Férfi kézi Eb: a horvátok és a németek lemaradtak az elődöntőről

2018.01.24. 17:42
A házigazda horvátok 30–27-re kikaptak utolsó középdöntős mérkőzésükön a franciáktól, így csak az ötödik helyért játszhatnak a férfi kézilabda Európa-bajnokságon. Szintén lemaradt az elődöntőről a címvédő német csapat, amely ki-ki meccsen vereséget szenvedett a spanyoloktól. Az elődöntőben Franciaország–Spanyolország és Dánia–Svédország találkozót rendeznek. Az ötödik helyért Csehország és Horvátország küzdhet meg.

Ezt elintézték, oda az elődöntő a csehek és a szlovénok számára is (Fotó: AFP)

1. CSOPORT

A norvégoknak legalább öt góllal kellett volna nyerniük, hogy esélyük maradjon az elődöntőbe jutásra, ám háromnál többel egyszer sem sikerült elhúzniuk. Legeredményesebb játékosuk az exveszprémi Bjarte Myrhol volt 7 góllal, míg a jelenleg is a magyar bajnokot erősítő Kent Robin Tönnesen öt találatig jutott.

A háromgólos vereség után a svédek még reménykedhettek a négy közé kerülésben, ehhez ki kellett szurkolniuk a franciák horvátok elleni győzelmét. Jelentjük, jól szurkoltak.

A franciák már biztos továbbjutóként várták a házigazda elleni ütközetet, de a presztízs mellett az sem volt mellékes számukra, hogy az éremcsaták során esetleg majd a horvátokkal vagy a svédekkel kell újra megküzdeniük. Nem is vették félvállról a mérkőzést, hat góllal is vezettek már, és a horvátok hiába kapaszkodtak, csak kozmetikázniuk sikerült az eredményen.

Így a svéd, norvég, horvát hármas közötti körbeverés döntött a csoport második helyéről, és ebből a sárga-kékek jöttek ki a legjobban (+1-es gólkülönbséggel), ők készülhetnek az elődöntőre.

A fehéroroszok gyakorlatilag tét nélküli találkozón 32–27-re nyertek a szerbek ellen a korábbi csurgói Barisz Puhovszkij vezérletével, míg a másik oldalon a veszprémi Petar Nenadics volt a legjobb 7 góllal.

2. CSOPORT

A csehek kevesebb mint 24 órával a macedónok elleni drámai mérkőzésük után léptek újra pályára, de a kedden a spanyolokat megverő szlovénoknak sem volt sokkal több idejük pihenésre. Mindkét csapat csak győzelemmel őrizhette meg az esélyét az elődöntőbe jutásra.

A csehek kezdtek jobban, az első félidőben öt góllal is vezettek már, ám a szünetre majdnem elfogyott az előnyük. A fordulás után a szlovénok fordítottak, hogy aztán megint jelentősebb hátrányba kerüljenek (16–20). Volt azonban még bennük annyi, hogy ismét átvegyék a vezetést (26–24), amit leginkább balkezes klasszisaiknak, Vid Kavticniknek és a veszprémi Gasper Margucnak köszönhettek. Ezzel még nem volt vége, a csehek ugyanis egyenlítettek, és az utolsó percet 26–26-os állásnál kezdték a felek.

Kavticnik belemenése után a csehek támadhattak a győzelemért, időt is kértek, de a balatonfüredi Stanislav Kaspárek két másodperccel a befejezés előtt nagy helyzetben szétforgácsolta a kapufát. A szlovénok még szokás szerint reklamáltak a végső dudaszó után, az eredmény azonban nem változott. Ezzel eldőlt, hogy a szlovénok és a csehek sem juthatnak elődöntőbe.

Rodrigo Corrales (balra) és Julen Aguinagalde örül, a spanyol elődöntőbe jutottak (Fotó: AFP)

A csoport utolsó meccsén így már csak az volt a kérdés, hogy a németek vagy a spanyolok követik-e a legjobb négy közé a dánokat. A spanyoloknak a döntetlen is elég lett volna, de nem bízták a véletlenre a dolgot, a legutóbbi Eb-döntő „visszavágóján” a szünet után elléptek ellenfelüktől, és vissza sem néztek ezután. A címvédő tehát búcsúzott, a spanyolok és a dánok készülhetnek az elődöntőre, a csehek pedig az ötödik helyért játszhatnak. Ezek után kijelenthető, hogy a magyar csapat igen erős csoportba került.

A már biztos elődöntős dánok 31–20-ra megverték a már biztos búcsúzó macedónokat – akiknél már nem volt a keretben a sérült Kiril Lazarov.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 4. FORDULÓ
1. CSOPORT

Szerbia–Fehéroroszország 27–32 (11–16)
Legjobb dobók:
Nenadics 7, Djordjics, V. Ilics, Marszenics 4-4, ill. Puhovszkij 9, D. Rutenka 5

Svédország–Norvégia 25–28 (11–12)
Ld:
Tollbring 6, Jeppson 5, ill. Myrhol 7, Tönnesen 5

Horvátország–Franciaország 27–30 (13–19)

Ld:
Kuzmanovszki 6, Manaszkov, Sztoilov 4-4, ill. Damgaard Nielsen 11, Zachariassen 5

Németország–Spanyolország 27–31 (13–14)