nemzetisport.hu 2016.01.19 22:24 Frissítve: 2016.01.19 22:24

Férfi kézi Eb: lengyelek verte franciák, Izland horvát henger alatt

A férfi kézilabda Európa-bajnokság A csoportjának rangadóján a házigazda Lengyelország 31–25-re legyőzte a címvédő Franciaországot, Horvátország pedig valósággal lehengerelte az így kieső Izlandot. Az A-csoportból Lengyelország, Franciaország és Macedónia, a B-csoportból Norvégia, Horvátország és Fehéroroszország került a középdöntőbe.

A franciák csak szenvedtek a házigazdák szorításában (Fotó: AFP)

A francia–lengyel rangadón az irányítás szinte egy pillanatra sem volt a címvédőnél: 1–1 után a lengyelek 4–1-re megugrottak, tizenöt perc után, 10–4-es hazai vezetésnél pedig a franciák konstatálhatták, itt nagy baj van. Karol Bielecki találatát követően, 14–7-nél még nagyobb baj volt, ám az első félidő végén a franciák egy 5–0-s rohammal közelebb jöttek, bár a játékrész slusszpoénja Krzysztof Lijewskié volt, Lengyelország 15–12-re vezetett.

A franciák legnagyobb problémája az volt, hogy a második félidő elején megint beragadtak, ugyan az első gólt még ők szerezték, de egy 5–2-es hazai szériával indult a játékrész – megint hat volt a lengyel előny. A francia válogatott szívóskodott, szívóskodott, de mindenre jött lengyel válasz, így mínusz kettőnél nem lehetett közelebb kerülni a házigazdához.

28–25-ös lengyel vezetés után aztán jött a döntés: Kamil Syprzak, Lijewski és Przemyslaw Krajewski bevitt egy „hármas csapást" a franciáknak, hat gólról pedig egyszerűen már nem lehetett visszaút. Lengyelország 31–25-re győzött, százszázalékos teljesítménnyel csoportelső, Franciaországgal és Macedóniával együtt lépett tovább. Karol Bielecki 9 góllal bizonyult a legjobb dobónak, a franciáknál Luc Abalo és Kentin Mahe jutott ötig.

A macedón–szerb mérkőzés döntetlenre állt a szünetben (13–13), döntetlenre az utolsó öt perc kezdetén (24–24), így nem meglepő, hogy a végsőkig kiélezett végjátékba torkollt – a macedónoknak annyi előnyük volt, hogy nekik az iksz is elég volt a továbbjutáshoz. Zsarko Sesum kulcsfontosságú pillanatokban vette be Borko Risztovszki kapuját, két perccel a vége előtt, 26–25-ös fórnál a szerbek időkérés után támadhattak.

Sikertelenül (belefutottak egy támadó faultba), az ellentámadásnál pedig kiszórták a bírók a Filip Mirkulovszkit szájba kapó Mijajlo Marszenicset. Sztojancse Sztojlov kihasználta egy kipattanóból a fórt, igaz, korán lendültek akcióba a macedónok, így 26–26-nál volt még egy támadása Szerbiának. Éltek is vele: Ivan Nikcsevics megindult, majd pazar passzt pattintott a szélre Darko Djukicsnak, aki szépen ki is használta a ziccert.

Jött a macedón időkérés, a kapus lehívása és az utolsó akció: Dejan Manaszkov betalált egy másodperccel a vége előtt, a szerbek összeomolva néztek, a 27–27 Macedóniát juttatta tovább! Manaszkov tíz góllal a mezőny legeredményesebbje lett, a szerbek házi gólkirálya az egyaránt hétgólos Zsarko Sesum és Petar Nenadics volt.

Horvátország és Izland mérkőzése minden volt, csak izgalmas nem: a horvátok hetvenhat százalékkal tüzeltek, ez pedig mindenkinek betett volna, az észak-európaiak sem élvezték túlzottan az előadást. A horvátok már a szünetben 19–10-re vezettek, a folytatásban az egyetlen kérdés az volt, hogy az izlandiak végre tudnak-e hajtani egy kisebbfajta csodát, mert így a szakadék szélén egyensúlyoztak. Nos, nem tudtak, a végére is maradt a kilencgólos különbség – a 37–28-as horvát siker pedig azt jelentette, hogy Izland búcsúzott, a „jól drukkoló" fehéroroszok pedig mennek a középdöntőbe! Csoportelső Norvégia, második Horvátország.

A fehérorosz–norvég összecsapáson az első félidő után előbbiek álltak jobban, ám az északiak egy 8–4-es rohammal kezdték a második játékrészt, ezzel magukhoz ragadták az irányítást. Sander Sagosen gólja (22–28) után izgalommentesnek ígérkezett a hajrá, és végső soron az is lett, mert a fehéroroszok ugyan megtáltosodtak és egy 5–1-es szériával feljöttek, de kifutottak az időből, Norvégia 29–27-re győzött. A mezőny legeredményesebbje a fehérorosz Sziarhej Rutenka lett kilenc találattal, a norvégoké Kristian Björnsen ls Christian O'Sullivan (5-5 góllal).

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Macedónia–Szerbia 27–27
(13–13)
Franciaország–Lengyelország 25–31 (12–15)

6. Macedónia 2 2 46–54 –8 0

A Nemzeti Sport digitális formában - az e-újságért kattintson ide!

2018.01.21 00:05:28

Kézilabda BALLAI ATTILA

ALAPVONAL. Ilyés Feri már jó egy éve magyar válogatott volt, amikor azt találta mondani, még mindig leírhatatlan érzés, hogy belép az öltözőbe, és az áll az ajtaján, hogy HUN.

2018.01.19 23:02:29

Kézilabda BOBORY BALÁZS

ALAPVONAL. Az edzők előszeretettel hangoztatják, hogy a honosítást, a honosított játékosok szerepeltetését a kényszer szüli, hiányposztokra érkeznek a kiszemeltek.

2018.01.19 08:39:43

Kézilabda NEDELYKOV TAMÁS

A fizikai felkészítés fontossága, a védekezésbeli hiányosságok és a mentális tényezők az egyik, míg ígéretes fiatalok a másik oldalon.

2018.01.18 23:35:20

Kézilabda SIMON JÓZSEF

NS-VÉLEMÉNY. Ezekben a gyötrelmes órákban nem könnyű felemelni a fejünket.

2018.01.17 16:35:47

Kézilabda NEDELYKOV TAMÁS (Varasd), MAROSI GERGELY

Válogatottunk az első félidő második felében elvesztette a fonalat, az extrát nyújtó Zdráhala végzett velünk.