Magabiztos siker a lengyelek ellen, készülhetünk a nyolcaddöntőre

NEDELYKOV TAMÁS, MAROSI GERGELY (közvetítés)NEDELYKOV TAMÁS, MAROSI GERGELY (közvetítés)
2017.12.07. 13:52
A magyar csapat továbbjutott (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
A Németországban zajló női kézilabda-világbajnokság B-csoportjának 4. fordulójában a magyar válogatott 31–28-ra legyőzte Lengyelországot, ezzel biztosította a helyét a nyolcaddöntőben.

NŐIKÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
B-CSOPORT, BIETIGHEIM-BISSINGEN
MAGYARORSZÁG–LENGYELORSZÁG 31–28 (13–11)
Bietigheim, 1570
néző. V: Alpaidze, Berezkina (oroszok)
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – BÓDI 5, KOVACSICS 8, Szekeres 1, KISFALUDY 2, Klivinyi 3, Schatzl 4. Csere: GÖRBICZ 5 (2), Mayer, Szucsánszki, Háfra N. 1, Mészáros R., Szöllősi-Zácsik 1, Kovács A., Lukács V. 1. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
LENGYELORSZÁG: Placzek – Janiszewska 3, Kobylinska 4, ACHRUK 6, Drabik 2, KUDLACZ-GLOC 8 (1), Grzyb 4 (1). Csere: Gawlik (kapus), Lisewska, Szarawaga, Zych, Roszak 1. Szövetségi kapitány: Leszek Krowicki
Az eredmény alakulása. 10. p.: 5–6. 14. p.: 7–6. 16. p.: 7–8. 25. p.: 11–8. 33. p.: 16–11. 38. p.: 21–14. 43. p.: 24–16. 53. p.: 29–21. 56. p.: 29–24.
Kiállítások: 10, ill. 2 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/2

A CSOPORT TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEI
Svédország–Argentína 38–24 (17–13)
Csehország–Norvégia 16–34 (7–20)

A magyar válogatott várta valamivel könnyebb helyzetből a lengyelek elleni mérkőzést, mert míg a mieinknek az utolsó két csoportmeccsből elég volt az egyiket megnyerniük, addig ellenfelünknek élet-halál kérdés volt az összecsapás.

Mint ismert, Kim Rasmussen kétszer is vb-negyedik helyig vezette a lengyel csapatot, azonban a találkozó előtt kijelentette, erre a hatvan percre félreteszi a barátságot, és csak a mieink sikerére koncentrál.

Újra Bíró Blanka állt a kapunkban, míg átlövőben Klivinyi Kinga és Kovacsics Anikó kapott szerepet. A meccs úgy kezdődött, hogy a lengyelek kétszer is megtalálták a rést a falunkon, Görbicz Anita a saját kipattanóját begyűjtve tudott szépíteni. Nem hagytuk ellépni az ellenfelet, bár folyamatosan az egyenlítésért kellett támadnunk.

Voltak ugyan elcsúszások a védekezésben, de a játékosok hangosan tüzelték egymást minden egyes jó megmozdulás után, a padon ülők is együtt éltek a játékkal. A 14. percben érkezett a meccs előtt becserélt Szucsánszki Zita, és rögtön adott egy pontos indítást Bódi Bernadettnek, a győri jobbszélső góljával először vezettünk a meccsen (6–7).

Sorra kaptuk a két perceket, de közben Bíró Blanka is egyre jobban elkapta a fonalat, így ezt az időszakot átvészelve újra átvettük az irányítást. Az egy időre az öltözőbe távozó, majd a jobb lábát kicsit húzva visszatérő Görbicz helyett Kovacsics lépett elő vezérré támadásban, ötször talált be az első félidőben. Látszódott, hogy tudatosan kerestük az ellenfél védekezésének gyenge pontjait, ahol egy az egyben eredményesek lehetünk, ez a taktika pedig bejött. Egy 4–0-s szériát produkálva hárommal elmentünk, időt is kértek a lengyelek, de a szünetre 13–11-es előnnyel mehettünk.

A lengyelek közül Karolina Kudlacz-Gloc okozta a legtöbb problémát az első harminc percben, Bíró azonban megfogta az első három lövését a második félidő elején. A mieink Klivinyi és Bódi révén növelték tovább a különbséget, Leszek Krowicki hatgólos hátránynál (13–19) kért időt.

Olyan lelkiállapotba kerültünk, amikor szinte minden bejött: Bíró egész pályás indítása pont Bódi kezébe hullott; Szekeres labdát szerzett, majd a lerohanás végén maga talált be; Görbicz éppen visszafele igyekezett, amikor hirtelen visszakerült hozzá a labda, így gyorsan gólpasszt adott Kovacsicsnak.

A 45. percben Kisfaludy Anett kapott piros lapot, miután eltalálta Kudlacz fejét, aki láthatóan nagyon megszédült, úgy kellett letámogatni a pályáról (az utolsó percekre azért vissza tudott állni). Rasmussen a meccs hajrájához érve, nyolcgólos előnynél lassan mindenkit felküldhetett a pályára. A védekezésünk ugyan visszaesett a végére, a jól hajrázó lengyelek feljöttek, de a győzelmünk nem forgott veszélyben. A 31–28-as siker azt jelenti, hogy Magyarország a nyolcaddöntőben folytathatja, míg a lengyelek valószínűleg az Elnöki Kupáért játszhatnak tovább. Pénteken 18 órától a csehek ellen zárjuk a csoportkört. Ha nem kapunk ki, akkor harmadikként végzünk a csoportban, és az A-csoport másodikjával (Szlovénia, Franciaország vagy Spanyolország) találkozunk a nyolcaddöntőben. Ha a csehek nyernek, akkor magyar–román mérkőzést rendeznek a legjobb 16 között.

A MAGYAR VÁLOGATOTT UTOLSÓ MÉRKŐZÉSE A B-CSOPORTBAN
December 8., péntek, 18.00:Csehország–Magyarország (Tv:Sport1)

A-CSOPORT, TRIER
Paraguay–Szlovénia 22–28 (9–18)
Románia–Angola 27–24 (14–14)

Spanyolország–Franciaország 25–25 (10–11)

MÁSODIK FÉLIDŐ

KOVACSICS ANIKÓ A MEZŐNY LEGJOBBJA, MEGÉRDEMELTE AZ MVP-CÍMET.

60. perc. ITT A VÉGE! Lengyelország 8–7-nél vezetett utoljára, MAGYARORSZÁG 31–28-RA LEGYŐZI A LENGYELEKET, TELJESEN MEGÉRDEMELTEN, EZZEL NYOLCADDÖNTŐSNEK TEKINTHETŐ!

60. perc. Még egy lengyel akció, Janiszewska, 28–31. A szélső összecsúszik Bíróval, szerencsére nincs sérülés.

59. perc. Megint Kudlacz, 27–31.

59. perc. Kovacsics lövése elhal a kapusban, ritka dolog ez, mármint az, hogy a lengyel kapusok a második félidőben találkoznak a labdával.

58. perc. Kudlacz, 26–31.

58. perc. ÉÉÉÉS, ZÁCSIK! 25–31

58. perc. Lengyel labdavesztés, Bíró nem rohan sehová, ez a meccs már megvan (az ember ezt nagyon félve szokta azért leírni kézilabdában).

56. perc. Kovacsics leállítja a lengyel rohamot, igaz, rögtön kapunk is egy gólt, 25–30.

56. perc. Kudlaczot megszerelték, visszaáll, és máris 24–29.

55. perc. Kim Rasmussen morcos, mert Achruk 23–29-re felhozza a lengyeleket.

55. perc. 22–29, Janiszewska.

54. perc. Schatzl megint a szélről, megint nem jó. Eddig majdnem mindent bedobott, most két rossz megoldás. Rossz magyar csere, 2 perc.

53. perc. Lukács nem ront, lerohan, higgadtan a kapus feje fölé lő, 21–29!

52. perc. Drabik befordul beállóban, 21–28. Schatzl most elront egy lövést.

50. perc. Roszak lép meg, majd mellélövi a lerohanást.

49. perc. Kudlacz még mindig ápolás alatt, szegényt sikerült kiiktatni a további küzdelmekből.

49. perc. 20–27, majd 20–28, Schatzl trükközi be a labdát cunderrel a bal szélről!

48. perc. Kobylinska, 19–26! Bódi felel, 19–27!

47. perc. Zych kiállítást és hetest érően szabálytalankodik. Görbicz belövi a büntetőt, 18–26!

46. perc. Már majdnem passzív a lengyel akció, Roszak viszont belövi, 18–25.

45. perc. KIÁLLÍTÁS! Kisfaludy fejre támad, talál. Piros lap és ápolás, Kudlacz az áldozat, Kisfaludy öltözhet. A következmények alapján nem jogtalan ez a piros. Nem feltétlenül ezt akarta a magyar játékos, de irgalmatlanul telibe kapta ellenfelét.

45. perc. Ez is jó! Magyar lerohanás, Kovacsics kapufázik, 17–25! Kovacsics megállíthatatlan.

44. perc. A lengyel kapusoknak még nincs védésük a második félidőben. Achruk szépít, és 17–24.

43. perc. Zych lő a kapu mellé. Schatzl bezzeg a szélről a kapuba, 16–24! Visszajön Placzek a lengyel kapuba.

42. perc. PÓKHÁLÓ! Klivinyi zúzza be pazarul átlövésből a bal fölső sarokba, 16–23.

40. perc. Újabb lengyel rontás, nagyon elvesztették a fonalat az első 20 perc után.

39. perc. Rossz magyar, majd rossz lengyel akció, a rekontra jó magyar akció, Szekeres és 16–22!

39. perc. Grzyb még eggyel feljebb hozza a lengyeleket, 16–21.

38. perc. Achruk szépít, 15–21.

38. perc. K, K, K, három K! (nem az a három K – és még csak nem is a Kaszásdűlői Kulturális Központ – a szerk.). Kovacsics, Klivinyi, Kisfaludy, 14–20. Aztán lerohanás, Bódi, 14–21! A lengyeleket valósággal legázolják most a mieink.

37. perc. Megint egy lengyel hetes. Kudlacz belövi, bár Bíró beleér, 14–19.

36. perc. Rátenyerelnek a lengyelek a piros gombra, időkérés, érthetően. A második félidőben azt sem tudják, hol vannak.

36. perc. Kovacsics talpról átlövi a falat, ez is jó, 13–19! Ezzel Kovacsics nyugdíjazta is a kapust. Csere a lengyel kapuban.

36. perc. Schatzl góljára Grzyb felel, 13–18.

35. perc. Lengyel hetes, Grzyb rusnyán kapu fölé ejti, pocsék végrehajtás!

34. perc. Amit lövünk, az gól! Klivinyi, 12–17! Ráadásul Bíró Blanka véd egyet, nagyon jól kezd a magyar válogatott!

33. perc. És megint Bódi, 11–16! Achruk szépít, 12–16, ez gyors volt.

32. perc. LECSAP A MAGYAR VÁLOGATOTT! Kapufa, Bíróhoz pattan, precíz az indítás, Bódi befejezi, 11–15!

31. perc. Egyből egy! Klivinyi, 11–14!

31. perc. FOLYTATJUK! A magyar válogatotté az első támadás joga.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc. Klivinyi lövését védi a kapus, VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK, SZÜNET!

30. perc. Lehozzák a lengyelek a kapust, Kudlacz szépít, 11–13.

29. perc. Kovacsics szór, mint Szása a második ukrán fronton. Remek gól, 10–13! Kovacsics eddig kiemelkedően játszik, a lengyel védők tanácstalanok vele szemben.

28. perc. Kim Rasmussen is leteszi a T-t (ebben az esetleg gyakorlatilag megnyomja a nagy piros gombot), időkérés.

28. perc. Joanna Drabik kap egy óriási passzt, befordul, s 10–12.

27. perc. Egy rossz magyar átlövés, jöhetnek a lengyelek.

26. perc. Szépítenek a lengyelek, 9–11. A válasz Kovacsicstól érkezik, aki eddig húzza a magyar csapatot támadásban, 9–12!

25. perc. 4–0-s magyar széria, lengyel időkérés jön.

25. perc. KOVACSICS! Passzívra állunk, ám az utolsó pillanatban jön a betörés és a gól, 8–11.

23. perc. Placzek védi Szucsánszki lövését. A lengyelek meg lőnek egy kapufát, Lisewska csóválja a fejét.

22. perc. Lengyel hetes. Achruk Bíró lábához lövi, VÉDÉS! Bravó!!! A kipattanó után a lengyelek megkapják a labdát. És semmi értelmeset nem kezdenek vele, a labda a mieinké egy rossz lövés után.

22. perc. Szép ez is! Háfra váratlan közbelövése kiköt a lengyel kapuban, 8–10.

21. perc. Janiszewska próbál nullszögből túljárni Bíró eszén, nem jár sikerrel.

20. perc. Ez az! Görbicz bemutatja a védőjének a labdát jobbra, majd elhúz balra, a megnyílt területre, és be is vágja a ziccert. 8–9, vezetünk megint!

19. perc. Magyar lerohanás, Schatzl ziccerbe hozza Kovacsicsot, aki szétlövi a kapust. Aúúúúúúúú!

18. perc. Malac! Egyben szép is, 8–8, megint sikerült összeszedni a támadó „lepattanót”, Kisfaludy. A lengyelek elrontják az akciójukat, ezt a hátrányt is szépen lehoztuk minimális kárral.

17. perc. Grzyb belövi a hetest, megint Lengyelország vezet, 8–7.

16. perc. Lengyel hetes, ráadásul még magyar kiállítás is. Kettős hátrány.

15. perc. Schatzl kiszáll két percre, Kudlacz eladja az előbb látott trükkjét, egyéni akció, 7–7.

14. perc. SZÉÉÉÉÉÉP! Rizikós, de centire pontos indítás, amelyet Bódi belő, 6–7, vezetünk!

13. perc. Kobylinska megy be a jobb szélen, majd irdatlan erővel orrba lövi Bíró Blankát. Ápolás, a labda nálunk.

12. perc. Mayer ront ziccert beállóból. De legalább lassan kiegészülünk.

12. perc. A lengyelek egyszer belemennek, de nincs ítélet. Aztán Janiszewska a lécre pattint, megússzuk!

11. perc. KIÁLLÍTÁS, Szekeres megy ki két percre. Vitatható ítélet.

11. perc. Görbicz hamar egyenlít, 6–6.

10. perc. A lengyelek nagyon megfirkálják a magyar falat, Grzyb a befejező, 6–5, ezt csak néztük.

9. perc. Kovacsics betör középen, és higgadtan befejezi a szólót, 5–5.

8. perc. Magyar lerohanás, Klivinyi lepattintja, onnan fölé megy a labda. Kapunk egy gólt büntetésből, Janiszewska, 5–4.

8 perc. Hopp! Kovacsics talpról átlövi a lengyel falat, a kapus a másik sarokban keresgél. 4–4!

7. perc. Lengyel lépéshiba. Magyar lépéshiba. Kudlacz szétszórja a védőinket, betör három ember között, majd be is lövi a ziccert. 4–3.

5. perc. Magyar hetes, Görbicz bevágja, 3–3!

4. perc. Kudlacz elveszti a labdát, Schatzl Nadine indul, s egyenlít, 2–2. Sokáig nem tart az öröm, rögtön gólt kapunk, Kudlacz 3–2.

3. perc. A mieink kapufáznak egy kicsit, ám mindig összeszedik a labdát, majd Görbicz szépít, 2–1. Aztán támadó hiba a lengyeleknél, tőlünk meg elveszik a labdát. 2–1.

2. perc. Kobylinska betör és már 2–0, közben a magyar akció mintha nem is lett volna.

2. perc. Achruk talpról átlövi a magyar falat, 1–0

1. perc. Pirosban a lengyelek, fehérben a mieink. A kapuban Bíró Blanka. Először a lengyelek akcióznak.

A lengyeleknek egyszerű a képlet: ha nem nyernek, kezdhetnek búcsúzkodni továbbjutási reményeiktől.

Felpörgetett bpm-ű Himnusszal kezdünk.

A magyar válogatott eddigi eredményei:
Norvégia–Magyarország 30–22
Magyarország–Svédország 22–25
Magyarország–Argentína 33–15

Kim Rasmussen, a magyar válogatott szövetségi kapitánya cserélt a mérkőzés előtt: csatlakozott a kerethez Szucsánszki Zita, kikerült Tóth Gabriella. A torna során még két cserelehetősége lesz, csak a 28 fős bő keretből nevezhet be játékost.

JÓ NAPOT KÍVÁNUNK! 14 órakor kulcsfontosságú mérkőzést játszik a magyar női kézilabda-válogatott a németországi világbajnokságon, az ellenfél Lengyelország. Győzelemmel a nyolcaddöntőbe léphet a magyar válogatott, amennyiben nem borul vadul a papírforma a csoport másik meccsein. Tartsanak velünk!

HÁTTÉR

ELLENFÉLNÉZŐ: LENGYELORSZÁG
Olimpia:
nem szerepelt
Világbajnokság:4. (2013, 2015), 5. (1973), 6. (1978), 7. (1957, 1962, 1975), 8. (1965, 1997), 9. (1990), 10. (1993), 11. (1999, 2007), 13. (1986), 19. (2005)
Európa-bajnokság:5. (1998), 8. (2006), 11. (1996, 2014), 15. (2016)
Örökmérleg a lengyelek ellen:78 mérkőzés, 64 győzelem, 4 döntetlen, 10 vereség
Legutóbbi mérkőzés (2016. március 13., Eb-selejtező):Magyarország–Lengyelország 25–26 (16–17)
A magyar gólszerzők:Triscsuk 7, Szucsánszki 6, Zácsik 4, Erdősi 2, Kovács Anna 2, Orbán