A franciák és a horvátok mellett Izland is elődöntős

2010.01.28. 18:27
Izland számára nem volt akadály Norvégia sem, Arnór Atlanson (középen, labdával) tíz góllal vette ki a részét<br />a csütörtöki győzelemből (Fotó: Reuters)
Az Ausztri&aacute;ban zajl&oacute; f&eacute;rfi k&eacute;zilabda Eur&oacute;pa-bajnoks&aacute;g k&ouml;z&eacute;pd&ouml;ntőj&eacute;nek harmadik fordul&oacute;j&aacute;ban Izland legyőzte Norv&eacute;gi&aacute;t, N&eacute;metorsz&aacute;g d&ouml;ntetlen j&aacute;tszott Csehorsz&aacute;ggal. A h&aacute;zigazda osztr&aacute;k egy&uuml;ttes meglepte az Eb-t &ouml;t veres&eacute;ggel (!) z&aacute;r&oacute; oroszokat, a spanyolok hi&aacute;baval&oacute;nak bizonyul&oacute; g&aacute;l&aacute;t rendeztek Szlov&eacute;nia ellen. A horv&aacute;tok ki-kimeccsen nyertek a d&aacute;nok ellen, &iacute;gy előbbiek ott vannak a n&eacute;gy k&ouml;z&ouml;tt, ut&oacute;bbiakkal ellent&eacute;tben. A franci&aacute;k is k&eacute;sz&uuml;lhetnekaz az előd&ouml;ntőre, miut&aacute;n elkapt&aacute;k a lengyeleket.

NORVÉGIA–IZLAND

SZAVAZÁS

Ön szerint ki nyeri a férfi kézilabda Európa-bajnkoságot?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A középszakaszt nyolc ponttal záró, olimpiai döntős izlandiak ezzel a győzelmükkel bejutottak a kontinensviadal elődöntőjébe. A legyőzött norvégok számára befejeződött a torna, csoportjukban négy ponttal a negyedik helyen végeztek.

A mérkőzés végig nagy küzdelmet hozott, azon Izland tulajdonképpen végig vezetett, de három gólnál többel nem tudott meglépni. Norvégia szorosan tapadt, ledolgozta hátrányát, kiegyenlített, rövid időre még a vezetést is átvette.

A hajrában azonban 33–32-es izlandi vezetésnél a mezőny legjobbja, a tizenkét lövésből tíz akciógólt szerző Arnór Atlason két találatot szerzett, így az utolsó percben a norvégok hiába találtak be kétszer is ellenfelük kapujába, már csak minimálisra tudták csökkenteni a különbséget.

NÉMETORSZÁG–CSEHORSZÁG

Németország hiába vezetett a szünetben két góllal Csehország ellen, a végén döntetlennel zárult a találkozó. A továbbjutás szempontjából nem bírt téttel az összecsapás, a németek két, a csehek három ponttal végeztek a II. csoportban. A németek hat Eb-mérkőzésük közül csupán egyet nyertek meg, a csoportkörben Svédországot győzték le egy góllal.

Jól, zsinórban lőtt három góllal kezdtek be a csehek, a németek a nyolcadik perc elején szerezték első góljukat. Akkor azonban gyors egymásutánban bepakoltak ötöt, ezzel át is vették a vezetést, hiszen a csehek „némultak" meg. A szünetig aztán ki is tartott a mérkőzésnek abban a periódusában megszerzett német előny.

A második felvonásban folyamatosan ott lihegett ellenfele nyakán a szívós cseh válogatott, az utolsó tíz percnek döntetlennel futottak neki a felek. Akkor Filip Jicha vette vállára övéit, a csehek kiválósága hat gólt szerzett a találkozón, de abból négyet az utolsó tíz percben, ezzel döntő érdemeket mondhat magáénak a döntetlenben.

OROSZORSZÁG–AUSZTRIA

Az osztrákok az első félidő közepén két 3–0-s szériát is bemutattak, így megléptek, a papíron esélyesebbnek vélt oroszoknak az jutott osztályrészül, hogy szaladjanak az eredmény után. Ezt sikerrel tették meg, a 46. percben utolérték ellenfelüket (23–23). Akkor azonban megint egy 3–0-s osztrák etap jött, amely előny úgy is kitartott a végéig, hogy a záró másfél perc 2–0-lal az oroszoké lett, akik minimalizálni tudták a különbséget, de a világégést már nem tudták elkerülni. Nem az oroszok Eb-je az ausztriai torna: az ukránokat még legyőzték ugyan, utána azonban öt(!) vereséget szenvedtek el, miközben az osztrákok három középdöntős pontja dicséretes, miként a szerbek elleni, továbbjutást érő csoportkörös győzelmük is.

SZLOVÉNIA–SPANYOLORSZÁG

A szlovének az első félidő nagyobb részében még úgy-ahogy tartani tudták a lépést a spanyolokkal, más kérdés, a végjátékot elrontották, a szünetben már hat gól volt az esélyesebb déliek előnye. Amely a másodikban még tovább nőt, a 47. percben tíz gól volt a különbség és még ment feljebb is. A vége kiütés lett, a spanyolok minden tőlük telhetőt megtettek, de sorsuk már nem a saját kezükben van, az pedig régen rossz.

A horvátok áttörték a kőkemény dán falat, jutalmuk Eb-elődöntő lett (Fotó: Reuters)

HORVÁTORSZÁG–DÁNIA

Már az első percektől kezdve rendkívül koncentráltan és fegyelmezetten kézilabdáztak a horvátok, sok hibával a dánok, így a címvédőknek végig hátrányban kellett játszaniuk a kőkemény, továbbjutásért vívott mérkőzésen. A második felvonás közepén azért a dánok is összekapták magukat, próbáltak nagy hajrát nyitni, de már késő volt, a horvátok nem engedték kiénekelni a szájukból a sajtot, lassították a játékot és bejutottak a négy közé. A győztes horvátoknál Denis Buntic tizenegy kísérletből nyolc gólt lőtt, de még rajta is túlnőtt a tizennyolc védést bemutató, így negyven százalékos hatékonysággal védő Mirko Alilovic.

FRANCIAORSZÁG–LENGYELORSZÁG

A lengyeleken erősen érződött a teljes motiválatlanság, egyedül nekik volt biztos az elődöntős szereplésük a harmadik fordulóban elért eredménytől függetlenül. Így történhetett, hogy a franciák elleni összecsapás huszadik percében még csak öt gólt szereztek. A két Jurecki négyet, de duójuk nem tudta felvenni a lépést a klasszisok sorát felvonultató franciákkal, akik már a szünetre tetemesnek mondható, ötgólos előnyhöz jutottak. (15–10)

A második félidő kiegyenlítettebb játékot hozott, a lengyelek is „megérkeztek" a mérkőzésre, de már a veszett fejsze nyele után kaptak. Hátrányukat az 57. percre kétgólosra csökkentették ugyan (23–25), de a franciák egy 4–0-s részeredménnyel végképp eldöntötték a találkozót. Győzelmükért igen sokat tett 19 védésével Thierry Omeyer.

A franciák az Eb-elödöntőben a legutóbbi olimpia fináléjában velük szemben elbukó Izlanddal találkoznak. (28–23) A horvátok pedig azokkal a lengyelekkel, akiket a 2009-es, hazai rendezésű vb elődöntőjében hat góllal megvertek. (29–23)