Dráma dráma hátán - mindenhol az utolsó perc döntött

2012.01.21. 22:46
Ivan Nikcsevicsék győzelmi esélyt szalasztottak el a németek ellen (fotó: Reuters)
Három hihetetlen mérkőzést hozott a férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének első játéknapja: mindhárom mérkőzés a végletekig kiélezett volt, és a szó szoros értelmében mindegyiken csak az utolsó másodpercekben dőlt el a pontok sorsa. Lengyelország és Svédország – de hogy! – döntetlent játszott egymással, akárcsak Szerbia és Németország, míg Dánia a dudaszó pillanatában született góllal múlta felül Macedóniát.

Elsőként a Lengyelország–Svédország összecsapást rendezték meg: az északiak a szünetben 11 góllal is vezettek, s ekkor azt lehetett gondolni, nem sok izgalmat rejt magában a folytatás, ehhez képest… Ehhez képest Bogdan Wenta válogatottja hihetetlen második félidőt produkált, és pontot szerzett a mérkőzésen!

A svédek még négy perccel a találkozó vége előtt is vezettek hárommal, ám a piros-fehérek fél perccel a végső sípszó előtt kiegyenlítettek, majd kivédekezték az erejükkel elkészülő skandinávok utolsó támadását. A lengyel csapatban Bartlomiej Jaszka nyolc találattal, a svédeknél Niclas Ekberg hét góllal volt csapata legeredményesebb játékosa.

Ha azt gondoljuk, ezt nem lehet felülmúlni, akkor nem láttuk a Dánia–Macedónia csata utolsó másodperceit…

A macedón csapat elhúzott az első félidőben, vezetett 14–9-re, majd 19–13-ra is, ám a dánok a szünet előtti „minihajrával” feljebb zárkóztak. Kiril Lazarov 13 gólig jutott az összecsapáson, de a második félidő közepén a sárga-pirosaknak volt egy rosszabb szakasza, Mikkel Hansen hat percen belül öt gólt dobott, a dánok pedig átvették a vezetést (26–24).

Az igazi drámát azonban a hajrá tartogatta: Lazarov ismét megrázta magát, az utolsó tíz percben ötször talált be, Macedónia pedig az 59. percben kiegyenlített. A csattanó azonban a dánoké volt: Hans Lindberg a dudaszó pillanatában, az utolsó másodpercben talált be, így a piros mezesek gazdagodtak két ponttal.

Következett a két éllovas, a középdöntőbe egyaránt négy ponttal érkező szerb és német válogatott összecsapása – még jobb hangulattal s hasonló izgalmakkal.

Nyugodtan írhatjuk, hogy házigazdák nagy győzelmi esélyt szalasztottak el, hiszen már az első percekben elhúztak (4–0), s szinte végig vezettek a mérkőzésen, a németek mindössze bő tíz perccel a vége előtt érték utol őket, de Momir Ilicsék újra elhúztak két góllal, s előnyükből egy megmaradt az utolsó pillanatokra is.

Az utolsó öt perc viszont csak egy gólt hozott, és azt 59:57-nél a németek szerezték a kapus helyett a pályára futó Sven-Sören Christophersen révén. A szerb játékosok okkal bánkódtak a lefújás után, hiszen ha győznek, nagy lépést tettek volna az elődöntő felé, ám legközelebb, Svédország ellen ismét megpróbálhatják.

FÉRFI KÉZILABDA EB, SZERBIA
KÖZÉPDÖNTŐ, I. CSOPORT, 1. FORDULÓ
Dánia–Macedónia 33–32 (16–19)
G: M. Hansen 12, Lindberg 8, Spellerberg 5, Lauge Schmidt 3, Christiansen, R. Toft Hansen 2-2, Söndergaard 1, ill. K. Lazarov 13, Sztojlov 7, Alsovszki 4, Mojszovszki 3, F. Lazarov 2, Markoszki, Mirkulovszki, Temelkov 1-1
Lengyelország–Svédország 29–29 (9–20)
G: Jaszka 8, Wisniewski 5, M. Jurecki, Kuchczinsky 4-4, Tluczynski 3, Jurkiewicz, Syprzak 2-2, Bielecki 1, ill. Ekberg 7, Lundtröm 6, Larholm, A. Nilsson 4-4, K. Andersson, Ekdahl du Rietz, J. Jakobsson 2-2, Doder, Karlsson 1-1
Szerbia–Németország 21–21 (12–7)
G: Ilics 6, Nikcsevics 4, I. Sztankovics 3, Prodanovics, Sztojkovics, Csutura 2-2, Manojlovics, Toszkics 1-1, ill. Gensheimer 5, Glandorf, Groetzki 4-4, Roggisch, Kaufmann, Christophersen 2-2, Pfahl, Theuerkauf 1-1