Férfi kézi Eb: Izland magára talált, és legyőzte Portugáliát

2020.01.19. 15:34
Sigurdsson és Pálmarsson is hozzátette a magáét Izland sikeréhez (Fotó: AFP)
Izland két vereség után nagy csatában nyert Portugália ellen az osztrák, norvég, svéd közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében, a magyar válogatottat is a soraiban tudó csoportban.

A középdöntőben még pont nélkül álló Izland a tornán már két nagy skalpot is begyűjtő Portugáliával találkozott. Az északiak nagyon felszívták magukat erre a találkozóra (az olimpia selejtező elérése szempontjából is kulcsfontosságú volt nekik a meccs), és ennek megfelelően egy 7–1-es sorozattal nyitottak. A kapuban Björgvin Gústavsson több nagy védést is bemutatott, a portugálok tizenkét perc alatt csak egyszer tudtak túljárni az eszén. Rosszul jött Izlandnak, hogy a korábbi veszprémi Aron Pálmarsson combját ápolni kellett, és a félidő hajrájában tudott csak visszatérni. Ezalatt megállt a csapata támadójátéka, és az ideális felállást folyamatosan kereső luzitánok egészen 11–10-ig zárkóztak, de a szünetre Izland mehetett kétgólos előnnyel (12–14).

Ezzel a dudaszós góllal szépített Portugália a szünet előtt

embed_kod=
|
nso_uj_cikk_embed
Embed kód:
mceBlockPasteEnd

A második félidőben ismét bevetették a portugálok egyik nagy fegyverüket, a hét mezőnyjátékossal való támadójátékot, amivel a meccsen először átvették a vezetést (17–16). Az izlandiaknál több jó egyéni teljesítmény is volt, Gústavsson mellett a második játékrészre Pálmarsson is belelendült, de Janus Smárason is megszórta magát, és a két „veterán”, Gudjon Valur Sigurdsson, illetve a mérkőzés legjobbjának megválasztott Alexander Petersson szintén hozzátette a magáét. Közben a portugálok kénytelenek voltak leállni a kapus nélküli támadásokkal, mert a szokottnál többet hibáztak.

A fordulatos találkozón Izland visszavette a vezetést, de az utolsó 12 perchez 22–22-nél érkeztek a felek, köszönhetően részben a portugál kapusnak, Alfredo Quintanának. Pálmarssonék azonban nem engedték ki a kezükből a győzelmet, az 59. percben egy portugál kiállítás végleg eldöntötte a két pont sorsát. Sigurdsson állította be a 28–25-ös végeredményt, így Izland pontszámban beérte Portugáliát.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. FORDULÓ
2. CSOPORT (MALMÖ)

Portugália–Izland 25–28 (12–14)
Ld: Areia, Martins 4-4, ill. Smárason 8, Pálmarsson, Petersson, Sigurdsson 5-5

KÉSŐBB
MAGYARORSZÁG–SZLOVÉNIA 29–28 (13–16) – részletek itt!

6. Svédország 3 3 64–79 –15 0
Azonos pontszámnál elsődlegesen az egymás elleni eredmény rangsorol (ezért állunk a szlovénok előtt, s ezért előzi meg Izland Portugáliát).

Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja: Vincze Szabolcs