Női kézi-vb: így állunk az olimpiai selejtezőért zajló versenyben

Nedelykov Tamás (Göteborg)Nedelykov Tamás (Göteborg)
2023.12.06. 11:20
Még több lehetséges út vezet az olimpiai selejtezőre (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Csütörtökön kezdi meg a magyar női kézilabda-válogatott a középdöntőt a dán-norvég-svéd közös rendezésű világbajnokságon, amely előtt áttekintettük, hogyan állunk az olimpiai selejtező eléréséért zajló versenyben.

A csoportkör záró körében elbuktuk a Montenegró elleni rangadót, így riválisunk indítja a társházigazda svédekhez hasonlóan négy ponttal a középdöntőt. A mieink két ponttal kezdenek, és mivel a legjobb kettő jut be a negyeddöntőbe, legalább az egyiküket be kellene előzniük.

Ezt többféleképpen is megtehetjük, de az közös az esetekben, hogy szükségünk lenne mindhárom középdöntős meccsen a győzelemre. Ha ez sikerülne, akkor nyolc ponttal zárnánk, míg az előzéshez az kellene, hogy a svédek vagy a montenegróiak két meccset is elveszítsenek (pl a svédek kikapnak tőlünk és Montenegrótól vagy Bojana Popovics együttese a svédek mellett a horvátokkal szemben is alulmarad) vagy egy-egy vereség mellett döntetlen legyen a montenegrói–svéd találkozó. Ebből a szempontból már az első meccs után okosabbak lehetünk, ugyanis Montenegró–Horvátország mérkőzéssel indul a középdöntő, míg jövő hétfőn utolsóként kerül sor a Montenegró–Svédország találkozóra. A mieink szombaton találkoznak a házigazdával, amikor még szüksége lesz a győzelemre a biztos továbbjutáshoz.

Kialakulhat hármas körbeverés is a csoportban a svéd, a montenegrói és a magyar válogatott között, ekkor a három nyolcpontos csapat között az egymás elleni mérkőzések összesített gólkülönbsége döntene. Ebből a szempontból is nagy hátrány, hogy hattal kaptunk ki Montenegrótól, mert ezzel mi mínusz hattal, míg ők plusz hattal állnak ebben a versenyben. Szintén lehet hármas körbeverés a magyar, a montenegrói és a horvát csapat között, amennyiben mindenki ikszel Szenegállal, és öt ponttal fejezi be a második kört. A Montenegrótól kapott hatgólos pofon itt sem a legkedvezőbb kezdő pozíció.

A nyolc közé jutás az olimpiai selejtező elérése szempontjából lenne kiemelten fontos. A világbajnokság győztese kijut a párizsi olimpiára, a 2–7. helyezettek olimpiai selejtezőt játszhatnak 2024. április 11–14. között. Ha a 2–7. helyen olyan válogatott(ak) végez(nek), amely(ek) korábban már megszerezte(k) az olimpiai részvételi jogot (a házigazda Franciaország, az Európa-bajnok Norvégia, a Pánamerikai Játékok-győztes Brazília, az ázsiai olimpiai selejtezőgyőztes Dél-Korea vagy az Afrika-bajnok Angola), akkor a világbajnokság 8. (9. stb.) helyezettje(i) is olimpiai selejtezőt játszhat(nak).

A 9–12. helyekért nem rendeznek külön mérkőzéseket, a sorrendet a középdöntők harmadik helyezettjei között főszabályként a középdöntőben elért eredmények (pontszám, gólkülönbség) alapján állapítják meg. Tehát ha a mieinknek nem is jönne össze a negyeddöntő, a harmadik helyre mindenképpen oda kellene érniük a középdöntőben, ugyanis jó eséllyel akár a 9., 10. helyig is ki fog tolódni a selejtezős helyek köre.

A korábban taglalt, részben irányított csoportbeosztásnak is köszönhetően jó esély van rá, hogy a favoritok (Norvégia, Dánia, Franciaország) a legvégéig meneteljenek, márpedig ebben az esetben legalább a kilencedik helyig tolódik a selejtezős helyek sora. (Ha Franciaország nyeri a világbajnokságot, a világbajnok jogán a vb-ezüstérmes jut ki az olimpiára. Ha Norvégia nyeri a világbajnokságot vagy a franciák mögött ezüstérmes, a világbajnok jogán jut ki az olimpiára, az Európa-bajnok jogán pedig az Eb-ezüstérmes Dánia vehet részt a játékokon.)

Ha egy pillantást vetünk a jelenlegi csoportharmadikokra (a mieink mellett az aktuális állás szerint Szlovénia, Románia és Brazília), akkor jelenleg ugyanúgy +13-as gólkülönbséggel állunk, mint a brazilok, azonban a fentebb taglaltak értelmében a dél-amerikaiak még elénk kerülhetnek, hiszen nekik már megvan a párizsi repülőjegyük. Az valószínű, hogy a harmadik hely megtartásához és ott a többi harmadikkal való kedvező összevetéshez is szükségünk lesz legalább két győzelemre, például Horvátország és Szenegál ellen.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)