.
11. perc
Omeyer védett, Narcisse a kontrát gólra váltotta. 35
10. perc
Katari kiállítás, Mabruk szabálytalankodott a nagy kedvvel játszó N. Karabaticcsal.
9. perc
Saric védett, Markovics viszont fölé lőtt.
8. perc Markovics
lőtt gólt büntetőből. 3-4
7. perc N. Kabaratic
belelendült. 24
7. perc Capote
szépített. 23
6. perc N. Karabatic
vágta be kilencről, miután megverte az emberét. 13
5. perc
Omeyer védte Markovics átlövését.
5. perc
Érvénytelenített gólt szerzett Katar, majd a franciák jutottak újabb büntetőhöz, amit Guigou már gólra váltott. 12
4. perc
Rossz katari lövés, Nyokas akcióból egyenlített. 11
3. perc
Joli hibázott büntetőt, Sztojanovics védett.
2. perc
Kataré az első gól, Benali érdeme a találat! 10
2. perc
Narcisse, majd N. Karabatic akadt fenn a katari falon, Nyokas sikertelen lövése és másfél perc után labdához jutott Katar.
1. perc
Elkezdődött a találkozó!
Pazar hangulat, telt ház várta a döntő résztvevőit, az első támadást a fehérben lévő franciák vitték a bordóban játszó házigazdák ellen.