Küldetés teljesítve: előnyről várhatja a Veszprém a visszavágót

ILKU MIKLÓSILKU MIKLÓS
2017.03.25. 17:55
Mirko Alilovic remekül védett honfitársai ellen (Fotó: Ary György)
Szoros csatában egygólos győzelmet aratott a Telekom Veszprém férfi kézilabdacsapata a PPD Zagreb otthonában a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének első felvonásán (22–23), így előnyről várhatja az egy hét múlva esedékes hazai visszavágót.

KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, FÉRFIAK
NYOLCADDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
PPD ZAGREB (horvát)–TELEKOM VESZPRÉM 22–23 (10–12)

Zágráb, 15 200 néző. V:Dentz, Reibel (franciák)
ZAGREB:STEVANOVIC – Horvat1,Miklavcic1,VORI3,T. Valcic, Markoszki, Cingesar1
Csere:J. VALCIC4,Mandalinic3,Pavlovic4,Sebetic2,Kontrec, Markovic2 (2),Jotic1
VESZPRÉM:ALILOVIC – Gajic3 (1),Nagy L.1,Lékai2,SULIC4,Ilics2,UGALDE3
Csere:Mikler (kapus), Schuch, Terzic, Gulyás P., A. NILSSON3,Iváncsik G., Palmarsson1,MARGUC4
Az eredmény alakulása. 9. perc:1–3.13. p.:2–6.22. p.:6–8.27. p.:8–11.35. p:13–13.39. p.:14–16.43. p.:14–18.52. p.:16–21.58. p.:20–22.
Kiállítások:6, ill. 8 perc
Hétméteresek:4/2, ill. 4/1
Silvio Ivandija:
– Keményen harcolt mindkét együttes. Az első félidőben nem játszottunk igazán jól, sok technikai hibát követtünk el, a Veszprém ezt kihasználta, és könnyű gólokat szerzett. A másodikban jobbak voltunk, hat a hat ellen jól játszottunk, de emberhátrányban problémáink voltak. Ahogy kollégám is mondta, a párharc még nincs lefutva, csak egygólos a hátrányunk. Küzdünk Veszprémben a negyeddöntőbe jutásért.
Xavier Sabaté: – Remek meccs volt, nagyszerű érzés ebben az arénában játszani, ahol mindenki nagyon korrektül viselkedett. Megérdemelten nyertünk, de kicsit csalódott vagyok, mivel a különbségnek nagyobbnak kellett volna lennie. Kontrolláltuk a mérkőzést, de az utolsó öt-hat percben túl sok technikai hibát követtünk el. Ezek nélkül négy-öt góllal nyerünk. A védekezésünk fantasztikus volt, Alilovic nagyszerűen védett, a támadásaink azonban lassúak voltak.

Jól kezdte a nyolcaddöntő első felvonását a PPD Zagreb otthonában a Telekom Veszprém, a magyar bajnok már az első percekben magához ragadta a kezdeményezést. Kőkemény védekezéssel rukkolt elő Xavier Sabaté legénysége, ennek köszönhetően a zágrábiak az első negyedórában mindössze két gólt tudtak szerezni – a vendégek eközben hatot, Dragan Gajic háromszor is betalált a mérkőzés elején.

Ekkor érthető módon időt kért a Zagreb, és elkezdett felzárkózni. Az egyaránt három találatig jutó Josip Valcic és Domagoj Pavlovic vezérletével a 25. percre feljött két gólra a házigazda, persze ehhez az is kellett, hogy a Veszprém támadásban több technikai hibát is elkövessen, valamint kapufákat lőjön. A szünetre feljöhetett volna egyre a hazai együttes, Mirko Alilovic azonban nagy bravúrral hárította Zlatko Horvat időn túli hetesét. (10–12)

A szünet után hamar elolvadt a veszprémi előny, Igor Vori és Markovics is betalált, miközben Gajic hetest is hibázott. Még a vezetésért is támadhatott a házigazda, azt azonban nem sikerült átvennie. Sőt, 14–14 után egy 4–0-s rohamot produkálva állva hagyta ellenfelét a Veszprém, Lékai Máté kétszer is betalált, de Nagy László és Cristian Ugalde is kivette a részét a gólszerzésből. Ezután sikerült a nehezen megszerzett előnyt tartani a Veszprémnek, Josip Valcic góljaira Nilsson válaszolt a félidő derekán.

A hajrában aztán a többször is emberhátrányba kerülő Veszprém előnye ismét fogyatkozott, Mandalinic újra elkapta a fonalat, míg Stevanovic extra teljesítménnyel rukkolt elő a kapuban. Ennek köszönhetően a hajrára feljött két gólra a Zagreb, Igor Vori duplájára Marguc válaszolt. Az elképesztő izgalmakat hozó utolsó percben Lékai eladta a labdát, így az egyenlítésért támadhatott a Veszprém, Kontrec azonban kapufát lőtt, így a magyar bajnok egy góllal legyőzte a horvát aranyérmest, azaz előnyről várhatja az egy hét múlva esedékes visszavágót. (22–23)

A párharc győztese a Montpellier–Kielce csata továbbjutójával találkozik a Final Fourba kerülésért a negyeddöntőben.

2. FÉLIDŐ

60. perc: Pálmarsson határozatlan, el is veszik tőle a labdát. GÓL! Vori megint betalál, ezúttal egy lerohanásból, már csak egy közte. Időt kér Sabaté. Lékai elveszíti a labdát... Néhány másodperc marad vissza, Kontrec kapufát lő a kontra végén. EZ A VÉGE! 22–23
59. perc: PAZAR GÓL! Passzívnál Nagy László a háta mögött teszi le a szélre Margucnak, aki onnan ritkán hibázik, bevágja ezt a ziccert is. Vori szinte egyből szépít a másik oldalon. 21–23
58. perc: Josip Valcicot löki el Sulic, büntetőt kapnak a hazaiak. Jön megint Mikler a kapuba. Hiába, Markovics a jobb alsóba helyezi a hetest. 20–22
57. perc: Kiegészül a Zagreb közben. KÉT PERC! Horvat lő keresztlécet Nilsson szorításában, a veszprémi beállót viszont leküldik róla. Kissé erős ítéletnek tűnik.
56. perc: Lovro Jotic is beköszön, két védő szorításában pattint a hálóba. Pálmarsson passzát leolvassák a hazaiak, fordulhat a Zagreb. 19–22
55. perc: KIÁLLÍTÁS! Zlatko Horvat üt oda Lékainak csúnyán, nem is lehet más, mint két perc. GÓÓL! Nagy László a szaggatottról lövi át a falat, a löket a kapufáról Stevanovicra, majd róla a hálóba pattan. 18–22
54. perc: Pálmarsson a háta mögött lő, de mellé, cserébe kap egy szabaddobást.
53. perc: Iváncsik Gergő veszi célba a hosszú alsót a bal szélről, de Stevanovic betakarja. Szépen megbontja a veszprémi falat a házigazda, amit Josip Valcic használ ki és lő a bal felsőbe. 18–21
52. perc: Szépít a Zagreb, Mandalinic eredményes. Időt kér Sabaté. 17–21
51. perc: GÓL ÉS KÉT PERC A TÚLOLDALON IS! Marguc szinte átesik Josip Valcicon, de estében is a hálóba helyez Stevanovic lábai között, parádés találat, ráadásul védőjét le is küldik. 16–21
50. perc: Technikai hiba, Gulyás pontatlanul passzol Lékaihoz. KIÁLLÍTÁS! Nilsson rántja le a mezénél fogva a betörni igyekvő Tonci Valcicot, amiért két percet kap, a Zagreb pedig hetest. Jön Mikler a veszprémi kapuba. MARKOVICS KIHAGYJA! Lécet lő a szerb légiós.
49. perc: SŐT! A fent ragadó és reklamáló Mandalinic helyén gólt szerez a Veszprém, Terzic átadását Marguc váltja gólra a szélről. Időt kérnek a hazaiak. Miklavcic eladja a labdát, honfitársához, Marguchoz passzol, akivel viszont nem klubtársak. 16–20
48. perc: Nilsson szedi össze Nagy László bejátszását, majd Tonci Valcic a földre viszi, hetes. GÓÓL! Majd' öt perc után ismét betalál a Veszprém, Marguc hétméteresét kivédi Stevanovic, de a kipattanót bepofozza a szlovén szélső. Mandalinic lövését fogja Alilovic. 16–19
47. perc: Pavlovic talál be Ilics és Lékai között, Alilovic lábai között pattint a hálóba. Kiegészül közben a Veszprém támadásban. 16–18
46. perc: Közel 9 perces gólcsendet tör meg Mandalinic egy sistergős átlövéssel. Támadó szabálytalanság, elveszik a labdát a vendégektől. 15–18
45. perc: KÉT PERC! Sulic üt oda a felugró Miklavcicnak, amiért kiállítják. Nilsson kis híján labdát csen, de szabálytalannak látják a játékvezetők.
44. perc: Mandalinic most közbelő talpról, de Alilovic lábbal hárítja ezt. A kipattanó a vendégeké.
43. perc: Mandalinic lő test mellett, de Alilovic leszedi a jobb felsőbe tartó kísérletet. GÓÓL! Lékai előtt szétnyílik a fal, és ezt kihasználja: talpról bombáz a hálóba a szaggatottról. 14–18
42. perc: HETES! Kontrec akadályozza meg a kínait úgy, hogy ráugrik Lékaira, büntetőt kap a Veszprém. GÓÓL! Ilics hetesét kivédi ugyan Stevanovic, de Ugalde összeszedi a kipattanót és a kapu bal oldalába pattint. Egy 3–0-s rohammal meglép a Veszprém. 14–17
41. perc: Momir Ilics meg zúgó kapufát lő a másik oldalon. BRAVÚR! De még mekkora: Alilovic a gólvonalról kipiszkálja Valcic átlövését, már a földön ülve. KIÁLLÍTÁS! Igor Vori mehet le két percre.
40. perc: Időt kér a Zagreb. Pavlovic csúnyán fölé durrant középen talpról.
39. perc: Passzívnál Josip Valcic fölé durrant. LÉKAI VISZONT BETALÁL! Az irányító középen ugrik be kihasználva a védelem határozatlanságát és kilövi a bal alsót. 14–16
38. perc: Elveszíti a labdát a Veszprém, de Alilovic a túloldalon kivédi Vori ziccerét, nem kis bravúrral! MAJD JÖN NAGY LÁSZLÓ! A klasszis átlövő egyedül viszi végig és bombáz a kapu bal oldalába. 14–15
37. perc: Miklavcic tör be középen és lő a jobb alsóba. Faultgyanús szituáció előzi meg a gólt, Terzic csak úgy nem szokott eltűnni a földön… 14–14
36. perc: Ilics átlövését a kapufára tolja Stevanovic. NA DE! Pavlovic kezéből kiperdül a labda, elkezd kapkodni a házigazda, ebből fordul a Veszprém és szerez gólt Ugalde révén. Előny itt újra. 13–14
35. perc: Cingesar kerül ziccerbe a bal szélen, ki is lövi a hosszú alsót. SŐT! Kiegyenlít a Zagreb, egy labdaszerzés után Vori a bal alsóba pattint a villámgyors kontra végén. Kezdődhet minden elölről. 13–13
34. perc: KIMARAD! Stevanovic is fog egy hetest, Gajic hiába ijesztget, véd a kapus.
33. perc: VÉDÉS! Miklavcic viszi be, de Alilovic lábbal hárít. Nagy László hetest harcol ki a másik oldalon.
32. perc: EDDIG! Ilics tökéletes bejátszását Sulic gólra is váltja. Szép támadás, pontos befejezés Stevanovic lábai között. Rövid technikai szünet, az egyik feliratot újra kell ragasztani a pályán. 11–13
31. perc: FOLYTATÁS! A Zagreb kezd most, máris kap egy hetest a házigazda. GÓL! Már csak egy közte, Markovics bevágja a hetest. 11–12

1. FÉLIDŐ

30. perc: Időt kér Sabaté, 40 másodperc a hátralévő idő. Nagy László kidobja a pályáról a labdát, nem tud passzolni pontosan. HÉTMÉTERES! Kontrec harcolja ki Sulicról. KIMARAD! Alilovic kivédi Horvat hetesét! SZÜNET! 10–12
29. perc: Megy ez emberhátrányban is, Pálmarsson a gólszerző. Josip Valcic tör be középen két védő között és pattint a hálóba, kettő közte. 10–12
28. perc: GÓL ÉS KIÁLLÍTÁS! Pavlovic szépít, Schuch Timuzsint pedig leküldik róla két percre. Támadhat vészkapussal a Veszprém. 8–11
27. perc: Egyből jön a válasz a túloldalon, Pavlovic talál be. REMEK TALÁLAT! Megint jól működik a Pálmarsson–Nilsson kapcsolat, a beálló szinte a földön fekve, estében „hajítja” a labdát a hálóba. 7–11
26. perc: Nilsson kap óriásit középen, de nincs hetes. VAN VISZONT GÓL! Pálmarsson megjátssza Nilssont, akit ezúttal lerántani sem lehet, ellenállhatatlanul lő a bal alsóba. 7–10
25. perc: Nagy gólt ragaszt a hálóba Josip Valcic, a szaggatottról közbelő és a kapu bal oldalába zúdít. 7–9
24. perc: BRAVÚR! Alilovic fantasztikus mozdulattal hárítja Josip Valcic közeli bombáját! Zúg is a „Mirko! Mirko!” a nézőtérről. Gulyás lő lécet, majd Gajic küzd a kipattanóért, de a hazaiaké lesz a labda.
23. perc: EZ AZ! Gulyás remek bejátszását összeszedi Nilsson és a bal alsóba pattint ziccerben. 6–9
22. perc: Szép figura a hazaiaktól, de Zlatko Horvat ejtését Alilovic kipiszkálja. Egy eladott labda után a Zagreb kontráz, Zlatko Horvat ezúttal túljár Alilovic eszén. 6–8
21. perc: Domagoj Pavlovic szépít, először eredményes a mérkőzésen. Pálmarsson veszi célba a jobb felsőt, de Stevanovic számít rá, ki is tolja. 5–8
20. perc: Valcic megver két védőt is, majd kilövi a bal alsót. Jön a válasz, Lékai átadása után Ilics rakétáz a hálóba. 4–8
19. perc: GÓÓL! Ilics labdát szerez védekezésben, majd Nagy László teszi oda mesterien Sulic elé, aki egy pazar cunderrel pörget a hálóba. Stevanovic lába földbe gyökerezik. 3–7
18. perc: Belemenést fújnak Sulic ellen, fordulhatnak a hazaiak.
17. perc: Szépít a Zagreb, Sebetic középről lő a jobb alsóba. Iváncsik Gergő indul el melegíteni közben. 3–6
16. perc: Újabb jó védekezés, Schuch határozott, de marad a labda a zágrábiaknál.
15. perc: Passzívnál elveszik a labdát a hazaiaktól. Gyorsan ellentámadásba lendül a Veszprém, Nagy László teszi ki a szélre Ugaldének, akinek próbálkozását Stevanovic védi.
14. perc: Alilovic lehúzza a rolót, újabb védést mutat be. Gajicnak ezúttal nem jön össze, kapufát lő a jobb szélről. Ezt talán elkapkodta most a veszprémi csapat.
13. perc: GÓÓÓL! Gajicnak egyelőre nagyon megy, újabb lerohanást vált gólra Alilovic parádés indítása után. 2–6
12. perc: Kemény védekezés, kétszer is Nagy László faultol.
11. perc: Mandalinic ezúttal fölé pattint, tud ő hibázni… GÓÓL! Egyből kontráz a Veszprém, Mandalinic helyén kilép Ugalde, és a bal alsóba helyez. Remek helyzetfelismerés és -kihasználás. Időt is kér a PPD Zagreb. 2–5
10. perc: Mandalinic egyelőre tarthatatlan, most a jobb oldalról lövi ki mesterien a jobb alsót, hiába spárgázik Alilovic. AZ IGEN! Ilics középen emelkedik és bombáz a jobb alsóba, jó zárást kap, pontosan lő. 2–4
9. perc: GÓÓÓL! Labdát szerez a Veszprém védekezésben, Gajic robog ziccerben, be is vágja azt! 1–3
8. perc: Jól védekezik a Veszprém, Vori nem tud kapura fordulni Terzic mellett.
7. perc: Ilics bejátszása tökéletes Sulicnak, a beálló a hálóba pattint ziccerből. 1–2
6. perc: Egyelőre remekül zár a veszprémi hatosfal, nem találja a lövőhelyzetet a házigazda. Eddig… Mandalinic beveszi a kaput. 1–1
5. perc: Ilics keresztpassza rossz, Gajic nem tudja összeszedni. Gajic sárgát is kap, immár hátul, mivel a lábára pattan a labda.
4. perc: Nagy László kap sárgát most védekezésben. Mandalinic közeli átlövését lábbal védi Alilovic.
3. perc: HETES! Ilics lövését kitolja Stevanovic, majd a kipattanóért ugró Lékait faultolják a hazaiak, büntető. GÓÓL! Gajic a jobb felsőbe bombázza a hétméterest. 0–1
2. perc:
Újabb veszprémi technikai rontás, majd egy védés Alilovictól, Cingesar lövésének állja útját. Tonci Valcic kap sárgát védekezésben.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!
A Veszprém támad először, pályán a Gajic, Nagy László, Lékai, Sulic, Ilics, Ugalde hatos, a kapuban Mirko Alilovic. Nagy László eladja a labdát, miközben jókorát taszítanak rajta, de nincs fault. Technikai hiba a túloldalon is, Vori kezéből esik ki a labda.

A hazaiak szokásos kék-fehér mezükben, a vendégek pirosban lépnek pályára.

Két játékos, akikre érdemes figyelni. A veszprémi Momir Ilics kiváló formának örvend, 77 találatával a harmadik helyen áll a Bajnokok Ligája góllövőlistáján. A hazaiaknál Stipe Mandalinic 68 góllal szintén az élmezőnyben van a mesterlövészek között, ráadásul a nagyok ellen kifejezetten szeret játszani: a csoportkörben a címvédő Kielcének 15-öt lőtt, a Löwennek 11-et.

A PPD Zagreb nincs túl jó formában: a SEHA-liga alapszakaszát két vereséggel zárta (a Meskov Breszt és a Tatran Presov ellen), március elején a Mol-Pick Szeged vendégeként is vereséget szenvedett, így legutóbbi négy találkozójából csak egyet nyert meg. A Veszprém viszont már jó ideje nem talál legyőzőre: legutóbb a Barcelonától kapott ki február 11-én.

Az utóbbi időben igen gyakran meccsel a két csapat, hiszen mindkettő a SEHA-ligában is szerepel. Legutóbbi tíz találkozójukból kilencet (!) a Veszprém nyert meg, a PPD Zagreb tavaly decemberben tudott nyerni hazai környezetben 27–23-ra.

A Veszprém továbbjutásához nem férhetett kétség, Nagy Lászlóék a Barcelona és a PSG mögött a harmadik helyen masíroztak a nyolcaddöntőbe. A csoportban mögöttük végző csapatok ellen nyolc győzelem és két döntetlen volt a mérleg, a Barcelona és a PSG viszont oda-vissza legyőzte a magyar bajnokot.

Ebben a szezonban már mindenki leírta a Zagrebet, miután első négy csoportmeccsét elveszítette a Bajnokok Ligájában. Ekkor azonban feltámadt az együttes, és 28–27-re legyőzte odahaza a csoportot megnyerő Vardar Szkopjét. A lendület kitartott, meglett a továbbjutás – igaz, csak több idegenben dobott góllal előzte meg a szlovén Celjét a PPD Zagreb.

Az európai szövetség (EHF) Dávid és Góliát párharcának minősítette a magyar és a horvát bajnok csatáját, amelyben a Veszprém a toronymagas esélyes. Persze nem veheti félvállról a találkozót Javier Sabaté legénysége, ugyanis a zágrábiak képesek felszívni magukat egy-egy nagy csatára. Ezt megmutatták tavaly a nyolcaddöntőben, amikor meglepetésre búcsúztatták a Rhein-Neckar Löwent.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a PPD Zagreb–Telekom Veszprém nyolcaddöntő élő közvetítésében. Tartsanak velünk!