Az FTC nem bírt Vjahirevával, még nincs meg a továbbjutás

2024.02.10. 15:48
Klujber Katrin lövése (Fotó: Koncz Márton)
Egy pont már továbbjutást jelentett volna a Ferencvárosnak, a női kézilabda Bajnokok Ligája B-csoportjában a címvédő Vipers Kristiansand ellen, de a 13. forduló mérkőzésén a tartalékos zöld-fehérek nem tudtak ellenállni Anna Vjahirevának és a kiválóan védő Katrine Lundénak (27–35). Így még nincs meg a továbbjutás, az utolsó forduló dönt erről.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
B-CSOPORT, 13. FORDULÓ
FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–VIPERS KRISTIANSAND (norvég) 27–35 (13–17)
Érd, 1600 néző. V: Carmaux, Mursch (franciák)
FTC: Böde-Bíró – Malestein 3 (1), Simon P. 3, Edwige, CVIJICS 5, Bölk 2, Márton G. 2. Csere: JANURIK (kapus), KLUJBER 10, Hársfalvi 1, Kukely A., Kovács Anett, Horváth F. 1. Edző: Allan Heine
VIPERS: KATRINE LUNDE – KNEDLÍKOVÁ 5, VJAHIREVA 9, Roberts 4, Tchaptchet 2, Tomac, NAES ANDERSEN 6. Csere: Börjesson (kapus), Waade, ABBINGH 5 (3), Arcos 3, Schulze, Sercien-Ugolin, Höve 1. Edző: Hlavaty Tamás
Az eredmény alakulása. 5. perc: 4–3. 11. p.: 7–4. 20. p.: 8–10. 25. p: 10–14. 38. p.: 17–20. 40. p.: 19–23. 47. p.: 20–23. 50. p.: 22–25. 56. p.: 25–32
Kiállítások: 6, ill. 2 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 3/3
Allan Heine: – Jól kezdtünk és kontrolláltuk a mérkőzést, de a Vipers erőből mindig visszajött. Ezzel most küzdöttünk, de főleg a hiányzó játékosaink miatt nem tudtuk fenntartani az erőt és a tempót. Az első félidőben egy kis szerencse is hiányzott. A szünet után más játékkal jöttünk ki, kicsit jobb teljesítményt mutattunk, de a végére megint sok könnyű gólt szereztek, úgyhogy csalódott vagyok.
Hlavaty Tamás: – Nagyon büszke vagyok arra a játékra, amit a csapatom ezen a mérkőzésen mutatott. Fizikailag nagyon kemény meccs volt, de végig összpontosítva, jól játszottunk. Az elején voltak nehézségeink a kettes pozícióban, de azt gondolom, utána sikerült javítani, és az erősségeink kerekedtek felül.

A továbbjutás szempontjából kedvező helyzetbe navigálta magát a Ferencváros azzal, hogy az előző körben nyerni tudott a rivális Rapid Bucuresti otthonában. Ez azt jelentette, hogy az utolsó két fordulóban egy pont is elég a magyar csapatnak ahhoz, hogy bejusson a kieséses szakaszba (feltételezve, hogy a bukarestiek kettőt nyernek). Az is igaz ugyanakkor, hogy a címvédő Vipers és a csoportelső Metz várt a népligetiekre az alapszakasz záró szakaszában.

Ráadásul az utóbbi időszakban pénzügyi gondokkal küszködő norvégok ellen Tomori Zsuzsannára sem számíthatott a Fradi, Allan Heine viszont a hétközi, dunaújvárosi bajnokival ellentétben újra ott lehetett a kispadon. Csakúgy, mint a kézműtét után lábadozó Andrea Lekics, aki az utóbbi meccseken amolyan segédedzői szerepkörben segítette tanácsaival a csapatot. Tomori és a sérült Kisfaludy Anett hiánya azt jelentette, hogy beállóban és hármas védőben Béatrice Edwige-nek és Dragana Cvijicsnek kellett megoldania a feladatot, tovább csökkentve az FTC variációs lehetőségeit.

A francia játékos már fél percet követően megkapta az első kiállítását az EHF által a hét mérkőzésének megválasztott találkozón. A Vipers részéről logikus volt – és a stílusából is ez következett –, hogy igyekezett minél gyorsabban átrohanni a rövidebb kispaddal rendelkező Fradin, felállt fal ellen pedig Anna Vjahireva egy-egyezéseire és góljaira építhetett. Az első perctől kezdve nagy küzdelem zajlott a pályán, ám több jó védekezéssel a hazai csapat tudott először több góllal ellépni (7–4). Utána azonban egy ötperces ferencvárosi gólcsend következett, több támadásbeli pontatlansággal, de ugyanúgy meglepő játékvezetői ítéletekkel tarkítva, ezt is kihasználva fordított a vendégegyüttes.

Klujber Katrin támadásban igen aktív és gólerős volt, egymaga azonban nem tudta tartani a lépést a Vipersszel, így plusz háromból mínusz három lett, Heine kénytelen volt időt kérni. Egyértelműen megakadt a ferencvárosi gépezet, hiába szállt be jól a kapuba Janurik Kinga (a szünetig nyolc lövésből négyet kifogott), és lőtt talpról bombagólt Klujber szinte a dudaszó pillanatában Katrine Lundénak, a szünetben négy találat volt a norvégok előnye (13–17).

Simon Petra akció közben (fotó: Koncz Márton)

A második félidőben próbált felzárkózni a Fradi, azonban nem volt egyszerű, mert Vjahireva kis túlzással akkor verte meg az éppen vele szemben védekező játékost, amikor csak akarta. Ráadásul Lunde is sorra fogta a bal szélről jövő kísérleteket, így aztán tartotta szünetbeli előnyét a Vipers.

Az FTC a játékrész felénél emberfogással jött ki Vjahirevára, előbb Kukely Annának, majd Simon Petrának jutott a feladat, hogy féken tartsa a norvégok sztárját. Közben hat percig nem esett gól a mérkőzésen, Janurik és Lunde is tiszta helyzetekben hárított. A Fradit szorította az idő, sokszor talán emiatt kapkodva fejezte be az akciókat vagy éppen eladta a labdákat, amelyből lerohanást indíthatott a Vipers. A végére megduplázta félidei vezetését a címvédő, a nyolcgólos ferencvárosi vereség (27–35) azt eredményezte, hogy az utolsó fordulóra maradt a döntés.

Ha a Lubin otthonában nehezen nyerő Rapid egy hét múlva legyőzi hazai pályán az Esbjerget, a Fradinak is pontot kell szereznie Metzben. Nem könnyíti meg a helyzetet, hogy nem egy időpontban vannak a mérkőzések, míg az FTC jövő szombaton, addig a román csapat csak vasárnap, már a rivális eredményének ismeretében lép pályára.