A százszázalékos franciák nyerték meg az álomdöntőt a női kézi-vb-n

2023.12.17. 18:50
Az új aranycsapat (Fotó: Imago)
A női kézilabda-világbajnokság döntőjében Franciaország 31–28-ra megverte Norvégiát, az olimpiai címvédő nemzeti csapat így négy elveszített finálé mellett immár harmadik alkalommal ülhetett fel a világ trónjára.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)
DÖNTŐ
FRANCIAORSZÁG–NORVÉGIA 31–28 (20–17)

Herning, 12 031néző.Vezette:Lah, Sok (szlovénok)
FRANCIAORSZÁG:Glauser – Toublanc2,Flippes2,Foppa1,HORACEK5 (3),NZE MINKO 3, VALENTINI 4. Csere: SAKO (kapus), Zaadi, GRANDVEAU5,Nocandy1,O. KANOR4,Bouktit3 (2),C. Lassource, Granier1,D. Lassource.Szövetségi kapitány:Olivier Krumbholz
NORVÉGIA:
Silje Solberg – Skogrand, N. Mörk8 (7),S. OFTEDAL6,Aardahl1,REISTAD5,Herrem4. Csere:KATRINE LUNDE (kapus), Bakkerud2,Ingstad, T. Deila, Breistöl, Hovden2,Brattset. Szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson
Az eredmény alakulása. 4. perc:
3–2.10. p.:5–7.14. p.:7–9.16. p.:11–10.21. p.:15–13.27. p.:19–15.36. p.:23–21.41. p.:25–21.49. p.:26–25.53. p.:29–25.56. p.:30–27
Kiállítások:8, ill. 6 perc.
Hétméteresek:
7/5, ill. 8/7

Vitathatatlanul napjaink két legjobb női válogatottja találkozott a vasárnap esti herningi fináléban. A világ- és Európa-bajnoki címvédő norvégok (akik kilencedik alkalommal jutottak döntőbe) és az ötkarikás bajnok franciák (ez volt a hetedik aranycsatájuk) a trondheimi középdöntő utolsó körében már megmérkőztek egymással, és 24–23-ra Franciaország győzött. A két csapat 1999, 2011, 2017 és 2021 után küzdött meg újra a trónért, a gallok csak 2017-ben tudtak diadalmaskodni, és ez a két együttes vívta a 2020-as kontinenstorna fináléját is, amely az északiak győzelmével zárult. Az már a kezdés előtt biztos volt, hogy lesz győri világbajnok: a skandinávoknál Emilie Hovden, Kari Brattset, Silje Solberg és Stine Oftedal, míg a franciáknál Estelle Nze Minko képviselte az ETO-t.

A védelmek és a kapusok teljesítménye egyik oldalon sem volt kiemelkedő az első félidőben, rengeteg gól esett, Nze Minkóék pedig kézben tartották a meccset, annak ellenére, hogy orrsérülés miatt viszonylag korán elveszítették a jobbátlövő Laura Flippest. A szünet előtti percekben már néggyel léptek el a trónkövetelő franciák. A sokat variáló és sokat hibázó, jóval több labdát eladó északiak nem találták a hatékony felállást, támadásban és védekezésben sem állt össze a játékuk, így Franciaország az utolsó húsz percre fordulva is néggyel vezetett (25–21).

Fotó: Imago
Fotó: Imago

Négyről ötre azonban nem jutottak a franciák, mert a 43 évesen is elképesztő Katrine Lunde több bravúrt is bemutatott, a különbség a 49. percben egyre csökkent (26–25). Támadásban azonban hiányoztak a jó egyéni teljesítmények, továbbra is becsúsztak hajmeresztő megoldások és elszórt labdák norvég részről, ezért az 54. percben megint néggyel lépett el a legutóbbi ezüstérmes, amely az öttalálatos vezetésért is támadhatott a hajrában, hiába. Ezzel együtt váratlanul főszereplővé lépett elő a mindössze 20 éves Léna Grandveau, aki ötször is betalált a norvégoknak.

A két évvel ezelőtti döntő második félidejében bámulatos feltámadást produkáló Norvégia ezúttal nem tudtak megújulni, így a higgadtabb és stabilabb játékot mutató, a tornán mind a kilenc mérkőzését megnyerő Franciaország 2003 és 2017 után újra aranyérmes lett a világbajnokságon. 31–28

A 3. HELYÉRT
Svédország–Dánia 27–28 (15–18)
Legjobb dobók: Blohm, Mellegard 7-7, Axnér 4, ill. K. Jörgensen, Höjlund, A. M. Hansen 5-5

Kapus: Laura Glauser (Franciaország)
Jobbszélső: Nathalie Hagman (Svédország)
Jobbátlövő: Louise Burgaard (Dánia)
Irányító: Stine Oftedal (Norvégia)
Beálló: Linn Blohm (Svédország)
Balátlövő: Estelle Nze Minko (Franciaország)
Balszélső: Chloe Valentini (Franciaország)

A torna legértékesebb játékosa (MVP): Henny Reistad (Norvégia)
A torna gólkirálynője:
Markéta Jerábková (Csehország) – 63 gól
Legjobb fiatal játékos: Viola Leuchter (Németország)

A VÉGEREDMÉNY
Világbajnok: Franciaország (Sarah Bouktit, Camille Depuiset, Laura Flippes, Pauletta Foppa, Laura Glauser, Léna Grandveau, Lucie Granier, Tamara Horacek, Orlane Kanor, Coralie Lassource, Déborah Lassource, Méline Nocandy, Estelle Nze Minko, Onacia Ondono, Hatadou Sako, Alicia Toublanc, Chloé Valentini, Grace Zaadi Deuna, szövetségi kapitány: Olivier Krumbholz), 2. Norvégia, 3. Dánia, 4. Svédország, 5. Hollandia, 6. Németország, 7. Montenegró, 8. Csehország, 9. Brazília, 10. MAGYARORSZÁG (Albek Anna, Bordás Réka, Böde-Bíró Blanka, Bukovszky Anna, Debreczeni-Klivinyi Kinga, Füzi-Tóvizi Petra, Győri-Lukács Viktória, Juhász Gréta, Klujber Katrin, Kuczora Csenge, Márton Gréta, Papp Nikoletta, Pásztor Noémi, Simon Petra, Szemerey Zsófi, Szöllősi-Schatzl Nadine, Töpfner Alexandra, Vámos Petra, szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir), 11. Szlovénia, 12. Románia, 13. Spanyolország, 14. Horvátország, 15. Angola, 16. Lengyelország, 17. Japán, 18. Szenegál, 19. Ausztria, 20. Argentína, 21. Szerbia, 22. Dél-Korea, 23. Ukrajna, 24. Kamerun, 25. Izland, 26. Kongó, 27. Chile, 28. Kína, 29. Paraguay, 30. Kazahsztán, 31. Irán, 32. Grönland
A KORÁBBI GYŐZTESEK

1957: Csehszlovákia, 1962: Románia, 1965: MAGYARORSZÁG, 1971: NDK, 1973: Jugoszlávia, 1975: NDK, 1978: NDK, 1982: Szovjetunió, 1986: Szovjetunió, 1990: Szovjetunió, 1993: Németország, 1995: Dél-Korea, 1997: Dánia, 1999: Norvégia, 2001: Oroszország, 2003: Franciaország, 2005: Oroszország, 2007: Oroszország, 2009: Oroszország, 2011: Norvégia, 2013: Brazília, 2015: Norvégia, 2017: Franciaország, 2019: Hollandia, 2021: Norvégia, 2023: Franciaország

AZ OLIMPIAI SELEJTEZŐCSOPORTOK BEOSZTÁSA
1. CSOPORT

– a vb legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: Svédország
– a vb 6. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: MAGYARORSZÁG
– a vb-n a 3. legjobban szereplő kontinens (Ázsia) képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Japán
– a vb-n a 4. legjobban szereplő kontinens (Afrika) képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Kamerun
2. CSOPORT

– a vb 2. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: Hollandia
– a vb 5. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: Csehország
– a vb-n a 2. legjobban szereplő kontinens (Amerika) 1. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Argentína
– a vb-n a legjobban szereplő kontinens (Európa) 2. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Spanyolország
3. CSOPORT

– a vb 3. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: Németország
– a vb 4. legjobb csapata, amely nem rendelkezik kvótával: Montenegró
– a vb-n a legjobban szereplő kontinens (Európa) 1. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Szlovénia
– a vb-n a 2. legjobban szereplő kontinens (Amerika) 2. képviselője saját kvalifikációs versenyéről: Paraguay

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

59. perc Kanornak nem megy, eladja. De Mörk is!58. perc Sakho eléri a léc alatt Ingstad szélről jövő labdáját. Beugrásos ziccer volt.

58. perc Kanort blokkolják, passzív, Grandveau a földről ütemtelenül a szaggatottról a jobb felsőbe lő.

57. perc Sakho véd egyet, de hetes, Valentini ellökte Ingstadot. Jön Mörk, naná, és ballal a bal felsőbe pattint. A 8. gólja ma: 30–28!

55. perc
Grandveau eladott labdája után Herrem betörése jobb, Grandveau összekapja magát, szerel hátul... gólt lő elöl. 30–27!

54. perc
Oftedal hatalmas gólt lő a bal szélről a léc alá, és a norvég remény.

52. perc
Grandveau betör a falba, és a jobb alsóba lő.

52. perc
Két rossz norvég támadás után Nze Minko is eladja a hetes előtt.

52. perc Grandveau és Kanor
góljával újra nyílik az olló! 28–25

50. perc Francia időkérés, 2 passz van még vissza.

49. perc Lunde eléri a jobb alsó előtt Bouktit lövését, Herrem átlövése tökély. 26–25!

47. perc
Nocandy lövése Lundéé, Bakkerud elfutásból azonnal betalál. 26–24

46. perc Nocandy eladja, majd majdnem eltöri a ziccerező Skogrand kezét, sima hetes. Sakho meg fogja Reistad lövését a bal sarok előtt! Vajon miért kellett leváltani Mörköt?

45. perc Flippes után Lassource is lesérült.

45. perc Foppa
első gólja ma, Nze Minko labdát szerez, Valentini megindul, önző, Reistad megállítja.

45. perc Reistad kiharcol egy hetest, szó szerint. Hárman tépték meg betörés közben. Mörk kezében a labda, és a bal felsőbe lő. 25–23

44. perc Mörk eladja, Reistad kijavítja a hibát hátul.

43. perc
Kanornak lőnie kell távolról, véd is Lunce lábbal.

42. perc Reistad a bal alsóba lő 8-ról, az előtte verekedők fölött. Csapatmunka.

41. perc Horacek és Foppa összehoz egy újabb hetest. A norvég mester nem hiszi. Bouktit jobbal most a jobb alsóba lő, Solberg majdnem elérte, de csak majdnem. 25–21

40. perc Kanor átlövése igen rossz, el is lökték közben. Sakho meg bemutatja a második védését Oftedal betörése után!

38. perc
Nze Minko nyakon veri Mörköt, kiálllítás nincs. Sakho kapus meg védi Skogrand ziccerét! A négy kapus össesen 11-es védett ma.

37. perc
Valentini betörése sem rosszabb, 24–21.

36. perc Horácek lő gólt elfutásból, ugyanígy válaszol Mörk.

35. perc Bouktit jobbal a bal felsőbe pattintja a következő gall hetest!

34. perc Lunde kivédi a jobb alsó előtt Horácek hetesét.

33. perc Oftedal elfutása kiváló.

31. perc Toublanc szélsőgólja után sok helyzet marad ki.

31. PERC FOLYTATJUK!

#France - #Norway 1st half of the finale#BleuetFier #DENNORSWE2023 pic.twitter.com/HMVy49uJIO

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc Reistad kiharcol, Mörk értékesít egy büntetőt. Most a bal felsőt választotta. 20–17!

29. perc Deila ellöki Nocandit, Horácek a léc alá lő ismét Solbergnek.

28. perc Aardahlnál belemenés, Hovden a jobb szélről nem ront aztán, Solberg nagy védése után. 19–16

27. perc Nocandy bevetődéses lövése sokkal pontosabb.

26. perc Reistad bevetődik, Galuser és a két kapufa is beleér... nincs bent a lövés.

25. perc Nocandy eladja a labdát,majd kiharcol egyhetest, Horacek a bal felsőbe lő. 18–15

25. perc Hovden lő a jobb sarokba a jobb szélről, két perc Lassource-nak.

24. perc Nze Minko a földről a bal felsőbe lő, majd labdaszerzés után eredményes.

23. perc Francia időkérés.

22. perc A kis pihenő után visszaálló Reistad szétlövi a bal felsőt átlövésből.

21. perc Mörk áltlövését blokkolja Kanor, Flippes tempódobása jó, pedig közben kapott egyet az orrára. 15–13, norvég hullámvölgyecske.

20. perc Lunde véd egyet, Foppa szereli Oftedalt, Kanor meg büntet ziccerből.

19. perc Mörk ismét a jobb felsőbe lő egy hetest. Deilát ellökte Horácek.

18. perc Időkérés a norvégoktól.

17. perc Grandveau és Oftedal gólváltása. Kanor távoli góllal sokkolja a norvégokat. Lunde már a kapus.

16. perc Bouktoit befordul, a beálló lövése is jó. Majd szereli Oftedalt, Kanor ziccerezhet. Oftedal mérgében zseniális csel után betörésből egyenlít. 11–11

15. perc Oftedal betörése is tökély, Kanor mellett, 9–10.

15. perc Kanor zseniális átlövésgóllal indít, a kapus lába között talál a jobb alsóba, majd Valentini lő az üres kapuba, Mörköt megelőzve.

14. perc Foppa ellöki Oftedalt, hetes és két perc. Mörk most sem cselez, a jobb felsőbe lő.

13. perc Horacek jobbal a léc alá lő, középre. 7–8

13. perc Bakkerud odasóz Foppának, hetes és két perc.

12. perc Foppa eladja, Mörköt felborítják, hetes. Most is a jobb sarokba lő.

10. perc Flippes passza rossz, kontra, könnyed gól Bakkerudtól, Nze Minko átlövésből meglepi győri csapattársát.

10. perc Reistad átlövése és Valentini ejtése is jó, szélsőgól a válasz is, Reistad passzából Herrem lő balról jobbal a túlsó sarokba.

9. perc Toublanc betörése után a léc alá pattint, egyenlő máris.

8. perc Mörk ballal a jobb alsóba vág egy hetest, különös cselek nélkül. 3–4

7. perc Glauser eléri jobb lábbal a jobb alsó előtt Mörk átlövését.

6. perc Solberg eléri Flippes átlövését, de rossz a passza, Nze Minkónál meg belemenés.

5. perc Minden francia támadásnak gól a vége, Flippes lövése is pontos. A jobb szélről a léc alá lő Reistad. 3–3

3. perc Reistad bejátszását Aardahl a beállóból a bal saroka vágja.

2. perc Valentini és Horacek itt, Reistad ott lő gyors gólt, pár másodperc alatt. 2–1!

1. perc Ofteal kiváló passza után Glauer-bravúrral.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A franciák tiszta fehérben, a norvégok tiszta feketében.

Fotó: Getty Images, archív

Az álomdöntőben azután csap össze a két válogatott, hogy a középdöntőben egyszer már találkozott – az „előre hozott finálét” Olivier Krumbholz együttese nyerte meg 24–23-ra, és azóta is hibátlan a tornán…

„Akik hiányolták a kiélezett meccseket, most megkapták, amire vágytak. Nagy figyelmet kapott a téma a vébé elején, most eljött a gyereknap” – ezt már a norvég szövetségi kapitány, Thorir Hergeirsson mondta az elődöntő után, aki hasonlóan nagy csatára számíthat vasárnap is.

Vasárnap következik az álomdöntő Pénteken végletekig kiélezett elődöntőben fordított és jutott be a címvédő Norvégia a női kézilabda-világbajnokság fináléjába, amelyben – ahogyan két évvel ezelőtt Spanyolországban – ezúttal is Franciaországgal csap össze az aranyéremért.

A győri légiósok közül Blohm és Nze Minko is négy gólig jutott. A franciák hetedik vb-fináléjukra készülhetnek, és a norvégok elleni szuperdöntőben történetük harmadik aranyérméért szállhatnak harcba – korábban 2003-ban és 2017-ben értek fel a csúcsra.

A mezőny két százszázalékos csapata találkozott a svéd–francia elődöntőben. Laura Glauser ott folytatta, ahol a negyeddöntőben abbahagyta, az első négy svéd lövést egyaránt hárítani tudta, csapata ezalat