Hektikus meccsen szerzett előnyt idegenben a Szeged a BL-ben

2019.03.24. 15:50
Bombac is kivette részét a győzelemből (Fotó: Török Attila, archív)
A nyolcaddöntő első meccseivel az egyenes kieséses szakaszba fordult a férfi kézilabda Bajnokok Ligája. A Mol-Pick Szeged idegenben kezdte meg a szereplését a lengyel Wisla Plock ellen. A lengyelek sokáig vezettek a meccsen, többször is 3-4 gólos előnybe kerültek, de a Szeged mindig visszakapaszkodott, és kétgólos előnyt szerzett a hazai visszavágóra.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
A NEGYEDDÖNTŐBE JUTÁSÉRT, 1. MÉRKŐZÉS

WISLA POCK (lengyel)–MOL-PICK SZEGED 20–22 (10-10)
Plock, 5000
néző. V: Jorum, Kleven (norvégok)
PLOCK: Morawski – Daszek 6 (2), Piechowski 1, Toledo 3, Obradovic, Racotea, Gebala 2. Csere: Moya 4, Mihic 2, Mlakar, Zdrahala 1, Krajewski 1. Edző: Xavier Sabaté
SZEGED: Sego – Sostaric 3, Maqueda 1, Bombac 1, Bánhidi 3, Bodó 3, Sigurmannsson 2 (1). Csere: Gaber, Blazevic, Kaspárek, Balogh 2, Canellas 5, Zsitnyikov. Edző: Carlos Pastor
Az eredmény alakulása. 11. perc: 3–1. 13. p.: 7–3. 23. p.: 7–8. 38. p.: 13–14. 47. p.: 18–15. 59. p.: 19–22
Kiállítás: 8, ill. 2 perc
Hétméteres: 2/2, ill. 1/1

Senki sem számított könnyű meccsre a Plock ellen a Bajnokok Ligája-nyolcaddöntő első mérkőzésén, de ez nagyon-nagyon húzós volt... A lengyelek mindjárt a meccs elején jól kezdtek, a Szeged egészen a hetedik percig nem tudott betalálni. Nagy gond persze nem volt, de az látszódott, hogy ezen a találkozón minden gólért rendkívül meg kell harcolni.

Olyannyira, hogy a félidő felénél már négy góllal megugrott a Plock, amelyben a lengyel válogatott Daszek villogott. Pastor időt kért, és a tőle megszokott módon nagyon jókat mondhatott, mert a 7–3-as lengyel előnyből tíz perc alatt 8–7-es szegedi vezetés lett.

A félidő végére sem sikerült azonban előnnyel menni a pihenőre, a 10–10-es félidei állás híven tükrözte a találkozó képét. Kevés gól esett, nagy küzdelem zajlott a pályán, és egy utolsó leheletéig küzdő, kellemetlen Plock sanyargatta a Szegedet.

A második félidőben is a hazaiak ragadták magukhoz a kezdeményezést. Feltűnő volt, hogy felállt védelem ellen tanácstalan a Plock, de, fájdalom, a lengyelek valahogy mindig találtak lehetőséget a gyors indításra, így aztán a 48. percben megint elmentek három góllal. Pastor természetesen megint időt kért, és hűvös nyugalommal magyarázta el, hogy mit kellene tenni. És a szegediek megtették, percek alatt háromgólos hátrányból háromgólos előnyt kovácsoltak. Canellas nagyon élt, remek gólokat szerzett. Gaber jól védekezett Blazeviccsel, tehetetlenül passzolgattak a felállt fal ellen a hazaiak.

Átálltak hét a hat elleni játékra egy időre, de ez sem volt hatékony az egyre jobban feljavuló Szeged ellen, amely az 58. percre fokozatosan háromgólosra hizlalta az előnyét. A végére az előnyből meg is maradt kettő gól. 20–22

A győzelem tehát meglett, de irtózatos küzdelem árán. Ezért a hazai visszavágót sem veheti félvállról a Szeged, mert a lengyelek bebizonyították az előző fordulóban, hogy hazai vereség után is képesek továbbjutni. Erre most kevesebb esélyük lesz, de az ördög sohasem alszik.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a mérkőzésnek, kétgólos előnyt szerzett a visszavágóra a Szeged. 20–22
60. perc: Bodó
nyakát húzták, így is eldobta, de mellé.
60. perc: Szegedi időkérés.
60. perc: De Toledo óriási lövése Segóról pattant a jobb fölsőbe. 20–22
59. perc: Plocki időkérés.
58. perc: Újabb rossz plocki támadás után Baloghot lebirkózták, Canellas viszont óriási dugót ragasztott a jobb felsőbe. 19–22
57. perc: GÓL! Balogh tűnt fel a jobb oldalon, kapta is a labdát, és a kapu jobb oldalába lőtt. 19–21
57. perc: Nem úgy Mihic, aki az ellentámadásból azonnal szépített. 19–20
56. perc:
Labdát szerzett a Szeged, Sostaric egyedül ment a kapura, de kihagyta.
56. perc:Racotea labdát vesztett, Canellas meg óriási szlalom után csodásan lőtt a bal alsóba. 18–20
55. perc: Vezet a Szeged, Canellas betörés után lőtt a kapu közepébe. 18–19
54. perc:
Rém sokáig támadhattak a lengyelek hátrányban, Racoteát lesáncoltuk, de maradt náluk. Nem sokáig.
53. perc: Szegedi labdaszerzés után Bodó lőtt ziccergólt. A támadás közben Gebala szabálytalankodott, kiküldték két percre. 18–18
51. perc: Gaber szép labdaszerzése után támadhatott a Szeged. Canellas tört be, de megállították. Aztán Bodó kapta a labdát, és kipókhálózta a bal fölsőt. 18–17
49. perc:
Labdát szereztünk, Canellas üres kapura dobhatott, de elhibázta...
49. perc: Bodó, végre! Némi hektikus turbulencia után kaparintotta meg a labdát, és bevágta. 18–16
48. perc: Nem játszik jól a Szeged, jött is az időkérés.
48. perc: Daszek bezzeg belőtte... Pedig előtte Sego szépen védett, a lengyel viszont összeszedte a kipattanót. 18–15
47. perc: Canellas
tört be ziccerbe, lövését viszont Morawski kiütötte.
47. perc: De Toledo egyéni alakítása hozta meg az újabb lengyel gólt. A bal fölsőbe. 17–15
46. perc:
A Plock átállt a hét a hat elleni játékra két beállóval.
46. perc: Lengyel időkérés.
45. perc: Bombac
lesántikált a pályáról, Balogh pedig a lelátóra dobott passz gyanánt. Pastor rövid eligazítást is tartott neki azonnal a kispadon.
44. perc: Bodó rossz passza után szerencsére Racotea előkészítés nélkül lőtt fölé.
44. perc: Hetest kapott a Plock, amelyet Daszek a kapu jobb oldalába lőtt. 16–15
43. perc: Canellasnak
ezúttal nem sikerült, Morawski védett.
42. perc:Racotea lőtt passzívnál, de Sego és a kapufa egyesült erővel mentett.
41. perc: Canellasnak nagyon megy emberelőnyben, ezúttal is szép átlövéssel szerzett gólt. 15–15
41. perc: Bodó
tört volna be Gebala mellett, aki visszarántott, ezért kiküldték két percre.
40. perc: Eladott labda a Szegednél, Moyá betört, és a bal alsóba pattintott. 15–14
39. perc: Hosszasan támadtak a lengyelek, de amikor már minden veszni látszott, Moyá talpról a bal alsóba durrantott. 14–14
38. perc: Sigurmannsson majdnem megszerezte a labdát, de maradt a Plocknál, csakhogy eladták. Canellas meglódult, és a jobb felsőbe lőtt. 13–14
37. perc: Sego védése után Bodó a rendezetlen védőfallal szemben átlövésből lőtte első gólját. 13–13
36. perc: Balogh maradt egyedül, és a jobb fölsőbe lőtt. 13–12
36. perc: Daszek passza találta meg beállóban Piechowskit, aki a léc alá lőtt. 13–11
35. perc:
Belemenést fújtak a Szegednél, Bombac volt a tettes.
34. perc: Bodó eladta a labdát, De Toledo gyorsan indult, és megszerezte a vezetést. 12–11
33. perc: De Toledo került helyzetbe, és simán lőtt a kapuba. 11–11
32. perc: Bodó játszottak meg Bánhidit, aki a kapu közepébe lőtt. 10–11
31. perc:
Plocki támadás végén passzívot jeleztek a bírók, amikor Bodó labdát szerezett, de nem kapkodta el a Szeged.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, döntetlen az állás. 10–10
30. perc: Canellas nagyon kipókhálózta a bal ficakot, így egyenlített a Szeged. 10–10
30. perc: Ahogy az utolsó percbe léptünk, Zdrahala talpról nagy gólt lőtt a bal alsóba. 10–9
28. perc:
Eladott labda Gebalától, amit góllal büntetett a Szeged, méghozzá Bánhidi révén. A passz is nagyszerű volt Canellastól. 9–9
27. perc: Zsitnyikov
lövése harmatnak is gyenge lett volna, de legalább a gyors indítást meg tudtuk akadályozni.
27. perc: Újra vezetnek a hazaiak, mert De Toledo lövése igen nagy dugó volt. 9–8
26. perc: Kasparek
nem túl jó lövését könnyen védte Morawski.
25. perc: Canellas eladta, Krajewski végigrohant, és belőtte. 8–8
25. perc:
Továbbra is góliszony a hazaiaknál, mert Zdrahala vonalra lépett.
24. perc: Ez meg a vezetés! Mlakart lesáncolták, Sostaric gyorsan indult, és estében a hálóba pattintott. 7–8
23. perc: Megvan az egyenlítés! Sigurmannsson kapott labdát a bal szélen, és koncentrált lövése utat talált a hálóba. 7–7
22. perc:
Régen lőttek gólt a plockiak, és most sem sikerült nekik, mert Zdrahalagyenge lövését könnyen védte Sego.
21. perc: Megint Sostaricot játszottuk meg a jobb szélen, és remekül pattintott a hálóba. 7–6
21. perc:
Nem volt túl olajozott a szegedi támadás, de Racotea ütemtelenül akadályozta Sostaricot, kiküldték két percre.
20. perc: Mlakar lövését védte Sego, pedig nem volt könnyű dolga a nagy bombával.
20. perc: Plocki időkérés.
19. perc: Rossz bejátszás a lengyeleknél, Sostaric kapta a jobb szélen, és nagyon magabiztosan lőtt a kapu közepébe. 7–5
19. perc: Moyá lövését védte Sego, az ellentámadásból Bánhidi beállóból a kapu bal oldalába lőtt. 7–4
17. perc:
Labdát szerzett Canellas, majd az indítás után Bánhidi egyszerűen mellé lőtte a labdát.
16. perc: Kasparek lövését lesáncolták, de maradt a labda a Szegednél. Bombac lövése a kapufáról jött ki, a hazaiak pedig megszerezték.
15. perc: Szegedi időkérés.
14. perc: Daszek szerzett labdát, végigrohant a pályán, aztán a bal alsóba talált. Tombol a csarnok... 7–3
14. perc: Mihicre játszották ki a figurát, ő pedig szépen belőtte. A szegediek szabálytalanságot reklamáltak, de hazai pályán ez illúzió volt.6–3
13. perc: Maqueda harcolt ki hetest, amelyet Sigurmannsson lőtt a jobb alsóba. 5–3
13. perc: Megint Gebala tört be, és Sego lába között lőtt a hálóba. 5–2
12. perc: Sostaric
próbálkozott a jobb szél közeléből, Morawski azonban védett.
12. perc: Gebala szögletes mozgása sem volt akadály, hogy a jobb felsőbe lőjön. 4–2
11. perc: Ezt aztán meg is járták a plockiak, mert Bombac könnyedén begyalogolt a kapu előterébe, és biztosan lőtt gólt. 3–2
10. perc: Passzívban játszottak már a lengyelek, amikor Gebala egy rém rossz lövéssel „veszélyeztetett”.
10. perc: Sigurmansson kiejtette a kezéből a labdát...
9. perc:Racotea kapott kétperces büntetést.
9. perc: Szegedi labdaeladás után előbb De Toledo, majd Mihic hagyott ki ziccert.
8. perc: Úgy tűnt, Moyá lehetetlen helyzetből dobta el a labdát, de igaza volt, mert bement. 3–1
7. perc: Maqueda végre betalált, megvan az első szegedi gól. Hiányzott, na! 2–1
6. perc: Gebala
betört, Sego védett, de hetest kaptak a lengyelek. A hetest Daszek a bal alsóba lőtte. 2–0
5. perc: Maqueda
becselezte magát ziccerbe, de Morawski bravúrral védett.
4. perc: No, nem sokáig, mert a lelkes hazaiak elvették. Utána hiába támadtak emberelőnyben, De Toledo jól ellőtte, kaput nem talált.
4. perc: Sigurmansson lőtt a blokkba, de maradt a labda a Szegednél.
3. perc: Maradt a labda a lengyeleknél, majd Daszek úgy lőtt gólt, hogy Bánhidi lökte a levegőben. Emberelőnyben a lengyelek. 1–0
2. perc: Bodótól
elvették, gyorsan indult Mihic, de Sego lábbal védett.
1. perc: Maqueda kihagyott elrontott lövésével kezdődött a meccs, de a másik oldalon Toledo is gyorsan mellé lőtt.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Szeged fekete-kékben, a lengyelek kék-fehérben játszanak.

ELŐZMÉNYEK

A szegediek plocki vendégszereplésén két spanyolos stílusú gárda csap össze, és nem lesz meglepetés, ha csak kis különbséggel nyer a magyar bajnok.

VÉLEMÉNYEK

Renato SULIC, a Plock beállósa: „Eltiltottak két BL-mérkőzésre, pedig csak olyan vétséget követtem el, amilyenből meccsenként nem is egyet látunk. Sebaj, a szegedi visszavágón már szerepelhetek, és remélem, olyan eredményt érünk el vasárnap, hogy marad esélyünk a második mérkőzésre. A Pick az esélyesebb, és veszprémi játékos koromból emlékszem, milyen erős és veszélyes a magyar bajnok. Talán mégis megállítjuk a kölni úton.”

Marin SEGO, a Szeged kapusa: „Két év szolgálat után öt éve a Kielce kedvéért hagytam el a Plockot, ahol jól éreztem magam, aztán három éve érkeztem Szegedre. Plockban sok jó ismerősöm maradt, és azóta érkeztek is oda kiváló barátaim. Nem téveszt meg bennünket, hogy a BL alsó ágán szerepelt, hiszen látjuk a kiváló eredményeit a lengyel bajnokságban.”

Kipróbálta fájós derekát a szegedi Jonas Källman a Veszprém elleni vasárnapi rangadón, ám a kísérlet – fogalmazzunk így – nem vált be. Az idegbecsípődése ugyanis kiújult, ezért a svéd a héten újra orvosi kezelésekre járt.

Az idény egyik legfontosabb mérkőzése vár ránk vasárnap Plockban, ezért nagyon jó lenne, ha egyik legjobbunk vállalhatná a játékot, de ebben egyelőre csak reménykedünk – mondta Carlos Pastor edző, akinek a gárdája szombaton még Szegeden tréningezett, és csak ezután indult Lengyelországba. – Jól ismerjük a Plockot, miként edzőjét is, vagyis nagy meglepetés nem érhet bennünket. Felkészültünk rendkívül agresszív védekezésére, igyekszünk megállítani a lerohanásait, valamint szigorúan kell őriznünk kiváló átlövőit. Csak egy játékosa marad ki a keretből, a bosnyák irányító, Marko Tarabochia.”

Csapattársa állapotáról Borbély Ádám kapustól érdeklődtünk, aki emellett a Plock felkészüléséről és saját formájáról is beszélt.

Két hete, a Szczecin ellen otthon fölényesen megnyert bajnokinkon kapott a térdéhez Tarabochia, és azóta nem is edzett – mondta lapunknak Borbély. – Reménykedett, hogy nem kell megműteni, mert nem szakadt el teljesen a szalagja, az orvosok mégis operációt javasolnak. Más hasonló gondunk nincs, Xavier Sabaté edző pedig a tőle megszokott szigorral, precizitással dolgoztat bennünket. A kapuban hármunkra számít, de a BL-ben főleg Adam Morawski és én védek. Szerencsére mindketten jó formában vagyunk, és ez nekem a válogatott miatt is fontos. A Szegeddel szemben megizzadunk, az biztos, de nagyon szeretnénk meglepetést szerezni.”

Ebben bízik Xavier Sabaté is, aki tavaly nyár óta gyorsan „belakta” Plockot, ahol hosszabb távú tervek megvalósítását bízták rá.

VOLT VESZPRÉMIEK A VEZÉREK

Legutóbb a múlt nyáron felkészülési meccsen találkozott a Plock a Szegedel – és nyert a lengyel bajnoki ezüstérmes. A BL-ben 2008-ban és 2017-ben akadtak össze. A mérlegük: három Szeged-, egy Plock-győzelem. Legutóbb, 2017 decemberében Szegeden 25–24-re nyert a hatszoros lengyel bajnok. A Plock a 14. idényét tölti a BL-ben, ötször jutott be a legjobb 16 közé – legutóbb 2016-ban. Ekkor távozott Manolo Cadenas edző, és azóta már a harmadik tréner áll a csapat élén – ő a volt veszprémi Xavier Sabaté. Tíz idegenlégiósa közül veszprémi volt Borbély Ádám kapus és Renato Sulic beállós.

Nagyon jól edzünk, kiváló a keretünk, maximálisan elégedett vagyok – mondta a katalán tréner a Nemzeti Sportnak. – Könnyebbség, hogy néhány régi játékosom is itt van a csapatban, valamint a többieket is jól ismerem. A közös munkánk első nagyobb eredménye, hogy a D-csoportból továbbjutottunk és játszhattunk a nyolcaddöntőbe kerülésért a dán Silkeborggal. Itthon rossz játékkal kikaptunk néggyel, idegenben viszont nyertünk héttel, és megmutattuk, milyen az igazi Plock. Ez a tervünk a nagyon erős Szeged ellen is, amelyben minden posztra jut két-három klasszis. A földön járunk, és nincs rajtunk teher. Ez lehet a titka a remélt sikerünknek.”

Tavaly a BL-győztes Montpellier az alsóházból verekedte be magát a kölni négyes döntőbe...