Parázs végjáték, gólok az üres kapuba, Fehérvár-siker

2012.09.14. 19:58
Sofron István góljai és gólpasszai számát is gyarapította Znojmóban (Fotó: Mirkó István – archív)
Az osztrák élvonalbeli jégkorongbajnokság (EBEL) alapszakaszának harmadik fordulójában a Sapa Fehérvár AV19 Csehországba volt hivatalos péntek este. S bár a két meccs után százszázalékos Znojmo kétszer is vezetett, az eddig nyeretlen fehérváriak a parázs végjátékban két üres kapus gólt szerezve 5–3-ra győztek.

1. HARMAD

Nem egészen hat perc telt el a mérkőzésből, amikor a bajnokságot két győzelemmel kezdő Znojmo megszerezte a vezetést. Mihály Árpád kiállítása miatt emberelőnyben támadtak a hazaiak, Martin Plánek lövését Bálizs Bence még védte, a kipattanóra Kyle Wharton lecsapott, és a léc alá vágta a pakkot. 1–0

A gólt követő két percben öt kisbüntetést is kirótt a játékvezető, rövid ideig öt a három ellen támadhatott a Volán, de nem sikerült egyenlítenie, sőt Sofron István kiállítása miatt nem is sikerült végigjátszani a kettős fórt.

Aztán éppen Sofron volt az, akinek jóvoltából 1–1-re alakította az állást a Volán – egy újabb kettős emberelőny legvégén. A magyar csapat időkérés után, Kevin Primeau vezetőedző friss tanácsaival felvértezve rohamozott, és a fejtágító eredményesnek bizonyult, Harlan Pratt passzából Sofron István betalált Ondrej Kacetl kapujába (az egyik kiállítást éppen az első két meccsen nagyszerűen védő kapus helyett ülte le Kim Strömberg). 1–1

Magosi Bálint kiállítása miatt a fehérváriakra várt még két nehéz perc, de kihúzták kapott gól nélkül, maradt az 1–1. Dacára a két kettős emberelőnynek, a magyar kaput védő Bálizsnak 15, Kacetlnek kilenc lövés jutott az első húsz percben.

2. HARMAD

Bálizs nagy védésével indult a második periódus, majd hazai emberelőny következett – a fehérváriak kivédekezték. A nagy helyzet nélküli mezőnyjátékot Jakub Stehlík bombája törte meg, a kapuvas Bálizs Bencével volt.

Tokaji Viktor, majd kisvártatva Kyle Bailey kapott kétperces figyelmeztetést – mivel a két kiállítás éppen csak egybeért, a fehérváriak majdnem négy percig emberhátrányban voltak. A nehéz percek gól nélkül peregtek le, sőt a kiegészülést követően Sofron helyzetbe került, de Kacetl a helyén volt.

A sok kiállítás így is megtette csapatszétrázó hatását: Richard Jarousek őrizetlenül érkezett Bálizs kapuja elé, és nem is hibázott. 2–1

Magosi újabb kisbüntetését már-már rutinszerűen húzta ki a magyar csapat, és hogy ez adta-e az erőt, vagy az, hogy a Jarousek kiállítása miatti emberelőnyben Bálizs ziccert fogott, nem tudni – mindenesetre másodszor is sikerült kiegyenlíteni: a fór vége felé, a játékrész utolsó percében Sofron passzából Ladányi Balázs mattolta a takarásban lévő kapust. 2–2

3. HARMAD

Hiába a masszív znojmói fölény a kapura lövések tekintetében negyven perc után (32–18), az utolsó játékrész magyar góllal kezdődött.

Wharton könyöklése nyomán emberfórba került a Volán, és Juray Durco kihasználta a lehetőséget. A 43. percben Pratt lövése nyomán a korong kipattant a kapuvasról, és a szemfüles szlovák védő átgyömöszölte a gólvonalon – a játékvezető videózás után erősítette meg a gól tényét. 2–3

Antonín Boruta kiállítása újra lehetőséghez juttatta a Volánt, de ebből a fórból nem született gól. Erősen támadtak a hazaiak, Bálizs kapuja előtt óriási volt a forgalom, különösen a Sofronra a végjátékban magas botért kiszabott büntetés idején, a magyar csapat azonban megőrizte előnyét.

Így a hazaiak időkérés után jobb híján kapus nélkül vágtak neki az utolsó két percnek, amit Ladányi Balázs 47 másodperccel a végső dudaszó előtt ki is használt. 2–4

Ezzel azonban még nem dőlt el a meccs, Jan Lattner kilenc másodperccel a befejezés előtt visszahozott csipetnyit a csehek reményeiből. 3–4

Kacetl kapus újra lekorcsolyázott, és erre néhány másodperc elteltével Ladányihoz hasonlóan Mihály Árpád is góllal reagált – ekkor tényleg biztossá vált, hogy két vereség után megszületik a Volán első győzelme az EBEL alapszakaszában! 3–5

HC ORLI ZNOJMO–SAPA FEHÉRVÁR AV 19 3–5
A videót ide kattintva nézheti meg!
ÉNEKES LAJOS ÉRTÉKELÉSE A MÉRKŐZÉS UTÁN
JÉGKORONG, EBEL
ALAPSZAKASZ, 3. FORDULÓ
HC ORLI ZNOJMO–SAPA FEHÉRVÁR AV 19 3–5 (1–1, 1–1, 1–3)
Znojmo, 2480 néző. Vezette: Altersberger, Hütter (mindkettő osztrák), Lesnjak (szlovén)
ZNOJMO: Kacetl – Plánek, Wharton, STRÖMBERG, Fiala, JÁRUSEK – Stach, Stehlík, Havlík, Pucher, Uram – Skadra, Boruta, Lattner, Seda, Beroun – Sova, Crowder, Beránek, Bartos, Rozník
FEHÉRVÁR: BÁLIZS – Pozsgai, Tokaji, SOFRON, Vas M., LADÁNYI – Horváth A., PRATT, Metcalfe, Johansson, Mihály Á. – Orbán, Durco, Benk, Sikorcin, Kovács Cs. – Tóth A., Hetényi P., Hajós, Bailey, Magosi B.
Gólok: 5:10: Wharton (Planek, Strömberg – emberelőny, 1–0). 13:38: Sofron (Pratt, Ladányi – kettős ee., 1–1). 32:46: Járusek (Strömberg, Boruta, 2–1). 39:02: Ladányi (Sofron – ee., 2–2). 42:23: Durco (Pratt – ee., 2–3). 59:13: Ladányi (Horváth A. – üres kapu, 2–4). 59:51: Lattner (Beroun, 3–4). 59:55: Mihály Á. (Sikorcin – üres kapu, 3–5)
Kiállítások: 16, ill. 18 perc
Kapusok: Kacetl 92%, ill. Bálizs 94%
Lövések: 48 (15, 17, 16), ill. 37 (9, 9, 19)
Időkérések: 58:44, ill. 12:55
Emberelőnyök: 7/1 (2/1, 4/0, 1/0), ill. 7/3 (4/1, 1/1, 2/1)
Büntetőpercek: 16 (10, 2, 4), ill. 18 (8, 8, 2)
További eredmények: Dornbirn–Linz 3–5, Villach–Vienna 3–4 – szétlövéssel, Salzburg–Innsbruck 9–0, Klagenfurt–Graz 4–2, Zagreb–Ljubljana 2–3
1. Vienna 3 2 1 11–5 +6 6
2. Villach 3 1 1 1 13–7 +6 5
3. Salzburg 3 1 1 1 12–4 +8 4
4. Linz 3 2 1 13–8 +5 4
5. Znojmo 3 2 1 11–6 +5 4
6. Klagenfurt 3 2 1 6–8 –2 4