Eufóriában a dánok: 1967 után ismét döntőt játszhatnak!

2011.01.28. 22:29
Kasper Söndergaard (balra) volt a dánok egyik vezére (Fotó: Reuters)
Franciaország–Dánia döntőt rendeznek a svédországi férfi kézilabda-világbajnokságon, miután a dánok megőrizték százszázalékos mérlegüket a spanyolok 28–24-es legyőzésével. Dánia 1967 után jutott ismét fináléba, és történetében másodszor kísérelheti meg elhódítani a világbajnoki aranyérmet. Az ötödik helyet a tornán Horvátország szerezte meg, miután élvezetes, rendkívül hullámzó találkozón 34–33-ra legyőzte Izlandot.

DÁNIA–SPANYOLORSZÁG

A világbajnokság egyetlen hibátlan csapata, Dánia az első pillanattól kezdve magához ragadta a kezdeményezést Spanyolország ellen. Az észak-európaiak végig vezettek a találkozón, igaz, a vezetés mértéke már „hullámzott": eleinte szoros volt a meccs, majd Kasper Sarup Söndergaard góljaival a dánok megléptek a 16. percre négy góllal (10–6).

A spanyolok négy, zsinórban dobott találattal válaszoltak, és kiegyenlítettek (10–10), a szünetig pedig fej fej mellett haladt a két válogatott – a félidei 12–12-es eredmény Ugalde García góljával alakult ki.

A második játékrészt is a dánok kezdték jobban, a 39. percre megint négyre tudták növelni előnyüket, Lindberg szélről szerzett gólja után jött is a spanyol időkérés, 17–13-nál. Ez rendbe is szedte a hátrányban levő csapatot, amely Reixach Canellas büntetőivel kapaszkodott. 19–18-nál a spanyol büntetőspecialista ki is egyenlíthetett volna, de Landin hárította a hetest, Boesen meg rögtön büntetett – iksz helyett megint kétgólos dán fór.

A spanyolok emberelőnyből kerülhettek volna közelebb, de Mikkel Hansen kétszer is betalált a létszámhátrány ellenére, Landin pedig megsemmisítő módon húzta le Raúl Entrerríos ejtési kísérletét. Az eksztázisban játszó Hansen az 52. percben háromgólos vezetéshez juttatta a dánokat, akiknek Boesen egy emberelőnyt is kiharcolt, a spanyol kispad heves (és teljesen hiábavaló) tiltakozása ellenére.

Emberhátrány ide, emberhátrány oda, a spanyolok így is egyenlíteni tudtak, de ez volt az utolsó fellángolásuk: 23–23 után három dán találat eldöntötte a mérkőzést. Másfél perccel a vége előtt a dánok időt kértek, népes közönségük eufóriában ünnepelt, főleg, hogy Lindberg gólja mindent eldöntött: Dánia 1967 után jutott ismét vb-döntőbe, amelyben Franciaországgal mérkőzik meg. A harmadik helyért Svédország–Spanyolország csata lesz.

IZLAND–HORVÁTORSZÁG

Az 5. helyért rendezett meccs valódi flúgos futam volt, eleinte az izlandiak vezettek, 3–2-ről 4–7, majd 9–13 lett, ezt követően egy 7–1-es sorozattal (!) megint az északiak jöttek, és szünetben kettővel vezettek.

Izland a második félidőben egy ideig tartotta előnyét, de a horvátok Strlek góljával 25–25-nél utolérték. Az izlandiakból látványosan „kifogyott az üzemanyag", Horvátország elhúzott 32–26-ra. Ezzel még nem szakadt vége az izgalmaknak, mert Petersson és Sigurdsson elkezdte felhozni az északi válogatottat – egy gól itt is maradt a horvát előnyből, a „cowboyok" 34–33-ra győztek.

ELŐDÖNTŐ
I. 28. Franciaország–Svédország    29–26 (15–12)
I. 28. Dánia–Spanyolország     28–24 (12–12)
 A 7. HELYÉRT (pénteken)
Magyarország–Lengyelország 31–28 (16–14)
 A 9. HELYÉRT (csütörtökön)
Norvégia–Szerbia 32–31 (14–16, 29–29) h. u.
Ld: Tvedten 9, Myrhol 6, Paulsen, Koren 4-4, ill. Ilics 7, I. Sztankovics 6, Sesum, R. Sztojkovics 4-4