Férfi kézi-vb: a franciák az utolsó pillanatban egyenlítettek a németek ellen

2019.01.15. 22:13
César Almeida szenzációsan védett az oroszok ellen (Fotók: AFP)
A brazil válogatott 25–23-ra legyőzte Oroszországot a férfi kézilabda-világbajnokság csoportkörének negyedik fordulójában. Az A jelű hatos második keddi mérkőzésén Szerbia a hajrában kerekedett a koreai csapat fölé, míg a rangadón a címvédő franciák az utolsó pillanatban egyenlítettek Németország ellen.

A-CSOPORT

Az első két fordulóban a csoport két legerősebb válogatottjától, Franciaországtól és Németországtól is vereséget szenvedő Brazília hétfőn javított Szerbia legyőzésével, kedden pedig bravúros eredményt elérve Oroszországot is megverte, ami a középdöntőbe jutást jelentheti számára. Az első félidőben ötgólos hátrányba (10–15) kerülő oroszok az utolsó negyedórához érkezve utolérték a dél-amerikai csapatot (19–19), ám az 54. percben – 23–20-as hátránynál – elveszítették egyik legjobbjukat, Tyimur Gyibirovot, akit a szenzációsan védő brazil kapus, César Almeida szándékos fellökéséért kiállított a montenegrói bírópáros. Az oroszok még így is kiélezetté tehették volna a hajrát, de 22–24-nél Szergej Koszorotov ziccert rontott, vagy ha úgy tetszik, Almeida hárított ismét bravúrral. A brazilok kapusa 46 százalékkal védett (11/24), ezzel még a hét gólt szerző Felipe Borgesnél is nagyobb érdemeket vállalt a győzelemből.

Brazíliának a keddi siker középdöntős szereplést érhet, hiszen pontszámban utolérte, sőt jobb egymás elleni eredményének köszönhetően meg is előzte a tabellán Oroszországot, amelynek az ötödik fordulóban muszáj lesz pontot szereznie Franciaország ellen a továbbjutáshoz, s akár ez is kevés lehet, ha a brazilok nem hibáznak Korea ellen.

És akkor a jelenleg ötödik szerbekről még nem is beszéltünk, akiknek meg kellett szenvedniük a győzelemért az egyesített koreai csapat ellen (31–29). Az ázsiai alakulat a szenzációs egyéni teljesítményt nyújtó, 12 találatot jegyző Kang Dzsong Gu vezérletével az utolsó tíz percre fordulva még vezetett (25–24), ám a végjátékban a szerbek 6–1-es szériájuknak köszönhetően a maguk javára fordították a találkozót, s végül ha nehézkesen is, de érvényesítették a papírformát – életben tartva csekély továbbjutási esélyeiket.

Timothey N'Guessan keze nem remegett meg a döntő pillanatban – jöhetett az ünneplés

A csoport és talán a teljes csoportkör legnagyobb rangadóján a címvédő Franciaország a társházigazda németekkel csapott össze Berlinben 13 500 néző előtt. A két válogatott a szintén Németországban rendezett 2007-es világbajnokság elődöntőjében szenzációs, hosszabbításba nyúló meccset játszott egymással, amelyet a hazaiak 32–31-re megnyertek. Azóta a felek hatszor csaptak össze, és ötször a franciák győztek – így a 2016-os olimpiai elődöntőben is.

Ahogy arra számítani lehetett, a két pokoli erős válogatott mérkőzése mindkét oldalon kőkemény védekezést és óriási csatát hozott. Az első húsz percben mindössze tíz gól született (5–5), majd a szünetre a németek vonulhattak kétgólos előnnyel (12–10). Franciaország a szünet után hamar egyenlített (13–13), aztán az 52. percig egyszer sem fordult elő, hogy valamelyik fél egynél több góllal elhúzott volna. Az utolsó percekben végig a németek vezettek – hol eggyel, hol kettővel –, a végjáték pedig drámaian alakult: az utolsó támadást Didier Dinart időkérése után a franciák indíthatták, akik három másodperccel a dudaszó előtt (59:57-nél) szabaddobást kaptak, amelyet Timothey N’Guessan irgalmatlan erővel a kapuba zúdított (25–25)! A németek arra számítottak, hogy Nedim Remili lő majd, ám a kék mezesek a Barcelona átlövőjének készítettek elő, aki a legfontosabb pillanatban szerezte meg az egyetlen gólját a meccsen.

A franciák világbajnoki veretlenségi sorozata így már 22 mérkőzés óta tart, legutóbb a 2013-as torna negyeddöntőjében, Horvátországtól kaptak ki. Azóta 20 győzelem mellett a mostanival együtt két iksz a mérlegük. A döntetlennel egyébként Németország továbbjutása is biztossá vált a középdöntőbe.

C-CSOPORT

Az osztrákok szenzációsan védekeztek Dániával szemben a mérkőzés elején – a 19. percben 7–3-ra (!) vezettek –, de miután Niklas Landinék „megérkeztek” a mérkőzésbe, megfordították a találkozót. A dánok az első félidő végén 6–0-s, összességében 8–0-s szériát futottak, Ausztria ekkor 13 percen át nem lőtt gólt. Csakhogy miután megtörte a gólcsendet, sem tudta megkezdeni a felzárkózást, mert a skandinávok ekkor már uralták a meccset, és az 50 százalékos hatékonysággal védő Landinnal a kapuban fölényes, 28–17-es győzelmet arattak – így hibátlanul készülhetnek a Norvégia elleni ütközetre.

A norvég válogatott esélyt sem adott Chilének, és negyedik meccsét is megnyerte. A találkozó hat perc után még 4–4-re állt, utána az északiak 5–0-s szériát futottak, s ezt követően már csak az volt a kérdés, hogy hány góllal nyernek. Huszoneggyel győztek úgy, hogy az utolsó tíz percben már nem kaptak gólt. A norvégoknál Alexander Blonz nyolc találatig jutott tíz kísérletből.

A csoport első keddi meccsén Tunézia 24–20-ra megverte Szaúd-Arábiát, és ha a záró fordulóban Ausztriától sem kap ki, akkor bejut a középdöntőbe – amelyben a mieinkkel is összecsaphatna.