Az orosz hokisok a döntőben sem kegyelmeztek

2012.05.20. 19:31
Alekszandr Ovecskin (jobbra) készítette elő az első orosz gólt (Fotók: Reuters)
Az orosz válogatott sikerével ért véget a finn-svéd közös rendezésű jégkorong-világbajnokság, miután Jevgenyij Malkinék a döntőben 6–2-re legyőzték Szlovákiát. Északi szomszédaink már a 2. percben megszerezték a vezetést, ám az oroszok nagyszerű játékkal fordítottak, és végül könnyed győzelmet aratva megszerezték a 26. világbajnoki aranyérmüket.

Az esélyek egyértelműen az oroszok mellett szóltak, a nemzetközi szövetség honlapja Dávid és Góliát párharcaként harangozta be a döntőt. Szlovákia a legutóbbi négy vb-n egyszer sem végeztek a 10. helynél előrébb (tavaly hazai pályán 10. voltak), a világranglistát vezető oroszok viszont negyedszer jutottak döntőbe a legutóbbi öt évben.

Az oroszok a szovjet érából származó sikerekkel együtt már 25 világbajnoki aranynál tartottak, a szlovákok önálló államként eddig egyszer értek fel a csúcsra (Csehszlovákia részeként hatszor végeztek az élen).

1. HARMAD

A szlovákok láthatóan nem foglalkoztak a szakemberek véleményével, már a 2. perc elején megszerezték a vezetést. Tomás Surovy passza után Zdeno Chára távolról bombázott a jobb felső sarokba, ezzel első gólját jegyezte az idei világbajnokságon. 0–1

Az orosz kapuban tehát Szemjon Varlamov nem a legjobban kezdett, a másik oldalon Jan Laco viszont elkapta a fonalat, a 6. percben már a 6. védését mutatta be egy közelről leadott lövést követően. Sejthető volt, kiemelkedő kapusteljesítmény nélkül valószínűleg nem lesz esélye északi szomszédainknak az NHL-sztárokkal felálló oroszok ellen, akik hatalmas lendülettel vezették támadásaikat.

Nem kellett sokáig várni az egyenlítő gólra: villámgyors akció végén Alekszandr Szjomin kapott passzt a bal oldalon előretörő druszájától, Ovecskintől, és közelről nem hibázott. 1–1 A Washington Capitals szélsője szintén először talált a kapuba a tornán.

A 18. percben Jevgenyij Medvegyev kék vonalról eleresztett rakétáját Laco hatástalanította, és a felszerelése is egyben maradt. Az első játékrészben az oroszok domináltak, még ha a kapura lövési arány (13:10) nem is mutatott olyan nagy fölényt.

2. HARMAD

A játék újraindulását követően inkább az ütközések jellemezték a küzdelmet, helyzetig nem jutottak a felek. A 24. percben felgyorsultak az események: Libor Hudáceknek csak néhány centi hiányzott hozzá, hogy egy az egyben vezethesse a korongot Varlamovra, de elcsúszott előtte a pakk, az ellentámadásból pedig Jevgenyij Malkin lőtt kétszer is, de Laco védett.

A 27. percben már nem tudott menteni a szlovák kapus, Alekszandr Perezsogin lövése túljutott rajta, és a bevetődő Surovy, Chára kettősben sem akadt el a korong. 2–1

A második orosz találat előtti pillanat

Az oroszok a vezetés megszerzése után sem vettek vissza a tempóból, Gyenyisz Kokarjov növelhette volna az előnyüket, de a jónál is jobb helyzetet akart, ami nem fért bele. Perezsogin a gólja után gólpasszal jelentkezhetett volna ám Malkin sokadik próbálkozását is védte Laco. Nem a liptószentmiklósi születésű 30 éves kapuson múlt, hogy a szlovákok hátrányban voltak, az már annál inkább, hogy csak egygólosban.

Azonban ő sem varázsló, és kiszolgáltatott szituációban nem tud mit tenni. Így volt ez a 34. percben is, amikor Alekszej Tyeresenko passzolt Szergej Sirokovhoz, akitől visszakapta a korongot, majd a jobb alsó sarokba lőtt. 3–1

A 36. percben lényegében eldőlt a csata. Dacjuk még „elszórakozott” egy helyzetet – amelynél mellesleg csinált egy pimasz cselt –, nem sokkal később viszont Szjomin hidegvérrel értékesítette ziccerét, így már hárommal vezetett Oroszország. 4–1

A 36. percben elkönyvelhettük a találkozó első kiállítását, Chárát küldték ki két percre. Szlovákia kihúzta az emberhátrányt kapott gól nélkül, a záró harmadban azonban kisebb csodára lett volna szüksége az egyenlítéshez.

Szlovák szurkolók a pozsonyi Milan Rastislav Stefánik téren

3. HARMAD

Csodának nyoma sem volt, érkezett viszont az ötödik orosz gól: Ovecskin passzolt a kapu mögött helyezkedő Szjominhoz, aki Pavel Dacjukot hozta játékba, a Detroit Red Wings klasszis pedig befejezte az akciót. 5–1

Laco megpróbáltatásai ezzel véget értek, Peter Hamerlík váltotta a kapuban.

A 49. percben felcsillant a szlovákok előtt a remény a szépítésre, Ovecskint ugyanis kiküldték két percre. A washingtoni klasszisnak nem kellett magányában végigülnie a 120 másodpercet, Chára ugyanis – ezúttal közelről, sakk-matt akció végén – megszerezte második gólját. 5–2

Azonos létszámban már nem volt sok esélye Szlovákiának, a háromgólos hátrány ledolgozása legalábbis lehetetlennek tűnt.

Az 58. percben Nyikolaj Kuljomin adhatott volna gólpasszt, ám Alekszandr Szvitov elpuskázta a lehetőséget. Hamerlík azonban így sem úszta meg kapott gól nélkül, Malkin a cserepadról beugorva végigviharzott a pályán, majd mattolta a csereként beállt szlovák kapust. 6–2

Még egy szlovákot kiállítottak a végén, de az eredmény már nem változott. Oroszország önálló államként a negyedik, a szovjet elődök aranyait beszámítva a 26. vb-elsőségét ünnepelhette.

Az oroszok a 2009-es svájci diadaluk óta először nyerték meg a vb-t, ráadásul valamennyi mérkőzésükön a rendes játékidőben győztek, erre legutóbb még a Szovjetunió volt képes 1989-ben, szintén tíz meccset megnyerve sorozatban.

Malkin elnyerte a torna legjobb játékosa és legjobb csatára címet, valamint ő lett a gólkirály is 11 találattal. A szlovák játékosok – akik közül többen a tavaly a Lokomotiv Jaroszlavl csapatát ért repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt Pavol Demitra nevével ellátott mezt öltöttek magukra – érthetően csalódottan vették át az ezüstérmet, de összességében így is nagy tettet hajtottak végre, és valószínűleg nem sokáig búslakodnak majd a második hely miatt.

Jövőre megint Svédország és Finnország rendezi a világbajnokságot, az orosz és a szlovák válogatott pedig egyaránt a helsinki csoportban küzd majd a továbbjutásért.

Egyértelműen ők voltak a legjobbak

JÉGKORONG-VB
DÖNTŐ
Oroszország–Szlovákia 6–2 (1–1, 3–0, 2–1)

G: 1:06 Chára (Surovy, 0–1); 9:57 Szjomin (Ovecskin, Dacjuk, 1–1); 26:10 Perezsogin (Popov, 2–1); 33:31 Tyeresenko (Sirokov, Zserdev, 3–1); 35:22 Szjomin (Dacjuk, 4–1); 43:55 Dacjuk (Szjomin, Ovecskin, 5–1); 49:37 Chára (Surovy, Satan, ee., 5–2); 58:02 Malkin (Nyikulin, 6–2)

A 3. HELYÉRT
Csehország–Finnország 3–2 (3–1, 0–0, 0–1)
Gólszerzők: Prucha 13., Novotny 18., Krejci 20., illetve Pyorala 17., Jokinen 50.