Férfi kézi Eb: Izland csak küzdött, a spanyolok nyertek is

2014.01.16. 19:34
Hiába a magabiztos izlandi sorfal, Joan Canellas bedobta az időn túli szabaddobást (Fotó: marca.com)
A Dániában zajló férfi kézilabda Európa-bajnokságon a spanyolok kiélezett meccset játszottak Izlanddal, és végül öt góllal nyertek. A sokat hibázó spanyolok a második félidő közepén, 6–0-s etappal tudtak elhúzni, és innen már nem volt visszaút a szívós, korábban többször vezetéshez is jutó ellenfél számára. A magyar válogatott 20.15 órakor Norvégiával mérkőzik meg, a találkozót Nemzeti Sport Online élőben közvetíti!

A spanyoloké volt a kezdés (2–0), de az izlandiak szívósan tapadtak, folyamatosan ott lihegtek az ellenfél nyakán. Ez olyannyira nem ízlett a spanyoloknak, hogy sorra puskázták el a helyzeteiket, így a 15. percre kiegyenlített Izland (7–7). Jött is a spanyol időkérés és a kapuscsere. A kapuba érkező Gonzalo Pérez de Vargas két védéssel mutatkozott be, de ez csak részsiker volt a spanyolok számára, miután támadójátékuk továbbra is akadozott, különösen a befejezésekkel adódtak gondjaik. A holtpontjukról azonban elmozdultak, Izlandtól pedig kis időre megléptek, igaz, 12–12 után utóbbiak 3–0-s rohammal válaszoltak. Pérez de Vargas hiába hárított hetest is, egyedül nem tehetett sokkal többet. A hajrában aztán összekapták magukat a társai is, előbb kiegyenlítettek, majd az egyre nagyobb kedvvel játszó Joan Canellas időn túli, elhajlásos szabaddobásával ismét átvették a vezetést. Nézett is Björgvin Gustavsson, az izlandiak kapusa, hogyan jutott be a labda a kapujába (16–15).

Izlandot nemhogy leültette volna a peches, rosszkor bekapott gól, még nagyobb lelkesedést váltott ki belőle. A szünet utáni percekben ugyan ismét kapaszkodniuk kellett, na de amikor utolérték a spanyolokat, jaj volt a riválisnak. Az izlandi védelem ezer fokon égett, szép számú drukkereik nemkülönben. Így hiába voltak a spanyolok kétgólos előnyben is, Izland a 41. percre hárommal elhúzott, emberhátrányból is eredményesek volt (22–19). Kőkeményre váltott az addig sem puha találkozó, repkedtek a kiállítások és a büntetők. A negyedik spanyol hetest aztán már csak sikerült gólra váltaniuk – ki másé, Canellasé az érdem –, amivel a spanyolok ismét vezetéshez jutottak a 46. percben (23–22). A következő támadásban Canellas fórgólt szerzett, és egy labdaszerzés utáni ziccergóllal végül 6–0-s etapot hoztak össze, el is húztak újfent (25–22). Időt kértek az izlandiak, még a hajrá előtt rendezni kellett a soraikat. Nehezítette Izland felzárkózási törekvéseit, hogy támadójátékuk egyre fáradtabban tört előre, a spanyol kapuba visszaváltó José Manuel Sierra pedig többször védett, ami néhány labdaszerzéssel együtt könnyű gólokhoz segítette a spanyolokat. Az utolsó öt perchez érve három gól volt a spanyol előny (29–26). Innen aztán már nem lehetett, nem is volt visszaút Izland számára. A végére maradt némi veszekedés, erősködés, de a meccs addigra már bőven eldőlt (33–28).

A spanyolok hibátlan teljesítménnyel zártak a B-csoportban, és mivel négy pontot visznek magukkal a középdöntőbe, szinte már-már az elődöntőben érezhetik magukat. Izland – attól függően, hogy a magyar vagy a norvég válogatott jut tovább – egy, illetve két pontot visz magával.

Az izlandiaknál Gudjon Sigurdsson 7/7-tel zárt, spanyol oldalon Canellas 10/8-cal, a spanyolok legjobbjának megválasztott Jorge Maqueda 10/-tel

Az A-csoportban a nyolc gólig jutó Kiril Lazarov 59:34-nél lőtt gólja döntötte el a macedónok javára az osztrákok elleni, amúgy ikszes meccset. Macedónia ezzel biztos továbbjutó, az osztrákok pedig izgulhatnak, hogy a csehek ne borítsák a papírformát a házigazda dánok ellen a csoport utolsó, esti találkozóján.