Férfi kézi Eb: a lettek ráijesztettek a címvédőre – csúnyán kikaptak

B. L.B. L.
2020.01.09. 22:09
Kristopansék erősen kezdtek, de a spanyolok fölényesen nyertek (Fotó: AFP)
A német kézilabda-válogatott 34–23-ra kiütötte Hollandiát a férfi Európa-bajnokság nyitányán. A trondheimi mérkőzésen a favoritot kissé megfogta Uwe Gensheimer piros lapja, de aztán simán érvényesítette a papírformát. A több magyarországi légióssal felálló szerbek sima vereséget szenvedtek a fehéroroszoktól Grazban. Az esti meccseken a spanyolok és a horvátok is lassan kezdtek, de fölényes sikert arattak.

C-CSOPORT

NÉMETORSZÁG–HOLLANDIA

A németek az első tíz perc fordulatos játéka (5–4) után gyorsan leszakították a hollandokat (10–4), de a lendület a 16. perc végén megtört egy kissé, amikor Uwe Gensheimer büntetőből fejbe lőtte az ellenfél kapusát, amiért rögvest piros lapot kapott, s Kay Smitsék felzárkóztak egy gólra (12–11).

Bár a hollandok a második félidő elején mínusz háromról még egyszer visszajöttek egyre (16–15), Timo Kasteningék alaposan belelendültek, és a rivális hatperces gólcsendjét kihasználva a végjátékhoz közeledve 22–19-ről 29–19-re elléptek, így az utolsó percek már az örömjátékról szóltak (34–23).

SPANYOLORSZÁG–LETTORSZÁG

A lettek alaposan ráijesztettek a spanyolokra, hiszen hét perc után 3–0-ra vezettek, és bár a spanyolok gyorsan fordítottak (5–4), a lettek a 26. percig tartották a lépést (11–10). A szünetre már háromgólos előnnyel mehettek a spanyolok, majd a 40. percben bekapcsolták a rakétákat, és egy 7–0-s szériával lezárták az érdemi kérdéseket (25–16). A végjátékban már csak a gólkülönbség volt a kérdés, a címvédő 33–22-re nyert. A szegedi légiósok közül Joan Canellas három, Jorge Maqueda egy gólt szerzett.

A-CSOPORT

FEHÉROROSZORSZÁG–SZERBIA

A veszprémi Vladimir Cupara nem kezdett fényesen a fehéroroszok ellen, az első nyolc lövésből csak egyet tudott hárítani, igaz, a helyére beálló korábbi orosházi Tibor Ivanisevics sem remekelt (1/7). A szegedi Bogdan Radivojevics tüzelt, ahonnan csak tudott, de a kezdeti hatékonyság (3/4) hamar leromlott (3/8), így nem meglepő, hogy a fehéroroszok többször is vezettek négy góllal, s bár a szerbek innen egyenlítettek, a szünetre így is hátránnyal mehettek (16–15).

A fordulást követően sem javult a helyzet, a szerb kapusok csupán 15 százalékkal védtek a meccsen, és bár Radivojevics eljutott hat gólig, ezt 50 százalékosnál is gyengébb mutatóval tette meg, miközben Kulesék 18–18 után állva hagyták ellenfelüket, a 44. percben újra négy (24–20), majd nem sokkal később öt, aztán hat gól is volt köze, s a végjátékra már 30–23-mal érkeztek meg a csapatok. Ekkor hiába próbáltak meg kapaszkodni, csupán mínusz ötig jutottak a szerbek (35–30).

HORVÁTORSZÁG–MONTENEGRÓ

A horvátok sem kezdtek jó, Montenegró 3–1-gyel kezdett, és bár a játékrész nagy részében ezt követően hátrányban volt, a hajrában belelendült a csapat, és 11–9-es hátrányból 13–11-es előnyt szerzett. A horvátok a játékrész utolsó másodpercében szépítettek, majd Luka Cindric vezérletével a fordulást követően állva hagyták ellenfelüket (19–15), az utolsó percekben már volt közte nyolc is (27–19), ellenfelük pedig már csak kozmetikázni tudott (27–21). A szegedi Luka Stepancic kétszer volt eredményes, ahogyan a ferencvárosi Bozso Andjelics is.