2011.12.09. 20:37
Melbecknek (középen) nem akadt méltó társa a németeknél
Kialakult a nyolcaddöntő párosítása a brazíliai női kézilabda-világbajnokságon. Az olimpiai selejtezőn való részvételre még esélyes magyar válogatott szempontjából örvendetes, hogy Németország kiesett, Izlandra a címvédő oroszok várnak, a spanyolok pedig Montenegróval találkoznak.

A-CSOPORT

Németország hatalmas bravúrral, a norvégok legyőzésével kezdte a világbajnokságot, mégsem jutott tovább csoportjából. A látottak alapján nem is érdemelt továbbjutást, ugyanis csütörtökön Izland és pénteken Angola is egyértelműen jobb volt nála. Az afrikai csapat már a szünetben négy góllal vezetett, előnyét pedig a második félidőben is megőrizte a németekkel szemben, akiknél csak Stefanie Melbeck játszott kiemelkedően.

Angola sikerének Izlandon is örülhetnek, mivel így a szigetország válogatottja is biztosította a helyét a legjobb 16 között.

Montenegró csoportelső is lehetett volna, ha megveri Norvégiát, ám ez nem jött össze neki. Pedig jól kezdett, 2–0-s vezetése után azonban a norvégok produkáltak egy 9–0-s rohanást. Ez döntőnek bizonyult, hiába küzdött ugyanis a délszláv csapat, és jött fel a legvégén egy gólra, egyenlíteni már nem tudott. A győri légiósok közül Jovanka Radicsevics egy gólt dobott, a másik oldalon pedig Heidi Löke kettőt, míg Katrine Lunde Haraldsen 38 százalékkal védett.

Izland már biztos csoportnegyedikként legyőzte Kínát, amivel Angolát a második helyre „repítette", Montenegró pedig a harmadik lett.

B-CSOPORT

A spanyolok és az oroszok Ausztrália, illetve Kazahsztán elleni sima diadala nem meglepetés (bár utóbbiak félidőben még 13–13-ra álltak Kazahsztánnal), a figyelem ebben a csoportban a holland–dél-koreai találkozóra összpontosult, ezen dőlt el ugyanis, melyik csapat lesz a harmadik és melyik a negyedik. A nagy csata elmaradt, az ázsiaiak ugyanis simán nyertek, így ők találkoznak Angolával, a hollandok pedig belefutottak a norvégok karmaiba.

C-CSOPORT

Japán győzelme Kuba ellen borítékolható volt, a karibi együttes pedig nem is tudta megszerezni első pontját a tornán, bár ezúttal „csak" nyolc góllal kapott ki.

Franciaország és Románia ezután a csoport második helyéért küzdött, de utóbbi akkora verést kapott (39–20), hogy leromló gólkülönbsége miatt majdnem a japánok mögé szorult a negyedik helyre.

A brazilok már biztos csoportelsőként léptek pályára Tunézia ellen, ami meg is látszott a teljesítményükön. Szinte végig az afrikaiak vezettek, a házigazda – amelyben Eduarda Amorim (ETO) ezúttal nem játszott – csak fél perccel a vége előtt egyenlített, a győztes gólt pedig az utolsó másodpercben szerezte.

D-CSOPORT

Elefántcsontpart és Uruguay egymás ellen dönthette el, melyikük jut tovább a D-csoport negyedikjeként. A szünetben a dél-amerikaiak még döntetlenre álltak, a fordulás után azonban leszakadtak, és Elefántcsontpart végül sima győzelemmel lépett a nyolcaddöntőbe.

A szextett skandináv rangadóján a svédek mindkét félidő közepén átvették egyszer a vezetést, de a végjátékba a meccs nagy részében vezető dánok fordultak sovány előnnyel, amit sikeresen meg is őriztek, ezzel hibátlan mérleggel megnyerték a csoportot.

A harmadik helyen végző svédek vereségével biztossá vált a horvátok második helye, így valamennyire érthető, hogy utóbbiak Argentína ellen nem feszültek meg. A szünetben még 11–9-re égtek a pont nélküli dél-amerikaiak ellen, a második félidőben aztán megemberelték magukat, és hozták a kötelezőt.

A nyolcaddöntő magyar szempontból legfontosabb két meccse a Montenegró–Spanyolország és az Oroszország–Izland összecsapás lesz. A mieink szempontjából montenegrói és orosz siker lenne az üdvözítő, de az olimpiai kvalifikáció bonyolultsága miatt még mindig számos verzió benne van a pakliban.

Kína–Izland 16–23 (9–12)
Ld: Vu Jin 5, Csao Csia-csin 4, ill. Skúladóttir 8, Knútsdóttir, Gudmundsdóttir 3–3
B-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Spanyolország–Ausztrália 39–9 (18–5)
Ld: Alonso 7, Aguilar, Pinedo 6–6, ill. Fletcher, Cook, Boyd 3–3
Hollandia–Dél-Korea 26–38 (10–18)
Ld: Abbingh 4, Kramer, Van der Wissel, Bont, Hilster 3–3, ill. Csoj Im Dzseong, Kim Csa Jun 8–8, Vu Szun Hi 7
Oroszország–Kazahsztán 34–19 (13–13)
Ld: Turei 7, Bliznova 6, ill. Volnyuhina 6, Latkina 4