A végére sima lett: szerbveréssel tornagyőztesek a férfi kézisek

2012.12.30. 13:45
Zubaiék (a labdával) a szerbek legyőzésével megnyerték a hazai rendezésű tornát (Fotó: Mirkó István)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 37–31-re legyőzte Szerbiát Veszprémben felkészülési mérkőzésen, s ezzel megnyerte a tornát. A spanyolországi világbajnokságra készülő nemzeti csapat a második félidőben fordította maga javára a sokáig kiélezett találkozót.

Nemcsak női kézilabda-válogatottunk, hanem a férfiak is kellemes emléket őrizhetnek a szerbek elleni legutóbbi összecsapásról. Mint bizonyára sokan emlékeznek rá, a Böhn-csapat a szerbiai Európa-bajnokság bronzmeccsén a házigazdákat legyőzve szerezte meg a harmadik helyet, míg Mocsai Lajos együttese déli szomszédunk ellen győzött a továbbjutás szempontjából fontos meccsen a londoni olimpia csoportkörében.

STATISZTIKA
Magyarország Szerbia
37/50 (74 %) Gól/lövés 31/47 (66 %)
16/47 (34 %) Védés/lövés 13/50 (26 %)
4/4 (100 %) Gól/indítás 5/5 (100 %)
3/7 (42.8 %) Gól/szél 6/10 (60 %)
15/23 (65.2 %) Gól/átlövés 11/24 (45.8 %)
2/3 (66.7 %) Gól/beálló 5/5 (100 %)
8/8 (100 %) Gól/betörés 1/1 (100 %)
12 Technikai hiba 15
5/5 (100 %) Gól/hétméteres 3/3 (100 %)
6 Kiállítás (perc) 6
37/62 (59.7 %) Gól/össz.támadás 31/62 (50 %)

Az Eb-2. szerbek is megverték korábban a románokat a felkészülési tornán, így a két csapat egymás ellen döntötte el az első hely sorsát. A mieinknél ezúttal Tatai Péter kezdett a kapuban, míg az ellenfélnél ott volt a korábban több évet hazánkban játszó Zsarko Sesum és Marko Vujin. Az ellenfél két klasszisa pedig igencsak élt a gólgazdag első félidőben, amelyben bár mi szereztük az első gólt, utána 4–1-re elmentek a szerbek. Az ezt a meccset is a kísérletezésre használó magyar csapat eleinte kereste a jó megoldásokat támadásban, de hátul is többször lemaradtunk Vujinékról.

Lékai Máté vezérletével 5–5-nél ugyan utolértük az ellenfelet, de Radivojevicséknél maradt a kezdeményezés. Mikler Roland beállása után jobban összeállt a védekezésünk, Ancsin Gábor tért ölelő passza után Zubai Szabolcs révén újra átvettük a vezetést. Ezután a mi perceink következtek, hárommal is elmentünk (17–14), az első meccset kihagyó Putics Barna több látványos góllal jelentkezett. Egy emberelőnyt is kihasználva a szünet előtt sorozatban négyet szórtak a szerbek, így végül ők mehettek előnnyel a pihenőre.

A második játékrész paprikásan indult, Nagy László keveredett összetűzésbe Toszkiccsal és a szerb kispaddal, a vége páros kiállítás lett. A mieink újabb két percet kaptak, ezt kihasználva a szerbek 22–19-re elmentek. Nagy több remek gólpasszal hozta helyzetbe társait, a románok ellen a legeredményesebbnek bizonyuló Harsányi Gergely is beindult, így sikerült fordítani.

Mocsai Lajos, a magyarok kapitánya: „Nagy taktikai csatát vívott a két gárda, mi újra gyakoroltuk a világbajnokságra szánt variációkat. A nyitott védekezést még csiszolnunk kell, a három, olykor négy átlövős támadójátékunk meglepte ellenfelünket. Hiányainkat több cserével, mindenkit pályára küldve igyekszünk pótolni.”
Veszelin Vukovics, a szerbek kapitánya: „Érdemes volt eljönni Magyarországra a hármas tornára, mert a két jó ellenféllel vívott meccs kitűnő lehetőséget adott, hogy gyakoroljunk világbajnokság előtt. A magyarok megérdemelten nyertek, mert jobban kihasználták cseréiket. Remélem, legközelebb a vb-elődöntőben találkozunk!”

A szerbek sokáig pihentették Vujint a második félidőben, a több kiállítással tarkított időszakból pedig egyértelműen a mieink jöttek ki jobban. Mikler védései is kellettek hozzá, hogy folyamatosan növeljük az előnyt. Tíz perccel a vége előtt már hattal vezettünk (31–25), és biztató volt, hogy Nagy Kornél újra sokat hozzá tudott tenni a csapat játékához, de a padról beszállók is hozták magukat. A hajrához érve már szinte minden sikerült a mieinknek, és csak a pontos végeredmény volt a kérdéses. A 37–31-es sikerrel a magyar csapat megnyerte a tornát, a folytatásban január elején az Újévi Kupán Lengyelország, Csehország és Szlovákia lesz az ellenfél.

A magyar férfiválogatott 2012-es mérlege ezzel 32 mérkőzésből 18 győzelem, 3 döntetlen és 11 vereség, de ami a számoknál is fontosabb, hogy az igazán fontos meccseket rendre hozni tudta a csapat, míg a londoni negyedik hely sokáig emlékezetes marad.

FÉRFI KÉZILABDA
FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS, VESZPRÉM

MAGYARORSZÁG – SZERBIA 37–31 (17–18)
Veszprém, 4500 néző. V: Horváth, Marton
MAGYARORSZÁG: Tatai – HARSÁNYI 8 (5), Zubai 2, NAGY L. 4, Vadkerti 2, NAGY K. 7, LÉKAI 5. Csere: MIKLER (kapus), MOCSAI 3, Iváncsik G. 1, PUTICS 3, Krivokapics 1, SCHUCH, Ancsin 1
SZERBIA
: Gajics – RADIVOJEVICS 3, VUJIN 7 (1), Toszkics 3, P. Nenadics, SESUM 3, NIKCSEVICS 3 (2). Csere: Radovanovics (kapus), PRODANOVICS 6, N. Ilics 1, Mitrovics, Zselenovics 2, Sztankovics, D. Nenadics 1, Marsenics 2
Az eredmény alakulása.
6. perc: 1–4. 9. p.: 5–5. 17. p.: 9–11. 20. p.: 12–11. 24. p.: 16–13. 32. p.. 18–19. 37. p.: 19–22. 47. p.: 28–24. 56. p.: 35–27